Jump to content

ν-λογίες: μία και έξω ή σε δόσεις;


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Όταν πιάνετε μια ν-λογία βιβλίων (ξέρετε, τριλογία, τετραλογία, δεκατριαλογία κτλ) πώς τη διαβάζετε; Πιάνετε το ένα βιβλίο μετά το άλλο μέχρι να τελείωσετε με όλα, ή διαβάζετε το ένα, το τελειώνετε, πιάνετε κάτι άλλο για διάβασμα και μετά επιστρέφετε στη σειρά;

 

Εγώ ανήκω στην κατηγορία 2. Κουράζομαι να διαβάζω συνέχεια το ίδιο πράγμα, και για αυτό πολύ δύσκολα διαβάζω μια ν-λογία μια και έξω (τελευταία φορά που το έκανα ήταν με την τριλογία του πολέμου του ρήγματος του Feist που ήταν δανεική και έπρεπε να την επιστρέψω - και όχι μόνο για αυτό ;)).

Link to comment
Share on other sites

Όποτε κάτσει θα διαβάσω μια συνέχεια. Σήμερα το Gardens of the Moon. Σε ένα μήνα το επόμενο, και ούτω καθεξής...

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω πρώτα το πρώτο βίβλιο και αφού το διαβάσω και μ'αρέσει τότε αγοράζω και τα υπόλοιπα και τα διαβάζω... αλλιώς ξεχνάω να πάρω τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα μ'έχει εκνευρίσει αφάνταστα και δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό να καταργήσω τις ν-λογίες, αλλά μάλλον θα καταργήσω και το φάντασυ μετά. Ως γνωστόν, ένα αριστούργημα ξεκινάει από τριλογία και συνεχίζει ακάθεκτο την ανοδική του πορεία(μην πούνε ότι οι συγγραφείς δεν έχουν υλικό: ακόμα και ένα αντικείμενο δικαιούται το δικό του κεφάλαιο).

 

Τέλος πάντων, προτιμώ να τα διαβάζω ολοκληρωμένα και σε συνέχειες αλλιώς εκνευρίζομαι. Θα το ξεπεράσω μετά από μερικές μέρες αν δεν μπορώ να βρω τη συνέχεια αλλά δε μ'αρέσει ιδιαίτερα να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ αυτήν τη μέθοδο την εφάρμοσα σε μια τριλογία με το όνομα "The Great Game" του Dave Duncan, αγοράζω το πρώτο βιβλίο και το διαβάζω, μ'άρεσε και αγοράζω το δεύτερο μ'άρεσε και αυτό και όταν ήρθε η ώρα να πάρω το τρίτο να διαβάσω το τέλος της τριλογίας μου λένε ότι είναι Out of print και δεν υπάρχει πια :-( Ti αμαζον, τι βιβλιοπωλεία στην αγγλία, τίποτα και τώρα είμαι Ελλάδα και είδα στην Αμαζον ότι υπάρχουν κάποια δεύτερης χρήσης αντίγραφα, αλλά δεν τα στέλνουν στην Ελλάδα. Αυτή η ιστορία κρατάει πάνω από 5 χρόνια και έχω φτάσει στο σημείο να φτιάξω διάφορα δικά μου τέλη για τα 2 βιβλία.. αλλά δεν με ικανοποιούν αν δεν μάθω την εκδοχή του συγγραφέα :(

Link to comment
Share on other sites

Με εξαιρεση τον Κορουμ που αφησα τη σειρα τελειωνοντας την πρωτη τριλογια(η 2η ειναι καλυτερη η χειροτερη?),δε συνηθιζω να αφηνω σειρες.Τις διαβαζω ολοκληρες και αν ειναι δυνατον χωρις διαλλειματα για αλλα βιβλια.Θελω να φτασω στο τελος οσο πιο γρηγορα μπορω.Βεβαια οταν αυτο δε γινεται-βλεπε Μαρτιν-διαβαζω και καποιο αλλο βιβλιο ενδιαμεσα,να περασει καιρος,να γραψει ο συγγραφεας ολα τα βιβλια.

