Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβάζω το Angela Carter's Book of Fairy Tales. Η Angela Carter, που πέθανε το 1992, μάζευε παραμύθια και ιστορίες από όλον τον κόσμο. Αυτά που θεώρησε καλύτερα τα μάζεψε σε δύο τόμους το "The Virago Book of Fairy Tales" και το "The Second Virago Book of Fairy Tales". Αυτά δύο βιβλία μαζευτήκανε σε έναν τόμο, το "Angela Carter's Book of Fairy Tales" το οποίο διαβάζω.

 

Υπάρχουν παραμύθια από όλον τον κόσμο, και από την Ελλάδα. Μέχρι στιγμής διάβασα 2 ελληνικά από τα οποία το ένα το είχα ξαναδιαβάσει ή ακούσει παλιά. Όλες οι ιστορίες που τυπώνονται δεν έχουν αλλαχτεί, ούτε καλλωπισθεί' έχουν παραμείνει όπως τις λέγανε γύρω από την φωτιά ή σε ταβέρνες ή καθώς κάνανε δουλειές.

 

Επίσης διαβάζω το "The Physics of Star Trek" του Lawrence M. Krauss, το οποίο παίρνει την τεχνολογία του Star Trek και μέσω των σημερινών θεωριών της φυσικής ( ιδίως κβαντομηχανικής και αστρονομίας), εξηγεί εαν είναι εφικτό ή οχι, και πως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήθελα να το δω κάποια στιγμή, Βούλα. :)

 

Τώρα διαβάζω τα:

 

Ι Τσιννγκ των Kerson and Rosemary Huang, εκδόσεις Αιώρα

 

Treasury of Magical Stories (Chosen by Fiona Waters) που είναι μια ανθολογία με 13 πανέμορφες παραμυθένιες ιστορioύλες, άλλες κλασσικές και άλλες γραμμένες από γνωστούς συγγραφείς όπως Jane Yolen, Terry Jones, Alan Garner, Margaret Mahy κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Από μυθιστορήματα τέλειωσα το "hyperion" και ξεκίνησα το "Πλατεία Λένιν, πρώην Συντάγματος"

Ένα (φαίνεται πολύ καλό στις πρώτες σελίδες) μυθιστόρημα εφ εναλλακτικής εξέλιξης της ιστορίας.

Του Δημήτρη Φύσσα στις εκδόσεις Εστία.

Το έτος είναι 1973 και η Ελλάδα είναι Λαϊκή Δημοκρατία, στη συνταγή της Βουλγαρίας και Ρουμανίας. Ξεκινά με μια εξαιρετική, γλαφυρή και πολύ αστεία περιγραφή του Ρίτσου να διαβάζει ποίημα του αφιερωμένο στην ΚΝΕ, στο κλείσιμο του ετήσιου φεστιβάλ της... κυβερνητικής αυτής νεολαίας. Πιθανότατα θα το προτείνω στη λίστα.

 

Και μόλις τέλειωσα τη "Νίκη...", ένα πολιτικό δοκίμιο κάποιου Πίτερ Σβάιτσερ (εκ. Παπαζήση) με συνεντεύξεις πολλών ανθρώπων της κυβέρνησης Ρίγκαν, που εξηγεί πώς οι ΗΠΑ στρίμωξαν οικονομικά την τότε ΕΣΣΔ. Μονομερές μεν, αλλά ενδιαφέρον. Αποδέχεσαι ότι περιγράφει μέρος της αλήθειας και κατανοείς λίγο την πολιτική της κυβέρνησης Ρίγκαν (την οποία ο συγγραφέας εξιδανικεύει). Έτσι και έτσι, μόνο για όσους ενδιαφέρονται για την περίοδο.

Ξεκίνησα: "Ισλάμ, μια συνοπτική ιστορία" (ed. phoenix) της Κάρεν Άρμστρονγκ. Εξαιρετικό, σε βοηθά να κατανοήσεις πολλά πράγματα γύρω από τις ρίζες (για την ώρα) του Ισλάμ που έχουν σε τεράστιο βαθμό παραποιηθεί από τρίτους.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ώρες ώρες θέλω να με πάρω κ να με κοπανίσω στον τοίχο. Δουλεύω 14 ώρες τη μέρα, και παρόλαυτά, κάθομαι και ξενυχτάω διαβάζοντας. Τι έχω γιατρέ μου;;;

 

Η επι του παρόντος αρρώστια μου λοιπον είναι το Chronicles of Amber. Τα πρώτα 5 δηλαδή της σειράς. Ξαναδιάβασα τα δυο πρωτα που τα είχα διαβάσει στα ελληνικά, κ μόλις χτες (στις 2 το πρωί) μπήκα στο τρίτο...There is no stopping now :p.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει τον πρώτο τόμο από την ελληνική έκδοση και θυμάμαι ότι είχε πολύ πολύ κακή μετάφραση...

