Jump to content

A poll of kings


heiron
 Share

Ποιον θα υποστηριζατε για το θρονο του Westeros(απο το "song of ice and fire" του Μαρτιν)  

54 members have voted

  1. 1. Ποιον θα υποστηριζατε για το θρονο του Westeros(απο το "song of ice and fire" του Μαρτιν)

    • Daenerys Targaryen
      18
    • Joffrey Baratheon(-Lannister)
      1
    • Stannis Baratheon
      7
    • Renly Baratheon
      1
    • Robb Stark
      13
    • Κανενα απο τους παραπανω
      14


Recommended Posts

Βασικά έχω αυτήν την μικρή θεωρία...

 

Τι μικρή που έχει βουήξει το ίντερνετ :lol: βέβαια εδώ μπαίνει ένα θέμα, δεν ξέρω κατά πόσο ο Μάρτιν μπορεί να μας επιφυλάσσει εκπλήξεις βλέποντας ότι ο μισός κόσμος έχει μαντέψει την μεγάλη έκπληξή του... είναι περίεργα τα πράγματα με το ίντερνετ γιατί επιτρέπει στον συγγραφέα να μπαίνει στο μυαλό των αναγνωστών του, να βλέπει τι τους αρέσει και τι όχι, τι περιμένουν κλπ... μίλαγα με κάτι φίλους που είναι αρκετά μεγάλοι και είδαν τα original Star Wars στο σινεμά και μου έλεγαν για την αγωνία και την φρίκη που είχαν φάει περιμένοντας το Return of the Jedi για να δουν αν όντως

ο Darth Vader ήταν ο πατέρας του Luke

(το βάζω σε spoiler γιατί ποιός ξέρει, μπορεί ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που δεν ξέρει αυτό το μυστικό να διαβάζει το sff αυτή τη στιγμή) γιατί μόνο με τους φίλους τους μπορούσαν να συζητήσουν τις θεωρίες τους. Ενώ τώρα μπαίνεις σε ένα fan forum και στη στιγμή διαβάζεις 100 θεωρίες, ανακαλύπτεις plot points ή inside jokes που σου ξέφυγαν στην ανάγνωση, μαθαίνεις από πρώτο χέρι το παραμικρό σχόλιο που έκανε ο δημιουργός σχετικά με την σειρά κλπ... ελπίζω πάντως ο Μάρτιν να μείνει πιστός σε οποιοδήποτε plotline είχε αποφασίσει από την αρχή και να μην το αλλάξει επειδή 5, 10 ή 1000 αναγνώστες έτυχε να το μαντέψουν. Χμμμ, ίσως θα έπρεπε να ανοίξουμε ένα topic για την επίδραση που μπορεί να έχει το συνεχές feedback μέσω του ίντερνετ στο έργο ενός συγγραφέα...

 

Μα καλά, ποιος ψήφισε τον Joffrey?!

 

Τσιράκια της εξουσίας :whip:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με εντυπωσιάζει εδώ είναι ότι μόλις ξεκίνησα τη Σύγκρουση των Βασιλέων, έχοντας διαβάσει το Παιχνίδι του Στέμματος πολύ πολύ παλιότερα και όχι μόνο θυμάμαι ποιοι είναι όλοι αυτοί, καταλαβαίνω και τι λέτε από πάνω (και αν δεν κάνω λάθος έχετε σχεδόν όλοι προχωρήσει τη σειρά περισσότερο ε?). Είναι λίγο προβληματικό? Χμμμ.... τέλοσπάντων, εγώ θέλω το Τζον! . και - μόνο του, με την Αρύα, δε με απασχολεί.

 

Άμα ζούσε ο Νεντ θα ήθελα το Νέντ. Αν είχε σαν επιλογή τον Τύριον (αν και δε θέλω σχέσεις με τους Λάνιστερ, αυτός είναι αλλιώς :p ) θα ψήφιζα τον Τύριον. Επειδή δεν υπάρχει στη λίστα κανένας από αυτούς θα βάλω την Νταινέρυς, αλλά για αυτό το λόγο και μόνο! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εγω ψηφισα τον Stannis Baratheon γιατι ολοι οι άλλοι δεν είναι νόμιμοι βασιλιάδες.

