Jump to content

Πώς το λένε;


Διγέλαδος
 Share

Recommended Posts

Εγώ θυμάμαι ένα που έβλεπα όταν ήμουν μικρός. Ήταν μια κοπελιά νομίζω που όταν κοιμόταν στο κρεβάτι της έβγαιναν κάτι καλώδια και συνδέονταν με το κεφάλι της. Και μετά είχε psychic powers κλπ. Θυμάμαι με τρόμαζε και με συνέπαιρνε ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    9

  • RaspK

    11

  • Sabrathan

    3

  • Naurgul

    3

Εγώ θυμάμαι ένα που έβλεπα όταν ήμουν μικρός. Ήταν μια κοπελιά νομίζω που όταν κοιμόταν στο κρεβάτι της έβγαιναν κάτι καλώδια και συνδέονταν με το κεφάλι της. Και μετά είχε psychic powers κλπ. Θυμάμαι με τρόμαζε και με συνέπαιρνε ταυτόχρονα!

Ή το Locke superman λες ή το Andromenda story.

Στο πρώτο υπήρχε ένα αγόρι με πράσινα μαλλιά και ψιονικές δυνάμεις που πολεμούσε άλλους ψιονιστές μιας ακαδημίας, στο δεύτερο μηχανικές αράχνες που καταλάμβαναν τα σώματα ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

To andromeda δεν είναι ένα που ήταν μια που την έλεγαν Ανδρομέδα Προμέσιουμ (ή κάτι τέτοιο) και ήταν εξωγήινη που έπρεπε να καταστρέψουν τη γη αλλά αυτή είχε τύψεις επειδή είχε ζήσει μαζί τους; Αν είναι αυτό, τότε πρέπει να μην είναι το andromeda.

 

Εγώ το μόνο που θυμάμαι με σιγουριά είναι κάτι σκηνές που κοιμάται και βγαίνουν κάτι καλώδια από τον τοίχο πάνω από το κεφάλι της και συνδέονται με αυτή... και αν δεν κάνω λάθος μετά έδειχνε τα όνειρά της κλπ.

 

Και νομίζω θυμάμαι άλλη μια σκηνή, που την έλεγαν ότι είναι έτοιμη και ότι πρέπει να τους βοηθήσει (βρίσκονταν σε ένα βραχώδες μέρος πίσω από έναν βράχο) και μετά μπαίνουν σε ένα κτίριο (σαν επιστημονικό εργαστήριο) και αρχίζουν να κάνουν κάτι psychic επιθέσεις...

 

Συγγνώμη για το παραλήρημα αλλά είναι πολύ παλιές οι αναμνήσεις... :p

 

Όσο για το άλλο, μου φαίνεται πιο πιθανό, Μήπως ο χαρακτήρας που θυμάμαι είναι η Jessica Orin από αυτό;

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

To Locke Superman είναι. Την κοπέλα την έχουν προγραμματίσει για να δολοφονήσει τους καλούς, αλλά ερωτεύεται έναν από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είναι η ταινία και όχι ένα από τα 3 OAV που έχουν βγει, έτσι;

 

Ωραία, σας ευχαριστώ παιδιά... τώρα μένει να τη βρω και να αντιμετωπίσω τις τραυματικές εμπειρίες της παιδικής μου ηλικίας!

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Nαι, η ταινία είναι. Έχω δει και ένα από τα OVA αλλά καμία σχέση, κατώτερο της ταινίας.

Link to comment
Share on other sites

 

Πω, τι μου θύμισες τώρα... :baby:

 

Αυτό υπάρχει περίπτωση να το βρω κάπου ή δεν αξίζει να προσπαθήσω;

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξαναβρει πριν από κάμποσα χρόνια σ' ένα τοπικό στο Μοσχάτο. Πιστεύω ότι ίσως το ξαναβρώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hi Guys!!!

Ειμαι καινούριος εδώ.Το θυμάστε ένα με κατι μικρα ρομποτάκια που πλακώνονταν στα κλοτσομπουνιδια και το πιο γνωστο ηταν ο Jumaru(κάπως ετσι).Ξερω οτι δεν ήμουνα και ιδιέτερα κατατοπιστικος αλλα μονο αυτα θυμόμουν.Οποιος μπορει ας βοηθησει......

 

Tnx

Link to comment
Share on other sites

Tώρα βέβαια δεν περιμένω απάντηση μια που η σειρά που ψάχνω παίχτηκε πριν γεννηθούν οι περισσότεροι του φόρουμ, αλλά μια που ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, ας ρωτήσω.

