Jump to content

βγαλτε τα απο μεσα μου.

Recommended Posts

To topic φυσικά και δεν θα κλείσει, γιατί να κλείσει; Αν έκλεινε εγώ και ως Nienna και ως moderator της βιβλιοθήκης θα παρακαλούσα να ξανανοίξει.

Μάλλον παρεξήγησε ο κόσμος την έννοια του όμορφου. Η Γκουέρνικα δεν είναι ομορφη. Κανείς δεν λέει πως είναι, ούτε θα έπρεπε να είναι. Δεν νομίζω πως ο Πικάσσο θα ήθελε να είναι. Αυτό ελπίζω να σας λέει κάτι.

Δεν νομίζω ο Ύμεο να προσβάλλεται από κανενός είδους κριτική. Όσα είδα εδώ είναι κριτική, όχι ύβριστικά σχόλια. Eeeeverything is under control. :p

LordCeleborn

Διαβασα ολο το τοπικ δεν βλεπω λογο να κλεισει σε καμοια περιπτωση. Οχι οτι μου πεφτει λογος-

Περαν τουτου, δεν πιστευω το οτι εαν υπαρχει δομη κανει το ποιημα περισσοτερο η λιγοτερο ποιημα. Πραγματικα ο ειρμος ειναι πολυ δυνατος και οπως λεγαμε και σε ενα αλλο τοπικ η ποηση μπορει να ειναι εκφραση και εαν και η ποιο αναρχη των τεχνων παραμενει τεχνη. Ο καθενας ομως αντιλαμβανεται διαφορετικα την δομη και αυτη ειναι η μαγεια της τεχνης. Αλλιως τα παντα θα ηταν πολυ "ιδια"

Υπάρχει ήδη θέμα για την τέχνη. Ειδικό topic. Δεν θέλω να ξαναδώ debate περί τέχνης κάτω από ποίημα της βιβλιοθήκης. Πηγαίνετε στο topic περί τέχνης, βρίσκεται στο υποforum της φιλοσοφίας, εκεί όπου είναι η θέση ενός τέτοιου debate, και κάντε το ένα δισεκατομύριο σελίδες αν αυτό θέλετε. Εδώ είναι βιβλιοθήκη, λέμε τη γνώμη/κριτική μας για ένα συγκεκριμένο ποίημα τη φορά, αυτό στο οποίο κάνουμε reply, μόνον.

Topics περί τέχνης, αισθητικής, και σχέσης των δύο:

Το βασικό topic περί τέχνης.

Τέχνη, στρατευμένη η όχι;

Η σημασία της Αισθητικής στη ζωή μας.

Παιδιά, τώρα σοβαρά... το ποίημα ξεκίνησε για πλάκα, οι κριτικές ήταν για πλάκα... πώς είναι δυνατόν να το γυρίζουμε σε σοβαρή συζήτηση; Θέλετε δηλαδή να φανταστώ ότι οι κουφές υπογραφές δεν είναι για πλάκα; (ότι έχουμε 4 ναζί ανάμεσά μας;) - ΈΛΕΟΣ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΨΑΡΙΑ

Ο Βάρδος σωστά το έθεσε - το ποίημα είχε φάση, δεν προσπαθούσε καν να είναι σοβαρό ποίημα.

O μόνος λόγος για τον οποίο θα έκλεινε ένα τέτοιο thread είναι γιατί έχει τελειώσει το αστείο και δεν γελάει κανείς. Απλά.

Είναι τρελός αυτός ο κόσμος...

Μελδόκιος

Tec-mister, παρατήρησα οτι γενικά συμβαίνει εδώ το εξής: Πολλά σοβαρά(?) πράγματα είναι στη ουσία για γέλια, και πολλά γελοία(?) είναι ουσιαστικά σοβαρά. Ας μη κοιτάμε μόνο την επιφάνεια...

Μελδόκιε συγνώμη που θα σου χαλάσω το παραμύθι, αλλά το αν κάτι είναι σοβαρό ή όχι μπορεί να το κρίνει μόνο αυτός που το βιώνει. Δεν έχεις καταλάβει πως για τον καθένα τα προβλήματά του είναι τα σοβαρότερα; Εφόσον δεν μπορεί κανείς να μπει στο πετσί του άλλου, εκτός αν έχει κάποιου είδους... μαγικές ικανότητες, δεν μπορεί να κρίνει αν κάτι είναι σοβαρό ή όχι για εκείνον. Για τον καθένα υπάρχουν τα δικά του σώψυχα, και αν θέλει να τα εκφράσει, τα εκφράζει, και πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα ταυτιστεί μαζί του και θα τα πάρει στα σοβαρά.

Δεν είδα τίποτε σε αυτό το ποίημα που δεν έχουν νοιώσει πολλοί άλλοι και το έχουν εκφράσει αλλιώς. Εκφράζει κάτι που είναι αναπόφευκτο να το νοιώσει κάποτε ένας σκεπτόμενος άνθρωπος. Ο Ύμεο επιλέγει να το εκφράσει μέσω των δικών του φίλτρων, γι αυτό και αυτό είναι ένα ποίημα του Ύμεο, και όχι δικό σου ή δικό μου. Εδώ κριτικάρουμε το ποίημα, το εκάστοτε ποίημα, όχι το αν είναι κατά τη γνώμη μας σοβαρός ή όχι ο λόγος για τον οποίο γράφτηκε, ή το θέμα το οποίο πραγματεύεται!

-----

Edited by Nienna

Την προηγούμενη φορά που απάντησα σε αυτό το topic υποστήριξα πως δεν πρέπει να κλείσει. Έπειτα όμως από σκέψη, έπειτα από έγκυρες πληροφορίες που είχα για την πραγματική του χρήση, τον πραγματικό του σκοπό κι 'έπειτα από συζήτησεις που είχα για το θέμα, αποφασίζω πως πρέπει να κλεισει.

Όσα σοβαρά σχόλια ήταν να γίνουν πάνω στο ποίημα αυτό, έχουν γίνει. Παραπέρα υπάρχουν μόνο μικρότητες, νομίζω... Αν υποθέσουμε βέβαια πως δεν ξεκίνησαν όλα λόγω μικροτήτων εξ'αρχής. Ο μόνος λόγος που δεν έκλεισα το topic νωρίτερα είναι πως κάποια από τα μέλη του forum είχαν τη διάθεση και τη σοβαρότητα να πουν τη γνώμη τους και να κριτικάρουν ειλικρινά - όχι για να ειρωνευτούν και να διαμαρτυρηθούν εμμέσως για άλλα θέματα και για ότι/όποιον δεν τους αρέσει εδώ τριγύρω....

Topic closed.

Edited by Nienna
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..