Jump to content

Τα χρονικά του Δρακοφοίνικα


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ζητώ συγνώμη και εγώ, αλλά όσο μου απαντάς δημοσίως, θα συνεχίσω και εγώ. Επίσης μέχρι στιγμής μου έχουν δωθεί 3 χαρακτηρισμοί ενώ εγώ δεν έχω πράξει αναλόγως. Μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις τα μέρη όπου είμαι "επιθετικός", εκεί που "ξεκίνησα την όλη φάση" και αυτά τα οποία είναι "παράνομο" να γράφω και δικαίως σβηστήκαν;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mistseeker

    9

  • Lord_Velkion

    8

  • Nihilio

    7

  • Atrelegis

    9

Ζητώ συγνώμη και εγώ, αλλά όσο μου απαντάς δημοσίως, θα συνεχίσω και εγώ. Επίσης μέχρι στιγμής μου έχουν δωθεί 3 χαρακτηρισμοί ενώ εγώ δεν έχω πράξει αναλόγως. Μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις τα μέρη όπου είμαι "επιθετικός", εκεί που "ξεκίνησα την όλη φάση" και αυτά τα οποία είναι "παράνομο" να γράφω και δικαίως σβηστήκαν;

 

Βεβαίως.

 

Ξεκίνησες εδώ

 

"Έχεις καταλάβει την πλοκή από 1 εισαγωγικό και 2 τεύχη κόμιξ. Καπληκτικό"

 

ΤΕΛΕΙΩΣ απρόκλητα.

 

Και συνέχισες εδώ:

 

" Ή να κάνω την ερώτηση 50 φόρες;"

 

το ίδιο απρόκλητα (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

Δυστυχώς, στο ίντερνετ είναι δύσκολο να καταλάβεις πότε κάποιος κάνει πλάκα και πότε όχι. Εγώ, καλοπροαίρετα, θεωρώ ότι έκανες πλάκα. Κάποιος άλλος όμως προσβλήθηκε. Και πάλι σου λέω, ότι κι εγώ την ίδια εντύπωση είχα για το ύφος σου, ως τρίτος: ότι είναι 'κάπως'. Αυτό δε σημαίνει κάτι;

 

Προσωπικά διαφωνώ με το να σβήνονται πόστς, όμως είναι αναφαίρετο δικαίωμα των moderators προκειμένου να προστατεύσουν την "τάξη" στα forum. Κανένα internet forum δεν είναι δημοκρατικό. Όλα έχουν στρατιωτική δομή, με members, moderators και admins, και κανόνες που δέχεται κάθε μέλος όταν αποφασίζει να συμμετάσχει. Ένα τέτοιο δικαίωμα, είναι αυτό του moderator να σβήνει posts που θεωρούνται προσβλητικά. Και πάλι σου λέω πως ΚΑΙ εγώ, δυσανασχέτησα με το ύφος σου. Μη στραφείς προσωπικά ενάντια στο Βάρδο επειδή το έσβησε. Θα το έκανε σε κάθε περίπτωση που κάποιο μέλος πρόσβαλλε κάποιο άλλο γιατί έτσι πρέπει. Και σου λέω, εφόσον είχε ξεφύγει η συζήτηση, εγώ θα'πρεπε να το έχω κάνει νωρίτερα απ'αυτόν. Όχι επειδή διαφωνώ με σένα. Αλλά επειδή πρέπει, για να μη βλέπει κανείς σε τόπικ όπως αυτό, τρία πόστς ουσίας και δέκα καβγά.

 

:hitler:

 

Και όπως βλέπεις, το τόπικ έχει ήδη μολυνθεί από τις μ@$#@ίες όλων μας. Γι'αυτό λέω, ας μη συνεχίσει κανείς μας. Δεν γίνεται αγώνας εδώ, για το ποιού ο εγωϊσμός θα νικήσει. Προσπαθούμε να συζητάμε γι'αυτά που γουστάρουμε. Μην το παίρνεις προσωπικά.

