Jump to content
RObiN-HoOD

Τι διαβάζετε;

Recommended Posts

BladeRunner

Άρχισα το Ο εφιάλτης παραφυλάει, του Ντιν Κουντζ.

• Like 1

Δημήτρης

Άρχισα ''Τα Ζωντόβολα του Διαστήματος'' του Έρικ Φρανκ Ράσσελλ.

Το τελείωσα και ήταν ακριβώς όπως το περίμενα. Απολαυστικότατο. Βρισκόμαστε κάπου στο μέλλον όπου η Γη έχει εμπλακεί σε διαπλανητικό πόλεμο με άλλους πολιτισμούς. Ο Τζων Λήμινγκ είναι ένας κοσμοναύτης ο οποίος αναλαμβάνει την δύσκολη και παράτολμη αποστολή να εισχωρήσει για ανίχνευση στις εχθρικές γραμμές. Στόχος του είναι να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα στρατηγικής σημασίας για τις δυνάμεις του εχθρού, και να επιστρέψει στη Γη για να δώσει αναφορά.

Θα επιτύχει όμως μόνο κατά το ήμισυ, με αποτέλεσμα να μείνει αιχμάλωτος εκεί. Αυτό είναι και το πρώτο μέρος του βιβλίου. Στο δεύτερο παρακολουθούμε τις προσπάθεις του για απόδραση, προσπάθειες οι οποίες είναι άκρως παράδοξες.

Ή μήπως όχι; Μήπως σε μία κατάσταση όπου δεν έχει καμία θέση η λογική, το μόνο λογικό που έχει να κάνει κανείς είναι ότι πιο τρελό μπορεί; Ίσως να είναι και έτσι. Η υπόθεση δεν ενδείκνυται κάποιας ιδιαίτερης ανάλυσης γιατί είναι πολύ απλή, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και ωραία. Κάθε άλλο. Και πανέξυπνη οφείλω να πω. Μεγάλο ατού το γράψιμο του Ράσσελλ που είναι τίγκα στον κυνισμό και σπάει κόκαλα. Πριν ακόμη ξεκινήσω το βιβλίο, το ένστικτο μου μού έλεγε ότι θα μου αρέσει. Και δεν έπεσα έξω. Δεν είναι αριστούργημα, μου πρόσφερε όμως άφθονο γέλιο και πέρασα πολύ καλά. Ότι ακριβώς χρειαζόμουν δηλαδή για να περάσω ένα ευχάριστο και ξεκούραστο διήμερο. Το ίδιο ίσχυε και για την ''Σφήκα'' που επίσης έχω διαβάσει, και το οποίο είναι μάλλον και το καλύτερο του. Καλός συγγραφέας ο Ράσσελλ και θα έλεγα ανώτερος της φήμης του, θα ξεκινάω πάντα με ευχαρίστηση κάθε τι δικό του.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1

wordsmith

Μοιάζει καθόλου με το "Μπιλ, ο ήρωας του γαλαξία" του Χάρι Χάρισον;

Δημήτρης

Δεν ξέρω γιατί δεν το έχω διαβάσει :abiggrin: (Υποθέτω ότι ρωτάς εμένα).

Edited by Δημήτρης

wordsmith

Ναι, εσένα ρωτάω, αλλά δε θυμόμουν αν το έχεις διαβάσει. Πάντως θα σου αρέσει, έχε το υπόψη σου στο επόμενο παζάρι.

Δημήτρης

Ναι, εσένα ρωτάω, αλλά δε θυμόμουν αν το έχεις διαβάσει. Πάντως θα σου αρέσει, έχε το υπόψη σου στο επόμενο παζάρι.

Ναι το έχω αυτό στο νου μου για να το χτυπήσω κάποια στιγμή.

gregacm

Το εχει και η Πολιτεια με 4,28! :)

• Like 1

BladeRunner

Άρχισα το Πως να κλέψετε μια τράπεζα, του Ντόναλντ Γουέστλεϊκ.

Cassandra Gotha

Τέλειωσα το METRO 2033, και χαίρομαι πάρα πολύ (που τέλειωσε). Μέτριο βιβλίο, θα μπορούσε να είναι πολύ ενδιαφέρον και πολύ γρήγορο και πολλά ακόμα... αλλά το "θα" δεν αρκεί. Ο Γκλουχόφσκι δεν κατάφερε να το κάνει ό,τι μπορούσε, φαίνεται καθαρά πως είναι ένας άπειρος συγγραφέας.

Ένα ατελείωτο ταξίδι στο μετρό, (το μόνο καταφύγιο από την πυρινική καταστροφή) από σταθμό σε σταθμό, με διάφορους κινδύνους στη διαδρομή και κανέναν σοβαρό στόχο. Το να φτάσει, αρχικά, κάπου, δεν είναι αξιοπρεπής στόχος. Από κάποια φάση κι έπειτα θα έπρεπε να μας δώσει και κάτι άλλο. Πίστεψα, γύρω στη μέση του βιβλίου, ότι το έκανε, αλλά το παράτησε κι αυτό.

