Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Μόλις πάρω το Children of Dune και το τελειώσω στο δανείζω με ευχαρίστηση. Αλλά αργεί με τόσα που έχω μαζέψει για διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζω προς το τέλος του Gardens of the Moon, Steven Erikson. Μέχρι τώρα μου αρέσει πάρα πολύ αλλά στην αρχή...αν ήταν δικό μου μπορεί και να το έσκιζα! Ψέματα λέω φυσικά, αλλά ήταν τόσο μπερδεμένο που κουραζόμουν για να το διαβάσω! Επιτέλους τώρα ξέρω τα ονόματα και δε χάνομαι πλέον. Αλλά έφτυσα αίμα!

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εβλεπα το νικ της Ερωβιαννα(ς) θα πιστευα οτι ηταν δικο μου ποστ.Ουσιαστικα μολις το τελειωσα-αφησα τον επιλογο για το βραδυ πριν κοιμηθω.

Κι εγω ειχα παθει τα ιδια στην αρχη(τα ονοματα ειναι αμαρτωλη ιστορια για μενα-γενικως) και μετα(που το λατρεψα κι εγω).Αγαπημενος χαρακτηρας ο Ρεηκ.Αν και ο τυπος με το νομισμα μου αρεσε,του ριχνω μαυρο γιατι μου θυμισε απορσδιοριστα Φροντο...

Μετα θα διαβασω κατι εκτος φανταστικου(Οχτω,Αρκτικος κυκλος και Χρησμος ειναι σε σταντ μπαη).

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να υποθέσω ότι με καταλαβαίνετε απολυτα...Εγώ ακόμα παλεύω μ αυτο το ερμο Gardens of the moon, ακομα μπερδεύομαι με τα ονόματα, και συνεπώς το διάβασμα προχωράει με ρυθμούς χελώνας....Σόρρυ Ρίκο.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να υποθέσω ότι με καταλαβαίνετε απολυτα...Εγώ ακόμα παλεύω μ αυτο το ερμο Gardens of the moon, ακομα μπερδεύομαι με τα ονόματα, και συνεπώς το διάβασμα προχωράει με ρυθμούς χελώνας....Σόρρυ Ρίκο.... :blush:

 

Μη το βάζεις κάτω. Εγώ νόμιζα ότι θα το παρατούσα αλλά τελικά πείσμωσα και έφτασα μέχρι τη μέση όπου άρχισαν τα πάντα να μπαίνουν στο δρόμο τους. Πλέον η ιστορία κυλάει ευχάριστα και διαβάζω μανιωδώς.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το The Warrior' s Apprentice της Lois Mcmaster Bujold, πολύ καλό Sci Fi.

Ο ήρωας, ο πανούργος στούμπος Miles Vorkosigan, οργανώνει από το τίποτα τον πιο ισχυρό μισθοφορικό διαστημικό στρατό.

 

Τώρα άρχισα έναν Κόρουμ. Η Βελανιδιά και ο Κριός.

Μπορεί να μην έχω διαβάσει τα προηγούμενα, αλλά μια χαρά πάει. Είμαι ήδη στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το "Αρκτικος κυλος"(Deception Point-το λογοπαιγνιο χανεται στη μεταφραση...) του "εμπορα" Μπραουν.Χεη,ειναι ΕΦ βασικα!Στην αρχη ειμαι ακομη αλλα ειναι κλασικο βιβλιο του συγγραφεα.Μερικες πληροφοριες που σε κανουν να νιωθεις ψαγμενος,πολλα χανγκ οβερ και αγωνια να μαθεις τι γινεται στην επομενη σκηνη.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες πληροφοριες που σε κανουν να νιωθεις ψαγμενος,πολλα χανγκ οβερ και αγωνια να μαθεις τι γινεται στην επομενη σκηνη.

Δεδομένου ότι ασχολείται σε κάποια σημεία με το επάγγελμά μου, σου λέω πως γενικεύει απίθανα σε βαθμό να γίνεται αναξιόπιστη η όποια πληροφορία παραθέτει.

Link to comment
Share on other sites

Τι;Εισαι στη Δυναμη Δελτα;Η μηπως πρακτορας πληροφοριων των ΗΠΑ;Σε ειχα ψιλιαστει εδω και καιρο...

Σοβαρα τωρα,το ανεφερα ως αρνητικο ουτως η αλλως.Στην τελικη...ιτ ς σαηενς φιξιον ντιουντ!(Τετοια βιβλια διαβαζεις κι εσυ ατιμουλα...)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Foucault's Pendulum. Εντάξει, μόλις διάβασα και το "It's so beautiful..." έμεινα να κοιτάζω σαν μαλάκας το ταβάνι. Αμέσως μετά είπα: "Τι έγραψε ο άνθρωπος..." Στο Top-1, μαζί με το Midnight Tides του Erikson.

 

Τώρα διαβάζω το Light, του M. John Harrison, το οποίο, αν και μου βγαίνει το λάδι να το ακολουθήσω (μάλλον γιατί είμαι αρχή ακόμα) έχει απίστευτες ιδέες αλλά και γράψιμο μέσα. Άκου εκεί ζωντανοί αλγόριθμοι... :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά του Ανίββα.Φαίνεται αρκετά καλό και μάλλον θα το τελειώσω μεμιάς στο λεωφορείο για Κοζάνη αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Gardens of the Moon(αυτοί οι Bridgeburners γαμάνε!!!) και ξεκίνησα το Deadhouse Gate. Περίμενα συνέχεια, ε; Δεν έχει! Ας ελπίσω ότι δε θα χρειαστεί να περιμένω μέχρι να φτάσω στις 300 σελίδες για να καταλάβω πάλι τι παίζει.

