Jump to content

Ποιά βιβλία θέλουμε να γίνουν ταινία;


heiron
 Share

Recommended Posts

Παιδιά, επιμένω ότι δε με ακούτε: δε διαφωνώ στο να μη γίνεται κατά γράμμα ανατοποθέτηση του έργου, αλλά άλλο το πετσόκομμα· αμάν!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ένα βιβλίο 905 σελίδων που έχει σαν σκοπό να σου παρουσιάσει την βαθύτερη ψυχολογία των χαρακτήρων ή εκτενώς την κοσμολογία της ιστορίας αναγκαστηκά θα περάσει από το λεπίδι, επειδή σαν ταινία θα σε κάνει να αφήσεις τα κόκαλά σου στο κάθισμα αν δεν την αλλάξουν έστω και λίγο!

Ο Αγγελόπουλος θα έκανε ΤΕΛΕΙΑ μεταφορά του LOTR. Για καλή μας τύχη, πέσαμε σε μια ελεύθερη

Link to comment
Share on other sites

Και το "πετσόκομμα" σχετικό είναι, άλλωστε οι θεατές μιας ταινίας που βασίζεται σε βιβλίο ανήκουν σε 2 κατηγορίες: σε αυτούς που έχουν διαβάσει το βιβλίο και σε αυτούς που δεν το έχουν διαβάσει. Έτσι αυτό που εσύ το χαρακτηρίζεις πετσόκομμα, ο άλλος δεν θα το πάρει καν χαμπάρι. Είναι φυσικό αυτός που έχει διαβάσει πρώτα το βιβλίο να πηγαίνει στην ταινία με λιγότερο ανοιχτό μυαλό. Αλλά αν δω μια ταινία και μου αρέσει και στην συνέχεια διαβάσω το βιβλίο και δω μεγάλες αλλαγές δεν νομίζω να αλλάξω ξαφνικά γνώμη για την ταινία. Αφού το τελικό προϊόν είναι κινηματογράφος, θα προτιμήσω μια καλή ταινία που ίσως να μην είναι πιστή μεταφορά ή ακόμα και να έχει πετσοκόψει το βιβλίο, παρά μια καλή (πιστή) μεταφορά που θα είναι όμως μάπα ως ταινία. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να μαλώνουν οι φαν ενός βιβλίου σχετικά με το αν ο Τομ Μπομπαντίλ έπρεπε να είναι στην ταινία ή όχι και τελικά χάνουν την ουσία.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εμένα με επηρεάζει ένα βιβλίο όταν βλέπω μια ταινία μόνο αν μου άρεσε τόσο πολύ ώστε να κάτσω να ψειρίσω τις λεπτομέρεις ή τις παραλείψεις.

Γενικώς όμως, αν η ταινία βγει μάπα την κράζω...

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λέτε συμβαίνουν επειδή ακριβώς ένα βιβλίο είναι ένα λογοτεχνικό κείμενο ενώ το σενάριο μιας ταινίας ένα χρηστικό κείμενο. Πότε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ίδια η οπτικοποίηση του οποιουδήποτε βιβλίου με την δικιά μας φαντασία.

 

Μία καλή διασκευή όμως εμπεριέχει τα βασικά συστατικά της ιστορίας. Το θέμα της, κατά κύριο λόγο, τη δομή της κατά δεύτερο και τους κεντρικούς χαρακτήρες. Τα επί μέρους, όπως είναι η κλιμάκωση για παράδειγμα, είναι στο χέρι του σεναριογράφου το πως θα αντιμετωπισθούν.

 

Όσο για τη Λάμψη, την πρώτη διασκευή σεναρίου την έχει κάνει ο ίδιος ο Κινγκ μαζί με τον Κιούμπρικ. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσον είναι καλό ή κακό, λένε ότι, όπως άλλος πρέπει να σκηνοθετεί και άλλος να μοντάρει (για να υπάρχει εκείνη η δεύτερη πιο καθαρή ματιά του τι πρέπει να φύγει και τι να μείνει μέσα στην ταινία) έτσι είναι και με το βιβλίο όταν πάει να γίνει σενάριο. Εμένα προσωπικά, για να είμαι ειλικρινής, μ'αρέσει καλύτερα η ταινία από το βιβλίο (αυτή η συγκεκριμένη όχι γενικά).

