Jump to content
Sign in to follow this  
heiron

Hugo and Nebula awards

Recommended Posts

Mort13

Ian R. MacLeod's "Song of Time" won the Arthur C. Clarke Award for the best science fiction novel published in the UK in 2008, presented at a ceremony April 29, 2009 in London. The award includes an engraved bookend and a £2009 cash prize. MacLeod was present to accept the award.

 

Other finalists were:

 

The Quiet War, Paul McAuley

House of Suns, Alastair Reynolds

Anathem, Neal Stephenson

The Margarets, Sheri S. Tepper

Martin Martin's on the Other Side, Mark Wernham

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

The winners of the 2008 Bram Stoker Awards were announced at a banquet June 13, 2009 during the Stoker Award Weekend at the Burbank Marriott Hotel, near Los Angeles.

 

Novel: Duma Key, Stephen King

 

First Novel: The Gentling Box, Lisa Mannetti

 

Long Fiction: Miranda, John R. Little

 

Short Fiction: The Lost, Sarah Langan

 

Fiction Collection: Just After Sunset, Stephen King

 

Anthology: Unspeakable Horror, Vince A. Liaguno & Chad Helder, eds.

 

Non-Fiction: A Hallowe’en Anthology, Lisa Morton, ed.

 

Poetry: The Nightmare Collection, Bruce Boston

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

Winners of the 2009 Locus Awards were announced at a ceremony and banquet June 27, 2009 in Seattle WA during the Science Fiction Awards Weekend.

 

 

 

Science Fiction Novel: Anathem, Neal Stephenson

 

Fantasy Novel: Lavinia, Ursula K. Le Guin

 

First Novel: Singularity's Ring, Paul Melko

 

Young-Adult Book: The Graveyard Book, Neil Gaiman

 

Novella: "Pretty Monsters", Kelly Link

 

Novelette: "Pump Six", Paolo Bacigalupi

 

Short Story: "Exhalation", Ted Chiang

 

Anthology: The Year's Best Science Fiction: Twenty-Fifth Annual Collection, Gardner Dozois, ed.

 

Collection: Pump Six and Other Stories, Paolo Bacigalupi

 

Non-Fiction/Art Book: P. Craig Russell, Coraline: The Graphic Novel, Neil Gaiman, adapted and illustrated by P. Craig Russell

 

Editor: Ellen Datlow

 

Artist: Michael Whelan

 

Magazine: F&SF

 

Publisher: Tor

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

Cory Doctorow's "Little Brother" and Ian R. MacLeod's "Song of Time" tied to win the 2008 John W. Campbell Memorial Award. This is only the third tie in the award's history.

 

"The Ray Gun: A Love Story" by James Alan Gardner (Asimov's 2/08) won the Theodore Sturgeon Memorial Award.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

The Libertarian Futurist Society has released winners of this year's Prometheus Awards in advance of the planned awards ceremony at Anticipation, the 67th World Science Fiction Convention, August 6-10, 2009, in Montréal, Quebec, Canada.

 

Winners and finalists are as follows:

 

NOVEL

# Little Brother, Cory Doctorow

 

# Matter, Iain Banks

# The January Dancer, Michael Flynn

# Saturn's Children, Charles Stross

# Half a Crown, Jo Walton

 

Twelve novels were nominated.

 

HALL OF FAME

 

# The Lord of the Rings, J.R.R. Tolkien

 

# Falling Free, Lois McMaster Bujold

# Courtship Rite, Donald M. Kingsbury

# "As Easy as A.B.C.", Rudyard Kipling

# The Once and Future King, T.H. White

# The Golden Age, John C. Wright

 

 

(The Hall of Fame category includes works sometimes nominated year after year until they win; The Lord of the Rings has been nominated several times in the past.)

 

 

The Prometheus Awards were established in 1979. Winners receive a plaque and a one-ounce gold coin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

The Hugo Awards and John W. Campbell Award winners were presented at the Hugo Award Ceremony, August 9, 2009 at the the 67th Worldcon, Anticipation at the Palais de Congrès in Montreal, Québec.

