Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Όταν ήμουν μικρή αν και δεν θυμάμαι πολλά. Θα τελειώσω το συγκεκριμένο και μετά θα κοιτάξω να βρώ και τις πιο παλιές ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον Μαύρο Πύργο! :o. Ό,τι και να πω θα είναι λίγο γι αυτή τη σειρά.Και το τέλος....πωπω :o Noμίζω ότι πρέπει να θεωρηθεί κλασσική σειρά πλέον. Μόνο που νιώθω λίγο περίεργα που πλέον δεν έχω να περιμένω συνέχεια..The quest is over...

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Coraline, του Neil Gaiman. Παιδικό παραμυθάκι περίμενα, χειρότερο κι απο τον King στις καλές του βγήκε. Μπρρρ... Εξαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την "Κόρη της ονειροκλέφτρας" του Moorcock που είναι πάρα πολύ καλό (με Elric και έναν από τους Von Beck στη Ναζιστική Γερμανία) ενώ έχω αφήσει στα μισά τον πρώτο τόμο των ιστοριών του Robert Howard με ήρωα τον Conan (ο άνθρωπος είναι απλά θεός, δε θέλω να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να είχε γράψει αν δεν είχε αυτοκτονήσει στα 30 του)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω που εχεις φτασει αλλα το σημειο με τα αρχαια ελληνικα...τι να πω...

Και βεβαια εχει και Ελρικ-αυτο φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον μικρό Νικόλα, και τώρα διαβάζω ένα Star Wars novel, το Cloak of Deception από τον James Luceno.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Άρωμα του Ονείρου του Τομ Ρόμπινς - παρ'όλο που λένε ότι είναι το καλύτερό του, εγώ θεωρώ καλύτερα τα: Ακόμα και οι καουμπόισες μελαγχολούν, Ο χορός των εφτά πέπλων και το Villa Incognito- και είμαι κάπου στη μέση από το Memories of Ice του Steven Erikson. Δεν ξετρελλάθηκα κιόλας αλλά συνεχίζω ακάθεκτη. Είμαι σίγουρη ότι θα τα διαβάσω όλα, μόνο και μόνο για να δω τι γίνεται με τον Paran. Υπάρχουν βέβαια πολλοί ωραίοι χαρακτήρες, αλλά είναι αρκετά κουραστικές αυτές οι συνεχείς αλλαγές στην οπτική.

Link to comment
Share on other sites

Κουραστικές δε λες τίποτα Ερωβιάνα. Εγώ στις διακοπές διάβασα το Deadhouse gates και τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι διαβάζοντας Έρικσον θα φας 3/4 του βιβλίου στα οποία πολλοί πολλοί άσχετοι χαρακτήρες και πολλές πολλές οπτικές γωνίες περιφέρονται σαν τις άδικες κατάρες στον κόσμο, μόνο και μόνο για να συνδεθούν κάπως στο τελευταίο τέταρτο, όπου και είναι εντελώς γαμάτο.

Δε λέω, αξίζει για διάβασμα, αλλά δεν είναι και για χόρταση κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μα, εκεί είναι η μαγκία: ότι χαίρεσαι το λογοτέχνημα για το λογοτέχνημα. Όχι να σου πει πέντε πράγματα και να τελειώνει με την ιστορία... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Kάτι που σπάνια μου συμβαίνει, διαβάζω 2 βιβλια ταυτόγχρονα :o. Διαβάζω το Φαρενάιτ 451 και την αυτοβιογραφία του Ασίμωφ εναλλάξ. Το Φαρενάιτ είναι πάρα πολυ καλό και απορώ πώς τόσο καιρό δεν το πάρει. Η αυτοβιογραφία είναι πολύ ενδιαφέρουσα, ο Ασίμωφ δίνει πάλι ρέστα :D (thanks Dain :) ). Επίσης διάβασα και τις πρώτες 5 σελίδες απο το Iron Council, αλλά δε νομίζω ότι μετράει. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το ζητιάνο του Καρκαβίτσα και τον Πύργο του Κάφκα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη μου για το εκπληκτικό Jonathan Strang and mr Norrel την κατέθεσα εδώ.

Τώρα διαβάζω το Grim Tuesday, τη συνέχεια του Mister Monday του Garth Nix. Βιβλίο πιο ανάλαφρο και εφηβικό θα έλεγα, θα το ρουφήξω στη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Neverwhere, του Neil Gaiman. Έχω διαβάσει το 1/3, και είναι, ήδη, υπέροχο. Και διαβάζεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ να διαβάσω το Kushiel' s Dart, που μας το έχει συστήσει ένας συγκεκριμένος γάτος εδω μέσα, και έχω πάθει. Αυτό το βιβλίο τα έχει όλα : πάθη και ίντριγκες, πόρνες και πολεμιστές, σεκς και βία...