Τελικά φτάσαμε σε ένα φινάλε που δεν κατάφερε να με πείσει ότι και ο συγγραφέας του ήξερε από πού ήρθε, αν σήμαινε και αν έκλεινε κάτι.

Δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να διαβάσω το επόμενο, το ΜΕΤRO 2034.

Δημήτρης

Άρχισα το ''One Who Walked Alone'' της Novalyne Price Ellis.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2

GeoVa

Σε λίγο θα ξεκινήσω -επιτέλους- τον Οδυσσέα, του J. Joyce! 16/6 σήμερα, 16/6 διαδραματίζονται και τα γεγονότα του βιβλίου!

• Like 1

gregacm

Το ειχες προγραμματισει ή σου εκατσε;

GeoVa

Εννοείται ότι το είχα προγραμματίσει! Βασικά ένα μήνα τώρα έγραφα εξετάσεις στο σχολείο, οπότε σιγά να μην το έπιανα. Και σκέφθηκα, 16/6 διαδραματίζονται τα γεγονότα, ε, να το ξεκινήσω κι εγώ 16/6! Κρίμα όμως που έλειπα όλη τη μέρα από το σπίτι, και το ξεκίνησα κατά τις 20:30, διαβάζοντας μονάχα ένα κεφάλαιο... Αλλά δεν πειράζει. Σημασία έχει που το ξεκίνησα σήμερα!

• Like 2

Snowghoul

Ξεκίνησα το Heretics of Dune, πρώτες εντυπώσεις θετικές, θα δείξει, το προηγούμενο με είχε κουράσει. Πιο πριν τέλειωσα το Φαρενάιτ 451 του Bradbury (ωραίο και δυνατό, ειδικά για την εποχή του) και το Ασήμι που Ουρλιάζει, του Αβραάμ Κάουα. Αυτό κι αν με εντυπωσίασε. Πολύ ωραία γραφή, δυνατή ατμόσφαιρα ενδιαφέροντες χαρακτήρες και πολλές κινηματογραφικές αναφορές. Δεν μπορούσα να το αφήσω κάτω αν και θα ήθελα το τέλος λίγο διαφορετικό. Πολύ καλό όμως.

alanon

dune...ξεκινησε...

• Like 2

Mr. R.Carter

dune...ξεκινησε...

..και θα δεις για ποτε τελειωνει..

BladeRunner

Άρχισα το Μυγαλή, του Τιερί Ζονκέ. Μέχρι αργά το βράδυ θα το έχω τελειώσει.

alanon

dune...ξεκινησε...

..και θα δεις για ποτε τελειωνει..

τρεχει πολυ το ατιμο...

BladeRunner

Με ρυθμούς πολυβόλου, συνεχίζω με το Ο προφήτης του τρόμου, του Τζόναθαν Λάτιμερ.

gregacm

Με ρυθμούς πολυβόλου

Δεν σε πιστευω! Αποκλειεται! :p

• Like 2

heiron

Ο Δωρητής

της Λόις Λόουρι

Από τα τοπ της φανταστικής λογοτεχνίας αλλά στην Ελλάδα πήγε μάλλον άπατο. Μεταποκαλυπτικό coming of age στόρι. Το'χουμε ξαναδει και θα το ξαναδούμε αλλά το συγκεκριμένο είναι από τα καλύτερα του είδους.

BladeRunner

Ο Δωρητής

της Λόις Λόουρι

Από τα τοπ της φανταστικής λογοτεχνίας αλλά στην Ελλάδα πήγε μάλλον άπατο. Μεταποκαλυπτικό coming of age στόρι. Το'χουμε ξαναδει και θα το ξαναδούμε αλλά το συγκεκριμένο είναι από τα καλύτερα του είδους.

Το διάβασα και γω φέτος. Για young adult καλό μου φάνηκε, είχε ενδιαφέρον και πέρασε γρήγορα η ώρα. Η Πολιτεία να φανταστείς το έχει 1,82 ευρώ!! Ίσα που παίρνεις ένα πίτα σουβλάκι χοιρινό με τόσα λεφτά!

heiron

Αν παίρνεις πίτα σουβλάκι με 1,82 καλά είσαι. Το δίευρω φεύγει στάνταρ. Καλά κι εγώ δεν το πήρα σε τιμή εκδότη αλλά 4,25. Προφανώς το ξεπουλάνε παντού.

Πάντως έκαναν λάθος επιλογή στο εξώφυλλο. Και παιδιαρίστικο σχέδιο και τον Δέκτη αντί για τον Δωρητή έβαλαν. Ας το ονόμαζαν Ο Δέκτης. :coffee-reading:

BladeRunner

Άρχισα το Η προμήθεια, του Τζορτζ Πελεκάνος.

Δημήτρης

Ξεκίνησα την φάντασυ ανθολογία ''Θρύλοι Α''.

• Like 1