 

 

NOVEL

 

* The Graveyard Book, Neil Gaiman

* Anathem, Neal Stephenson

* Little Brother, Cory Doctorow

* Saturn's Children, Charles Stross

* Zoe's Tale, John Scalzi

 

NOVELLA

 

* "The Erdmann Nexus", Nancy Kress

* "The Political Prisoner", Charles Coleman Finlay

* "The Tear", Ian McDonald

* "True Names", Benjamin Rosenbaum & Cory Doctorow

* "Truth", Robert Reed

 

NOVELETTE

 

* "Shoggoths in Bloom", Elizabeth Bear

* "Alastair Baffle's Emporium of Wonders", Mike Resnick

* "The Gambler", Paolo Bacigalupi

* "Pride and Prometheus", John Kessel

* "The Ray-Gun: A Love Story", James Alan Gardner

 

SHORT STORY

 

* "Exhalation", Ted Chiang

* "26 Monkeys, Also the Abyss", Kij Johnson

* "Article of Faith", Mike Resnick

* "Evil Robot Monkey", Mary Robinette Kowal

* "From Babel's Fall'n Glory We Fled", Michael Swanwick

 

RELATED BOOK

 

* Your Hate Mail Will Be Graded: A Decade of Whatever, 1998-2008, John Scalzi

* Rhetorics of Fantasy, Farah Mendlesohn

* Spectrum 15: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds.

* The Vorkosigan Companion: The Universe of Lois McMaster Bujold, Lillian Stewart Carl & John Helfers, eds.

* What It Is We Do When We Read Science Fiction, Paul Kincaid

 

GRAPHIC STORY

 

* Girl Genius, Volume 8: Agatha Heterodyne and the Chapel of Bones, Kaja & Phil Foglio, art by Phil Foglio, colors by Cheyenne Wright

* The Dresden Files: Welcome to the Jungle, Jim Butcher, illustrated by Ardian Syaf

* Fables: War and Pieces, Bill Willingham, art by Steve Leialoha & Andrew Pepoy

* Schlock Mercenary: The Body Politic, Howard Taylor

* Serenity: Better Days, Joss Whedon & Brett Matthews, art by Will Conrad

* Y: The Last Man, Volume 10: Whys and Wherefores, Brian K. Vaughan

 

DRAMATIC PRESENTATION: LONG FORM

 

* WALL-E

* The Dark Knight

* Hellboy II: The Golden Army

* Iron Man

* METAtropolis

 

DRAMATIC PRESENTATION: SHORT FORM

 

* Doctor Horrible's Sing-Along Blog

* Battlestar Galactica: "Revelations"

* Doctor Who: "Turn Left"

* Doctor Who: "Silence in the Library"/"Forest of the Dead"

* Lost: "The Constant"

 

EDITOR, SHORT FORM

 

* Ellen Datlow

* Stanley Schmidt

* Jonathan Strahan

* Gordon Van Gelder

* Sheila Williams

 

EDITOR, LONG FORM

 

* David G. Hartwell

* Lou Anders

* Ginjer Buchanan

* Beth Meacham

* Patrick Nielsen Hayden

 

PROFESSIONAL ARTIST

 

* Donato Giancola

* Daniel Dos Santos

* Bob Eggleton

* John Picacio

* Shaun Tan

 

SEMIPROZINE

 

* Weird Tales, Ann VanderMeer & Stephen H. Segal, eds.

* Clarkesworld Magazine, Neil Clarke, Nick Mamatas & Sean Wallace, eds.

* Interzone, Andy Cox, ed.

* Locus, Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong & Liza Groen Trombi, eds.

* The New York Review of Science Fiction, Kathryn Cramer, Kris Dikeman, David G. Hartwell & Kevin J. Maroney, eds.

 

FANZINE

 

* Electric Velocipede, John Klima

* Argentus, Steven H Silver

* Banana Wings, Claire Brialey & Mark Plummer

* Challenger, Guy H. Lillian III

* The Drink Tank, Chris Garcia

* File 770, Mike Glyer

 

FAN WRITER

 

* Cheryl Morgan

* Chris Garcia

* John Hertz

* Dave Langford

* Steven H Silver

 

FAN ARTIST

 

* Frank Wu

* Alan F. Beck

* Brad W. Foster

* Sue Mason

* Taral Wayne

 

The John W. Campbell Award for Best New Writer (Not a Hugo)

 

