Jump to content

ν-λογίες: μία και έξω ή σε δόσεις;


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Αν μου αρέσουν, διαβάζω καρφωτά το ένα βιβλίο πίσω από το άλλο.

Προτιμώ να μην αφήνω να περνάνε μεγάλα διαστήματα για να μην κρυώνει το πράγμα. Γι αυτό και αποφεύγω ν-λογίες που ξέρω ότι δεν είναι ολοκληρωμένες και θα περιμένω πολύ για τη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μια ν-λογία είναι σε προχωρημένο στάδιο (πχ 4, 5 από τα 7 βιβλία έχουν ήδη κυκλοφορήσει) ή έχει ολοκληρωθεί ξεκινάω αποφασισμένη να διαβάσω τη σειρά από την αρχή μέχρι εκεί που έχει φτάσει χωρίς να διαβάσω ενδιάμεσα άλλα βιβλία.

Δεν το έχω καταφέρει ποτέ ανεξάρτητα με το αν μου αρέσει πολύ η σειρά ή όχι γιατί θέλω να βγαίνω και λίγο από τον κόσμο της, να επιστρέφω, να το ξανασκέφτομαι. Πολλές σειρές έχω σταματήσει τελικά γι΄αυτόν το λόγο χωρίς ποτέ να τις ξαναπιάσω ακόμα κι αν έχω αγοράσει όλα τα βιβλία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τις εξής ν-λογίες:

 

1. Χάρι Πότερ

2. Άρχοντας των Δαχτυλιδιών

3. Γυρίστε το Γαλαξία με ωτοστόπ

 

Τα επτά βιβλία του Χάρι Πότερ δεν τα διάβασα όλα σερί, γιατί μερικά δεν είχαν εκδοθεί στα ελληνικά ακόμα. Ας πούμε, διάβασα τα δυο-τρία πρώτα βιβλία σερί, αλλά τα υπόλοιπα με κάποιες βδομάδες διαφορά το ένα από το άλλο-δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τα διάβαζα και τα επτά σερί. Τον Άρχοντα των Δακτυλιδιών τον διάβασα σερί χωρίς κάποια άλλα βιβλία να διακόπτουν, μέσα σε ένα μήνα πριν 5-6 χρόνια και τα τέσσερα από τα πέντε βιβλία του Γυρίστε το Γαλαξία με ωτοστόπ, τα διάβασα σερί πέρσι τον Φεβρουάριο. Το πέμπτο μέρος θα το διαβάσω κάποια στιγμή φέτος-πιθανότατα. Γενικά, τα βιβλία που ανήκουν σε σειρές που το ένα αρχίζει από το τέλος του άλλου, ή κάπως έτσι, τα διαβάζω χωρίς να διαβάζω κάποιο άλλο άσχετο με τη σειρά βιβλίο ανάμεσα, αν και αφήνω να περάσουν δυο-τρεις μέρες για λίγη ξεκούραση, ειδικά αν πρόκειται για μεγάλες ν-λογίες. Και γενικά θέλω να έχουν εκδοθεί όλα τα βιβλία μιας σειράς στα ελληνικά, και να τα αγοράζω όλα μαζί-εκτός κάποιων εξαιρέσεων.

 

