Jump to content

Vampire Anime


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Ένα από τα αγαπημένα μου Anime είναι το Vampire Hunter D.

Επίσης υπάρχει και η σειρά Vampire Princess Miyou, η οποία καλή ήτανε.

 

Υπάρχει άλλο anime με vampires? και καμμιά γνώμη θα ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Darkchilde

    6

  • Nihilio

    16

  • RaspK

    7

  • Atrelegis

    9

Το Hellsing!

Γενικά δεν ασχολούμαι με anime, αλλά το hellsing μου άρεσε πολύ όταν το είδα. Σκοτεινή ατμόσφαιρα και ενδιαφέρον πρωταγωνιστής (αν και λίγο συνηθησμένος - το καλό βαμπίρ εκδικιτής- αν και είναι εντελώς ψυχάκιας και εκκεντρικός). Αρκετά καλή (όχι όμως τέλεια) υπόθεση και ψυχεδελική μουσική. Γενικά η μουσική πρέπει να είναι από τα δυνατά του σημεία.

 

Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Το Hellsing Το διάβασα σε comic. Όντως πολύ καλό, θα κοιτάξω να βρώ και το anime.

Link to comment
Share on other sites

To Hellsing είναι μάλλον το καλύτερο anime που να ασχολείται με θέμα τα vampires και από όσο ξέρω ήδη βγήκε ο 2ος κύκλος manga-comic και αναμένουμε τον 2ο κύκλο anime να πωρωθούμε και εμείς λίγο. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nightwalker. Καλό Vampire κηνυγός δαιμόνων σε 13 αυτοτελή επεισόδια. Απλά συμπαθητικό. Το Ηellsing τρομερό. Το Vampire princess θέλω να το δω κάποια στιγμή. Αναφέρεται στα resources για το Exalted: Abyssals, όπως και το Metropolis

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπόν, αρχικά ποιός το γράφει το Hellsing, το οποίο καταντούσε κουραστικό από ένα σημείο και μετά; Τράβα πιστόλι-πυροβόλα-άνοιξε τρύπες ίσες με οικογενειακές πίτσες-επαναλάβετε.

Το Vampire Hunter D είναι εξαιρετικό, αλλά θα σου πρότεινα να δεις το Blood: The Last Vampire.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη σκηνή όμως σε όλη τη σειρά είναι προς το τέλος όπου αντιμετωπίζει τον Incognito... Στο τέλος δείχνει κι αυτό που πολλοί από τους πιο πεπειραμένους υποψιάζονται προς το τέλος (σχετικά με την ταυτότητα του Alucard - κρα-κρα τ' όνομα...).

 

Το Blood: The Last Vampire είναι με την κοπελίτσα που ξεκινάει στο τραίνο; (Η επική ατάκα σχετική με το τράβηγμα! B) )

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

'Οντως το Alucard κάνει κρα κρα. Μόλις διάβασα το όνομα κατάλαβα ποιος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ένα Castelvania κατάλαβα τι σημαίνει. Το ίδιο και όταν είδα το Δράκουλας 1980 της Hammer.

 

Το Vampire princess Miyou πάντως μου φάνηκε εντελώς πατάτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα πάλι είδα το Tsukihime, ένα horror/romance με βρικόλακες και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Τι είδα δηλαδή, ακόμα βλέπω.

Μέχρι και το 10ο από τα 12 επεισόδια φαίνεται πάρα πολύ καλό, αργό, ήρεμο και σκοτεινό. Ήρωας είναι ένα αγόρι το οποίο βλέπει μαύρες γραμμές γύρω του, και τις οποίες όταν τις κόβει καταστρέφονται πράγματα γύρω του. Αρκετά γοτθικό, με μυστήριο και ανατροπές αξίζει να του ρίξετε μια ματιά.

 

ΥΓ: Το blood the last vampire έχει πολύ ωραίο animation... και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω κόλλημα με το Vampire Hunter D.... Iσως φταίει το οτι μου έχουν πει ότι σε μερικές στιγμές μου μοιάζει αλλά και πάλι δεν ξέρω κατα πόσο είναι κολακευτικό να σε παρομοιάζουν με μια ανδρική ανιμε φιγούρα...Σε κάθε περίπτωση μου άρεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Ζούκι. Το Vampire Hunter D το θεωρώ από τα καλύτερα anime Που βγήκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είχε μια πολύ ενδιαφέρουσα παραλλαγή στο πασίγνωστο μοτίβο του χαρακτήρα που λόγω γενεαλογίας δε γίνεται αποδεκτός: στο δεύτερο Vampire Hunter D (παρεμπιπτόντως, έχω την εντύπωση ότι το σκηνικό που λένε τον D dunpeal πρόκειται για παρεξήγηση του υποτιθέμενου [δηλαδή δεν ξέρω αν είναι αυθεντικό] ανατολικοευρωπαϊκού dhampir που είχα πετύχει και που υποτίθεται ότι σημαίνει "half-vampire") είναι πανέμορφη η σκηνή που ο D λέει στην άλλη: "Unlike you, I don't get to have a life."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Vampire Hunter D , i tainia i paliaaaaaaaaaaaaaa den lete?