Γενικα σπαζομαι απο τις ν-λογιες οταν ν>3!Εξαιρειται ο Ελρικ βεβαια...

Απο την αλλη θελω να διαβασω Αμπερ.Μαλλον θα παρω το δεκατομο βιβλιο να τελειωνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Με εξαιρεση τον Κορουμ που αφησα τη σειρα τελειωνοντας την πρωτη τριλογια(η 2η ειναι καλυτερη η χειροτερη?),δε συνηθιζω να αφηνω σειρες.Τις διαβαζω ολοκληρες και αν ειναι δυνατον χωρις διαλλειματα για αλλα βιβλια.Θελω να φτασω στο τελος οσο πιο γρηγορα μπορω.Βεβαια οταν αυτο δε γινεται-βλεπε Μαρτιν-διαβαζω και καποιο αλλο βιβλιο ενδιαμεσα,να περασει καιρος,να γραψει ο συγγραφεας ολα τα βιβλια.

Γενικα σπαζομαι απο τις ν-λογιες οταν ν>3!Εξαιρειται ο Ελρικ βεβαια...

Απο την αλλη θελω να διαβασω Αμπερ.Μαλλον θα παρω το δεκατομο βιβλιο να τελειωνουμε!

 

Η δεύτερη τριλογία του Κόρουμ, κατά τη γνώμη μου, είναι τελείως άχρηστη. Δε μου άρεσε καθόλου και νομίζω ότι δεν είχε κάτι να προσθέσει στην ιστορία του ήρωα. Τη μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι ο συγγραφέας δεν ήθελε ν'ασφήσει έναν αγαπημένο του ήρωα.

 

Πάντως για το δεκάτομο Amber, το σκέφτομαι κι εγώ σοβαρά. Διάβασα τα 2 πρώτα βιβλία κι απ'ότι φαίνεται θ'αργήσουν να μεταφράσουν και τα υπόλοιπα(αν κι έχω την εντύπωση ότι βγήκε και το τρίτο). Είναι πολλά τα λεφτά ρε γαμώτο, όμως!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει βγει το 3ο στα ελληνικα και απο οτι ξερω θα αργησει πολυ-μιλησα με ενα τυπο απο τις εκδοσεις το καλοκαιρι.

32 ευρω που το εχει η Αγνωστη Κανταθ δεν ειναι και πολλα αν σκεφτεις οτι σου βγαινει 3,2 ευρω το βιβλιο ενω στα ελληνικα θα εκανε τουλαχιστον 10 ευρω το καθε ενα.Οταν ξαναπαω ΑΚ θα παρω ειτε αυτο-αν εχω λεφτα-ειτε το Gardens of the moon η θα αρχισω τη σειρα του Μαγου του Feist.Ισως ανεβω με φορτηγακι για να κουβαλησω τα βιβλια που θελω να αγορασω!!!

Για τον Κορουμ κατι τετοιο ειχα ακουσει και για αυτο ξενερωσα.Βρε δεν παιρνω Γκλοριαννα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αρχίσω να κατεβάζω v-λογίες από το Internet, είναι σαφώς πιο οικονομικό :p

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαρτάται από το τι τιμή έχει η μεταβλητη ν...

Αν μιλάμε απλά για τριλογίες, τις διαβάζω μονομιάς. Αν μιλάμε για παραπάνω, συνήθως διαβάζω με διαλείμματα κατά τη διάρκεια των οποίων διαβάζω άλλα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αγοράζω μόνο του το πρώτο, και αν μου αρέσει, πέρνω και τα υπόλοιπα. Ανάλογα με το πόσο μου άρεσε, τρέχω σαν την τρελή στο βιβλιοπωλείο ή πάω νορμάλ. Αλλά πάω!Δε μπορώ να περιμένω. Γι αυτό και πλέον κοιτάω πρώτα σε τι στάδιο βρίσκεται μια ν-λογία πριν αγοράσω το πρώτο. Και αν υπάρχουν και όλα ή είναι σε έλλειψη. Αλλά πλέον είναι φορές που αρνούμαι να πάρω μια ν-λογία αν δεν έχει ολοκληρωθεί. Γιατί κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να περιμένεις και δεν το αντέχω!

