Jump to content

Ελληνικός Κινηματογράφος


Nienor
 Share

Recommended Posts

Οι Ισπανοί τα τελευταία χρόνια έχουν αποκτήσει κάποια φήμη στο κινηματογραφικό είδος του Τρόμου. Κρίνοντας από το πρόσφατο εξαιρετικό Rec, από το 'Άνοιξε τα μάτια" και άλλες προσπάθειές τους (όπως το αριστούργημα "Intacto"), είδατε να είναι μεγάλες παραγωγές; Ή βασίζονται σε ατμόσφαιρα, σενάριο, (στοιχειώδη) τεχνική ικανότητα και στιβαρές ερμηνείες από ηθοποιούς χαρακτήρων (σε καμία περίπτωση σταρ);

 

Δεν μπορούμε εμείς να το κάνουμε αυτό;

 

Νομίζω πως μπορούμε. Αλλά δε δοκιμάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πεστα ρε Ντίνο!

 

Όσων αφορά το 5 λεπτά ακόμα το οποίο είχα δει πέρισυ.

 

Άψογο έργο που θα μπορούσε να είναι μια απίστευτη ιστορία τρόμου, αν δεν υπήρχαν τα 5 τελευταία λεπτά της ταινίας όπου ο βλάκας που την έφτιαξε ανατρέπει όλο το σενάριο και φτιάχνει ένα τρελά ξενέρωτο και ανούσιο happy-end.

 

 

Oh My God - Our whole trip was a time-loop (ST-Voyager) Άσχετο, αλλά το ίδιο ξενέρωτο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Στην Ελλάδα μας λείπουν τα γερά μολύβια πιστεύω με την λίγη εμπειρία μου στο χώρο τις εγχώριας παραγωγής το budget είναι ένα άλλο θέμα βασικά εάν πάρουμε το Paranormal Activity ίσως μάθουμε κάτι για το budget και τους τρόπους προωθήσεις του ελληνικού cinema.Ένα καλο story χωρίς φανφάρες τύπου super duper CGI βγαλμένα από το Transformers στημένο από μια καλή ομάδα ανθρώπων μπορεί να παει πολύ μπροστά εάν πάμε για low low budget film μπορούμε να μάθουμε πολλά από DOGMA 95 είναι ένα τεράστιο θέμα το το ελληνικό cinema και εάν πάρουμε την τελευταία κίνηση στον χώρο με τους Fog Directors ίσος κάτι αλλάξει και γίνει

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα μας λείπουν τα γερά μολύβια πιστεύω με την λίγη εμπειρία μου στο χώρο τις εγχώριας παραγωγής το budget είναι ένα άλλο θέμα βασικά εάν πάρουμε το Paranormal Activity ίσως μάθουμε κάτι για το budget και τους τρόπους προωθήσεις του ελληνικού cinema.Ένα καλο story χωρίς φανφάρες τύπου super duper CGI βγαλμένα από το Transformers στημένο από μια καλή ομάδα ανθρώπων μπορεί να παει πολύ μπροστά εάν πάμε για low low budget film μπορούμε να μάθουμε πολλά από DOGMA 95 είναι ένα τεράστιο θέμα το το ελληνικό cinema και εάν πάρουμε την τελευταία κίνηση στον χώρο με τους Fog Directors ίσος κάτι αλλάξει και γίνει

Βασικά, αν το καλοσκεφτείς, υπάρχουν τα λεφτά για ικανοποιητικού budget ταινία με επαγγελματίες ηθοποιούς και εφέ της προκοπής. Το Κακό 2 δηλαδή πώς τα είχε;

Άνετα φτιάχνουμε μια ταινία στα πρότυπα ανεξάρτητου sf/f/h cinema (που ως είδη είναι πιο δεκτικά σε διεθνείς προσπάθειες) αλλά μας λείπει η θέληση και τα κότσια.

Τώρα για Dogma 95, paranormal activity και low budget δε θα σχολιάσω. Καλύτερα εφέ ζωγραφισμένα καρέ-καρέ με photoshop (βλέπε πχ Karate: τυφλή φυγή) και Sweding παρά "ψαγμένη" φτήνια, εκστρατία bloggers και "προκατ" καλτίλα.

Link to comment
Share on other sites

Los Cronocrimenes.

Ισπανικό scifi.

Ουτε εφφε, ουτε budget.

Πολυ καλο σενάριο ομως.