 

Για να αρέσει τόσο ως και σε μένα, φανταστείτε για τι πράγμα μιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

Και το επόμενο, το Κushiel's chosen (που διάβασα τα χριστούγεννα) είναι καλύτερο. Το τρίτο μετά τον Conan που διαβάζω τώρα (Conan Chronicles vol 1: People of the black circle). Περιττό να σας πω ότι ότι έχω διαβάσει από τις σύντομες ιστορίες του βιβλίου ως τώρα είναι τουλάχιστον πολύ καλό, ο δε Howard είναι μάστορας της γραφής.

Link to comment
Share on other sites

Αριστούργημα το Memories of Ice! Απλά καταπληκτικό! Άξιζε τελικά την κούρασή μου. Πολύ συγκίνηση, σοκ αλλά και στιγμές γέλιου(όπου χρειαζόταν). Μόνο που δε νιώθω και μεγάλη αγωνία για το επόμενο.

 

Τέλος πάντων, ξεκίνησα το A Feast for Crows του Martin. Στα δύο πρώτα κεφάλαια ψιλοβαρέθηκα γιατί μου ήταν άγνωστοι οι χαρακτήρες αλλά το τρίτο ήταν της Cersei οπότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να μην νιώθεις πολλή αγωνία για το House of Chains - άλλωστε, συνεχίζει τα γεγονότα του Deadhouse Gates, όχι του Memories of Ice. Ναι, και στο τέταρτο θα κουραστείς αρκετά, αλλά κάτι μου λέει ότι στο τέλος θα σ'αρέσει περισσότερο απ'το τρίτο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Grim Tuesday του Garth Nix (συνέχεια του Mister Monday. Αν σου άρεσε το πρώτο, θα σου αρέσει και το δεύτερο) και δεν θέλω να διαβάσω άλλο ΕΦ. Θέλω να κάνω ένα διάλειμα. Μια αποτοξίνωση.

Έτσι ψάχνοντας στη βιβλιοθήκη μου, βρήκα μια παλιά έκδοση του Much Ado About Nothing του Shakespeare και είπα να το δοκιμάσω. Νομίζω πως μέσα στα έπόμενα θα είναι οπωσδήπτε λίγη Jane Austin. Ξέρει κανείς αν αξίζει να διαβάσω μετάφραση; Ή όπως πάντα καλύτερα από το πρωτότυπο;

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την αυτοβιογραφία του Ασίμωφ χτες...στο τέλος έιχα ένα πολύ περίεργο συναίσθημα...από τότε που πορώθηκα με τον Ασίμωφ, κάθε φορά που διάβασα κάτι δικό του σκεφτόμουν ότι είναι κρίμα που πέθανε τόσο...όχι νέος, γιατι δεν ήταν, αλλά...που πέθανε γενικώς :p.Και όταν τελείωσα το βιβλιο, συγκινήθηκα κάπως...αλλά όχι πολύ, γιατί σε όλο το βιβλιο ο ίδιος ο Ασίμωφ λέει ότι έζησε μια γεμάτη ζωή και δεν έχει κανένα παράπονο, κι αυτό ήταν θαυμάσιο. Γενικά, τον λατεύω αυτόν τον άνθρωπο!

Επισης τελείωσα το Φαρενάιτ 451...το οποίο μ άρεσε πάρα πολύ! Καθώς ήξερα την ιστορία, δεν περίμενα εκπλήξεις, περίμενα ένα "μανιφέστο" υπερ των βιβλιων, αλλά δεν ήταν τελικά :o Όχι ακριβώς δηλαδή. Πάρα πολύ καλό.

Και τώρα ξεκίνησα το Olympos, τη συνέχεια του Ίλιον. Πολύ καλό μέχρι στιγμής, και τελικά δεν πολυδυσκολεύομαι ούτε με τη γλώσσα (το Ίλιον το χα διαβάσει στα ελληνικά) ούτε με την πλοκή (ειχα διαβάσει το Ίλιον καιρό πριν). Για όσους έχετε διαβάσει το Ίλιον, σας πληροφορώ ότι γίνεται πανικός απο τις πρώτες σελιδες!

Το Iron Council και πολλά άλλα βρίσκονται στην αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω την Κρύπτη , ένα καινούριο βιβλίο σχετικά με τους ΝαΪτες Ιππότες και το αρχικό προσκύνημα στους Αγίους Τόπους. Σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερο αν δεν εξελισσόταν στο Διάστημα. Αυτό με χάλασε αρκετά. Όλα γίνονται με διαστημόπλοια και ανδροειδή. Είναι πολύ περίεργο. Για να δούμε που θα φτάσει. :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

Τι εκδόσεις είναι αυτό το βιβλίο, Lorien; Δεν το έχω ξανακούσει, και μου φαίνεται πολύ περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..