Nomizw oti uparzoun kai epeisodia me polu kalutero animation !!!

Kati exei parei to auti , mouelpizw na min eimai polu pisw!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hellsing forever!!!

 

Ξέρει κανεις ποσα επεισόδια συνολικά έχουνε βγει?Εγω έχω δει μονο τους 2 πρωτους κύκλους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια συνέχεια, άλλη ταινία η σειρά, του Vampire Hunter D? Κάτι είχα ακούσει σχετικό.

Πάντως ένας λόγος που το θεωρώ και γω από τα καλύτερα anime είναι πως τους χαρακτήρες, το character conecption/art είναι από το Yoshitaka Amano, έναν θεικό ζωγράφο, αναγνωρισμένο και από το mainstream status quo, ο οποίος έχει κάνει και τους χαρακτήρες σε πολλά Final Fantasy.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 ταινίες Vampire Hunter D.

 

Η πρώτη είναι το Vampire Hunter D και η δεύτερη είναι το Vampire Hunter D: Bloodlust.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επίσης ανακάλυψα και το Descendants of Darkness αν και δεν ξέρω ακριβώς τι είναι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.animenfo.com/animetitle,523,pcj...no_matsuei.html

 

Το έχω. Είναι το αμέσως επόμενο που θα δω και θα γράψω την άποψή μου. Λέγεται Yami no Matsuei (Descend into darkness στα αγγλικά) αν και από ότι βλέπω έχει να κάνει με Shinegami (ψυχοπόμπους της γιαπωνέζικης παράδοσης).

 

Πάντως άλλο σχετικό (και καινούριο anime) με θέμα ψυχοπόμπους είναι το Bleach. Είναι στα 25 επεισόδια μέχρι στιγμής στην Ιαπωνία και συνεχίζει. Είδα τις προάλλες τα δύο πρώτα επεισόδια και, αν και το animation μου φάνηκε λίγο φτωχό για τα σημερινά δεδομένα, μου φάνηκε αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είδα σήμερα τα 3 πρώτα επεισόδια της σειράς που αποτελούν και το πρώτο arc και στο οποίο υπάρχει και ένα βαμπίρ.

Για αρχή να αναφέρω ότι είναι από εκείνα τα anime με πολλούς άντρες αν καταλαβαίνετε τι ακριβώς εννοώ. Εντάξει δεν έδειξε κάποια ερωτική σκηνή, αλλά το ομοφιλοφυλικό στοιχείο είναι προφανές.

Σεναριακά δεν είναι άσχημο, απλά μέχρι στιγμής δε φαίνεται κάτι το πραγματικά ιδιαίτερο. Απλά δύο ψυχοπόμποι να προσπαθούν την υπόθεση της τριάδας επεισοδίων.

Το σχέδιο είναι αρκετά καλό όπως και το animation. Η μουσική όμως δεν πείθει. Θυμίζει πολύ μουσική από γιαπωνέζικο rpg και γενικά τα midi δεν είναι και ότι το καλύτερο. Γενικά η όλη φάση, ειδικά οι ειδικές επιθέσεις, μου κάνουν πολύ σε παιχνίδι, άρα ίσως βασίζεται σε ηλεκτρονικό παιχνίδι (όπως και πολλά άλλα anime).

Φαίνεται πάντως τουλάχιστον συμπαθητικό και μάλλον θα το δω μέχρι τέλους μέσα σε αυτή ή την επόμενη βδομάδα (μικρούλι είναι, 13 επεισόδια) οπότε και θα πω ολοκληρωμένη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το είδα όλο. Πέρα από το shonen-ai στοιχείο, το οποίο με εξαίρεση την εμμονή του κακού με τον πρωταγωνιστή έμενε σε καθαρά πλατωνικό επίπεδο και υπήρχαν και ετεροφυλοφιλικά ρομάντζα έτσι ώστε να μην καταντά ενοχλητικό για τους αρρένες θεατές, ήταν μια καλή μεν αλλά όχι εξαιρετική σειρά.

