Jump to content

Βιβλια για "αμύητους"


heiron
 Share

Recommended Posts

Βασικά, το συγκεκριμένο άτομο έχει και αρνητική προδιάθεση για τα βιβλία επειδή μάλλον τον έβαζαν να διαβάζει με το ζόρι όταν ήταν μικρός... :(

 

Θα προσπαθήσω να βρω ένα μικρό βιβλίο που να τον ενδιαφέρει. Μήπως έχετε υπόψη σας κάτι σχετικό με manga/anime; Λογικά πρέπει να έχει και πλοκή αλλιώς θα είναι εγχειρίδιο... Θα ρωτήσω και τον ίδιο και θα το ψάξω περισσότερο. (ουπς, νομίζω έγινα πολύ off-topic... απαντήστε με ΠΜ αν νομίζετε ότι το thread θα εκτροχιαστεί)

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν διαβαζει γιατι το βαριεται η δεν του αρεσει καθολου ειναι καμενη περιπτωση.

Αν απλα "δεν ετυχε",τοτε αξιζει μια προσπαθεια.Αλλα θα πρεπει να ειναι-οπως ειπωθηκε-βιβλιο σχετικο με κατι που του αρεσει.

Του αρεσει η Ιστορια?Ιστορικο μυθιστορημα

Του αρεσει η ηρωικη φαντασια με πανισχυρους πλην ομως καημενους ηρωες?Ελρικ.Αν θελει να ειναι ο κλασικος γαμαουα μπρατσαρας ας διαβασει Κοναν.

Βλεπει παντου τη νεα ταξη πραγματων κτλ?1984,Θαυμαστος καινουργιος κοσμος,Φαρεναιτ 451,Εμεις...ακομη και το Αναρχικος των δυο κοσμων ειναι καλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα, κατ' εμέ, με κάτι εύπεπτο και που θα τον ενδιαφέρει. Αν, δηλαδή, έχει τρελό κάψιμο με τ' anime, κάνε του δώρο την έκδοση της Anubis, που έχει και DVD και πολλά πράγματα για ιστορία και όχι μόνο των anime. Μετά των ψήνεις και με άλλα, κ.ο.κ. μέχρι να μην αντιδρά σπασμωδικά.

 

Μετά, κι αν όλα έχουν βει (του ρήματος βαίνω) καλώς, θα μπορείς να του πλασάρεις κι άλλα βιβλία. Τσέκαρε μικρά διηγήματα και νουβέλες πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.Σε σχεση με τους γυρω μου εχω διαβασει πολλα βιβλια.Σε σχεση με εσας ειμαι αμυητη!Τον αρχοντα των δαχτυλιδιων τον διαβασα κατα τυχη τριτη λυκειου(πριν απο 12 χρονια)και το λατρεψα!Το 1984 δε μου αρεσε.Ποια ειναι τα 10 βιβλια που εσεις θα προτεινατε...........

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες! ;)

 

Το The Chrysalids (δεν ξέρω τον ελληνικό τίτλο), κατ' εμέ, του John Wyndham για sci-fi, ενώ το Frankenstein, or the Modern Prometheus (Φρανκενστάιν, ή ο Σύγχρονος Προμηθέας) είναι εξαίσιο ανάγνωσμα της λογοτεχνίας τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως την!

Χμ...βασικα απο οτι φαινεται προτιμας φανταζυ κι οχι ΕΦ.Οποτε πιστευω οτι η Γαιοθαλασσα της Ουρσουλα Λεγκεν θα ηταν οτι πρεπει.Ειναι σειρα απο μικρα βιβλια με πρωτο το "Ο μαγος του αρχιπελαγους" αν δεν κανω λαθος στα Ελληνικα.

