Jump to content

Harry Potter and the Half-Blood Prince


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

 

Βασικά με το που είδα την εξήγηση του Horcrux φώναζα LIIICCHHH! LIIICHHH! Αλλά τέλος πάντων. Προσωπικά νομίζω ότι ο RAB είναι ο Regulus ή ίσως το Dumbledore έχει λάβει κάποια μέτρα ώστε να δώσει τη λανθασμένη αεντύπωση στον Χάρι! Αν θυμάστε, δεν τον ΕΙΔΑΜΕ να πεθαίνει, ούτε και ξέρουμε αν ήταν μόνος του στη βάση του Πύργου. Μπορεί να έγινε φάντασμα ή να έβαλε κάποιον να αντικαταστήσει το φυλακτό, ώστε να ενισχύσει την αποφασιστηκότητα του Χάρυ.

Τον Μαλφόι τον λυπήθηκα, αλλά όχι και τόσο. Μπορεί να υπάρχει κάποιο σχέδιο για αυτόν, αλλά μένει να το δούμε. Τον Σνέιπ τον σιχάθηκα και είμαι σίγουρος ότι θα ψοφήσει στο επόμενο, έστω και αν ο Χάρυ τον σκοτώσει εν βρασμώ ψυχής.

 

ΤΡΡΕΕΕΛΛΛΗΗΗ Πιθανότητα: Ο Νταμπλντορ έκανε τον Μαλφόι Horcrux του, σκοτώνοντας τον Regulus (δε μάθαμε από τι πέθανε, σωστά;) για αυτό και δεν έλαβε μέτρα ενεντίον του και φρόντισε να είναι ασφαλής. Ο Σνέιπ σκότωσε τον Νταμπλντορ και στα αλήθεια είναι Θανατοφάγος, αλλά δεν τολμά να σκοτώσει τον Χάρυ επειδή ο Βόλντεμορτ θέλει να τον εκδικηθεί. Ο Σείριος ίσως να αντικατέστησε το Φυλακτό, σαν φάντασμα και να έβλαε το ψεύτικο σημείωμα, ενώ ο Νταμπλντορ θέλει να μετενσαρκωθείσ τον Μαλφόι για να ΄καθοδηγήσει την αποδυνάμωση του Βόλντεμορτ και την αφομοίωση των ψυχών του, με σκοπό να τον αντικαταστήσει! Οι Ρον και Ερμιόνη πεθαίνουν εξαιτίας του και το φάντασμα του Σείριου θυσιάζεται για ένα όχι-και-τόσο-happy-ending

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ από αυτόν τον αρωματικό καπνό κύριος! Θέλω να βλέπω περίεργα οράματα και να μου έρχονται εμπνεύσεις που θα έκαναν και τους συγγραφείς με τη μεγαλύτερη φαντασία να κοκκινίζουν από ντροπή! :p :D

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρία του Ατρελέγκη είναι από τις πιο μουρλές που άκουσα από τότε που διάβασα :book: Λιακόπουλο! Keep it up!!! :bangin: :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να άκουγες τις θεωρίες μου για το Τάγμα του Φοίνικα! Είχα καταφέρει να βγάλω τον Voldemort παππού του Χάρι και γιο του Dumbledor που του είχε αλλάξει τη μνήμη!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... Κώστα, μόνο μη μάθει η Rowling τις θεωρίες σου, γιατί απ'την ντροπή της που δεν το σκέφτηκε θα σταματήσει να γράφει!

 

Υ.Γ:Πάλι καλά που δε σε ήξερα όταν ξεκίνησα να διαβάζω τη σειρά :p

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να έχει κάνει ο Dumbledor horcrux τον Malfoy, ή οποιονδήποτε, γιατί αν θυμάμαι καλά είχε πει ότι πρέπει να το σφραγίσεις με μια πράξη απόλυτου (γκουχ) κακού, όπως ο φόνος. Και ο Dumbledor είναι με τους Καλούς.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο Κώστας σε μια συζήτηση που είχαμε: Που το ξέρεις; Αν και εγώ διαφωνώ μαζί του, η άποψή του αυτή πρέπει να ακουστεί.