 

Εγώ, θα ήθελα πολύ ν'ακούσω τη γνώμη σου για την πλοκή, και την εξέλιξή της. Αναλυτικά όμως (μια που δεν έχω διαβάσει και τ'άλλα τεύχη). Επιχειρηματολόγησε για τους λόγους που εσύ γουστάρεις την ιστορία. Μπορεί να κάνω εγώ λάθος στη δική μου εκτίμηση για τα της ιστορίας.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

...ok...

 

 

Elpizw na sas aresoun!

 

Rubus, καλά έκανες και τις έστειλες. Προσωπικά βλέπω μεγάλη διαφορά από το #1!!!

Το σκίτσο σου είναι πολύ πιο καθαρό :)

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο σκίτσο ρε Rubus!

 

Μήπως διαβάζεις Βerserk; Κάποιες σκηνές ήταν παρόμοιες πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι εννοείς την πρώτη εικόνα Atrelegis. Ναι, θυμίζει αρκετά Berserk, κι εμένα αυτό μου θύμισε.

Για απάντηση στο ερώτημα αυτό δες στο τεύχος 2, 4η σελίδα, τελευταίο καρέ πάνω από το δεξί ώμο του νάνου ;)

 

Ή μάλλον δες με προσοχή όλες τις σκηνές στην αγορά και πες μας τι παρατήρησες...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, με την ίδια έννοια είδες τους θαμώνες του Πανδοχείου στο Δεύτερο τεύχος;

 

Εγώ μια φορά το τρίτο θα το αγοράσω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που βρίσκει κανείς το 0 και το 1?

ελπίζω να υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Solaris, ράφι στα δεξιά με το που μπαίνεις, τρίτη στοίβα, ψάξε κάτω-κάτω.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Rubus, το σχέδιο είναι τζάμι· μια συμβουλή, όμως: πρόσεξε λίγο παραπάνω την προοπτική.

Link to comment
Share on other sites

Solaris... αυτή την απάντηση την περίμενα... έλεγα μήπως είχε δεί κανείς τίποτα πιο κοντά, αλλα τεσπα, μια βολτίτσα δε βλάπτει...

Το σχέδιο είναι όντως επαγγελματικό. Επεσε στα χέρια μου το 2, αλλα δε θέλω να το διαβάσω πρίν πάρω το 0 και το 1, αλλα έτσι λίγο που το ξεφύλισα δείχνει πως όντως δε θεωρεί τον αναγνώστη ηλίθιο. (και οι ιστορίες μοιάζουν να είναι του γούστου μου)

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά!

 

Το #1 έχει σχεδόν εξαντληθεί από την Αθήνα... Τελευταία φορά που κοίταξα υ΄πήρχαν κάποια τεύχη στο FAntasy Shop...

 

Αναμένω σχόλια για το #2!

 

Ορίστε μερικές σελίδες από το #2...

 

Page08.jpg

 

Page09.jpg

 

Page05.jpg

 

Page12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 2 μου άρεσε προσωπικά και ο Νάνος έσπειρε, αλλά το cliffhanger έλεγε πολύ!

 

Εγώ μια φορά θα συνεχίσω να το διαβάζω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως ωραία τα τελευταία πάνελς που έχεις ανεβάσει εδώ. Με έπεισες, εντάξει. :) Θα το διαβάσω το συντομότερο.

Link to comment
Share on other sites

:dancing4dh:

 

Xairomai pou, sas travikse to endiaferon! Elpizw na aresei se osous den to diavasan akoma...

 

Tha anamenw ti gnwmi sou, Nienor... :)

Link to comment
Share on other sites

To μόνο σίγουρο είναι ότι, αφού έπασες τη Niennor, ε πρέπει να είσαι γαμάτος!