* David Anthony Durham

* Aliette de Bodard

* Felix Gilman

* Tony Pi

* Gord Sellar

 

 

The 2009 Hugo Awards are for works first published in 2008 or works first published in 2008 in the US that were published in a previous year outside the US.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Electroscribe

Για όσους δεν το πρόσεξαν, ο Ted Chiang σήκωσε πάλι την κούπα στην κατηγορία "Διήγημα". Είναι το 6ο Hugo ή Nebula που κερδίζει, έχοντας δημοσιεύσει μόλις 11 διηγήματα (42 ετών και δεν αναφέρω άλλα "ψιλολοΐδια" που έχει πάρει, σαν τα 3 Locus) κι έχει απορρίψει ένα (Hugo) ακόμη, γιατί θεωρούσε πως η ιστορία του δεν ήταν όσο δουλεμένη θα ήθελε.

 

[Αφιερωμένο σε όσους πιστεύουν στα βύσματα και τις γνωριμίες, καθώς και σε όσους βαφτίζουν τις ιστορίες τους "πανέτοιμες"]

Share this post


Link to post
Share on other sites
mman

[...] Είναι το 6ο Hugo ή Nebula που κερδίζει, έχοντας δημοσιεύσει μόλις 11 διηγήματα (42 ετών και δεν αναφέρω άλλα "ψιλολοΐδια" που έχει πάρει, σαν τα 3 Locus) κι έχει απορρίψει ένα (Hugo) ακόμη, γιατί θεωρούσε πως η ιστορία του δεν ήταν όσο δουλεμένη θα ήθελε.

Μου έρχεται μόνο μία λέξη στον νου και σίγουρα δεν είναι αρκετή: Respect!

Κι εκείνο το απίστευτο "Understand", δεν ξεχνιέται με τίποτα το άτιμο. Ακόμα υποκλίνομαι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

The 2009 World Fantasy Award winners were announced at the World Fantasy Convention held October 29 - November 1, 2009, in San José, California.

 

LIFETIME ACHIEVEMENTS

Ellen Asher

Jane Yolen

 

NOVEL (tie)

 

The Shadow Year, Jeffrey Ford

Tender Morsels, Margo Lanagan

The House of the Stag, Kage Baker

The Graveyard Book, Neil Gaima

Pandemonium, Daryl Gregory

 

NOVELLA

 

"If Angels Fight", Richard Bowes

"Uncle Chaim and Aunt Rifke and the Angel", Peter S. Beagle

"The Overseer", Albert Cowdrey

"Odd and the Frost Giants", Neil Gaiman

"Good Boy", Nisi Shawl

 

SHORT STORY

 

"26 Monkeys, Also the Abyss", Kij Johnson

"Caverns of Mystery", Kage Baker

"Pride and Prometheus", John Kessel

"Our Man in the Sudan", Sarah Pinborough

"A Buyer's Guide to Maps of Antarctica", Catherynne M. Valente

 

ANTHOLOGY

 

Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy, Ekaterina Sedia, ed.

The Living Dead, John Joseph Adams, ed.

The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy, Ellen Datlow, ed.

The Year's Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-First Annual Collection, Ellen Datlow, Kelly Link, & Gavin J. Grant, eds.

Logorrhea, John Klima, ed.

Steampunk, Ann & Jeff VanderMeer, eds.

 

COLLECTION

 

The Drowned Life, Jeffrey Ford

Strange Roads, Peter S. Beagle

Pretty Monsters, Kelly Link

Filter House, Nisi Shawl

Tales from Outer Suburbia, Shaun Tan

 

ARTIST

 

Shaun Tan

Kinuko Y. Craft

Janet Chui

Stephan Martinière

John Picacio

Edited by Tauntaun13

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

Joe Haldeman was named the 2010 Damon Knight Memorial Grand Master. The Grand Master award is the Science Fiction and Fantasy Writers of America's highest accolade and recognizes excellence for a lifetime of contributions to the genres of science fiction and fantasy.

 

SFWA President Russell Davis announced the decision after consulting with the Board of Directors and participating past presidents. “Giving the Grand Master is one of the true pleasures of serving as the President of SFWA,” said Davis. “Being able to give it to Joe Haldeman--a past SFWA president, an extraordinarily talented writer, a respected teacher and mentor in our community, and a good friend -- is not just a pleasure, but a genuine honor.”