 

Και σε πλήρη συνάφεια με αυτό, θα σας πω τι επαθα σήμερα. Πήγα χτες στον Ελευθερουδάκη και αγόρασα στα αγγλικά το Μαύρο Πύργο 6, το Song of Susanna. Hardback, 26 euro. Είπα όμως ότι α) είναι καλή έκδοση και Β) η Μπελ θα αργήσει πολύ να το βγάλει ακόμα. Και...δεν άντεχα να περιμένω. Και σήμερα...περνάω από ένα βιβλιοπωλείο φεύγοντας απο τη δουλειά...και τι βλέπουν τα μάτια μου????ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΣΟΥΖΑΝΝΑ!!!ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ!!!!!ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΦΕΡΑΝΕ!!! :lmao: :lmao: :lmao:

είναι να τρελαινεται κανεις....μου παιζουν παιχνίδια, είμαι σίγουρη....

 

Α, και η μόνη φορά που αγνόησα τον κανόνα "μόνο το 1ο για αρχή", ήταν με το Σπαθι των Σανάρα, όπου αγόρασα και τα 2...Και μετά τα κοπάναγα και τα 2 πάνω στο κεφάλι μου... :p

Link to comment
Share on other sites

Και σε πλήρη συνάφεια με αυτό, θα σας πω τι επαθα σήμερα. Πήγα χτες στον Ελευθερουδάκη και αγόρασα στα αγγλικά το Μαύρο Πύργο 6, το Song of Susanna. Hardback, 26 euro. Είπα όμως ότι α) είναι καλή έκδοση και Β) η Μπελ θα αργήσει πολύ να το βγάλει ακόμα. Και...δεν άντεχα να περιμένω. Και σήμερα...περνάω από ένα βιβλιοπωλείο φεύγοντας απο τη δουλειά...και τι βλέπουν τα μάτια μου????ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΣΟΥΖΑΝΝΑ!!!ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ!!!!!ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΦΕΡΑΝΕ!!! :lmao:  :lmao:  :lmao:

είναι να τρελαινεται κανεις....μου παιζουν παιχνίδια, είμαι σίγουρη....

 

Αν προτιμάς να το διαβάσεις στα ελληνικά μπορείς να πας στον Ελευθερουδάκη με την απόδειξη και να το αλλάξεις. :D

Άσχετο αλλά ο Ελευθερουδάκης δεν συμφέρει για τα ελληνικά βιβλία γιατί δεν κάνει καμία έκπτωση (για τα αγγλικά δεν ξέρω). Υπάρχουν τουλάχιστον τέσσερα βιβλιοπωλεία στο κέντρο της Αθήνας που κάνουν έκπτωση σε όλα τα βιβλία.

 

Σχετικό... εγώ αποφεύγω να αρχίσω ένα βιβλίο αν δεν έχει ολοκληρωθεί η σειρά. Αν μου αρέσει κάτι δεν μπορώ να περιμένω να εκδοθεί η συνέχεια. Γι' αυτό αν και έχω αγοράσει τον πρώτο τόμο από τον Μαύρο πύργο δεν πρόκειται να τον αρχίσω αν δεν δω ότι έχει εκδοθεί στα ελληνικά και ο τελευταίος τόμος του βιβλίου!

Link to comment
Share on other sites

Τις ν-λογίες τις διαβάζω συνήθως ανάκατα. Πρώτα το ενδιάμεσο βιβλίο, μετά το τελευταίο, κάπως έτσι... :bangin:

 

Πάντα διαβάζω και άσχετα βιβλία ενδιάμεσα, ενώ μερικές φορές περνάνε και χρόνια μέχρι να αγοράσω το επόμενο,ακόμα και αν μου άρεσε το 1ο. π.χ. διάβασα το πρώτο μέρος της τριλογίας του Εντερ, του Ορσον Σκοτ Καρντ, το 2002 και την προηγούμενη εβδομάδα, είπα, τι γίνεται άραγε στη συνέχεια? Εννοείται ότι τώρα που ψάχνω το 2ο δεν το βρίσκω.