Το σχέδιο ήταν πάρα πολύ καλό και ο ήχος έφτιαχνε στη συνέχεια της σειράς, ενώ και οι χαρακτήρες είχαν βάθος. Με άφησε παραπονεμένο όμως η ιστορία που ήταν απλά καλή και δεν απογείωνε τη σειρά, αντίθετα την κρατούσε στο έδαφος.

Αξίζει να τη δείτε, αλλά προσωπικά δε θα την ξανάβλεπα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προχθές είδα το Hellsing και το λάτρεψα. Σχεδόν όσο και το Saiyuki(που λέει πολλά γιατί είμαι πολύ πωρωμένη)! 13 επεισόδια είδα, υπάρχουν κι άλλα; Δεν εξηγεί πολλά πράγματα, όπως το γιατί ο Alucard υπάκουε στην οικογένεια Hellsing. Αγαπημένος χαρακτήρας ήταν η τοσοδούλα Laura(τη Victoria μου'ρχόταν να τη χτυπήσω).

 

Δεν κατάλαβα όμως τι εννοείται για τον Alucard. Ποιος είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το Hellsing δυστυχώς έχει μόνο 13 επεισόδια, μετά βίας έχει σχέση με το manga (εκεί οι κακοί είναι ναζί επιστήμονες) και σε αφήνει λίγο να ψάχνεσαι. Κάτι λέγεται για δεύτερη σειρά αλλά ακόμα τίποτα δεν έχει ανακοινωθεί.

Ο Alucard μάλλον είναι ο Δράκουλας, όπως το υποδηλώνει το όνομά του. Για το τι ακριβώς παίζει με την υπακοή του δεν έχω καταλάβει, αλλά ένας φίλος μου μου έχει αναπτύξει ολόκληρη θεωρία

>Ο Alucard έχει σκοπό να κάνει και την Integra βαμπίρ, και σε ολόκληρη τη σειρά παίζει μαζί της. Για αυτό κάνει vampire και την Victoria (την οποία προσωπικά την είχα "ερωτευτεί" όταν έβλεπα τη σειρά)

Τώρα κατά πόσο στέκει αυτό δε ξέρω.

 

Άλλη σειρά που έπεσε στην αντίληψή μου (και το δίσκο μου) είναι μια 4 επεισοδείων, το sheep's song το οποίο κυκλοφορεί σε fansub (με το γιαπωνέζικο τίτλο δυστυχώς), αλλά ακόμα δε το έχω δει. Με south park και Ranma να έχω ακόμα να δω μάλλον θα αργήσει. Θέμα έχει πάντως κάποιο παιδί που πάσχει από βαμπιρισμό, δλδ αναιμία, και μάλλον δεν έχει να κάνει με υπερφυσικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το Hellsing (δυστυχώς δεν έχω διαβάσει το manga, οπότε μιλάω βάσει της σειράς):

 

Πρώτον, τ' όνομα μπορεί να προφέρεται Ar'cardõ από τους Ιάπωνες και κάποιοι να διαφωνούν με τ' ότι σημαίνει Alucard, αλλά μην ξεχνάμε πως προφέρουν οι Ιάπωνες τις λέξεις (από την προφορά, η γραφή σε Romanji είναι Arucardou <-- Alucard στ' αγγλικά).

 

Επιπλέον, πόσοι από εσάς έχετε διαβάσει το Δράκουλα του Στόκερ ή έχετε δει την ταινία του Κόπολα; Μη μου πείτε ότι δεν αναγνωρίσατε το πρόσωπο του Alucard στο τελευταίο επεισόδιο (αυτό που υπερκαλύπτει το πρόσωπο που έχει στη σειρά)... Τώρα, να πω ότι το ίδρυμα το έφτιαξε κάποιος "Hellsing" πριν από περίπου 100 χρόνια στην Αγγλία (1890), ότι, όπως λέει η Integra(l): «Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε τώρα δε συγκρίνονται με τα Πάθη του ιδρυτή των Βασιλικών Διαμαρτυρώμενων Ιπποτών Χέλσινγκ της Στρογγυλής Τραπέζης πριν από ένα αιώνα!» κι ότι βλέπουμε τη φάτσα του Vlad Tepes Dracula ν' αντιστοιχείται στο πρόσωπο κάποιου που λέει ότι του έχει δωθεί τ' όνομα Alucrad... Ηλίου φαηνότερο.

 

Τέλος, αφήνεται να εννοηθεί ότι σέβεται και την Integral και τη Victoria ιδιαίτερα, αλλά για διαφορειτκούς λόγους και μ' άλλον τρόπο.

 

Και, ναι, τις λάτρεψα και τις 3 κυρίες της σειράς (τις δύο βρυκόλακες και την Sir Hellsing).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..