 

Λοιπόν, στην αρχή της δεκαετίας του 70, η ασπρόμαυρη τότε Ελληνική τηλεόραση έπαιζε δυο σειρές ανιμε (που δεν είχα ιδέα πως ήταν ανιμε βέβαια). Η μία ήταν ο Kimba the White Lion που πριν μερικά χρόνια ήρθε πάλι στην επιφάνεια, λόγω του "σκανδάλου" με την ομοιότητα που είχε με το Lion King της Disney.

 

Η άλλη σειρά ήταν μεταγλωτισμένη στα Αγγλικά και τη βλέπαμε με Ελληνικούς υπότιτλους. Ο τίτλος που είχε ήταν "Prince Planet" και είχε επίσης Αγγλικούς στίχους στο τραγούδι των τίτλων.

Ήταν sci-fi σειρά με έναν ήρωα που πήγαινε σε διάφορους πλανήτες μαζί με άλλους χαρακτήρες. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε καν πως ήταν εμφανισιακά. Έμοιαζε με τον Astro Boy αλλά η σειρά δεν νομίζω να ήταν το Astro Boy. Συχνά οι κόσμοι τους οποίους επισκεπτόταν είτε απειλούνταν από κάποια καταστροφή, είτε από κάποιον "κακό".

 

Δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλά πράγματα από επεισόδια, εκτός από ένα διπλό όπου το σκάφος τους είχε βυθιστεί σε έναν ωκεανό από αμμωνία.

 

Αν γνωρίζει κανείς κάτι, τον/την παρακαλώ πολύ να το γράψει εδώ. Θα ήθελα πολύ να ξαναέβλεπα αυτή τη σειρά, αν μπορέσω να την βρω βέβαια.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κανείς κάτι, τον/την παρακαλώ πολύ να το γράψει εδώ. Θα ήθελα πολύ να ξαναέβλεπα αυτή τη σειρά, αν μπορέσω να την βρω βέβαια.

Prince Planet

Δοκίμασε να πείσεις τον jhlagado να το ξανανεβάσει! :tongue:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν το πιστεύω, πραγματικά δεν το πιστεύω!! :o :o :o

Μάλλον πρέπει να έχω I.Q. ραδικιού, που λένε, γιατί θεωρούσα τελείως μάταιο να ψάξω στο Νετ για μια άγνωστη σειρά anime ξέροντας μόνο τον Αγγλικό τίτλο!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ Ρasp και Aυτή για τις απαντήσεις. Με συγκίνησε που ξαναείδα έστω και μια εικονίτσα από τον Prince Planet. Προφανώς ο παρομοιασμός μου με τον Astro Boy οφείλεται στην ανάμνηση του "λοφίου" του Prince και στο πεταχτό μαλλί του Astro Boy, γιατί κατά τα άλλα δεν μοιάζουν. :lol:

 

Χμμ για να δούμε τι μπορεί να γίνει τώρα...... ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Mήπως θυμάται κανεις μια ταινία (anime εννοήται) με μια αστυνομικη δύναμη που ο κάθε αστυνόμος είχε και από ένα ρομπότ και σε κάποια φάση έπρεπε να σταματήσουν ένα τανκ που μπορούσε να λειτουργεί μονο του?

Anyone....? :(

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω να ηταν αυτο.Τα Patlabors αν θυμαμαι καλα ηταν αρκετα μεγαλα σε μεγεθος ενω αυτα ηταν στο υψος ανθρωπου. Στο τελος μαλιστα το τανκ αυτοκαταστρεφεται και κατα τη διαρκεια της ταινιας προστατευε μια κοπελιτσα που ειχε κλειστει μεσα του.Α η κοπελα ηταν της αστυνομιας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον, αλλά είχα ξεχάσει τ' όνομα, αλλιώς θα τ' ανέφερα μαζί (είχα δει μόνο λίγο, αλλά φαίνεται για πολύ καλό anime).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θυμάται κανείς πως λέγεται μια σειρά που την έδειχνε στην τηλεόραση την δεκαετία του 80-85 και ήταν με έναν διαστημικό πειρατή? Είχε και μια ουλή στο μάγουλο.

 

Δεν θυμάμαι περισσότερα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, είναι ενδιαφέρον αυτό, επειδή την Κυριακή μελετούσα το continuity (or its lack, thereof) των διαφόρων μερών των ιστοριών του Captain Harlock.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..