Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβασα και το "Επιστροφη στη Γη"

Δηλαδη το "This immortal" a.k.a. "...and call me Conrad"

 

Χρονια ηθελα να διαβασω αυτο το βιβλιο μιας και απορουσα πως ειναι δυνατον να ερθει ισοβαθμο με το Ντιουν για το βραβειο!Επιπλεον διαδραματιζεται στο Ελλαντα οποτε...

 

Οποτε το ξεφυλλιζα στο βιβλιοπωλειο και ειδα καποια κοινα με την ιστορια "Το κυνηγι του Αιλουροφαγου" που γραφω αυτον τον καιρο και ειπα να το διαβασω επιτελους.

 

Για να το τελειωσω ψιλοξενυχτισα.Ισως να μην ειναι το καλυτερο βιβλιο του Ροτζερ,αφου υστερει σε σχεση με τον Κυριο του Φωτος.Αλλα εμενα "με αγγιξε"-ας πουμε.Καταρχην οι περισσοτερες ιδεες του ταυτιζοταν με αυτες του δικου μου εργου.Τοσο που θα πρεπει να αλλαξω καποια πραγματα ισως.Επισης θα πρεπει να αναφερω την εκπληξη και την ικανοποιηση του να διαβαζω οτι ο ηρωας ηταν Βολιωτης και πιο συγκεκριμενα Πηλιορειτης.Μακρυνιτσα και τα λοιπα.

Απο τα αγαπημενα μου βιβλια,πλεον.

 

Και να πω κατι για τον γαταρχο...Σατυροι!Σατυροι απο τον Ζελαζνυ,σατυροι απο τον Λιουις....Τελικα ισως να μην ειναι τοσο ελληνικο προνομιο! :)

Link to comment
Share on other sites

Και να πω κατι για τον γαταρχο...Σατυροι!Σατυροι απο τον Ζελαζνυ,σατυροι απο τον Λιουις....Τελικα ισως να μην ειναι τοσο ελληνικο προνομιο! :)

 

Γιακ, ρε φίλε. Μεσημέρι είναι. Άσε με να φάω. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω (επιτέλους) τους Άθλιους, αν και διαβάζοντας αργά, όπως πάντα, ενώ σκοπεύω να τελειώσω το «Ο Αλκοολικός» και «Το Κάλεσμα της Άγριας Φύσης,» του Λόντον, που τσέκαρα πρόσφατα, ενώ σκοπεύω να διαβάσω και Τα Τρία Εγκλήματα του Αρσέν Λουπέν.

 

EDIT: Όταν αποδεχθεί η διεθνής σκηνή πως δεν υπάρχει τίποτα το παράλογο στο να γράψει κανείς για σάτυρους, ειδικά όταν υπάρχουν fauns κι έχουν αναφερθεί οι κένταυροι στην ξένη λογοτεχνία, ή γενικότερα κάτι που να μην είναι ούτε αντικλισέ ούτε ασιατική, ούτε νορβηγική, ούτε καν σαξωνική μυθολογία, θα είμαι πολύ χαρούμενος...

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

"Το Κλειδομένο Δωμάτιο" του Πώλ Όστερ

 

Υπέροχο! Γενικότερα ο Όστερ είναι υπέροχος, εκκεντρικός και περίεργος. Ή που τον λατρεύει κανείς ή που τον σιχαίνεται.

 

(θα γράψω και για μένα κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο γιατί έχουν μαζευτεί πολλα)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα με "τη φωνή της σκιάς μας" (καλούτσικο) και πιάνω τον Macbeth του Σαίξπηρ (για να επιστρέψω κάποια στιγμή το βιβλίο στον Βlackcloak)

Link to comment
Share on other sites

To Voice of our shadow είναι μάλλον το πιο μέτριο που έχει γράψει...αν σου άρεσε έστω και λίγο, θα γουστάρεις πολύ περισσότερο π.χ το Child Across the Sky.