 

In total, Haldeman's writings have garnered him five Nebulas, five Hugos, and a host of other awards, as well as numerous nominations. Haldeman will be the 27th writer recognized by SFWA as a Grand Master.

 

Joe Haldeman recently headed home to Gainesville FL after several weeks in a Cincinnati OH hospital following surgery for a twisted bowel and severe pancreatitis, and several further weeks of outpatient treatment. Haldeman said,"Still a couple of surgeries to go, but at least I'll be able to recuperate in the sunshine. And I'll recover much faster, surrounded by my telescopes and art stuff." More information available at Haldeman's Daily Diary on sff.net.

 

The presentation of the Damon Knight Memorial Grand Master Award will take place at the SFWA Nebula Awards® Weekend in May.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα βραβεία Nebula:

 

Novel:

  • The Windup Girl, Paolo Bacigalupi

  • The Love We Share Without Knowing, Christopher Barzak

  • Flesh and Fire, Laura Anne Gilman

  • The City & The City, China Miéville

  • Boneshaker, Cherie Priest

  • Finch, Jeff VanderMeer

Novella

  • The Women of Nell Gwynne’s, Kage Baker

  • Arkfall, Kage Baker

  • Act One, Nancy Kress

  • Shambling Towards Hiroshima, James Morrow

  • Sublimation Angels, Jason Sanford

  • The God Engines, John Scalzi

Novelette

  • The Gambler, Paolo Bacigalupi

  • Vinegar Peace, or, the Wrong-Way Used-Adult Orphanage, Michael Bishop

  • I Needs Must Part, the Policeman Said, Richard Bowes

  • Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast, Eugie Foster

  • Divining Light, Ted Kosmatka

  • A Memory of Wind, Rachel Swirsky

Short Story

  • Hooves and the Hovel of Abdel Jameela, Saladin Ahmed

  • I Remember the Future, Michael A. Burstein

  • Non-Zero Probabilities, N.K. Jemisin

  • Spar, Kij Johnson

  • Going Deep, James Patrick Kelly

  • Bridesicle, Will McIntosh

Ray Bradbury Award

  • Star Trek, J.J. Abrams

  • District 9, Neill Blomkamp and Terri Tatchell

  • Avatar, James Cameron

  • Moon, Duncan Jones and Nathan Parker

  • Up, Bob Peterson and Pete Docter

  • Coraline, Henry Selick

Andre Norton Award

  • Hotel Under the Sand, Kage Baker

  • Ice, Sarah Beth Durst

  • Ash, Malinda Lo

  • Eyes Like Stars, Lisa Mantchev

  • Zoe’s Tale, John Scalzi

  • When You Reach Me, Rebecca Stead

  • The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making, Catherynne M. Valente

  • Leviathan, Scott Westerfeld

Edited by Tauntaun13

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

Greer Gilman's Cloud & Ashes: Three Winter's Tales and Fumi Yoshinaga's Ooku: The Inner Chambers, Volumes 1 & 2 are co-winners of the 2009 James Tiptree, Jr. Award. Ooku is the first manga to be chosen as a Tiptree winner. The James Tiptree, Jr. Award is an annual literary prize intended to "reward those women and men who are bold enough to contemplate shifts and changes in gender roles, a fundamental aspect of any society." The award is named after Alice B. Sheldon, who wrote under the pseudonym James Tiptree, Jr. for many years before revealing her identity and real name.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

The results of this year's Bram Stoker Awards, voted by members of the Horror Writer's Association, have been announced:

 

098215464X.01._SCLZZZZZZZ_SL200_.jpg

  • Novel: Audrey's Door, Sarah Langan
  • First Novel: Damnable, Hank Schwaeble
  • Long Fiction: The Lucid Dreaming, Lisa Morton
  • Short Fiction: "In the Porches of my Ears", Norman Prentiss
  • Anthology: He Is Legend: An Anthology Celebrating Richard Matheson, Christopher Conlon (ed.)
  • Collection: A Taste of Tenderloin, Gene O'Neill
  • Non-Fiction: Writers Workshop of Horror, Michael Knost
  • Poetry: Chimeric Machines, Lucy A. Snyder