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σπαστικό πράγμα στο 3ο βιβλίο είναι η διήγηση του ενός αδελφού (του Ράντομ?) που είναι σε πρώτο πρόσωπο. Πού πας κύριε, αφού σε πρώτο πρόσωπο μιλάει μόνο ο Κόργουιν! Για τους υπόλοιπους υπάρχει το 3ο ενικό.

 

Εγώ τελείωσα ενα από τα πιο δύσκολα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ, το Vellum του Hal Duncan.

Σύμφωνα με αυτόν, όλοι οι άγγελοι είναι οι θεοί του μακρινού παρελθόντος, που είναι παγιδευμένοι από τον ίδιο τους το μύθο να επαναλαμβάνουν τα ίδια λάθη και να ζουν τις ίδιες προδοσίες στην αιωνιότητα.

Ωστόσο ετοιμάζονται για την τελική μάχη στην οποία κανείς δεν μπορεί να μείνει αμέτοχος, ενώ τα ορια μεταξύ καλού και κακού είναι εντελώς δυσδιάκριτα.

 

Ενώ το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ ενδιαφέρον εκείνο που δυσκολεύει είναι η αφήγηση γιατί μπορείς να βρεθείς από την αρχαία Σουμερία στα χαρακώματα του 1ου παγκοσμίου πολέμου μέσα στην ίδια παράγραφο.

Επίσης μερικές φορές τα νοήματα δεν ολοκληρώνονται αλλά ακολουθεί και συνέχεια οπότε μπορεί να ξεκαθαρίζει η εικόνα, ή να μπερδεύεται περισσότερο.

 

Είναι όμως ένα εξαιρετικό μπέρδεμα που πραγματικά αξίζει το κόπο.

 

Τώρα μου μένει Η Ζωή του Πι, που το είχα παραμελήσει για να αφοσιωθώ στο Vellum.

Link to comment
Share on other sites

Τον Υφαντόκοσμο του Μπάρκερ. Παρόλο που με πληροφόρησαν όταν το πήρα πως "είναι κλασικός Μπάρκερ" δεν είναι. Διαφωνώ. Τουλάχιστον ως προς το Μπάρκερ-πρότυπο που έχω στο μυαλό μου. Έχει μια τάση άρρωστης σεξουαλικότητας, άλλη μία για εκείνο το φοβερό αμερικάνικο πρότυπο του κακού και του τι αποζητά, αλλά... είναι μαγικό και πανεμορφο σε πολλές περιπτώσεις κι όχι μόνο όταν ξετυλίγεται ο υφαντόκοσμος, μα και σε σημεία που ούτε καν το περίμενα. Είναι όμορφο βιβλίο, η ελληνική μετάφραση που διαβάζω είναι λιγάκι κάπως, αλλά διαβάζεται, εντάξει, έχω διαβάσει εντυπωσιακά χειρότερες :p Τώρα αναμένω ένα τέλος-Μπάρκερ και σε αυτό ελπίζω να αναφερόταν η φήμη πως το βιβλίο είναι κλασικός Μπάρκερ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάποιος σύντομες ιστορίες Barker και καταλαβαίνω τι εννοείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια τάση άρρωστης σεξουαλικότητας,

Αυτός είναι ο κλασικός Barker που σου έλεγαν για να μην απογοητευτείς άδικα με το τέλος (που δεν ξέρω πόσο καλό είναι, μιας και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά συνήθως δεν είναι καλύτερο από την αρχή-μέση του βιβλίου) :p

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα πολύ μέτριο τον Υφαντόκοσμο, αν και δεν έχω διαβάσει άλλα του Barker...

 

Εγώ τελείωσα πριν από μια βδομάδα το Zahir του Coelho και τώρα ξαναδιαβάζω μια μεγάλη αγάπη, το Wuthering Heights της Emily Bronte. Είμαι σε αναζήτηση του Beyond this dark house του Kay, αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά, την τύχη μου...

Link to comment
Share on other sites

Μολις αρχισα το δευτερο βιβλιο της σειρας (ο θεος να την κανει σειρα βασικα) Dying Earth.

