Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Εδώ και καιρό τέλειωσα το Deadhouse Gates, και τέλειωσα και τη Gloriana του Moorcock. Ξεκίνησα Το Φάντασμα του Κάντερβιλ και άλλα διηγήματα του Όσκαρ Ουάιλντ και σήμερα μάλλον θα το τελειώσω. Συγχρόνως διαβάζω κάποια βιβλία ψυχοθεραπείας, αυτισμού και διπολικής διαταραχής. Σήμερα λέω να ξεκινήσω Το άρωμα του ονείρου του Τομ Ρόμπινς. Μου'χουν τελειώσει τα βιβλία φαντασίας κι αισθάνομαι λίγο κάπως :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Ω! Eroviana, είναι πολύ ωραίο αυτό. Και θα δεις, δεν είναι ακριβώς "φαντασία" αλλά φέρνει τόσο πολύ που δε θα σε πειράξει καθόλου. :)

Link to comment
Share on other sites

Χα. Το αγόρασα χθες αυτό, μου είπαν είναι καλό... Θα δείξει... Προς το παρόν άρχισα το Flow my tears, said the policeman του Dick.

Link to comment
Share on other sites

Το Αρωμα του Ονείρου είναι από τα πολύ αγαπημένα μου βιβλία. Σίγουρα έχει μεγάλη δόση φαντασίας μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα Soul Music και Interesting Times του Terry Pratchett. Το πρώτο είναι ένα στάνταρ Discworld βιβλίο, από αυτά που μπορεί να γράψει στον ύπνο του. Δεν είναι κακό, έχει πολλά γέλια, αλλά θυμίζει πολύ το Moving Pictures. Το Interesting Times από την άλλη, είναι από τα καλύτερα του που έχω διαβάσει μέχρι τώρα. Rincewind και ξερό ψωμί! Πέρα από το χιούμορ και η ιστορία είναι πολύ ενδιαφέρουσα και έπιασα πολλές φορές τον εαυτό μου να κοιτάζει τις επόμενες σελίδες για να δω που κατευθύνεται το plot, όπως κάνω και με τον Martin.

 

Speaking of Martin, επιτέλους, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, έχω στα χέρια μου (περίπου :whistling: ) το Feast for Crows και το ξεκινάω οσονούπω. :dancing4dh:

Link to comment
Share on other sites

Το τραγουδι της Καλι

Μετα απο τα καλα λογια της Τριλ και μολις ειδα την τιμη του,ειπα να το παρω.Ωραιο ειναι οσο εχω διαβασει...Μαζευω λεφτα για το Ιλιον αν βελτιωθει κι αλλο στην πορεια!!

Link to comment
Share on other sites

Χεχε! Αναμένω κριτική! Πάντως το Ιλιον δεν έχει καμια σχέση με το Τραγούδι της Κάλι. Εϊναι επίσης πάρα πολυ καλό, αλλά καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Tελείωσα τον Κανόνα των Τεσσάρων. Ιστορικό μυθιστόρημα κατά βάση, αλλά απο μια ωραία και διαφορετική γωνία: Tην ανθρώπινη πλευρά αυτών που παθιάζονται με τους ιστορικούς γρίφους και πρωταγωνιστούν κλασσικά σε τέτοια βιβλια. Καλό ήταν, αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερο, από τη μέση και μετά κάπου με κούρασε. Αλλά ήταν καλό που δεν έδωσε τόση βάση στους γρίφους (όπου συνήθως απλά διαβάζεις κατεβατά με αναλύσεις). Ειδικά για την παραλία και γενικά για πιο χαλαρά, είναι ό,τι πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα διαβάζω "Ριπ Βαν Ουίνκλ και άλλες ιστορίες" του Washington Irving.