Εγώ διαβάζω κάτι βλακώδη urban fantasy τα οποία δεν θέλω να αναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πράγματι, είναι πολύ μέτριο. Ουσιαστικά έχουμε ένα ερωτικό τρίγωνο που πάει στραβά και στο μεγαλύτερο μέρος έναν πρωταγωνιστή που τον σέρνουν από τη μύτη οι γυναίκες. Μόνο στο τέλος φτιάχνει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο! Γενικότερα ο Όστερ είναι υπέροχος, εκκεντρικός και περίεργος. Ή που τον λατρεύει κανείς ή που τον σιχαίνεται.

 

(θα γράψω και για μένα κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο γιατί έχουν μαζευτεί πολλα)

 

Καλό ήταν.

 

Το τελείωσα και είμαι στην μέση του βιβλίου "Γυάλινη πόλη" του ίδιου συγγραφέα.

Κάποια στιγμή θα διαβάσω και τα "Φαντάσματα"...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Veniss Underground του Vandermeer-ως έρευνα για τη συνεντευξη. Καλό ήταν γενικά, θα γράψω αναλύτικά εκεί. Και αγόρασα και το Κushiel's Durt.

Link to comment
Share on other sites

Παράτησα αρκετά βιβλία τελευταία και τώρα διαβάζω την τριλογία War of Souls (Dragonlance) των Weiss και Hickman. Πολύ διασκεδαστική! Ότι πρέπει για να ξεφύγω λίγο απ' τη σχολή μου!

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα τον Εραγκον που μου άρεσε πάρα πολύ , και τώρα θα αρχίσω το βιβλίο ‘οι μαγικές πέτρες των Σανάρα΄. Ελπίζω να μην με απογοητεύσει. :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

The second book of Lankhamar του F. Lieber. Ξεκινάει αρκετά καλά, αλλά θα δούμε στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

"‘οι μαγικές πέτρες των Σανάρα΄. Ελπίζω να μην με απογοητεύσει"

 

Να το διαβασει αυτο ο Βαρδος..ω,ρε γλεντια! :)

 

Εγω αρχισα το δευτερο του Μαλαζανοβιβλιου του Ερικσον αλλα μαλλον θα το αφησω γιατι εχω ψιλομπερδευτει και βαριεμαι να ψάχνομαι με τους δεκάδες ηρωες...Θα το διαβασω στις διακοπες καλυτερα να το παιζω ξενος τουριστας...

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το "Λοχαγός Αλατρίστε" και το "Εγώ, οι ένορκοι" του Μαίκ Σπίλλεην

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις ξεκίνησα το "Η αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πύμ" του 'Εντγκαρ Άλλαν Πόε.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Αρμπεναρκ-Η επιστροφή των Θεών του Κώστα Βουλαζέρη

 

Και θέλω να κάνω μία ερώτηση: Τι ακριβώς σημαίνει το "πάραυτα" και πότε το χρησιμοποιούμε?

 

 

 

Υ.Γ.Κάνω αυτή την ερώτηση γιατι ο Βάρδος το βάζει πολύ συχνά και για διαφορετικούς λόγους.

 

 

τελείωσα τον Εραγκον που μου άρεσε πάρα πολύ , και τώρα θα αρχίσω το βιβλίο ‘οι μαγικές πέτρες των Σανάρα΄. Ελπίζω να μην με απογοητεύσει. :mf_bookread:

Σορι που θα το πω ξερά αλλά μετά από αυτό το βιβλίο ξαναέπιασα στα χέρια μου Τερυ Μπρουκς με την ελπίδα ότι το πρώτο του βιβλίο θα ήταν ίσως καύτερο από το δεύτερο.(keep in mind ότι μετά από αυτό τον ψυχικό βιασμό δεν ξαναέκανα κανένα πείραμα για να πιάσω άλλο βιβίο του στα χέρια μου :( :diablo: )

 

 

Συγνώμη για τα 2 ποστ αλλά δε θυμήθηκα να κάνω έγκαιρα quote :hitler:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Αρμπεναρκ-Η επιστροφή των Θεών του Κώστα Βουλαζέρη

 

Και θέλω να κάνω μία ερώτηση: Τι ακριβώς σημαίνει το "πάραυτα" και πότε το χρησιμοποιούμε?