edit: Ξέχασα να αναφέρω την Sprawl Trilogy, του Γουίλιαμ Γκίμπσον, με τα Νευρομάντης, Κόμης Μηδέν και Στον Αστερισμό της Μόνα Λίζα. Tα βιβλία είναι λίγο-πολύ αυτοτελή, αν και υπάρχουν κοινοί χαρακτήρες και κάποιες αναφορές από τα υπόλοιπα βιβλία, και έχω διαβάσει τα δυο από τα τρία βιβλία, τον Νευρομάντη πέρσι και τον Κόμη Μηδέν φέτος, και το τρίτο της σειράς θα το διαβάσω και αυτό κάποια στιγμή φέτος. Αλλά είναι ανθρωπίνως αδύνατο να διαβάσεις όλα τα βιβλία αυτά στη σειρά, και να μην καεί το μυαλό σου...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Εγω σπανια διαβαζω μια ν-λογια σερι (μονο στον αρχοντα των δαχτυλιδιων το εχω κανει), γενικα κουραζομαι. Ετσι οχι μονο διαβαζω αλλο βιβλιο ενδιαμεσα αλλα συνηθως αλλαζω και ειδος. Κανω δηλ εναν μικρο κυκλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τίποτα δε θα έπαιρνα ολόκληρη μια σειρά βιβλίων που δεν ξέρω αν θα μου αρέσει! Mόνο τη σειρά Outlander της Diana Gabaldon την πήρα όλη μαζί και με τη μία, για να μου έρθουν πιο φτηνά τα ταχυδρομικά από το amazon, αλλά είχα ήδη διαβάσει το πρώτο και είχα κολλήσει. Βέβαια, τώρα που τα έχω όλα εκτός από το τελευταίο, έχω κάπως μπουκώσει από τις περιγραφές εποχής και τους ίδιους ήρωες συνέχεια και έχω μείνει στην αρχή του 5ου από τα 7. Αλλά οπωσδήποτε σκοπεύω να τα διαβάσω κάποια στιγμή. Είναι και μικρού σχήματος και βολεύουν να τα παίρνω μαζί μου στο λεωφορείο (αν και έχουν 1.100 σελίδες το καθένα).

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εγω απο την άλλη πόρωση με τις ν - λογίες...... Ισα ίσα που προσπαθώ να βρω όσο το δυνατόν περισσότερες μεγάλες σειρές που να μου αρέσουν. (εξάλλου και στην τηλεόραση προτιμώ τις σειρές απο τις ταινίες για τον ίδιο περίπου λόγο)

 

Μου αρέσει να δένομαι τόσο πολύ με χαρακτήρες και κόσμους....όσο περισσότερο τόσο καλύτερα. Φυσικά τα διαβάζω το ένα μετά το άλλο, δεν κάνω διαλείματα για να ξεκινησω αλλα βιβλία αλλά ταυτόχρονα θα διαβάσω και κάτι άλλο απλά άσχετο με αυτό που διαβάζω ήδη (πχ αν διαβάζω fantasy ν-λογία μπορεί παράλληλα να διαβάσω ένα πολιτικό ή κάτι άλλο)

 

- Αν δεν έχει τελειώσει ολόκληρη η σειρά δεν την ξεκινώ για κανένα μα κανένα λόγο...... (βλέπε Song of Fire and Ice)

- Συνήθως διαβάζω το πρώτο βιβλίο και αν μου αρέσει τότε τσιμπάω και τα υπόλοιπα. (εκτός και αν έχω διαβάσει άλλα βιβλία του ίδιου συγγραφέα και θεωρώ οτι και το συγκεκριμένο θα μου αρέσει)

- Επειδή τρελαίνομαι αν τελειωσω ένα βιβλίο και δεν έχω εκείνη ακριβώς την στιγμή την συνέχειά του, ΠΑΝΤΑ προβλέπω να εχω το επόμενο ήδη στην κατοχή μου. (επίσης μιας και αγοράζω απο το νετ αλλά με 0 μεταφορικά κανω τις παραγγελίες είτε όλα μαζί είτε ακόμα και όταν είμαι στην μέση αυτού που διαβάζω).

- Δεν νομίζω να έχει τύχει να μου άρεσε το πρώτο βιβλίο απο καμιά ν - λογία αλλά μετά να μου βγήκε μάπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πολύ δύσκολο να διαβάσω σειρά στο καπάκι αν αποτελείται από τέσσερα βιβλία και πάνω. Αν θυμάμαι καλά η μόνη στην οποία το έχω κάνει, είναι αυτή του Έλρικ. Και αυτό γιατί δεν είχα τίποτα άλλο διαθέσιμο. Ως τρία ok, είναι εύκολο, και τις διαβάζω σερί. Όμως με παραπάνω από τρία κουράζομαι και θέλω μία αλλαγή. Αλλά κάτι το διαφορετικό ασφαλώς μ' αυτό που έχω καταπιαστεί. Δηλαδή αν διαβάζω μία φάντασυ σειρά, δεν θα κάνω διάλειμμα με ένα φάντασυ βιβλίο, θα πιάσω κάτι άλλο γιατί αλλιώς θα πήξω. Δεν ξέρω πάντως τι θα γίνει με το ASoFaI και την πρώτη πενταλογία της Άμπερ. Και φυσικά ποτέ μα ποτέ δεν ξεκινώ σειρά που δεν έχει τελειώσει, αυτό είναι νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως τι θα γίνει με το ASoFaI και την πρώτη πενταλογία της Άμπερ.