 

Ο Robb Stark είναι άχρηστος και δεν ξέρει τι θέλει, χώρια που κάνει την μια βλακεία πάνω στην άλλη.

 

Ο Renly Baratheon θέλει να σφετερίσει το θρόνο και δεν τον δίνει στον δικαιοματικό βασιλιά

 

Ο Joffrey Baratheon(-Lannister) είναι νεκρός

 

Η Daenerys Targaryen είναι αχώνευτη και χωρίς τα δρακάκια δεν θα ήταν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ψήφισα τον Robb Stark ως τον πιό συμπαθητικό από όλους τους επίδοξους βασιλείς αν και δικαιωματικά ο θρόνος ανήκει στον Stannis και ο μικρός είναι γεγονός πως παρά το χαρισμά του υπέπεσε σε αρκετά λάθη που οδήγησαν...όσοι διαβάσατε το κεφάλαιο του Ματωμένου Γάμου γνωρίζετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

robb stark μου ήταν ο πιο συμπαθής,αν και η daenerys εχει το νόμιμο claim στο θρόνο..Έχει σκεφτεί κανείς ρε παιδιά ότι...εχμ ο Μάρτιν είναι και κάποιας ηλικίας....μπορεί να μείνουμε για πάντα με την απορία και με fan fiction...

Link to comment
Share on other sites

Καλά μετά θα ξεπεταχτούν σημειώσεις,χειρόγραφα,ξεχασμένα dvd και σκληροί δίσκοι κτλ.Μέχρι και η γειτόνισσα μπορεί να πει ότι άκουσε από το παράθυρο πως ο Μάρτιν σκόπευε να δώσει το θρόνο σε εκείνο τον ακρωτηριασμένο πρωην λαθρέμπορο καπετάνιο-ιππότη(Ντάβος?) που θα παντρευόταν τη γυναίκα ιππότη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αναρωτιέμαι κανείς εδώ μέσα δε συμπαθεί τον Τζέιμι Λάννιστερ? Είναι καταπληκτικός χαρακτήρας, απλά παρεξηγημένος!

Βέβαια δεν έχει κανένα δικαίωμα στο θρόνο αλλά απ' ότι είδα πολλοί προτείνουν διάφορους χαρακτήρες που δεν είναι στη λίστα.

Εγώ λοιπόν θα ήθελα να ψοφίσει η κακιασμένη Σέρσει και να πάρει το θρόνο ο Τζέιμι τουλάχιστον μέχρι να ενηλικιωθεί το βουτηρόπαιδο ο Τόμμεν. Θα τα βρίσκαν και με τον Τύριον που θα γινόταν χέρι, τον οποίο επίσης συμπαθώ και μια χαρά θα τα βγάζανε πέρα με το βασίλειο! :woot_jump:

Link to comment
Share on other sites

Η Nταινερυς πιστευω πως ειναι η πιο καταλληλη για το θρονο. Ο Τζον παραειναι τιμιος για μια θεση που εξ ορισμου συνεπαγεται ικανοτητα σε δολοπλοκιες. Αρχιζω κι εγω να πιστευω πως ο Τζον ειναι παραπανω απο αυτο που φαινεται, η προσωπικη μου θεωρεια ειναι πως στο τελος ο Τζον θα μαθει επιτελους πως εχει ενα ονομα και δεν ειναι μπασταρδος. Θα φτασει με καποιο τροπο να διεκδικει τον θρονο (ειται με την Φρουρα ειται χωρις αυτην) αλλα θα παραμερισει για την Nταινερυς και θα αποσυρθει ισως στο Τειχος αφου το κυρος της θεσης θα εχει ανανεωθει και δεν θα συνεπαγεται απομονωση αλλα ουσιαστικη υπηρεσια στο βασιλειο. Η Nταινερυς αν το σκεφτουμε αποτελει το θηλυκο αντιστοιχο του Τζον, απλα χρησιμοποιει περισσοτερο τεχνασματα μιας και αυτα θεωρητικα ειναι τα οπλα των γυναικων. Κατα βαθος ομως δεν εχει κακια και εχει υποφερει εξαιτιας της οικογενειας, οπως ο Τζον επειδη δεν ειναι

Σταρκ, ετσι και αυτη επειδη ειναι Ταργκαρυεν.