 

Απο μεταφρασμενα βιβλια επικου φανταζυ(στυλ Αρχοντα των δακτυλιδιων ουσιαστικα) καλο ειναι και το Riftwar saga του Φειστ με πρωτο το "Ο Μαγος".Καπως μεγαλυτερη σειρα απο τη Γαιοθαλασσα αλλα στα μετρα του Αρχοντα.Οχι τεραστια οπως αλλες σειρες επικου φανταζυ.

 

Τα βιβλια του Kay ειναι συνηθως αυτοτελη η το πολυ τριλογιες και αρκετα καλογραμμενα.Δοκιμασε το "Τιγκανα" που προανεφερα(εμενα δεν μου πολυαρεσε βασικα).

 

Επισης για πιο παραμυθενια ατμοσφαιρα ισως να σου αρεζε το "Η κορη του βασιλια της χωρας των ξωτικων" του Ντανσανυ.

 

Παντως ακομη κι αν δεν ειναι στο στυλ σου πιστευω οτι πρεπει να διαβασουν ολοι το Ντιουν και το Κυριος του Φωτος(αυτα ειναι τα αγαπημενα μου απο επιστημονικη φαντασια).

Link to comment
Share on other sites

Με τρόμαξες λίγο μέχρι να φτάσω στην τελευταία γραμμή για να αναφέρεις το Lord of Light... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Alex,

 

Συμφωνώ με το Heiron επάνω και μπορείς επίσης να δοκιμάσεις:

 

Γκάιμαν, θα πρότεινα την Αστερόσκονη ή το Coraline, αν σου αρέσουν τα παραμύθια περίσσότερο από το επικό.

 

Beagle, τη μπαλάντα του πανδοχέα ή το τελευταίο μονόκερω, εάν η μαγεία σου αρέσει περίσσότερο από τα άλλα δύο.

 

Μάρτιν, εάν αυτό που θες είναι να παρακολουθείς δολοπλοκίες, ίντριγκες και τα σχετικά μαγειρεμένα με μια δόση από υπέροχους χαρακτήρες, το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου (έχουν βγει στα ελληνικά τα τρία πρώτα βιβλία - 6 τόμοι).

 

Ζελάζνυ, αν διαβάζεις αγγλικά, τα χρονικά του Άμπερ με τα οποία μπορείς να υποκαταστήσεις όλα όσα σου είπα ήδη για το Μάρτιν σε έναν κάπως ποιο προσιτό κόσμο κι από έναν (για μένα) μεγαλύτερο μάστορα.

 

Επίσης, εάν ψάχνεις κάτι που να είναι πολύ κοντά στον άρχοντα θα μπορούσες να διαβάσεις Τον οθφαλμό του κόσμου του Τζόρνταν. Η ιστορία ξεκινάει και συνεχίζει αρκετά παράμοια με τον άρχοντα, σε καμία περίπτωση δεν τον φτάνει βεβαίως, όμως είναι χαριτωμένο, εύπεπτο και έχει ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον σύστημα μαγείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Hello ως καινούριος στο forum..

Μία ερώτηση ως όχι τόσο μυημένος σε ε.φ. σε σχέση με το πλειοψηφία του forum ( και άσχετος σε σχέση με κάποιους άλλους..):

Υπάρχει νόημα να αναζητήσω την Αγγλική έκδοση του Hyperion (Simmons) από internet ή να ξεκινήσω απο το Ilium στις εκδόσεις Anubis και να γλυτώσω την αναμονή? Να προσθέσω ότι δεν επιδιώκω να διαβάζω στα αγγλικά (χωρίς να το απορρίπτω) αλλά από την άλλη έχω μεγάλο κόλλημα με την μετάφραση.

Επίσης όσοι έχετε διαβάσει Arthur Clark , Douglas Adams, William Gimson σε μετάφραση μείνατε ικανοποιημένοι (ανέφερα χαρακτηριστικά ονόματα που θεωρώ ότι έχουν προσεγμένη γλώσσα..χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία)? Προσωπικά, όταν τέλειωσα ένα βιβλίο του Terry Prachet ( όχι s.f.), έμεινα με την αίσθηση ότι χάνει πολύ στην μετάφραση. Το χιούμορ και τα λογοπαίγνιά του δεν μεταφέρονται και πολύ ομαλά έως και καθόλου στην ελληνική..Δεν ξέρω, μπορεί και να κάνω λάθος.