Link to comment
Share on other sites

Atre, καμάρι μου, γιατί το λες αυτό, τόσο δύσκολη είμαι πια? :bag:

 

 

Λοιπόν...τα διάβασα! :D Και είμαι χαρούμενη γιαυτό και έχει καιρό να μου συμβεί με κόμικ τέτοιου είδους. Κι έχω και μια απορία δηλαδής, γιατί βρε σεις δε μιλάτε στο παλικάρι? Τόσα έχει να ειπωθούν για αυτή τη δουλειά? Rubus μήπως είσαι εύθικτος και γιαυτό δε στα λένε? Τέλοσπάντων, εγώ θα πω, ελπίζω να μη σε στεναχωρήσω γιατί θα είμαι ειλικρινής.

 

Ξεκινώντας να πω ότι εμένα δε με πειράζει καθόλου που είναι κλισέ ο κόσμος κι ο χάρτης κι η ιστορία κτλ. Και δε με πειράζει γιατί από κάπου πρέπει να ξεκινήσει να δουλεύει το πράγμα στο Ελλάδα για να εξελιχθεί, κι επειδή δεν έχει πέσει ξανά ελληνική προσπάθεια απόδοσης τέτοιου κόμικ στην Ελλάδα, καταλαβαίνω ότι αρχικά θα είναι αρκετά δύσκολο και χαίρομαι που το παλεύετε. Επίσης αυτή είναι μια γραπτή εγγύηση (ψηφιακή μάλλον) του ότι θα συνεχίσω να αγοράζω όσο γράφεις. Θεωρησε με συνδρομητή! :rolleyes:

 

 

Για τα περιτυλίγματα:

 

Του Ο είναι χάλι. stop. και συγγνώμην κιόλας, αλλά είναι.

 

Του 1 και του 2 που έχετε αλλάξει την τεχνική στο βάψιμο είναι πιο συμπαθητικά, αλλά ακόμα θέλουν αρκετή δουλειά για να τραβούν το μάτι και το ενδιαφέρον επάνω τους. Επίσης, αν και υπάρχει περίπτωση να είναι υποκειμενισμός, του 1 είναι καλύτερο από του 2 και θεωρώ ότι θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.

 

Για το μέσα τους τώρα:

 

Η αφήγηση και η σκηνοθεσία είναι καλή. Καταλαβαίνεις μια χαρά, κυλάει στρωτά και αλλάζεις κάδρα και σκηνές με αρκετά ενδιαφέρον τρόπο. Έχεις jump cut σε αρκετά σημεία, αλλά είναι δικαιολογημένα και δε με ενόχλησε κανένα. Θα μπορούσες να βρεις κι άλλους τρόπους βέβαια να κάνεις το ίδιο πράγμα πέρα του jump cut, αλλά είναι εντάξει κι έτσι.

 

Το σκίτσο είναι συμπαθέστατο. Διαβάζοντας το 0 ήθελα να σου πω πως τα πρόσωπα έχουν ένα προβληματάκι, αλλά από τι είδα αυτό φτιάχνει ήδη. Βέβαια, λέω, μην το παρακάνεις γιατί ξεκίνησες με έναν Γκόρμπο κακάσχημο και έχεις φτάσει σε ένα νάνο κούκλο. Αυτό θα το μετέφραζα σε "πάρε μια απόφαση" αλλά φαντάζομαι πως θα γίνει όσο δουλεύεις τους χαρακτήρες.

Γενικά, νομίζω πως θέλουν δουλειά τα χέρια και οι αναλογίες στα κορμιά, που όταν πρώτο πλάνο είναι λιγάκι έντονες. πχ. στο 1 σελ. 4 εκεί που γδύνεται η μάντισσα, το κορμί της είναι κακό. Κι αν όντως είναι κακό θα έπρεπε να συνεχίσει να είναι έτσι, αλλά μετά φτιάχνει. Και γενικά τα μπούστα των γυναικών που αυξομειώνονται. Τα αντρικά χέρια παλαντζάρουν επίσης, είναι αλλού καλά κι αλλού μέτρια, αλλά τα γυναικεία είναι καταστροφή. Μοιάζουν καρικατούρες πέραν ελαχίστων περιπτώσεων. Θέλουν δουλειά.