 

Αξιοσημείωτο ότι όταν διάβαζα το War of Souls από το Dragonlance, διάβασα μόνο ένα άσχετο μεταξύ 1ου και 2ου βιβλίου, και μόνο 3, μεταξύ 2ου και 3ου, και περίμενα κιόλας τον 3ο τόμο να κυκλοφορήσει- πολύ σπάσιμο η αναμονή :ranting:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις διαβάζω μονοκόμματα. Σχεδόν πάντα διαβάζω και κάτι άλλο ενδιάμεσα. Πολλές φορές, βέβαια, αυτά που διαβάζω ενδιάμεσα είναι πάλι βιβλία από ν-λογίες. Θυμάμαι την εποχή που διάβαζα εναλλάξ Martin και Erikson. Ωραία εποχή. :)

 

Συνήθως, δεν περιμένω να βγει όλη η σειρά για να τη διαβάσω, εκτός από περιπτώσεις. Πχ, περίμενα να βγει όλο το War of Souls για να το διαβάσω, γιατί ήξερα ότι, έτσι κι αλλιώς, θα είναι κάτι που διαβάζεται γρήγορα και δε θα μου έφταναν ένα ή δύο βιβλία.

 

Αλλά, άμα βγει κανένα βιβλίο θεού, όπως του Martin, εννοείται πως το τσιμπάμε όπως παρουσιάζεται στο Amazon και το αναγιγνώσκουμε μονορούφι. Άντε, και πλησιάζει και το Τσιμπούσι των Κορακιών! :)

 

Υπάρχουν και σειρές που, διαβάζοντας κάποιο βιβλίο, με έχει "τραβήξει" τόσο πολύ που θέλω στο καπάκι να διαβάσω και το επόμενο. Όταν διάβαζα το 2ο του Dark Tower πήγα αμέσως στο 3ο, χωρίς τίποτα άλλο ενδιάμεσα.

 

Εξαρτάται πάντα κι από τη φάση στην οποία θα βρίσκομαι, φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τις ν-λογιες το βλεπω σαν challenge για τον δημιουργο. Εαν μου αρεσε το πρωτο βιβλιο παιρνω και το δευτερο, μερικες φορες τους δινω και μια δευτερη ευκαιρια ... σπανια. Αλλα επειδη το διαβασμα μου ειναι δυσκολο απλα ρωταω αλλους που εμπιστευομαι εαν αξιζει να συνεχισω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ ολόκληρες, αν δηλαδή έχουν εκδοθεί όλα τα βιβλία τους, τότε ναι, με τη μία. Αν όχι, τότε περιμένω. Με ενοχλεί όμως πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Μια κι έξω. Εκτός κι αν συμβεί κάτι από τα παραπάτο:

 

-Το επόμενο βιβλίο είναι απαράδεκτο. Λίγο χάλια ας είναι αλλά όχι και να το έχω για προσάναμα το χειμώνα.

 

-Αφήνει cliffhanger στο τέλος του προηγούμενου. Ε, ας είμαστε και λίγο σοβαροί.

 

Τότε πρέπει να περάσουν πολλάααα χρόνια ή θα διαβάσω τα επόμενα στην άλλη μου ζωή(εκτός κι αν γεννηθώ μυρμίγκι ή κάτι παρόμοιο).

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αρχίζω με το πρώτο και αν μου αρέσει πέρνω τα υπόλοιπα. Ας πούμε στο "Υφαντό της Φιόναβαρ", δεν μπήκα καν στον κόπο να πάρω το δεύτερο (εδώ που τα λέμε, ούτε το πρώτο δεν τελείωσα).

Από τη στιγμή όμως που θα μου αρέσει, τις διαβάζω συνήθως μια κι έξω. Μου αρέσει να παραμένω στον κόσμο τους και όχι να μεταπηδώ από τον ένα στον άλλο. Μπερδεύομαι.