 

 

Τον Άρχοντα, αν τον είχε κάνει ο Αγγελόπουλος, φαντάζομαι πως θα ζούσαμε σε ένα παράλληλο σύμπαν... :p

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να μαλώνουν οι φαν ενός βιβλίου σχετικά με το αν ο Τομ Μπομπαντίλ έπρεπε να είναι στην ταινία ή όχι και τελικά χάνουν την ουσία.

 

Ο Μπομπαντίλ καλά κάνει και δεν είναι στην ταινία γιατί είναι εκτός ιστορίας με τη βούλα του Τόλκιν. Ήθελε να τον βάλει κάπου και τον έβαλε εκεί. Αλλά το γεγονός ότι αγνόησαν σχεδόν ένα ολόκληρο βιβλίο και αντικατέστησαν το μύθο με τα παραρτήματα και με σκηνές καινούργιες, ενώ είχαν να βάλουν μέσα πράγματα, που αν και αντιχολιγουντιανά ήταν πολύ κινηματογραφικά, δεν έχει καλώς. Είχαν τα λεφτά να τα κάνουν κι αυτό που τους έλλειπε ήταν ο σεβασμός ως προς το κείμενο. Έμαθαν Quenia για να κάνουν μια πληρέστερη διασκευή και έχασαν την ουσία.

 

 

Άλλαξα γνώμη, δε θέλω να δω το πορτρέτο από κανένα σεναριογράφο και κανένα σκηνοθέτη. Μάλλον θα με χαλάσει όσο καλό κι αν είναι. :bag:

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Ο Μπομπαντίλ έπρεπε να είναι στην ταινία (Εκτός από το ότι ήταν μέρος του βιβλίου, είναι και από τους αγαπημένους μου ήρωες).

 

Αν το Σιλμαρίλιον γυριζόταν ποτέ, θα έπρεπε να πέσουν πολλά μα πολλά λεφτά... Και φυσικά να υπάρχει μπόλικο ταλέντο.

 

Μια σωστή μεταφορά των Ομηρικών επών, θα έπρεπε να είναι υπερπαραγωγή. π.χ. στην Ιλιάδα, οι σκηνές μαχών μεταξύ θεών θα πρέπει να είναι εντυπωσιακές. Γενικότερα τα μυθολογικά, ότι έχει σχέση με Θεούς, τον Άδη, τον Όλυμπο κτλ. πρέπει να είναι πολύ προσεγμένα. Τα υπόλοιπα βγαίνουν εύκολα με σωστή χορογραφία και ενδυμασίες (π.χ. στο Troy η σκηνή της μονομαχίας Αχιλλέα και Έκτορα ήταν πολύ καλή).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να τον εκτιμήσει κάποιος άλλος εκτός από ένας αναγνώστης του βιβλίου και η ταινία προοριζοταν για γενικό κοινό. Επομένως, ο Μπομπαντίλ έπρεπε να φύγει...

 

Το Σιλμαρίλλιον θα γινόταν ταινία πολύ δύσκολα, λαμβάνοντας υπόη ότι δεν έχει συγκεκριμένη ιστορία, αλλά είναι ένα σύνολο. Αυτό προκαλεί αυτομάτως μαι κάποια σύγχηση στην αφήγηση...

 

Τα Ομηρικά έπη θα κατέληγαν ελεύθερα μεταφρασμένα με εξάρσεις τύπου Ζήνα. Η Μάχη στην Τροία ήτν καλή, αλλά μάλλον το μόνο καλό που είχε...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ παρόλα, μιλάμε για το πώς θα θέλαμε να δούμε μια ταινία και πώς θα έπρεπε να φτιαχτεί, όχι τι έχουν κάνει μέχρι τώρα ούτε τι θα συνέβαινε στην χειρότερη των περιπτώσεων.

 

'φχαριστώ.

 

Μπε :sheep:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά προτιμώ να παραθέσω και μια δική μου γνώμη. Και εγώ θα ήθελα ΠΟΛΥ να δω σαν ταινία ας πούμε το Von Beck του Michael Moorcock, αλλά ξέρω πως θα ΄τηαν υπερβολικά δύκολο να αποδοθεί ικανοποιητικά.

 

Καλά, άμα είναι να βελάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αφήστε με να σας εξηγήσω τι εννοώ, επειδή εγώ δε μίλησα για τον άρχοντα...

