Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Κοίτα, δέν είναι μόνο το πού θα βρώ τα βιβλία αλλα και άν θα κάτσω να τα διαβάσω. Δέν ξέρω για 'σένα, αλλα σπάνια αγγίζω βιβλίο πάνω απο 500 σελίδες, αφού απο κάποιο σημείο και μετά χάνω το ενδοιαφέρων και διαβάζω εντελώς μηχανικά απλά και μόνο για να το τελειώσω. Ειδικά τριλογίες και σία τα αποφεύγω. Τώρα για επτά μεγάλα βιβλία, ειλικρινά δέν νομίζω ότι θα τα αντέξω. Και μάλιστα του Κίνγκ...

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στα βιβλία του Burroughs που ψάχνεις και όχι στο Dark Tower του King. Έπρεπε να βάλω quote. Mea culpa. :whistling:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι όλα μεγάλα, ίσα ίσα που το πρώτο είναι μικρούλη. Αλλά δεν πειράζει, θα έρθει η στιγμή που θα σε κολλήσει κι εσένα κάποιος με το Μάυρο Πύργο και θα λες αυτό που έλεγα κι εγώ πριν λίγες μόλις μέρες: "μα γιατί δεν τα ξεκίναγα τόσο καιρό?" :p

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε...έτσι, να εξαπλώνεται το κόλλημα :D. Αύριο, μαζί με τα γραπτά σας, θέλω και μια εκθεσουλα των 50-100 λέξεων με τις εντυπώσεις σας για τα πρώτα δύο κεφάλαια του δεύτερου τόμου του Πύργου :p

 

Να επαναλάβω ότι ο Μαύρος Πύργος δεν έχει καμια σχέση με τα συνηθισμένα μοτίβα του Κινγκ - κι άλλωστε, σκέψου ότι τα πρώτα τουλ. τα έγραψε *πριν* το Ντεσπερέισον ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μοτίβο αλλάζει αλλα οι τεχνικές που χρησιμοποιεί για να γράψει παραμένουν ίδιες. Anyway, δέν έχει σημασία, αφού δέν σκοπέυω να το διαβάσω στο κοντινό μέλλον, γιατί έχω άλλα σημαντικότερα βιβλία στην λίστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι πρεπει να πω πια για να σας πεισω ότι ό,τι και να πιστευετε για τον Κινγκ, αυτη η σειρά είναι must? :p. Ακόμα και τα συγγραφικά μοτιβα που λες, πάλι διαφέρουν σε αρκετά σημεία. Αλλα κυρίως έχει να κάνει με την ιστορια και τους χαρακτήρες - είναι τόσο απιστευτη, που όποια κι αν ειναι η άποψή σας για το συγγραφέα, πρέπει να τη διαβάσετε. Αυτα είχα να πω, και σταματάω, γιατί θα αρχισετε να μου πετάτε ντομάτες σε λιγο :p. (και ενώ θα μου τις πετάτε, εγώ θα συνεχίσω να λέω "διαβάστε το Μαύρο Πύργο!Διαβάστε το Μαύρο Πύργο!" :p).

 

Εγώ τελείωσα χτες το Illustrated Man του Brudberry. Πάρα πάρα πάρα πολύ καλό! Η ιστορία που μου έχει μείνει αυτή τη στιγμή είναι μια ιστοριούλα τριών σελιδων με τίτλο "¨η τελευταία νύχτα του κόσμου" (ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι τώρα ακριβώς). Αλλά και οι υπόλοιπες ιστορίες, σχεδόν όλες ήταν απιστευτες. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν το έχετε διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω το άλλο: ότι όλο λέω να το τσεκάρω και το αφήνω (μάλλον θα το κάνω σιγά-σιγά αυτές τις μέρες).

 

Κιάρα, έχω ένα βιβλίο σου που περιμένει επιστροφή και ξέχασα να στο πω.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα "Fahrenheit 451" του Ray Bradbury (επιτέλους), "Feet of clay" του Terry Pratchett, "Republic Commando: Hard contact" & "Republic Commando: Triple zero" της Karen Traviss (δεν διαβάζω SW EU αλλά επειδή μου άρεσε πολύ το παιχνίδι Republic Commando έκανα μια εξαίρεση) και τα διηγήματα "Red star, winter orbit" των William Gibson & Bruce Sterling και "Hell is the absence of God" του Ted Chiang (Hugo & Nebula για το 2001).