Edited by Tauntaun13

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

The 2010 Philip K. Dick Award winner was announced on Friday, April 2, 2010 at Norwescon 33, in SeaTac WA. The winner for the distinguished original science fiction paperback published for the first time during 2009 in the US is:

 

Bitter Angels, C.L. Anderson

 

Special citation was given to:

Cyberabad Days, Ian McDonald

Edited by Tauntaun13

Share this post


Link to post
Share on other sites
karatasiospa

Aνακοινώθhκε το shortlist του Arthur c Clarke Award:

 

Spirit - Gwyneth Jones (Gollancz)

The City & The City - China Miéville (Macmillan)

Yellow Blue Tibia - Adam Roberts (Gollancz)

Galileo's Dream - Kim Stanley Robinson (HarperCollins)

Far North - Marcel Theroux (Faber & Faber)

Retribution Falls - Chris Wooding (Gollancz)

 

Επίσης ανακοινώθηκε το shortlist και ο νικητης του BSFA (british science fiction association) award:

 

Paul McAuley: Gardens f the sun

Stephen Baxter: Ark

China Mieville: The City and the City

Ursula LeGuin: Lavinia

 

Nικητής ήταν ο C.Mieville με το The City and the City

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

Ανακοινώθηκαν κι οι υποψηφιότητες για τα Hugo:

 

The 2010 Hugo Awards, honoring works first published in 2009 or works first published in 2009 in the US that were published in a previous year outside the US, have been announced. Awards will be presented in Melbourne, Australia during Aussiecon 4, the 68th World Science Fiction Convention.

 

 

BEST NOVEL

  • Boneshaker by Cherie Priest
  • The City & The City by China Miéville
  • Julian Comstock: A Story of 22nd-Century America by Robert Charles Wilson
  • Palimpsest by Catherynne M. Valente
  • Wake by Robert J. Sawyer
  • The Windup Girl by Paolo Bacigalupi

BEST NOVELLA

  • "Act One" by Nancy Kress
  • The God Engines by John Scalzi
  • "Palimpsest" by Charles Stross
  • Shambling Towards Hiroshima by James Morrow
  • "Vishnu at the Cat Circus" by Ian McDonald
  • The Women of Nell Gwynne's by Kage Baker

BEST NOVELETTE

BEST SHORT STORY

BEST RELATED WORK

  • Canary Fever: Reviews by John Clute
  • Hope-In-The-Mist: The Extraordinary Career and Mysterious Life of Hope Mirrlees by Michael Swanwick
  • The Inter-Galactic Playground: A Critical Study of Children's and Teens' Science Fiction by Farah Mendlesohn
  • On Joanna Russ edited by Farah Mendlesohn
  • The Secret Feminist Cabal: A Cultural History of SF Feminisms by Helen Merrick
  • This is Me, Jack Vance! (Or, More Properly, This is "I") by Jack Vance

BEST GRAPHIC STORY

  • Batman: Whatever Happened to the Caped Crusader? Written by Neil Gaiman; Pencilled by Andy Kubert; Inked by Scott Williams
  • Captain Britain And MI13. Volume 3: Vampire State Written by Paul Cornell; Pencilled by Leonard Kirk with Mike Collins, Adrian Alphona and Ardian Syaf
  • Fables Vol 12: The Dark Ages Written by Bill Willingham; Pencilled by Mark Buckingham; Art by Peter Gross & Andrew Pepoy, Michael Allred, David Hahn; Colour by Lee Loughridge & Laura Allred; Letters by Todd Klein
  • Girl Genius, Volume 9: Agatha Heterodyne and the Heirs of the Storm Written by Kaja and Phil Foglio; Art by Phil Foglio; Colours by Cheyenne Wright
  • Schlock Mercenary: The Longshoreman of the Apocalypse Written and Illustrated by Howard Tayler

BEST DRAMATIC PRESENTATION - LONG FORM

  • Avatar Screenplay and Directed by James Cameron
  • District 9 Screenplay by Neill Blomkamp & Terri Tatchell; Directed by Neill Blomkamp
  • Moon Screenplay by Nathan Parker; Story by Duncan Jones; Directed by Duncan Jones
  • Star Trek Screenplay by Robert Orci & Alex Kurtzman; Directed by J.J. Abrams
  • Up Screenplay by Bob Peterson & Pete Docter; Story by Bob Peterson, Pete Docter, & Thomas McCarthy; Directed by Bob Peterson & Pete Docter