Αυτο μας λείπει νομίζω ;/

Link to comment
Share on other sites

εάν υπάρχουν λέει τα λεφτά μερικά νούμερα το El Greco στοίχισε γύρο στα 5.000.000 και το alter ego εγώ στα 3 κάτι μιλάμε για τις πιο άρτια τεχνικά ελληνικά ταινίες δηλαδή φανταστείστε τι μπορούμε να κάνουμε στην ελλάδα με λιγότερα λεφτά και ένα καλο script Φιλε Nihilio το dogma το θεωρείς ψαγμένοι φτήνια????δηλαδή το paranormal δεν το θεωρείς ένα καλο story και μια σωστή χρήση τον new τεχνολογιών στο cinema??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nihilio το dogma το θεωρείς ψαγμένοι φτήνια????δηλαδή το paranormal δεν το θεωρείς ένα καλο story και μια σωστή χρήση τον new τεχνολογιών στο cinema??

To dogma είναι ένας ωραίος τρόπος να πεις ότι κάνεις ταινίες χωρίς λεφτά. Μπορείς και χωρίς αυτό.

Το paranormal δεν το έχω δει ακόμα. Αλλά διαφέρει πολύ ως τεχνική πx από το Blair Witch Project (που βγήκε πριν 10 χρόνια) ή το [Rec];

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

To dogma είναι ένας ωραίος τρόπος να πεις ότι κάνεις ταινίες χωρίς λεφτά. Μπορείς και χωρίς αυτό.

Το paranormal δεν το έχω δει ακόμα. Αλλά διαφέρει πολύ ως τεχνική πx από το Blair Witch Project (που βγήκε πριν 10 χρόνια) ή το [Rec];

 

ο τρόπος όχι απλά το storyline τις ταινίες είναι καλύτερο απλά έχει και λίγο περισσότερα στατικά πλανα και γίνετε λίγο πιο εύπεπτο από το blair

Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος όχι απλά το storyline τις ταινίες είναι καλύτερο απλά έχει και λίγο περισσότερα στατικά πλανα και γίνετε λίγο πιο εύπεπτο από το blair

 

Φίλε Constantine, συγνώμη για το άσχετο, αλλά διαβάζω πάνω από μία φορά κάθε ποστ σου για να καταλάβω ακριβώς τι λες. Ούτε κεφαλαία, ούτε κόμματα ή τελείες, δεν ξέρω που ξεκινάει και που τελειώνει μια πρόταση/σκέψη. Δεν νομίζω να πάσχεις σε αυτά λόγω budget, ε; Δεν θέλεις να γίνεσαι κατανοητός εύκολα; Πως να σεβαστώ άποψη σου όταν εσύ δεν με σέβεσαι που σε διαβάζω;

 

Ο κόπος που σου ζητώ είναι ελάχιστος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο my man θα το προσπαθήσω εαν και έχω να γράψω έτσι απο το λύκειο (συνήθως γράφω πάνω στο πακέτο μου και τα δίνω να τα μεταφράσουν lol) Απλά ελπίζω κάποτε να δούμε (και εγώ προσωπικά να συμετάσχω) και στην Ελλάδα κάτι καλό απο τα άλλα Genres (Adventure, Science Fiction, Anti-War, Horror)

να σκίζουν οπώς το ΣΤΡΕΛΛΑ και ο ΚΥΝΟΔΟΝΤΑΣ και έξω και μέσα και ενα μοτο που απέκτησα πρόσφατα απο μια δασκάλα μου

 

Μοvies Don't Grow on Trees

 

χάβ α νάις νάιτ αλ οφ γιου

 

 

(για το budget χμμμμμ δεν απαντώ) :p

Edited by Constantine
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί, αλλά στην Ελλάδα υπάρχουν ανέκαθεν μόνο δυο είδη ταινίας: Κωμωδία και Δράμα. Τα άλλα είναι εξαιρετικά σπάνια και κυρίως ακολουθούν τις συμβάσεις των δυο προαναφερθέντων, ακόμη κι αν έχουν κάποιο εύρημα που τα τοποθετεί στο αστυνομικό, στο θρίλερ ή σε οτιδήποτε άλλο. Και τα ελάχιστα που είναι καθαρόαιμες περιπέτειες ή τρόμου ή οτιδήποτε άλλο μη δραμακωμωδία, τα σνομπάρει εκ πεποιθήσεως ο Έλληνας οπαδός των συγκεκριμένων ειδών.