 

Είναι παραδόσεις των Ολλανδών αποίκων στην Αμερική, γύρω στον 18ο-19ο αιώνα, περίπου στον πόλεμο της ανεξαρτησίας, γραμμένες περισσότερο "λογοτεχνικά" παρά "παραδοσικά" (δηλαδή μοιάζουν περισσότερο με λογοτεχνικά διηγήματα, παρά με παραδόσεις καταγεγραμένες στο χαρτί). Ο τύπος (ο συγγραφέας) βάζει πολύ μπλα-μπλα άσχετο με την πλοκή (infodumping, περιγραφές και τέτοια), αλλά εμένα μου αρέσουν πολύ αυτά. Το βιβλίο αυτό έχει διάφορα διηγήματα (νομίζω 5 στον αριθμό). Ένα από αυτά είναι "Ο θρύλος της κοιμισμένης κοιλάδας" (the legend of sleepy hollow), πάνω στο οποίο βασίστηκε η ταινία "Ο μύθος του ακέφαλου καβαλάρη".

 

Έχω διαβάσει τα δύο (Ριπ Βαν Ουίνκλ, και την κοιμισμένη κοιλάδα) και τα βρίσκω απίστευτα εξαίσια και γαμάτα!!! Πάρτε το να διαβάσετε! Είναι όμορφα.

 

Και να φανταστείτε αυτό το βιβλίο το είχα να κάθεται 2-3 χρόνια στην βιβλιοθήκη μου χωρίς να του δώσω σημασία, νομίζωντας πως θα είναι βλακεία (μου το είχαν φέρει δώρο, δεν το αγόρασα εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει παλιά μια απλοποιημένη εκδοχή του (μιλάμε πάνω από δεκαετία) King Volsung και ήταν αρκετά διασκεδαστικό.

Εγώ διαβάζω το New Nature of Catastrophe, συλλογή ιστοριών με τον Jerry Cornilius, απο Michael Moorcock και άλλους συγγραφείς. Πολύς σουρεαλισμός που σε σημεία δε βγάζεις νόημα, ενώ σε άλλα κάτι καταλαβαίνεις. Μόνο για πολύ καμμένους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελείωσα το Havoc in its 3rd year το οποίο δεν είναι sf ή φάνταζυ, αλλά ένα ψευδοϊστορικό βιβλίο. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει την άποψή μου πάνω σε αυτό μπορεί να επισκεφτεί το αντίστοιχο ποστ στο μπλογκ μου. Γενικά μου άρεσε πάρα πολύ.

Τώρα έχω ξεκινήσει να διαβάζω το Johnathan Strange and Mr Norell, ένα βιβλίο τεραστίων διαστάσεων, με χοντρό εξώφυλλο και κορδονάκι σελιδοδείκτη. Έχω διαβάσει μόνο 5 σελίδες, αλλά ήδη μπορώ να πω πως με έχει ενθουσιάσει. Έχει έναν εξαιρετικό τρόπο γραφής, κάτι σαν να διαβάζεις τα Ανεμοδαρμένα Ύψη ας πούμε, μόνο που οι άγγλοι λόρδοι ενώ πίνουν το τσάι τους και είναι απίστευτα ευγενικοί ο ένας με τον άλλο, μιλάνε για μαγεία.

Περισσότερα σε λίγες (λέμε τώρα) μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το Τραγουδι της Καλι.

Τελικα ηταν ενα ομορφο καλογραμμενο βιβλιο.Μου αρεσαν και κατι μπηχτες που πετουσε ο ηρωας για τον Κινγκ,τον Πολεμο των Αστρων κα.

Και το παραμυθι που αναφερει στο τελος εχει και κενταυρο!Επισης μου αρεσε εκεινο το τελευταιο ταξιδι που τελικα...(οσοι το εχουν διαβασει καταλαβαινουν).Βεβαια ειναι βασικα ενα αστυνομικο-μεταφυσικο αν θελετε-θριλερ.