 

Στην περίπτωση του Κινγκ και της Λάμψης, έχουμε το εξής φαινόμενο: ένας από τους ελάχιστους χαρακτήρες που έχουν νόημα και που προσέθεται απίστευτο βάθος στο έργο απλά διαγράφηκε, αφού τον βλέπουμ' ελάχιστα και λάθος. Δε σχολίασα τίποτ' άλλο. Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

(Καλά ρε RaspK, τι ζόρι τραβάς που άνοιξαν τα παιδιά μια κουβέντα; Δεν ξεκίνησε ντε και καλά απο εσένα, ούτε αναγκαία εξαρτάται απο το σχολιασμό σου στη Λάμψη, ηρέμησε λίγο)

 

Πάρα πολύ θα ήθελα να δω κινηματογραφική μεταφορά κάποιου βιβλίου του Erikson. Μιας και αυτό είναι ανέφικτο, θα κάτσω να χαίρομαι με τις φήμες που λένε ότι θα γυριστεί το ενα (και μάλλον σημαντικότερο) μέρος της πλοκής του Deadhouse Gates, την Chain of Dogs. :lollypop:

 

Επίσης, πλάκα θα είχε κάποιο βιβλίο του Mieville στην μεγάλη οθόνη, το Scar, λόγου χάριν' ο τύπος έχει πολλές και αναλυτικές περιγραφές, και υποθέτω πως με μια καλή, προσεγμένη παραγωγή, θα έβγαινε ωραία ταινία.

Edited by Rikochet
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,διαβαστε και λιγο τον τιτλο.Μην ξεφευγουμε απο το θεμα.Οσο για τις σεναριακες αλχημειες νομιζω οτι εχουν συζητηθει και σε αλλο τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε συ, πάντως θα ήθελα και εγώ να δω βιβλίο του Erikson και μάλιστα θα ήταν καλή ιδέα να γυριστεί κατά κύριο λόγο με CGI, καθώς τα τοπία πολλές φορές (ειδικά των Warrens) είναι εξωπραγματικά.

O Mieville θα απαιτούσε ΠΟΛΥ φαντασία και έναν ΠΟΛΥ παρανοϊκό σκηνοθέτη για να μας δώσει ικανοποιητικά το ύφος του. Μάλλον θα ήταν καλύτερο σαν animation...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πάντως θα έτρεχα με τα χίλια να δω Έλρικ του Μελνιμπονέ :yeah: και το Έπος των Μεταβαρόνων :worshippy: , ανεξάρτητα από τις κριτικές έτσι για να μου φύγει η καούρα

Edited by Pilotos
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Πιλοτε!

Αλλα κανε και μια πτηση στα παλιοτερα θεματα του φορουμ...Βλεπεις υπαρχει συζητηση σαν αυτη που αρχισες στο http://community.sff.gr/index.php?showtopic=2911

 

Για την ταινια του Ελρικ ουδεν νεοτερο απο το μετωπο...Ο Μουρκοκ τηρει σιγη ιχθυος...

(Μηπως θα πρεπει να συγχωνευονται παρομοια τοπικ?)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Πιλοτε!

Αλλα κανε και μια πτηση στα παλιοτερα θεματα του φορουμ...Βλεπεις υπαρχει συζητηση σαν αυτη που αρχισες στο http://community.sff.gr/index.php?showtopic=2911

 

Σωστός, heiron. Οπότε, καλύτερα ακολουθήστε το link και συνεχίστε την κουβέντα από εκεί.

 

 

Πιλότε, καλώς όρισες στο φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον,αν και δεν εχω διαβασει καθολου Γκεμμελ,τι θα λεγατε για μια ταινια βασισμενη σε βιβλιο του;

Κατι εχει μπει στα σκαρια για το Waylander.

Ριξτε μια ματια στο http://www.sffworld.com/forums/showthread.php?t=12692

Link to comment
Share on other sites

  • 17 years later...

Οτιδήποτε του Άρθουρ Μάχεν, ειδικά Ο Μέγας Θεός Παν. 👌

Edited by Aggelos95
Link to comment
Share on other sites

Τα βουνά της τρέλας του Λάβκραφτ, κρίμα που τελικά σταμάτησε το πρότζεκτ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..