 

Λίγο γενικότερα μιλώντας, το σκίτσο έχει σκαμπανεβάσματα, σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Προφανώς και θα έχει, αλλά όσο περισσότερο τόσο πιο αδούλευτο δείχνει. Είναι μεν καλό, αλλά μέχρι εκεί. Επειδή σε αρκετά σημεία είναι πολύ καλό, κι όχι απλά καλό, άρα μπορείς να το κάνεις όλο πολύ καλό, κι αφού όπως λες στο κείμενο του πρώτου, είναι η ζωή σου το κόμικ, θα έλεγα σε πρώτη φάση να γίνει πολύ καλό και σε δεύτερη πάρα πολύ καλό και λέγοντας.

 

Η αφήγηση είναι κι αυτή αρκετά στρωτή, αν και σε ορισμένα σημεία ίσως ήθελε λίγη προσοχή που χωρίζεις καρέ, γιατί χάνεις το νόημα και το ψάχνεις δεξιά αριστερά να βρεις που τελειώνει. Νομίζω πως φτιάχνει κι αυτό αναλογικά ήδη οπότε δε θα πω περισσότερα.

 

Οι διάλογοι, θέλουν πολύ πολύ δουλειά. Είναι σαν να τους γράφουν τουλάχιστον τρία άτομα. Δεν υπάρχει ενιαία μορφή κι ο κάθε χαρακτήρας μιλά με διαφορετικό τρόπο σχεδόν από ατάκα σε ατάκα. Αυτό είναι κακό για την αρχή γιατί αδυνατούμε να τους γνωρίσουμε, ενώ αν είχαν ενότητα θα μπορούσες να μας τους έχεις γνωρίσει ήδη. Τώρα χρειάζονται άλλες τόσες σχεδόν ιστορίες για να τους γνωρίσουμε.

 

 

Υποκειμενισμοί:

 

Ο νάνος σου είναι τέλειος!!! και αυτό δεν είναι κλισέ, οπότε μάλλον είσαι νανόφιλος. Σπάνια μου αρέσει ένας νάνος όταν τον έχει φτιάξει άλλος. Και το κακό είναι πως αν και ο ίδιος δε δείχνει κλισεδιάρικος νάνος, αυτά με τα οποία τον στολίζουν οι άλλοι είναι κλισέ. Δείχνει λίγο σαν να μην τον ξέρουν και τόσο οι φίλοι του. Τέλοσπάντων δεν ξέρω...θα δω στην εξέλιξη. Πραγματικά, πολύ καλός. Και η ατάκα του πατέρα του (την οποία δε θεωρώ spoiler γιαυτό και δε θα την κρύψω) "Τίποτα ευγενικό στο να λούζεσαι με τα σκατά των ορκ που ξεκοίλιασες ή να προσπαθείς να βοηθήσεις ένα πληγωμένο σύντροφο, ενώ σε βλαστημάει από τους πόνους. κι αν θες να σκέφτεσαι τον πόλεμο να τον βλέπεις σαν το χέσιμο, κάτι βρώμικο αλλά αναγκαίο" είναι τουλάχιστον υπέροχη. Είμαι μαζί του δηλαδή, επιτέλους μου δίνεις λόγο για να είμαι με τους ήρωες σου. Εντάξει πέρα από τη μάχη στην αρχή, αν ακι ήτανε λιγάκι μελό.

 

Οι κακοί σου είναι και οι δύο ενδιαφέροντες κακοί, ειδικά ο αρχικακός και η συνθήκη μεταξύ τους (εδώ δε θα πω περισσότερα γιατί όντως θα σποιλεριάσω). Και το πλάσμα, που έφτασε να γίνει ο δούλος, πολύ καλό. Θα ήθελα πολύ να μας πετάξεις κάποτε τι έγινε τελικά με την κόρη του.΄

 

Οι γυναίκες της ομάδας μέχρι στιγμής είναι λίγο ανύπαρκτες, σαν προσωπικότητες, ενώ ο Μπρον είναι σχεδόν κατανοητός σαν χαρακτήρας από την πρώτη κιόλας ατάκα που λέει.