 

Υ.Γ.Κάνω αυτή την ερώτηση γιατι ο Βάρδος το βάζει πολύ συχνά και για διαφορετικούς λόγους.

 

«Πάραυτα» σημαίνει άμεσα.

 

Ανοίξτε κι οι δύο το λεξικό σας.

 

 

"‘οι μαγικές πέτρες των Σανάρα΄. Ελπίζω να μην με απογοητεύσει"

 

Να το διαβασει αυτο ο Βαρδος..ω,ρε γλεντια! :)

 

Το έχω διαβάσει. Όταν ήμουν 15. Σε αυτή την ηλικία σε πωρώνει.

 

Εγω αρχισα το δευτερο του Μαλαζανοβιβλιου του Ερικσον

 

Welcome to intelligent fantasy.

 

 

 

Εγώ, πρόσφατα, διάβασα αυτά.

 

Και, τελειώνοντας το Real Story, άρχισα το Wolves of the Calla.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα να διαβασεις το βιβλιο αλλα το "ελπιζω να μην με απογοητευσει".

Η Λοριεν εχει περασει τα 15 βλεπεις...

 

Ενιγουεη...αυτα τα Σαναροβιβλια ηταν στο στοχαστρο μου πριν ψαχτω στο ιντερνετι.Τωρα έχω διαπιστωσει οτι υπάρχουν πολλα βιβλια που αξίζουν να διαβαστουν και με τα βιβλία του Μπρουκς πχ η του Σαλβατορε θα σπαταλησω τσαμπα χρονο και χρημα.

Απο μεταφρασμενο φαντασυ ολο λεω να παρω το Riftwar (Feist).Θα δουμε...

 

Α,ξαναριξα μια αναγνωση στο Ringworld!Τωρα μου φαινεται καλύτερο αλλα η μετάφραση του ειναι απο τις χειροτερες που έχω πετυχει.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τον πρώτο τόμο από το Σέπτιμους Χιπ της Angie Sage. Δεν είναι αντιγραφή του Χάρυ Πόττερ, παρά τα κάποια κοινά στοιχεία.

Ενδιαφέρον βιβλίο, αν και φαίνεται πως είναι το πρώτο μυθιστόρημα της συγγραφέως (η οποία ως τώρα είχε γράψει μικρότερα εικονγραφημένα παιδικά βιβλία). Μου φάνηκε πως βιάστηκε να το τελειώσει, ενώ σε κάποιες στιγμές η πληθώρα των χαρακτήρων με μπέρδευε κυρίως όταν κάποιοι εξαφανίζονταν για πολλά κεφάλαια ενώ θα έπρεπε να είχαν συμμετάσχει στην ιστορία. Θα ήταν λογικό να είχαν συμμετάσχει δηλαδή.

Πάντως διαβάζεται άνετα και ευχάριστα.

 

Τελείωσα και τη τριλογία του John C. Wright "The Golden Age", "Phoenix Exultant" και "The Golden Transcendence". Ίσως η καλύτερη τριλογία ε.φ. που έχω διαβάσει την τελευταία δεκαετία. Απίστευτα περίπλοκος κόσμος, μια τεχνολογία πραγματικά αφάνταστη, και χαρακτήρες με άπειρα φιλοσοφικά ερωτήματα. Η καλύτερή μου!! H τριλογία υπάρχει στα online βιβλιοπωλεία και στην Άγνωστη Καντάθ στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Μία από τις ερμηνείες του πάραυτα είναι άμεσα· αν δεν είναι αυτή, δεν μπορώ να το ξέρω, αφού δεν έχω διαβάσει ακόμα τα βιβλία σου. (επίσης, αν θες να πεις ότι κάνουμε κάτι λάθος, μπορείς κάλλιστα να μας πεις ποιό είναι αυτό κι εδώ, σωστά?)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..