 

Όσον αφορά το θάνατο του Dumbledore, τείνω πλέον στη θεωρία ότι ζήτησε από το Snape να τον σκοτώσει, για λόγους που δεν έχω αποσαφηνίσει. Αυτό το κατάλαβα διότι μόλις λέει "Severus... Please..." εκείνος τον σκοτώνει χωρίς πολλά-πολλά, και εκτός αυτού, ο Dumbledore δεν έχει δείξει σε όλη τη συζήτηση με το Malfoy ρόθυμος να ικετέψει για τη ζωή του.

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... Κώστα, μόνο μη μάθει η Rowling τις θεωρίες σου, γιατί απ'την ντροπή της που δεν το σκέφτηκε θα σταματήσει να γράφει!

 

Υ.Γ:Πάλι καλά που δε σε ήξερα όταν ξεκίνησα να διαβάζω τη σειρά :p

 

Βλέπω ότι κατά ακιρούς τρομάζω κόσμο...πάντως ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση.

Συνεχίζοντας:

 

 

και πού ξέρεις, αγαπητέ μου Riko, αν δεν υπάρχει κάποια ανατροπή; Ας μην αποκλείσουμε το ότι μπορεί η Rowling να μας φυλά την πιο μεγάλη έκπληξη για το τέλος. Καλοί; Κακοί; Μπορεί ξέρεις να έχουμε κάποια αλλαγή ρόλων ρπος το τέλος!

Φαντάσου τώρα σκηνή: Ο Χάρυ μιλάει με τον Φιρένζε (τον κένταυρο-Δάσκαλο της Μαντικής), καθώς έχει πολεμήσει ήδη μια φορά με τον Σνέιπ, που καταφέρνει να ξεφύγει αν και σχεδόν σκοτώνεται, προσπαθώντς να τον προειδοποιήσει.

"Ο Σνέιπ ήλπιζε να με παρπλανήσει; Να με κάνει να πιστέψω ότι είναι με το μέρος μου; Θα τον κάνω κομμάτια, θα τον κάνω να με ικετεύει!"

"Νεαρέ Πόττερ, ο Σνέιπ δεν είναι ο εχθρός που θα πρέπει να αναζητάς. Η εκδίκηση σου θα πρέπει να επικεντρωθεί στο ένα άτομο που είναι πίσω από όλα αυτά"

"Μην ανησυχείς, δεν ξέχασα τον Βόλντεμορτ, δεν ξέχασα την προφητεία. Θα τον σκοτώσω, θα κάνω την ψυχή του κομμάτια. Τίποτα ε θα με σταματήσει..."

"Μα Χάρυ, δεν το κατάλβες ακόμη; Η προφητεία δεν αφορούσε ποτέ τον Βόλντεμορτ..."

 

Δεύτερη σημαντική σκηνή-ανατροπής. Ο Βόλντεμορτ έχει ια σχεδόν πεθάνει, αδύναμος καν να σταθεί. Ο Χάρυ, ο Ρον και η Ερμιόνη τον πλησιάζουν για να τον αποτελειώσουν, όταν οι δυο τους τινάζονται στον τοίχο. Οι δυο αντίπαλοι κοιτούν τον Μαλόι, που σχεδόν ίπταται από το έδαφος, να τους μιλα΄με τη φωνή του Ντάμπλντορ:

"Εξαιρετικά Χάρυ. Ο Βόλντεμορτ είναι παι αδύναμος. Τον ισοπέδωσες, αφήνοντάς τον με ένα μόνο κομμάτι της ψυχής του, θνητό, ευάλωτο, ανυπεράσπιστο"

"Όχι! Σε είχε σκοτώσει!"

"Καλέ μου Τομ, εσύ πριν από όλους έπρεπε να το περιμένεις αυτό. Δν μπορούσα να αφήσω τον δρόμο στην αθανασία να μείνει στα δικά σου χέρια..."

"Μαλφόι, τι στο διάολο κάνεις;"

"Όχι Μαλφόι, Χάρυ. Προτιμώ να με αποκαλείς Άλμπους. Όγδόντα χρόνια είχα αυτό το όνομα..."