 

Αλήθεια, τα άλλα δύο της σειράς Malazan Book of the Fallen έχουν βγει; Τα'χει κανείς σας;

Link to comment
Share on other sites

Άλλα 3 έχουν βγει και κάποιοι από εδώ τα έχουν. Μη κοιτάς προς τα εδώ όμως.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, έχουν βγει τα εξής:

 

Gardens of the Moon

 

Deadhouse Gates

 

Memories of Ice, που είναι, κατά μία έννοια, η συνέχεια του Gardens.

 

House of Chains, που είναι, κατά μία έννοια, η συνέχεια του Deadhouse Gates.

Midnight Tides, που τα γεγονότα που παρουσιάζονται εδώ διαδραματίζονται συγχρόνως με το Gardens, αλλά δεν έχουν σχέση μ'αυτό.

 

Υποτίθεται ότι, σύντομα, θα βγάλει και το 6ο της σειράς, η οποία συνολικά θα έχει δέκα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Το Μεγάλο Πουθενά. Έχω κανα δυο βδομάδες που το διάβασα και έχει ωριμάσει μέσα μου αρκετά. Καλύτερο από τη Μαύρη Ντάλια, όχι πρώτο πρόσωπο όπως το προηγούμενο με τις τελευταίες 150 σελίδες τρομερές.

 

Fight Club. Χειρότερο μεν από τη ταινία αλλά πιο ιδιόρυθμο με δικό του στυλ. Καλό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, έχουν βγει τα εξής:

 

Gardens of the Moon

 

Deadhouse Gates

 

Memories of Ice, που είναι, κατά μία έννοια, η συνέχεια του Gardens.

 

House of Chains, που είναι, κατά μία έννοια, η συνέχεια του Deadhouse Gates.

Midnight Tides, που τα γεγονότα που παρουσιάζονται εδώ διαδραματίζονται συγχρόνως με το Gardens, αλλά δεν έχουν σχέση μ'αυτό.

 

Υποτίθεται ότι, σύντομα, θα βγάλει και το 6ο της σειράς, η οποία συνολικά θα έχει δέκα βιβλία.

 

Μόνο που ξέχασες ν'αναφέρεις αν έχεις κάποιο απ'αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τά 'χει. Απο που τα διάβασα, νομίζεις; :whistling:

 

Αλλά και να μην μπορεί να σου δανείσει κάποιο, μπορώ εγώ (που τα έχω επίσης όλα. Χα! :lolipop: )

 

Και για να μην είμαι τελείως off-topic, μαζί με το Light, έχω αρχίσει και το Εμπειρίες Μετάφρασης του Έκο, που είναι ακριβώς ό,τι λέει ο τίτλος, και πολύ, πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ναι, ναι ο καινούριος Terry Pratchett βρίσκεται στην Ελλάδα! Το βιβλίο ονομάζεται Going Postal και είναι από τα πιο καλά. Α-πί-θα-νο

 

Ο Moist von Lipwig πρέπει να διαλέξει ανάμεσα σε 2 πράγματα. Την κρεμάλα ή την διοίκηση του Ταχυδρομείου της Ανκ Μορπόρκ.Και η επιλογή δεν είναι καθόλου εύκολη...

 

''What a place! What a situation! What kind of man would put a known criminal in charge of a major branch of goverment? Apart from, say, the average voter."

 

Α, και ο καινούριος Ερικσον θα κυκλοφορήσει τον Φεβρουάριο (Bloodhunters??? κάπως έτσι)

Link to comment
Share on other sites

What kind of man would put a known criminal in charge of a major branch of goverment? Apart from, say, the average voter."

 

Αυτό μπαίνει σε ένα από τα καλύτερα quotes που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό.

Και στα πιο επίκαιρα οφείλω να ομολογήσω...

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι. Τώρα το είδα.

 

Eroviana, άμα θέλεις κάποιο από τα βιβλία του Erikson, σ'το δανείζω. Τα έχω και τα πέντε.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα διάλλλειμα απο τον Ερικσον και διαβασα το πρωτο απο Δισκοκοσμο του Πρατσετ. Καλο ήταν, είχε γέλιο. Μου θυμισε πολυ Ανταμς, να πω την αληθεια. Αλλα δε μπορω να πω οτι πορωθηκα κιολας. Ο Ανεμοβροχης ηταν πολυ καλος (κι ας μην ξεχναμε τον θανατο :lol: ) αλλα ο Διανθος μου σπασε λιγο τα νευρα....

Τωρα που σταματησα και τη δουλεια, υποσχομαι (τ ακουτε ολοι?) να συνεχισω τον Ερικσον...υποσχομαι...το χω βαλει στοχο...τον ερικσον κι εναν χαινλαιν που με περιμενει στη γωνια...

Link to comment
Share on other sites

Προχωρησα λιγο τον Ερικσον και μετα εκανα άλλο ενα διαλειμα (:blush:) και διαβασα τον Ασύνδετο Χρόνο του Ντικ....ΑΠίστευτο!Ειλικρινα απιστευτο! Δεν εχω άλλα λογια να το περιγραψω....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Έραγκον και μπορώ να πω πως δε με χαλάει καθόλου!

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..