 

Έχω και μια ερωτησούλα: Γιατί εφτά διαφορετικές φυλές? έξι δεν είναι στην πραγματικότητα?

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Προσθέτει και το Γκόμπλιν.

 

Αυτό εννοούσα ότι αν σε έπιασε είναι καλός. Κάτι τέτοις κριτικές κάνεις και μας φτιάχνεις τη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Νίενορ ευχαριστώ για την κριτική...

 

Οι φυλές είναι 7. Οι χαρακτήρες όταν ξεδιπλωθούν θα φανούν πολλά. Είναι λογικό να φαίνονται κλισέ στην αρχή, αλλά όπως έγινε και με το νάνο, θα αποδειχθεί πως αυτή η εντύπωση είναι λανθασμένη.

 

Όπως και να έχει χαίρομαι μου σε κέρδισα σαν αναγνώστρια. Θα προσπαθήσω να φανώ αντάξιος της δικής σου εμπιστοσύνης, όπως και πολλών άλλων που με στηρίζουν σε αυτήν τη προσπάθεια. Και αυτό είναι ... δέσμευση! :thmbup:

 

Any other questions/comments? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις διάβασα τα κομιξάκια και τα τρία σήμερα (ας είναι καλά η φιλενάδα μου που με σκέφτηκε) και εννοείται ότι, κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα, είναι τέλεια. Βέβαια τα σκίτσα είναι ψιλοελεεινά (sorry), αλλά από το 0 τεύχος στο 2 έχει βελτιωθεί κάπως η κατάσταση. :thmbup:

 

Οφείλω να συμφωνήσω με τα λεγόμενα της Nienor όσον αφορά τα σχέδια. Για τους διάλογους πάλι εμένα μου άρεσαν αρκετά. Βεβαίως δεν αποκαλύπτεται ο κάθε χαρακτήρας με τη μια (π.χ. το τι έχει κάνει, τι ρόλο παίζει κτλ), αλλά έχω μια υποψία ότι έχεις σίγουρα το λόγο σου για αυτό, για τα επόμενα κομιξάκια που έπονται (ελπίζω).

 

Όσον αφορά τον λεγόμενο αυτοκράτορα, είναι απλά καταπληκτικός!! Έχει το στιλ αλά Κόναν ο -και πολύ γ..ω- Βάρβαρος και είναι κάτι που μου είχε λείψει τρελά. :worshippy:

 

Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι αυτός που με κέρδισε και έχω πάθει έρωτα τρελό είναι το Κτήνος (βλ. Ντρουκ). Είναι απλά τέλειος!!!! (ναι, έχω πρόβλημα, ξέρω)

 

Είμαι σίγουρη ότι θα βελτιωθείς και keep up the good work!!

 

P.S. Σκιτσάκι, 0 τεύχος πίσω πίσω. Ο νάνος θεός!!! Τα σχολία στην ασπίδα πολύ πετυχημένα.. Made in Myth Dranor???? Απλά τέλειο!!! Έλιωσα από τα γέλια!!!

 

P.S.2 Καλώς σας βρήκα!!

Edited by Morgana
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Μοργκάνα.

Ε, σίγουρα δεν είναι ελεεινά τα σκίτσα, το αντίθετο θα έλεγα. Είναι καλοφτιαγμένα, ζωντανά, με ωραία ανατομία και στυλ οι φιγούρες. Όχι πως δεν μπορούν να γίνουν καλύτερα αλλά είναι σίγουρα πιο καλά από πολλά-πολλά κόμικς. Τα χέρια όντως θέλουν δουλειά ακόμα, αλλά ξέρω εκ πείρας, πως είναι από τα πιο δύσκολα σημεία της ανθρώπινης ανατομίας να σχεδιαστούν ρεαλιστικά. Kατά τα άλλα συμφωνώ και με σένα και με τη Νίενορ. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..