Jump to content

κοσμοι με δικους τους φυσικους νόμους


brave
 Share

Recommended Posts

Μα αυτό είπα κ εγώ καλε μου brave!Όχι τόσο συγκεκριμένα, σύμφωνοι. :p . Και το διαστημόπλοιο θα ξαναβγει από την μαύρη τρύπα, απλα υπο τη μορφή ενέργειας....Γενικά πάντως, σε αυτή τη μηδαμινη και όχι μηδενική πιθανότητα, θα μπορούσες να στηρίξεις μια ιδέα ΕΦ. Χμμ....θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα τόπικ για το κατα πόσο η πρόοδος της επιστήμης έχει επηρεάσει την ΕΦ, ίσως τελικά και να την εχει περιορισει...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι καλό θα ήταν να αποκτήσεις μία σχετική εμβάθυνση πριν αρχίσεις να χρησιμοποιείς άσχετους όρους στην ιστορία σου επειδή ακούγονται cool. Το να παίξεις με τα κβάντα είναι κομμάτι επικίνδυνο αν και το να πεις σε μία ιτορία ότι μέτρα για πιθανούς κινδύους έχουν ληφθεί είναι αναμενόμενο και απλό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως οι μαύρες τρύπες και τα μάτριξ είναι, πλέον, στερεότυπα θέματα. Δε θυμάμαι ποιος άλλος το είπε και παραπάνω, αλλά κι εγώ θα προτιμούσα να διαβάσω μια πιο φρέσκια ιδέα.

 

Βέβαια, αυτά είναι και γούστα. Αν πραγματικά γουστάρεις κάτι, πρέπει να το γράψεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχουμε ξεφύγει εντελώς από το θέμα, πρέπει να πω ένα δυο πραγματάκια εδώ πέρα

 

Κανείς δεν καταλαβαίνει την κβαντική θεωρία

Αν και θα ήθελα να το έχω πει εγώ αυτό, τελικά με πρόλαβε και το είπε ο Richard Feynman, ο οποίος πήρε το Νόμπελ Φυσικής το 1965 για την έρευνά του στην κβαντική ηλεκτρονική.

 

Ολα αυτά με τις λεγόμενες "σκουληκότρυπες" τα υποστηρίζουν θεωρητικοί φυσικοί, όπως ο Paul Davies, ο K. Thorne, αλλά και ο Carl Sagan (αυτός που έγαψε την "Επαφή", την μάπα ταινία με την Τζόντι Φόστερ,έχει πάρει και Πούλιτζερ νομίζω), που είναι αστρονόμος. Λένε λοιπόν ότι αυτά τα ταξίδια είναι δύσκολα αλλά όχι αδύνατα. Και η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα, που λέει και το τραγούδι.

 

Και μια και αναφέρθηκε ο πολύς Μπορ πάρε και ένα σχετικό quote του:

"Οποιος δεν μένει κατάπληκτος από την κβαντική θεωρία δεν την καταλαβαίνει."

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα ν' αναφέρεται παραπάνω - αν έχει γίνει, τουφεκήστε με (αν και δεν πρέπει, αφού χάνω τη συνάντηση, καθάρματα) - ότι η ταχύτητα του φωτός είναι σταθερή αλλά σχετική βάσει του υλικού στ' οποίο κινείται: η ταχύτητα του φωτός σ' ένα υλικό (c[n]) είναι ίση με το γινόμενο του μήκους κύματός του καθώς μεταβαίνει στο υλικό (λ[n]) και της συχνότητάς του (f), η οποία δε μεταβάλλεται καθώς διαβαίνει στο υλικό. Με άλλα λόγια, κι ενώ το φως έχει ταχύτητα ίση, περίπου, με 3 × 10^8 m/s στο κενό, αυτή, καθώς και το μήκος κύματός του, μεταβάλλεται όταν διισδύει σε άλλο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ RaspK

 

Θα σου απαντήσω εντός ολίγου, αφού μου εξηγήσει ο Αλμπερτ, τι έγραψες μόλις τώρα. (Με τη βοήθεια ενός ισχυρού μέντιουμ, φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Λιγα για τον Σαγκαν ετσι?Το βιβλιο "Επαφη" ειναι πολυ καλο,μη το συγκρινεις με την ταινια.Ο Σαγκαν πηρε Πουλιτζερ για το "Οι δρακοι της Εδεμ" ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο αν και οχι το καλυτερο του.

Οσο για την ταχυτητα του φωτος,ναι αλλαζει αλλα το c ειναι μια φυσικη σταθερα και ειναι μια ταχυτητα περα απο την οποια δεν μπορει να επιταχυνθει τιποτα(παντως θα μπορουσε κατι να κινειται πιο γρηγορα αν ειχε ανεκαθεν ταχυτητα μεγαλυτερη του c).Σε καποια φαινομενα οπτικης-οπως στον (ανωμαλο) διασκεδασμο η ταχυτητα του κυματος φαινεται να ξεπερνα το c αν και στην πραγματικοτητα δεν τρεχει κατι εναντια στη σχετικοτητα.Χμ...δεν θα το εξηγησω γιατι με 5 στην Οπτικη..φοβαμαι.Εχει κι αλλους του τομεα το φορουμ στο κατω κατω!

Παντως το θεμα της ταχυτητας ειναι μειζον για διαστημικη οπερα και αρκετο καιρο εστιβα το κεφαλι μου να βρω ενα πρωτοτυπο(οχι αστρικες πυλες,σκουληκοτρυπες,σουπερ μηχανες και Πλοηγους της Συντεχνιας) αληθοφανη τροπο συγκοινωνιας ενος γαλαξιακου πολιτισμου.Το βρηκα αλλα δεν το λεω...Χι,χι,χι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..