Τα ματια του ανωτερου κοσμου

Λοιπον,η αρχη του μου αρεσε.Ωραιοι διαλογοι,ωραιες περιγραφες,ωραιοι χαρακτηρες...και πολυ πολυ φαντασια-με αλλα λογια,Vance.Απολαυστικο.Κι ο Κουζελ,ολα τα λεφτα! ;)

 

Παρεπιπτοντως ο Υφαντοκοσμος ειναι μια καλη αρχη για Μπαρκερ?Χρονια το ξεφυλλιζα αυτο το βιβλιο.Ενδιαφερουσα υποθεση βασικα,κι εχει μπολικη φαντασια,οχι τοσο τρομο(και τοσο σεξ ισως) οσο εχω ακουσει για αλλα Μπαρκεροβιβλια,ναι?Γιατι μου τη σπαει το πολυ τρομακτικοσεξουαλικο σαν προσπαθεια να γινει το βιβλιο πιο εμπορικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το Wuthering Heights έχω πρόβλημα, καθώς είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η ελληνική μετάφραση πραγματικά δε βοηθάει ιδιαίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο κλασικός Barker που σου έλεγαν για να μην απογοητευτείς άδικα με το τέλος (που δεν ξέρω πόσο καλό είναι, μιας και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά συνήθως δεν είναι καλύτερο από την αρχή-μέση του βιβλίου) :p

 

Ναι, το ξέρω, αυτό λέω κι εγώ. Αλλά πιστεύω πως τα τέλη του είναι αρκετά πετυχημένα, σαν πλοκή και σαν κλείσιμο ασχέτως με τον αν δεν τον πάω ιδιαίτερα γενικά.

 

 

 

Παρεπιπτοντως ο Υφαντοκοσμος ειναι μια καλη αρχη για Μπαρκερ?Χρονια το ξεφυλλιζα αυτο το βιβλιο.Ενδιαφερουσα υποθεση βασικα,κι εχει μπολικη φαντασια,οχι τοσο τρομο(και τοσο σεξ ισως) οσο εχω ακουσει για αλλα Μπαρκεροβιβλια,ναι?Γιατι μου τη σπαει το πολυ τρομακτικοσεξουαλικο σαν προσπαθεια να γινει το βιβλιο πιο εμπορικο.

 

 

 

Γιάννη, δώσε μου μια διορία καμιά εβοδμάδα ακόμα να διαβάσω και την Ιμάτζικα και μετά θα σου πω με ποιο από τα δύο να ξεκινήσεις. Πάντως μην ξεκινήσεις με τα βιβλία του αίματος (πρόσεξε ΜΗΝ) γιατί μπορεί να κάνεις να ξανασχοληθείς μαζί του καμιά πενταετία :p Εμένα παίζει να μου πήρε και περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσα το βιβλίο με τα παραμύθια, και έγραψα την εργασία μου (που παραδίνεται μέχρι τις 30/9 και είναι 26 σελίδες), άρχισα το Galilee του Clive Barker.

Link to comment
Share on other sites

Καλόι κουράγιο Βούλα. Έχω ακούσει ότι είναι τόσο χάλια που δεν διαβάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Στα πρώτα κεφάλαια ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά να δούμε τι λέει παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα επιτέλους το memories of ice και ξαναπιάνω το 7ο βιβλίο του Lankhamar που το έχω αφήσει στη μέση από τον Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

The forever war

 

Καλα,αυτο θα επρεπε να το ειχα διαβασει πριν απο χρονια.Ετσι για να ξερω τι να γραψω στην αρχη απο τα Κοσμικα Ποταμια.Εχω διαβασει μεχρι το σημειο που παει στον πολεμο.Μεχρι τωρα εκπαιδευση και σεξ-χωρις λεπτομερειες παντως.Η γραφη του Χαλντεμαν καλη παντως.Αρχικα φοβομουν μην με δυσκολεψει ενα τετοιο βιβλιο στα αγγλικα αλλα μια χαρα.Και οι οροι της φυσικης δεν μου ειναι αγνωστοι... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είναι αργά...

 

Τόσο κλασικό πλέον, που όλοι πρέπει να το διαβάσουν

Είπαμε ότι δεν κυκλοφορεί ελληνικά;

SF Masterworks είναι η έκδοση που βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Eos books,Harper Collins Publishers

"author's prefered edition"

Εχει στο εξωφυλλο εναν τυπο(τον Μαντελλα?) με τη στολη και το ειδικο κρανος με τον ενισχυτη ορασης.Γκρι στολη και πισω ουρανος.Απο οτι ξερω,υπαρχει κι αλλη εκδοση με παρομοιο εξωφυλλο μονο που ο τυπος ειναι λιγο..καπως.

Συμφωνα με τον συγγραφεα παντως υπαρχει και στα ελληνικα!!!Τωρα που στο διαολο ειναι η ελληνικη εκδοση,ενας θεος ξερει(ψεματα,εγω δεν ξερω τιποτα...).

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω το song of fira and ice ειμαι στο 4ο βιβλιο και πιστευω οτι αξιζει να διαβαστει ειναι πολυ καλη σειρα και δε "ξεφουσκωνει" οσο παει.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..