 

 

Θα το έγραφα σίγουρα καλύτερα αν δεν κουτούλαγα από τη νύστα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ενύπωση ότι επισήμως τρόμαξα τους πάντες μακριά από αυτό το θέμα... :sweatdrop:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έπρεπε να άκουγες τις θεωρίες μου για το Τάγμα του Φοίνικα! Είχα καταφέρει να βγάλω τον Voldemort παππού του Χάρι και γιο του Dumbledor που του είχε αλλάξει τη μνήμη!

 

Τώρα μου θύμισες μια μούφικη εκδοχή του Τάγματος που είχε κυκλοφορήσει στο web και τη διάβασα νομίζοντας την για κανονική. Αισθάνθηκα εντελώς μαλάκας όταν έμαθα την αλήθεια! Κι αναρωτιόμουν κιόλας πως χάλασε τόσο πολύ η Rowling! :bangin: Anyway, σε αυτή την "εκδοχή", παππούς του Πόττερ ήταν πράγματι ο Voldemort. Και η μάνα του Χάρι ήταν κόρη του και πρώην Deatheater.....

 

Καλές οι θεωρίες σου, αλλά το ξέρεις ότι δεν έχουν καμιά βάση, έτσι; :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω.

 

Επίσης ξέρω για την έκδοση.

 

Και επίσης ξέρω ότι αυτό είναι ένα thread, όχι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τους Ελ, οι Ατρ-Ελ...

 

Όσο για την έκδοση που λέτε, είχε γίνει ολόκληρο ζήτημα (βασικά, κι επειδή μούφες βγαίνουν από τις εταιρίες που έχουν συμφέροντα - μια εκδοτική, ας πούμε - προκειμένου να μην έχει όλος ο κόσμος το αυθεντικό· εξήγηση άλλη φορά), καθώς πολύς κόσμος την είχε πατήσει (βέβαια, μου κάνει εντύπωση, αφού την παράτησα πριν καν τελειώσω το 1ο ή το 2ο κεφάλαιο, τόσο ψέμα ήταν! να δω πότε θ' αγοράσω τα βιβλία)...

Link to comment
Share on other sites

Μετά τους Ελ, οι Ατρ-Ελ...

 

Καλά τώρα!

 

Μεταξύ μας, τα what-if πάντως έχουν και την πλάκα τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Katarxhn sugnwmh gia ta greeklish. To PC den exei ellhnikous xarakthres.

 

 

1. Thn pi8anothta na gurisei o Dumbledore ws Foinikas pws th blepete (ma pws katalabate oti m'aresoun oi X-men ? :whistling: )

 

2. O Snape kapoio lako skabei sth faba - me thn kalh ennoia omws. Mustikh summaxia murizomai ki egw.

 

3. De me pei8ei o Harry oti de 8a gurisei sto Hogwarts. Oxi gia panta. Twra an 8a gurisei kai fugei meta h' an prwta arnh8ei na epistrepsei ki epeita gurisei, den to 3erw. 8a einai elafrws 3ekarfwto meta apo 6 biblia na diabasoume gia tis "Peri-pott-eies tou Harry :rolleyes: " ektos sxoleiou, no?

 

 

Thn agaph sas :dancing4dh:

 

EP! Pou phgane ta spoiler mou?

Edited by Lyrinx
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σοβαρολογώντας, μπορώ να πω πως θεωρώ τα συνομοσιολογικά τελείως αβάσιμα και πως η εξέλιξη δε θα μποσούσε να είναι πιο λογική σε αρκετά σημεία: ο Severus, ξεκάθαρα, είναι υπηρέτης του Σκότους (σικ!), ο Albus πεθαίνει όχι γιατί δε θα τον άφηνε (κάτσε, ρε Month, αφού και ο ίδιος λέει ότι πρέπει, λόγω των συνθηκών, να τον σκοτώσει ο Harry, ο Malfoy μάλλον θα βγει σημαδεμένος από την όλη κατάσταση και τα υπόλοιπα βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..