 

Αυτο που μου μενει απορια ειναι τι θα κανει η Αρυα που αποκτα μια αυτονομη πορεια και κυριως τι θα γινει με τον Μπραν. Ο Μπραν ειναι ενας απο τους καλυτερους χαρακτηρες αλλα παιζει για ΠΑΡΑ πολυ καιρο στο παρασκηνιο. Φοβαμαι πως αν τελικα ισχυσει ο αριθμος των βιβλιων που εχει ανακοινωθει, θα κανει καποια αναγκαστικη βιαστικη εισοδο. Ο Μαρτιν εχει δημιουργησει μια ιστορια που γεννα μονη της. Αν ηταν νεοτερος θα ηλπιζα σε καποια βιβλια συνεχειες που θα επαιρναν ως αφετηρια καποιους φοβερους ηρωες που εχει δημιουργησει και θα συνεχιζαν φερνοντας νεα γεγονοτα και χαρακτηρες. Ομως ο Μαρτιν ειναι λιγο.. μπαρμπας και την φοβαμαι μην γινει καμια στραβη και μας αφησει να τρελαινομαστε με εικασιες κλεισιματος, ή ακομα χειροτερα μην παει κανας αετονυχης να γραψει και καλα την συνεχεια και τα ........... ολα.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι κανείς εδώ μέσα δε συμπαθεί τον Τζέιμι Λάννιστερ?

 

Κι όμως, δεν είναι έτσι :) Ο Τζέιμι είναι καταρχάς απίστευτος χαρακτήρας - θα μου πεις βέβαια, και ποιος δεν είναι, αλλά anyway... Δεν είναι φυσικά ΄"καλός" ή "συμπαθητικός" - στην τελική, στην πρώτη του εμφάνιση πετάει τον Μπραν από το παράθυρο- αλλά ειδικά στο τέταρτο βιβλίο που αποκτά οπτική γωνία καταλήγει κανείς όχι μόνο να τον καταλάβει αλλά και να τον συμπαθήσει. Είναι πιστεύω ένας από τους χαρακτήρες-μπαλαντέρ του βιβλίου - πιστεύω ότι θα παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στην κατάληξη, ρόλος που μπορεί να είναι πραγματικά οποιοσδήποτε, έχει γίνει πολύ απρόβλεπτος χαρακτήρας.

 

Α, και φυσικά, καλωσήρθες κι απο δω :)

 

Όσο για τον... μπαρμπα-Μάρτιν... Αν έγραφε πιο γρήγορα νομίζω ότι δε θα ανησυχούσαμε μήπως τον πάρουν τα χρόνια :tongue: Αλλά έτσι όπως πάει... αν κάνει 4 χρόνια για *ένα* βιβλίο... κλαψ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα :lol: και χάρηκα πολύ με τις απόψεις σου για τον Τζέιμι! Εγώ τον συμπάθησα από τότε που ξεκίνησαν τα κεφάλαια του και κατάλαβα πως ειναι παρεξηγημένος όχι μόνο από τους αναγνώστες αλλα και από όλους εκεί στο Γουέστερος. Ακόμα κι ο Νεντ έκανε λάθος μαζί του. Σκότωσε τον παράφρονα βασιλιά-που στο κάτω κάτω του άξιζε- και του κόλλησαν τη ρετσινιά του άτιμου βασιλοκτόνου! Ήταν πολύ άδικο γι' αυτόν! :mace:

Όσο για τον Μπραν, απλά ο Τζέιμι είναι απερίσκεπτος και πολλές φορές δρα χωρίς να σκεφτεί!!! Όπως λέει και η Σέρσει "Ο Τζέιμι είναι ένας όμορφος βλάκας". :whip:

 

Joe, δεν κατάλαβα που στηρίζεις ότι ο Τζον δεν ειναι μπάσταρδος;Ακόμα κι αν οι γονείς του είναι ο Ραίγκαρ Ταργκάρυεν και η Λυάννα Σταρκ, πάλι μπάσταρδος δεν είναι?? Ή έχεις άλλη θεωρία;

Αλλα, ναι συμφωνώ πως η Νταινέρις πρέπει να γίνει βασίλισσα! :dragon:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα :lol: και χάρηκα πολύ με τις απόψεις σου για τον Τζέιμι! Εγώ τον συμπάθησα από τότε που ξεκίνησαν τα κεφάλαια του και κατάλαβα πως ειναι παρεξηγημένος όχι μόνο από τους αναγνώστες αλλα και από όλους εκεί στο Γουέστερος. Ακόμα κι ο Νεντ έκανε λάθος μαζί του. Σκότωσε τον παράφρονα βασιλιά-που στο κάτω κάτω του άξιζε- και του κόλλησαν τη ρετσινιά του άτιμου βασιλοκτόνου! Ήταν πολύ άδικο γι' αυτόν! :mace:

Όσο για τον Μπραν, απλά ο Τζέιμι είναι απερίσκεπτος και πολλές φορές δρα χωρίς να σκεφτεί!!! Όπως λέει και η Σέρσει "Ο Τζέιμι είναι ένας όμορφος βλάκας". :whip:

 

Joe, δεν κατάλαβα που στηρίζεις ότι ο Τζον δεν ειναι μπάσταρδος;Ακόμα κι αν οι γονείς του είναι ο Ραίγκαρ Ταργκάρυεν και η Λυάννα Σταρκ, πάλι μπάσταρδος δεν είναι?? Ή έχεις άλλη θεωρία;

Αλλα, ναι συμφωνώ πως η Νταινέρις πρέπει να γίνει βασίλισσα! :dragon:

 

 

Βασικα ο Τζειμι ειναι αυτο που τυπικα ονομαζουμε κακος. Ειναι εγωιστης, δεν σταματα σε τιποτα προκειμενου να προστατευσει το συμφερον του. Απλα δεν ειναι μοχθηρος. Οπως και ενα μεγαλο μερος του κοσμου δεν ειναι. Δεν κανει κακο για το κακο, δεν αηδιαζει με την ευτυχια των αλλων, απλα θεωρει πανω απο ολα την δικη του. Το γεγονος οτι βλεποντας τα πραγματα απο την πλευρα του, φτανουμε να τον συμπονουμε, ειναι αλλη μια αποδειξη οτι ο μπαρμπα-Μαρτιν γραφει βιβλια και οχι σαχλαμαριτσες. Ακομα και το κυνηγοσκυλο το καταλαβαινουμε ως ενα ατομο με τραυματικη παιδικη ηλικια με βιαιες τασεις. Σε καποιες φασεις ειναι πολυ πιο ενταξει απο αλλους αστραφτερους ιπποτες. Ο Γκρεγκορ απο την αλλη ειναι ο ορισμος του διεστραμενου και ναι μοχθηρου τυπου.

 

Οσο για τον Τζον μαλλον το διατυπωσα λαθος σκεπτομενος με τα δεδομενα της εποχης μας. Δηλαδη αν εχει γονεις που εστω ενα διαστημα ηταν μαζι σαν ζευγαρι δεν ειναι μπασταρδος... Μαλλον λαθος για τα δεδομενα του Γουεστερος.