Μία τελευταία ερώτηση: Κάτι καλό από Philip Dick? (Όλα θα πει κάποιος..:)). Έχω διαβάση την θεϊκή εισβολή και κάποια συλλογή.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Sileon καλώς ήρθες. Τα 4 βιβλία των Hyperion Cantos του Simmons δεν σχετίζονται με το Ιlium, οπότε μπορείς να κάνεις και τα δύο, και να αναζητήσεις το 1ο βιβλίο Ηyperion (το οποίο υπάρχει όμως και στα ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία Αθήνας και Θεσσαλονίκης και ίσως και οι 4 τόμοι μαζί) και να διαβάσεις και το μεταφρασμένο Ilium.

 

Για τον Πράτσετ δεν κάνεις λάθος. Πράγματι τα λογοπαίγνια κλπ που είναι τόσο συνυφασμένα με τον κόσμο του Discworld δεν μπορούν να μεταφραστούν, όπως π.χ. η χώρα Llamedos που ανάποδα είναι απλά η έκφραση "sod'em all!"

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ο Dain ανέφερε κάποια ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία στη Αθήνα, όπου μπορώ να ψάξω για το Hyperion του Simmons. Επειδή δεν έχω κάποιο υπ' όψιν μπορείτε να βοηθήσετε??

Link to comment
Share on other sites

Ξενόγλωσσα βιβλία φαντασίας και ε.φ. μπορεις να βρεις στην Πολιτεία (Ασκληπιου 1), στον Ελευθερουδάκη (Πανεπιστημίου 17), στο Cube (Εμ. Μπενάκη και Ακαδημίας), στο Solaris (Μπόταση 6, εξάρχεια), νομίζω και στο Jemma στον Πειραια; Πάντως αυτά στο κέντρο φέρνουν συνέχεια, είναι πολύ πιθανό να το βρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Και γω τα έχω δει σε κάμποσα σημεία. Μάλιστα το Cube είχε σίγουρα όλη την τετραλογία σε ένα τόμο με αρκετά καλή τιμή για 4 βιβλία. Η σειρά πάντως ανάγνωσης, αν και πρόκειται για δυο duologies ουσιαστικά είναι:

 

Hyperion

Fall of Hyperion

 

Endymion

Rise of Endymion

 

Υπάρχει και ένα διήγημα αλλά δεν έχει άμεση σχέση με τα 4 βασικά Hyperion Cantos.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια :thmbup: ..Θα βγάλω σύντομα τα λαγωνικά μου στην αναζήτηση μιας και δεν ειμαι Αθήνα (Γιατί ειναι οι φίλοι.. :)).

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω βιβλιοπωλεία (όπως και η Άγνωστη Καντάθ στη Θεσσαλονίκη αν σε βολεύει καλύτερα) στέλνουν σε όλη την Ελλάδα με αντικαταβολή, αρκεί να τους πάρεις τηλέφωνο και να το κανονίσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευκαιρίας δωθούσης (διακοπές) αλώνισα την μισή Αθήνα, αλλα Hyperion πουθενά, ενώ υπήρχαν όλοι οι υπόλοιποι τόμοι σε μερικά καταστήματα. Λες και κρύβανε το βιβλίο πριν μπω. Κάποιος δεν θέλει να το διαβάσω.. :hmm: Έχω τουλάχιστον τον δεύτερο τόμο στα χέρια μου (Fall of Hyperion)..

 

Υ.Γ Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μάλλον δεν θα κοίταζα στο Solaris και επίσης έμαθα και το Cube που μου φάνηκε πολύ οργανωμένο και πλήρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..