BEST DRAMATIC PRESENTATION - SHORT FORM

  • Doctor Who: "The Next Doctor" Written by Russell T Davies; Directed by Andy Goddard
  • Doctor Who: "Planet of the Dead" Written by Russell T Davies & Gareth Roberts; Directed by James Strong
  • Doctor Who: "The Waters of Mars" Written by Russell T Davies & Phil Ford; Directed by Graeme Harper
  • Dollhouse: "Epitaph 1" Story by Joss Whedon; Written by Maurissa Tancharoen & Jed Whedon; Directed by David Solomon
  • FlashForward: "No More Good Days" Written by Brannon Braga & David S. Goyer; Directed by David S. Goyer; based on the novel by Robert J. Sawyer

BEST EDITOR, LONG FORM

  • Lou Anders
  • Ginjer Buchanan
  • Liz Gorinsky
  • Patrick Nielsen Hayden
  • Juliet Ulma

BEST EDITOR, SHORT FORM

  • Ellen Datlow
  • Stanley Schmidt
  • Jonathan Strahan
  • Gordon Van Gelder
  • Sheila Williams

BEST PROFESSIONAL ARTIST

  • Bob Eggleton
  • Stephan Martiniere
  • John Picacio
  • Daniel Dos Santos
  • Shaun Tan

BEST SEMIPROZINE

  • Ansible edited by David Langford
  • Clarkesworld edited by Neil Clarke, Sean Wallace, & Cheryl Morgan
  • Interzone edited by Andy Cox
  • Locus edited by Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong, & Liza Groen Trombi
  • Weird Tales edited by Ann VanderMeer & Stephen H. Segal

BEST FAN WRITER

  • Claire Brialey
  • Christopher J Garcia
  • James Nicoll
  • Lloyd Penney
  • Frederik Pohl

BEST FANZINE

  • Argentus edited by Steven H Silver
  • Banana Wings edited by Claire Brialey and Mark Plummer
  • CHALLENGER edited by Guy H. Lillian III
  • Drink Tank edited by Christopher J Garcia, with guest editor James Bacon
  • File 770 edited by Mike Glyer
  • StarShipSofa edited by Tony C. Smith

BEST FAN ARTIST

  • Brad W. Foster
  • Dave Howell
  • Sue Mason
  • Steve Stiles
  • Taral Wayne

THE JOHN W. CAMPBELL AWARD FOR BEST NEW WRITER (NOT A HUGO AWARD)

  • Saladin Ahmed
  • Gail Carriger
  • Felix Gilman (Second year of eligibility)
  • Seanan McGuire
  • Lezli Robyn (Second year of eligibility)

Edited by Tauntaun13

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

The top five finalists in each category of the 2010 Locus Awards have been announced. Winners will be presented during the Science Fiction Awards Weekend in Seattle WA, June 25-27, 2010.

 

Science Fiction Novel

  • The Empress of Mars, Kage Baker
  • Steal Across the Sky, Nancy Kress
  • Boneshaker, Cherie Priest
  • Galileo's Dream, Kim Stanley Robinson
  • Julian Comstock: A Story of 22nd-Century America, Robert Charles Wilson

Fantasy Novel

  • The City & The City, China Miéville
  • Unseen Academicals, Terry Pratchett
  • Drood, Dan Simmons
  • Palimpsest, Catherynne M. Valente
  • Finch, Jeff VanderMeer

First Novel

  • The Windup Girl, Paolo Bacigalupi
  • The Manual of Detection, Jedediah Berry
  • Soulless, Gail Carriger
  • Lamentation, Ken Scholes
  • Norse Code, Greg van Eekhout

Young-Adult Novel

  • The Hotel Under the Sand, Kage Baker
  • Going Bovine, Libba Bray
  • Catching Fire, Suzanne Collins
  • Liar, Justine Larbalestier
  • Leviathan, Scott Westerfeld

Novella

  • The Women of Nell Gwynne's, Kage Baker
  • "Act One", Nancy Kress
  • "Vishnu at the Cat Circus", Ian McDonald
  • Shambling Towards Hiroshima, James Morrow
  • "Palimpsest", Charles Stross