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει λίγο πίσω στο πρόγραμμα...Διάβασα τη "Φάρμα των Ζώων"(απίστευτη η τελευταία παράγραφος), το "Ταχυδρομείο" του Μπουκόφσκι(έριξα τρελό γέλιο) και τώρα διαβάζω τη "Γεροντοκόρη" του Μπαλζάκ, που δυστυχώς δε μου κάνει μεγάλη αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω διαβάσει διάφορα μέσα στο καλοκαίρι, αλλά έχω ένα συγκεκριμένο να γράψω: Τα λησμονημένα πλάσματα του Ελντ, της Μακ Κίλλιπ.

 

Είναι ένα παραμύθι (και το λέω παραμύθι, αν και έχει πάρει κάποιο βραβείο φάνταζυ, γιατί αυτό είναι: ένα πανέμορφο παραμύθι) για μια μάγισσα, λευκή και τέλεια, που μεγαλώνει ένα παιδί που δεν είναι δικό της κι έναν άντρα που γίνεται "ο σοφός της".

 

Είναι το πρώτο δικό της που διαβάζω, κι όταν θα διαβάσω και το επόμενο που έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά τον Άρχοντα των Γρίφων, θα αναζητήσω να διαβάσω τα υπόλοιπα στα αγγλικά. Για όσους με ξέρετε αρκετά δεν υπάρχει κάτι περισσότερο να σας πω για το πόσο μου άρεσε το βιβλίο αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πέρισυ τον "Άρχοντα των Γρίφων". Το έκανα δώρο στον εαυτό μου (γιατι κάνει και 20 euro) όταν τελείωσα και το τελευταίο μάθημα της σχολής μου. Πολύ καλό βιβλίο και πολύ ωραίος ο τρόπος που γράφει η Μακ Κίλιπ άν και είναι λίγο δύσκολη. Πάντως %$%$#!% τον Κέδρο για το ηλίθο εξώφυλλο που διάλεξε. Το πιο ξενερωτικό πράγμα στο βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Λοχαγός Αλατρίστε του Ρεβερτέ. Τα δίνει όλα. Μια σπαθιά από δω, μια σπαθιά από 'κει, λίγο κούνημα του φτερού στο καπέλο κι ένας ακόμα αντίπαλος ανάσκελα. Ξέρετε πως είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παράτησα τη "Γεροντοκόρη"..ίσως φταίει η έκδοση: είναι απ'αυτές τις καινούριες τσέπης που έβγαλε το μεταίχμιο και το χαρτί είναι άθλιο. Ξεκίνησα το "Ιμάτζικα" του Clive Barker κι έχω ξετρελαθεί!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την προτροπη αρκετων μελων του φορουμ αποφασισα να διαβασω μια επιτυχημενη σειρα επικης φαντασιας-αν και δεν τα παω καλα με το ειδος-αυτη του Φειστ,το Riftwar Saga.

Λιγες σελιδες του πρωτου βιβλιου διαβασα και μου αρεσε.Καλη γραφη,ελπιζω μονο να μην ειναι γεματο κλισε.

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο γενικά δε λέει πολλά, στην τελευταία του σελίδα μόνο είπα WoW! Και φυσικά καθόλη τη διάρκεια του δεύτερου (αν μιλάμε πάντα για τις ελληνικές μεταφράσεις)

Link to comment
Share on other sites

Πιο 1ο; Στην Ελλάδα έχουν βάλει το Μάγο σα δύο βιβλία. Εννοείς το 1ο του Μάγου, ή το Μάγο γενικώς;

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο του μάγου. Το προσδιορίζω νομίζω όταν λέω ελληνική μετάφραση. Αλλιώς το δεύτερο μισό του μάγου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω συνηθίσει στην εκφρασιολογία μέρος --> τόμος --> βιβλίο εξ ίσου με το μέρος --> βιβλίο --> έργο και δεν ξέρω τι να περιμένω, ακριβώς επειδή στην ελληνική μετάφραση το έσπασαν στα δύο. Και, ναι, το πρώτο έχει αυτό που λέμε δραματική κατάληξη: μέχρι τότε τσουλάει, όχι βαρετά, αλλά όχι κι εντυπωσιακά.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από καμιά εβδομάδα τελείωσα το "Αστείο" του Κούντερα και τώρα έμεινα χωρίς βιβλίο... αλλά κάτι θα βρω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κι εγω οταν λεω "πρωτο" εννοω με βαση τον πρωτο τομο της ελληνικης μεταφρασης απο τις εκδοσεις Αγνωστη Κανταθ.

Βασικα η αρχη του μου θυμισε ενα δικο μου διηγημα απο τη βιβλιοθηκη ελαφρως...Αυτο δεν ειναι κολακευτικο για τον Φειστ αλλα μου δημιουργησε μια οικειοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..