 

Παντως παιδια ο Μαρτιν μας εχει χαρισει μια σειρα απο βιβλιαρες με πολυπλευρες, με φοβερους χαρακτηρες και την μαγκια του να μεταμορφωνει σχετικα οικεια πραγματα σε προτοτυπο κοσμο με ενα τροπο που δεν μπορεις να τον πεις κλεφτη.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον... μπαρμπα-Μάρτιν... Αν έγραφε πιο γρήγορα νομίζω ότι δε θα ανησυχούσαμε μήπως τον πάρουν τα χρόνια :tongue: Αλλά έτσι όπως πάει... αν κάνει 4 χρόνια για *ένα* βιβλίο... κλαψ.

 

Το πρόβλημα δεν είναι με τον Μάρτιν... Το πρόβλημα είναι με μας. Εμάς θα πάρουν τα χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο Τζειμι ειναι αυτο που τυπικα ονομαζουμε κακος. Ειναι εγωιστης, δεν σταματα σε τιποτα προκειμενου να προστατευσει το συμφερον του. Απλα δεν ειναι μοχθηρος. Οπως και ενα μεγαλο μερος του κοσμου δεν ειναι. Δεν κανει κακο για το κακο, δεν αηδιαζει με την ευτυχια των αλλων, απλα θεωρει πανω απο ολα την δικη του. Το γεγονος οτι βλεποντας τα πραγματα απο την πλευρα του, φτανουμε να τον συμπονουμε, ειναι αλλη μια αποδειξη οτι ο μπαρμπα-Μαρτιν γραφει βιβλια και οχι σαχλαμαριτσες. Ακομα και το κυνηγοσκυλο το καταλαβαινουμε ως ενα ατομο με τραυματικη παιδικη ηλικια με βιαιες τασεις. Σε καποιες φασεις ειναι πολυ πιο ενταξει απο αλλους αστραφτερους ιπποτες. Ο Γκρεγκορ απο την αλλη ειναι ο ορισμος του διεστραμενου και ναι μοχθηρου τυπου.

 

Οσο για τον Τζον μαλλον το διατυπωσα λαθος σκεπτομενος με τα δεδομενα της εποχης μας. Δηλαδη αν εχει γονεις που εστω ενα διαστημα ηταν μαζι σαν ζευγαρι δεν ειναι μπασταρδος... Μαλλον λαθος για τα δεδομενα του Γουεστερος.

 

Παντως παιδια ο Μαρτιν μας εχει χαρισει μια σειρα απο βιβλιαρες με πολυπλευρες, με φοβερους χαρακτηρες και την μαγκια του να μεταμορφωνει σχετικα οικεια πραγματα σε προτοτυπο κοσμο με ενα τροπο που δεν μπορεις να τον πεις κλεφτη.

 

Ναι οι χαρακτήρες του είναι όλοι ένας κι ένας! Πολύ δουλεμένοι πραγματικά.

Αλλά με τον Τζέιμι θα διαφωνήσω.Κακός κι εγωιστής; :eek: Νομίζω ότι τον βλέπεις πολύ επιφανειακά. Προσωπικά πιστεύω πως έκανε ότι θα έκανε ο καθένας μας σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Όλοι γινόμαστε εγωιστές όταν πρόκειται για την οικογένεια και τους ανθρώπους που αγαπάμε! Έπρεπε να προστατεύει πάντα τον παράνομο έρωτα του από την κατακραυγή της κοινωνίας και το έκανε με νύχια και με δόντια! Αυτό τον ώθησε σε άσχημες πράξεις!

Plus οτι έπρεπε να ζει συνεχώς με τον τίτλο του βασιλοκτόνου, δλδ του προδότη και του άντρα χωρίς τιμή! Και φαίνεται πως τον ενοχλούσε πολύ αυτό το γεγονός!