Ξερω την υποθεση του Ιλιον.Και για αυτο σκεφτομαι να το παρω,απλα ηθελα να δω πως γραφει ο Σιμμονς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα πρωτοδιαβάσω απο αυτά που πήρα, πάντως σήμερα πληρώθηκα το δώρο και πέρασα από την Πολιτεία :D :D :D

 

Ιδού τι πήρα:

 

Isaac Asimov-Complete Stories Vol. 1

DUNE (το pocket)

Ο άνθρωπος στο απόρθητο κάστρο-Φιλιπ Ντικ

Φαρεναιτ 451-Ρευ Μπραντμπερυ

2010, Οδύσσεια 2-Αρθρουρ Κλαρκ

Επιστροφή στη Γη-Ροτζερ Ζελάζνυ

Μαύρη Ντάλια-James Ellroy

 

:D :D :D

 

(Επίσης διαπίστωσα ότι η Πολιτεία έχει φέρει αρκετά ξενόγλωσσα του φανταστικού. Go take a look)

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταίο καιρό διαβασα τον τελευταίο μονόκερω , του Μπιγκλ. Μ΄αρεσε πάρα πολύ , φανταστική ιστοριούλα αλλά πολύ καλο και καλογραμμένο. Τωρα μόλις χθες τελείωσα το Μακρινοί Ορίζοντες του Πολυράκη. Δεν διαβάζω συχνα Ελληνες συγγραφείς, αυτή τη φορά παρασύρθηκα. Με κούρασε όμως καθώς είχε πολλές σελίδες με ιστορικά γεγονότα και πολιτική από το 1980 εως και το 1942. Η ιστορία βέβαια ήταν καλή και συγκινητική. Αλλά θα το ξαναδιάβαζα μόνο αν ήθελα να δώσω εξετάσεις στην ιστορία της Ελλάδος...

Τωρα θα αρχίσω τις Ατέλειωτες ιστορίες του Τόλκιν. :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα χθες το Deadhouse gates του Steven Erikson. Έχω διαβάσει ως τώρα μόνο τον πρόλογο και δε μπορώ να το κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Άτιμε post-eater server!!!! Το ποστ μου έχασε τον αυθορμητισμό του λόγω επανάληψης :p

 

Έλεγα λοιπόν ότι όσον αφορά τον Τελευταίο Μονόκερω, δεν μπόρεσα να το ευχαριστηθώ όπως έπρεπε. γιατί είχα δει προηγουμένως το παιδικό και θυμόμουν την ιστορία (ή μάλλον θυμόμουν κάθε φορά τι συνέβαινε λίγο παρακάτω)

 

Επίσης, τελείωσα το Επιστροφή στη Γη του Ζελάζνυ. Πάρα πολυ καλο! Χαρακτηριστικός τρόπος γραφής, ένας απίστευτος ειλικρινά χαρακτήρας και μια πρωτότυπη οπτική γωνία σε μια μάλλον συνηθισμένη πλέον ιδέα (η Γη μετά τον πυρηνικό πόλεμο plus εξωγήινοι)

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τρία βιβλία ταυτόχρονα, το Gardens Of The Moon από S. Eriksson, Iron Council από China Mieville και το Alice in Wonderland. Χάνομαι λίγο, αλλά μάλλον επειδή είμαι στην αρχή και στα τρία.

Link to comment
Share on other sites

Μάκμπεθ του Ουίλιαμ Σαίξπηρ, και τώρα που θα το τελειώσω θ' αρχίσω τον Ηλίθιο του Ντοστογιέφσκι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Night's Dawn trilogy του Peter F. Hamilton. Τώρα θα πιάσω το βιβλίο "Ο μικρός Νικόλας σε νέες περιπέτειες" του Ρενέ Γκοσινύ και Ζαν Ζακ Σανπέ.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ζηλεύω...

Ο μικρός Νικόλας ήταν από τα αγαπημένα μου βιβλία. Θέλω να ακούσω πως είναι το καινούριο! Πάντως με εξέπληξε το μέγεθος του βιβλίου. Όλα τα προηγούμενα ήταν μικρά και αυτό είναι ολόκληρος τόμος!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που ο μικρός Νικόλας είναι μεγάλο είναι μικρές ιστορίες μερικών σελίδων η κάθε μία με όμορφα και απλά σχέδια. Μόλις το τελειώσω κάτι θα βρεθεί στο blog.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το στυλ ήταν όλα τα βιβλία του μέχρι τώρα. Μικρές ιστοριούλες με αυτά τα απλά ωραία σχέδια. απλώς ήταν και τα 5 (νομίζω 5 είχαν κυκλοφορήσει) μικρά βιβλία, των 100 σελίδων συνολικά. Έχεις διαβάσει τα προηγούμενα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..