Link to comment
Share on other sites

Νόμίζω πως τα κινηματογραφικά έργα πάνω κάτω χωρίζονται σε κωμωδίες,τραγωδίες, τρόμου, αγωνίας κτλ ανάλογα με τα αισθήματα που υποτιθεται προκαλούν. Σε δευτερο επιπεδο τα χωρίζουμε και αναλογως το setting. Πχ στο μυαλό το δικό μου, το Solaris πχ είναι πρωτίστως δράμα και μετά Science Fiction. Για αλλους εχει πιο πολύ σημασια το setting βεβαια οποτε παει αναποδα. Οποτε ας προσέχουμε τι συγκρίνουμε με τι :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ I robot το solaris το βάζω στα science fiction films λόγο χώρου τόπου και χρόνου, δηλαδή ο πυρήνας του είναι SCI-FI και περιέχει στοιχεία από άλλα είδη.Στην Ελλάδα υπάρχουν τα κατάλοιπα FF (Φίνος Film) που είναι βαθιά ριζωμένα και στον θεατή αλλα και στον σύγχρονο Κινηματογραφιστή, η Αλίκη θα μας στοιχειώνει ακόμα για πολλά χρόνια ακόμα.Ο Έλληνας θεατής θέλει να δει αστυνομικά στυλ die hard tetralogy και Dirty Harry αυτό έχει κολλήσει στο μυαλό του σαν αστυνομικό.Ας δούμε μερικά αστυνομικά του French cinema που σε 90 λεπτά δεν πέφτει μια πιστολια εάν κάνουμε κάτι τέτοιο εδώ θα γελάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ θα ήθελα να απαντήσω στο δεύτερο ερώτημα που έθεσε η Nienor στο αρχικό post το 2005. (Πως θα σας φαινόταν μια ελληνική προσπάθεια για μια ταινία με θέμα sf ή f; Με ελληνικό σενάριο (?) ελληνικούς διαλόγους και έλληνες ηθόποιους -όλο το πακέτο δηλαδή;) Θα μου φαινόταν μια ανάσα ζωής, κάτι που να δείχνει ότι κι εμείς είμαστε ικανοί να ξεκολλήσουμε. Το μόνο πρόβλημα είναι οι ηθοποιοί, αλλά θέλω να ελπίζω ότι μπορεί κάποτε να μάθουν να παίζουν και οι νέοι Έλληνες (Τώρα υπάρχουν τα δύο άκρα: το ξυλάγκουρο και ο περιττός στόμφος. Και τα δυο εξίσου απαράδεκτα). Έχω καταλάβει ότι το πρόβλημα της έλλειψης φαντασίας στην Ελλάδα είναι τόσο μεγάλο γιατί δεν έχουμε σα λαός παρά μόνο την αρχαία μυθολογία μας. Αυτή, φυσικά, οι περισσότεροι τη βαριόμαστε, αφού μας έχει μείνει σα σχολική ανάμνηση από τα μαθήματα που μυρίζανε ναφθαλίνη, με φιλολόγους που απλά σπούδασαν κάτι, έτσι για να βρίσκεται. Δεν έχουμε ζωντανή μυθολογία. Τα λαϊκά παραμύθια των γιαγιάδων με τους σαταναρέους και τις δράκαινες, είναι επίσης κάτι που θεωρούμε βαρετό, τουλάχιστον οι περισσότεροι, και περασμένο. Κι αυτό γιατί δεν έχει τίποτα το θεαματικό! Δεν έχει μάγους και πολεμιστές, μεγαλειώδεις μάχες και ήρωες, δεν έχει νεραϊδόσκονη, ούτε μαγικές λέξεις. Όταν η υπόλοιπη Ευρώπη γαλουχούσε την Αναγέννηση, στην Ελλάδα το μόνο που μέτραγε ήταν η επιβίωση: τι θα φάμε, και από ποιον θα το πάρουμε. Αυτό δείχνει να μην έχει ξεπεραστεί ακόμη και σήμερα. Από μας, η Αναγέννηση δεν πέρασε. Το να αφεθούν οι Έλληνες στο χώρο της φαντασίας, χωρίς ντροπή, χωρίς κόμπλεξ ότι πρέπει να δείξουμε κι εμείς μία ανώτερη κουλτούρα, προϋποθέτει ότι θα γίνουμε πραγματικά πιο πολιτισμένοι και δεν θα σκεφτόμαστε πια πως θα φάμε αυτό που ανήκει στον διπλανό. Δηλαδή, βλέπω ότι στη χώρα μας δεν έχουμε μάθει ακόμα να είμαστε τίμιοι, και ακόμα, εργατικοί. Θα μου πείτε, τι σχέση έχουν όλα αυτά με τη φαντασία; Έχουν, αυτό που είπα ήδη πιο πάνω: δεν θα είμαστε πια κομπλεξικοί. Υπάρχει τόσο ανεξάντλητο υλικό για ταινίες του φανταστικού, χωρίς να ξεπέφτουμε στις μιμήσεις, και χωρίς να προσπαθούμε να αποδείξουμε πόσο αξίζουμε τώρα λέγοντας συνεχώς πόσο γαμάτους προγόνους είχαμε, που είναι κρίμα να μη γίνουν τέτοιες ταινίες και στην Ελλάδα. Αρκεί να ξεκολλήσουμε, και να πάψουμε να ζούμε στο παρελθόν. Εντάξει, από αυτό έχουμε μπόλικο, τώρα τι κάνουμε; Και όσο για τα λεφτά, δεν πιστεύω ότι χρειάζονται παραπάνω από αυτά που ήδη ξοδεύονται για τα safe sex και τους λουκουμάδες με μέλι. Φαντασία να υπάρχει... (Ελπίζω να βγάζουν νόημα όσα έγραψα, γιατί είναι και λίγο αργά και νυστάζω).