 

Το κυνηγόσκυλο είναι απ' τους αγαπημένους μου χαρακτήρες σίγουρα!Ειδικά τότε που ήταν με τη Σάνσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εγώ ψήφισα Robb καθώς είναι γιος του πατέρα του, αν και ξέρω για το Γάμο (θα το διορθώσουμε βέβαια, όταν βγει η full version του Westeros: Total War :devil2:). Από αυτά που λέει στο βιβλίο πιστεύω πως δεν θα ήθελε καν το θρόνο του Westeros και αν του δυνόταν η ευκαιρία θα παρέμενε King in the North χωρίς παραπάνω αίμα, επεκτάσεις κλπ. Αλλά είναι άτυχος. Τέσπα, ο Ρένλυ ήταν σαχλαμάρας, ο Στάνις καλός είναι, αλλά είναι τελείως ο "Versus the World" χαρακτήρας, ο Joffrey είναι ο Aerys III (όπως λέει πετυχημένα ο Tyrion) οπότε μου είναι αντιπαθής και η μικρή είναι αρκετά καλή και δεν θα με χαλούσε. Κοντεύω να τελειώσω το Storm of Swords και πραγματικά αναρωτιέμαι για ποιο λόγο πολλοί και πολλές έχουν κόλλημα με τον Jon Snow και μισούν την Catelyn.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

Kι εγω θα προτιμουσα τον Τζον για βασιλια....είναι μακραν για μενα ο αξιότερος για μια τέτοια θέση συν το ότι εχει αίμα Ταργκάρυεν όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω^^....Ειναι επισης απο τους πολυ λιγους που πραγματικα του αξιζει να επιζησει μεχρι τελους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάρουμε το poll και να αρχίσουμε να σβήσουμε ονόματα να δούμε ποιος μένει και αυτός ας πάρει το θρόνο :p

Link to comment
Share on other sites

Dany for president.

 

Exactly! Στο κάτω κάτω, όλοι οι άλλοι είναι απλοί σφετεριστές. Καλά δεν το θυμάμαι; biggrin.gif

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να πιστεύω ότι τον θρόνο πρέπει να τον πάρουν

οι Others

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι λέω να το πάρει το Νιντζάκι που είναι το καλύτερο άτομο μέχρι τώρα.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Το καλύτερο άτομο είναι η Ντενέρις, γιατί δεν το καταλαβαίνουν όλοι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρυσή η Daenerys αλλά με όσα έχει τραβήξει, μάλλον θα τα έβγαζε όλα πάνω στους υπηκόους της. Πολύ cruel για βασίλισσα, άσε που ουσιαστικά όλη της την ζωή την πέρασε εκτός Westeros. Δηλαδή τι την συνδέει ουσιαστικά με τα επτά βασίλια; Τίποτα. Μόνο που της καρφώθηκε στο μυαλό ότι πρέπει να κυβερνήσει εκεί. Έχει εντελώς διαφορετικές παραστάσεις και είμαι σίγουρος ότι αν ποτέ φτάσει ποτέ στο Westeros ο Martin θα την περιγράψει σαν όλα να της φαόνονται ανοίκεια και υποδέστεερα από όσα έχει βιώσει μέχρι τώρα. Δεν θεωρώ ότι έχει δικαιώματα στον θρόνο πλέον. Η δυναστεία του οίκου της τελείωσε. Εξάλλου σύμφωνα με τους νόμους του Westeros ο μονάρχης πρέπει να είναι αρσενικού γένους. Δεν θα αλλάξουμε και τους νόμους για μια κοπελιά από την Ανατολή.

 

Bάσει δικαιώματος και δεδομένου ότι νόμιμος οίκος να κυβερνήσει είναι ο οίκος των Baratheon -όσο υπάρχουν ακόμη απόγονοι- είναι ο Stannis. Και θεωρώ ότι θα ήταν καλος βασιλιάς. Αυστηρός και σκληρός ενδεχομένως,αλλά δίκαιος.

 

Τώρα αν έλεγα ποιον θα θεωρούσα ιδανικό για βασιλιά γενικά, ανεξαρτήτως της πλοκής των βιβλίων, μάλλον και εγώ θα επέλεγα τον Jon με τον Tyrion χέρι του βασιλιά. Ή καλύτερα το αντίστροφο ;-)

Edited by titlos5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..