Novelette

Short Story

  • "The Pelican Bar", Karen Joy Fowler
  • "An Invocation of Incuriosity", Neil Gaiman
  • "Spar", Kij Johnson
  • "Going Deep", James Patrick Kelly
  • "Useless Things", Maureen F. McHugh

Magazine

  • Analog
  • Asimov's
  • Clarkesworld
  • F&SF
  • Tor.com

Publisher

  • Baen
  • Night Shade
  • Pyr
  • Subterranean
  • Tor

Anthology

  • Lovecraft Unbound, Ellen Datlow, ed.
  • The New Space Opera 2, Gardner Dozois & Jonathan Strahan, eds.
  • The Year's Best Science Fiction: Twenty-Sixth Annual Collection, Gardner Dozois, ed.
  • Songs of the Dying Earth: Stories in Honor of Jack Vance, George R.R. Martin & Gardner Dozois, eds.
  • Eclipse Three, Jonathan Strahan, ed.

Collection

  • We Never Talk About My Brother, Peter S. Beagle
  • Cyberabad Days, Ian McDonald
  • Wireless, Charles Stross
  • The Best of Gene Wolfe, Gene Wolfe
  • The Collected Stories of Roger Zelazny: Volumes 1-6, Roger Zelazny

Editor

  • Ellen Datlow
  • Gardner Dozois
  • David G. Hartwell
  • Jonathan Strahan
  • Gordon Van Gelder

Artist

  • Stephan Martinière
  • John Picacio
  • Shaun Tan
  • Charles Vess
  • Michael Whelan

Non-fiction/Art Book

  • Powers: Secret Histories, John Berlyne
  • Spectrum 16: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy & Arnie Fenner, eds.
  • Cheek by Jowl, Ursula K. Le Guin
  • This is Me, Jack Vance! (Or, More Properly, This is "I"), Jack Vance
  • Drawing Down the Moon: The Art of Charles Vess, Charles Vess

Edited by Tauntaun13

Share this post


Link to post
Share on other sites
karatasiospa

Ανακοινώθηκε ο νικητης του Arthur c Clarke Award:

 

C.Mieville: The City and the City

Share this post


Link to post
Share on other sites
nikosal

Ωραία, γιατί... το παρέλαβα σήμερα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Διγέλαδος

τ' ακούς ρικο; ο αγαπημένος σου! ακόμα δεν διάβασα το scar και το έχω εδώ να με κοιτάζει από το ράφι της βιβλιοθήκης

Share this post


Link to post
Share on other sites
karatasiospa

Εχω αρκετες αμφιβολιες για το κατα πόσον ο συγκεκριμενος συγγραφέας μπορεί να θεωρηθεί science fiction

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mort13

The 2009 Nebula Awards winners were announced on Saturday, May 15th during the 2010 SFWA Nebula Awards Weekend, held in Cocoa Beach, Florida.

 

 

Novel:

 

  • The Windup Girl, Paolo Bacigalupi

Novella:

 

  • The Women of Nell Gwynne’s, Kage Baker

Novelette:

 

  • “Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast”, Eugie Foster

Short Story:

 

  • “Spar”, Kij Johnson

Ray Bradbury Award:

 

  • District 9, Neill Blomkamp and Terri Tatchell

Andre Norton Award:

 

  • The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making, Catherynne M. Valente

Five time Hugo and Nebula award winner Joe Haldeman was honored as the Damon Knight Grand Master. Neal Barrett was named Author Emeritus. The honorees for the Solstice are Tom Doherty, Terri Windling and Donald Wollheim.

Edited by Tauntaun13

Share this post


Link to post
Share on other sites
karatasiospa

Συγχαρητήρια στον Paolo Bacigalupi ένα από τους καλύτερους νέους συγγραφείς στην επιστημονική φαντασία!

Share this post


Link to post
Share on other sites
nikosal

Συγχαρητήρια, αλλά... πήγα να αγοράσω το βιβλίο και έχει τρελή τιμή, 14 ευρώ το paperback. Χαχα, μόλις νίκησε το αύξησαν;

Share this post


Link to post
Share on other sites
karatasiospa

Απλώς είναι ακριβός ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..