Link to comment
Share on other sites

Ελλήνικος κινηματογράφος? Ποιος ελληνικος κινηματογράφος? Εννοείς τις ανεγκέφαλες κωμωδίες-τσόντες? Ή τις κουλτουριάρικες-παμε φεστιβαλ να παρουμε βραβεία-ταινίες? Γιατί εγώ μόνο αυτες έχω δει από ελληνικο κινηματογράφο (με φωτεινη εξαιρεση Το Κακο) και δε θέλω να δω άλλες..

Link to comment
Share on other sites

Mμμμ, Ελληνικός Κινηματογράφος και φανταστικό. Θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι στο χώρο του φανταστικού; Μα φυσικά, δε χρειάζεσαι πολλά χρήματα και υπερυπολογιστές για να κάνεις τρελά γραφικά στυλ Matrix, μπορούμε να κάνουμε και κάτι στυλ Ink, Mad Max, CTAΛΚΕΡ ή ΚΙΝ D3A D3A.

 

Θα συμφωνήσω με την Cassandra Gotha στην ανάλυσή της όμως και δυστύχώς δεν περιμένω κάτι να αλλάξει προς το καλύτερο στα επόμενα χρόνια. To Κακό είναι μόνο η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

To Κακό είναι μόνο η εξαίρεση.

Δυστυχώς μάλλον ο κανόνας (ή κακόνας) είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ελλήνικος κινηματογράφος? Ποιος ελληνικος κινηματογράφος? Εννοείς τις ανεγκέφαλες κωμωδίες-τσόντες? Ή τις κουλτουριάρικες-παμε φεστιβαλ να παρουμε βραβεία-ταινίες? Γιατί εγώ μόνο αυτες έχω δει από ελληνικο κινηματογράφο (με φωτεινη εξαιρεση Το Κακο) και δε θέλω να δω άλλες..

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mμμμ, Ελληνικός Κινηματογράφος και φανταστικό. Θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι στο χώρο του φανταστικού;

 

Η τηλεόραση αυτή τη στιγμή παίζει το "Ο Ουρανοκατέβατος" με τον Μίμη Φωτόπουλο, ασπροντυμένο, στον ρόλο του μακαρίτη που κατεβαίνει στη γη να ελέγξει τους εν ζωή συγγενείς του. Έχουμε και αποδεκτή φαντασία που σίγουρα δεν χτυπάει "αμερικάνικη."

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να μην έχει αναφερθεί καθόλου εδωπέρα η "Βραδινή Πέρίπολος" του Νικολαϊδη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβαζα..διάβαζα.διάβαζα... Κι ήθελα να το αναφέρω στο τέλος αλλά με πρόλαβες φίλε μου! Η "Πρωινή Περίπολος" ('87) που είναι μάλιστα από βιβλίο του Philip K. Dick έπρεπε να έχει αναφερθεί εδώ μέσα! Τώρα σε ατμοσφαιρικές άλλου τύπου μπορεί να δει κανείς κι άλλες του Νικολαϊδη (R.I.P.)όπως το "Singapore Sling" ('90) ή το "Γλυκειά Συμμορία" ('83) που έχει έναν τόνο μεταφυσικού! Το "Εραστές Στη Μηχανή Του Χρόνου" ('90) που παίζει ο Πουλικάκος, το έχει δει κανείς; Ξέρει αν/τι λέει; Την σειρά της ΕΡΤ "Το Φάντασμα" ('90) μπορείτε να μου πείτε εμένα που θα την βρούμε; Ελπίζω μόνο να μην έχει χάσει ΚΑΙ αυτό το υλικό η κρατική αλλιώς τι να πω... Περιμένω μπας και την κυκλοφορήσει καμιά "Ραδιοτηλεόραση" αλλά μέχρι στιγμής δεν βλέπω φως.

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόραση αυτή τη στιγμή παίζει το "Ο Ουρανοκατέβατος" με τον Μίμη Φωτόπουλο, ασπροντυμένο, στον ρόλο του μακαρίτη που κατεβαίνει στη γη να ελέγξει τους εν ζωή συγγενείς του. Έχουμε και αποδεκτή φαντασία που σίγουρα δεν χτυπάει "αμερικάνικη."

 

 

Απο τις λιγες ασπρομαυρες με τρελο γελιο.....Οι ατακες του μακαριτη και η αυστηρη φωνη του Θεου (ΠΕΡΙΚΛΗΗΗ!) ειναι ολα τα λεφτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..