Δεν περιμένω να τελειώσει για να την αρχίσω. Αν και είναι καλύτερα, γιατί είναι μεγάλο σπάσιμο να περιμένεις 3 χρόνια για το επόμενο βιβλίο (βλέπε Χάρυ Πότερ).

 

Α, να ρωτήσω κάτι. Όταν λέτε, Μαύρο Πύργο, εννοείτε το Dark Tower; Δεν ήξερα ότι έχει μεταφραστεί στα ελληνικά....

Όσο για το Άμπερ.... Τώρα το διαβάζω (το μεγάλο βιβλίο) και είναι τέλειο. Έχω ήδη φτάσει στο πέμπτο βιβλίο και χαίρομαι που τα έχω όλα μαζί (μόνο που είναι τεράστιο και σε πονάνε τα χέρια σου :p ). Και σίγουρα συμφέρει.

Edited by Sitronella
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το Dark Tower λέω. Έχουν μεταφραστεί από τη Bell τα 6 από τα 7. Όπως διαπίστωσα τώρα που διάβασα ένα στ αγγλικά, η μετάφραση είναι παραδόξως πολύ καλή!Το 7o και τελευταίο αναμένεται λέει στις αρχές του 2006. Και οι εκδόσεις είναι καλές, paperback, με τα εξώφυλλα της αγγλικής έκδοσης paperback.

 

To amper βρίσκεται στη λίστα μου!Πριν τα Χριστούγεννα θα το χω πάρει! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Pixie,τι νεα απο το μετωπο;Βρηκες τα σηκουελ του "Το παιχνιδι του Εντερ";

Παντως τα βλεπω σε βιβλιοπωλειο στη Θεσσαλονικη αρα δεν εχει εξαντληθει η εκδοση...Συνεχισε την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι αγαπητέ Heiron! Το κατέβασα από το internet και μια και ήμουν στη γειτονιά κατέβασα και το τρίτο μέρος (Xenocide).

 

"Στη βράση κολλάει το σίδερο" είναι η νέα μου τακτική με τις ν-λογίες.

Θα κάνω το ίδιο και με τους δύο επόμενους τόμους του Μάρτιν γιατί άρχισε να με πιάνει το στερητικό σύνδρομο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Συνήθως αγοράζω όλους τους τόμους που υπάρχουν διαθέσιμοι. Μάλιστα, αν έχει ολοκληρωθεί, δεν ξεκινάω καν να διαβάζω αν δεν τα έχω όλα. Θα διαβάσω το ένα και μετά σπάνια θα διαβάσω το δεύτερο στα καπάκια. Πρέπει να με ξετρελάνει και να είμαι και ξεκούραστη, όπως έγινε με το Ντρας του Γκεμμέλ. Ωστόσο κάποια στιγμή, ακόμη κι αν είναι κάτι εντελώς εκνευριστικό, όπως το Σπαθί της Αλήθειας, θα το διαβάσω θα το διαβάσω μέχρι τέλους.

Link to comment
Share on other sites

Με τις ν-λογίες έχω ένα ιδιαίτερο κόλλημα, το οποίο αναδείχθηκε περίτρανα με το Dune. :lol:

Μου αρέσει να παρουσιάζεται και να αναλύεται ένα σύμπαν και τα χαρακτηριστικά του ενδελεχώς.

Είναι κάτι που προτιμώ και στον κινηματογράφο, όπως είναι η τρέχουσα τάση για προοίμια και σειρές ταινιών.

Μετά το Dune σειρά έχει η Οδύσσεια του Χρόνου των Α. Clarke και S. Baxter (μόνον τρία βιβλία ευτυχώς ;-)).

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τρία, άντε τέσσερα, τα διαβάζω μονορούφι.

 

Μετά κάνω διάλειμα διαβάζοντας άλλα πράγματα. Αν αιστανθώ ακαταμάχητο πόθο, συνεχίζω, αλλιιώς δεν το ξαναπιάνω ποτέ.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..