H πρώτη πενταλογία του Άμπερ διαβάζεται και ξεροσφύρι, 550 σελίδες είναι και τα πέντε βιβλία μαζί (τουλάχιστον στον τόμο που έχει και τα δέκα βιβλία)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως τι θα γίνει με το ASoFaI και την πρώτη πενταλογία της Άμπερ.

H πρώτη πενταλογία του Άμπερ διαβάζεται και ξεροσφύρι, 550 σελίδες είναι και τα πέντε βιβλία μαζί (τουλάχιστον στον τόμο που έχει και τα δέκα βιβλία)

 

Το ξέρω και γι' αυτό εξάλλου και την ανέφερα. Και επειδή τα βιβλία είναι μικρά, αλλά κυρίως επειδή και να θέλει κανείς, μάλλον δεν θα μπορεί να τα αφήσει κάτω. Για το ASoFaI τώρα που το ξανασκέφτομαι λίγο δύσκολο να διαβαστεί σερί, πόσο μάλλον όταν λέτε ότι στο πέμπτο βιβλίο πέφτει τόσο πολύ η ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως τι θα γίνει με το ASoFaI και την πρώτη πενταλογία της Άμπερ.

H πρώτη πενταλογία του Άμπερ διαβάζεται και ξεροσφύρι, 550 σελίδες είναι και τα πέντε βιβλία μαζί (τουλάχιστον στον τόμο που έχει και τα δέκα βιβλία)

 

Το ξέρω και γι' αυτό εξάλλου και την ανέφερα. Και επειδή τα βιβλία είναι μικρά, αλλά κυρίως επειδή και να θέλει κανείς, μάλλον δεν θα μπορεί να τα αφήσει κάτω. Για το ASoFaI τώρα που το ξανασκέφτομαι λίγο δύσκολο να διαβαστεί σερί, πόσο μάλλον όταν λέτε ότι στο πέμπτο βιβλίο πέφτει τόσο πολύ η ποιότητα.

Στο τέταρτο πέφτει, απλά το δικαιολογείς επειδή ήταν μισό βιβλίο. Αλλά το πέμπτο είναι η ταφόπλακα των ελπίδων σου, γιατί βλέπεις ότι κάπου τα όσα διαβάζεις δεν οδηγούν πουθενά, αντίθετα κάνουν γκελ για να παρατείνουν τη διάρκεια της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως τι θα γίνει με το ASoFaI και την πρώτη πενταλογία της Άμπερ.

H πρώτη πενταλογία του Άμπερ διαβάζεται και ξεροσφύρι, 550 σελίδες είναι και τα πέντε βιβλία μαζί (τουλάχιστον στον τόμο που έχει και τα δέκα βιβλία)

 

Το ξέρω και γι' αυτό εξάλλου και την ανέφερα. Και επειδή τα βιβλία είναι μικρά, αλλά κυρίως επειδή και να θέλει κανείς, μάλλον δεν θα μπορεί να τα αφήσει κάτω. Για το ASoFaI τώρα που το ξανασκέφτομαι λίγο δύσκολο να διαβαστεί σερί, πόσο μάλλον όταν λέτε ότι στο πέμπτο βιβλίο πέφτει τόσο πολύ η ποιότητα.

Στο τέταρτο πέφτει, απλά το δικαιολογείς επειδή ήταν μισό βιβλίο. Αλλά το πέμπτο είναι η ταφόπλακα των ελπίδων σου, γιατί βλέπεις ότι κάπου τα όσα διαβάζεις δεν οδηγούν πουθενά, αντίθετα κάνουν γκελ για να παρατείνουν τη διάρκεια της σειράς.

 

Ωχ και στον Μάρτιν συμβαίνει αυτό; Και αυτός δηλαδή γράφει μόνο για να γράφει; Καήκαμε άμα είναι έτσι. Τες πάντων, θα κάτσω να ανησυχήσω για όλα αυτά όοοοποτε με το καλό την πιάσω. Όχι σερί πάντως απ' ότι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..