Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τελειώνω την "Κορη των Λύκων", Ανρι Λόβενμπρακ και σκέφτομαι να πιάσω μετά την "Σάσεναχ την ξένη", Diana Gabaldon

 

Η κόρη των λύκων χαριτωμένη είναι, ελαφριά και καλοκαιρινή! Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για παραλία...

 

 

Υ.Γ. Isis καλή τύχη με τον King!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να διαβάζω τα:

 

H Ιστορία του Θεού - Καρεν Αρμστρονγκ (περίπλοκο και ενδιαφέρον)

 

The Great Book of Amber - Roger Zelazny (Καλό)

 

Ι, Asimov - Isaac Asimov (Αυτοβιογραφία του συγγραφέα που το διαβάζω για 3η φορά. Απίστευτο χιούμορ και insights).

Link to comment
Share on other sites

Στις διακοπές βρήκα σε βιβλιοπωλείο μεταχειρισμένο τον πρώτο τόμο του Dark Tower του Steven King και τον πήρα. Τώρα το διαβάζω και έχει ενδιαφέρον. Με δυσκόλεψε λίγο στην αρχή, αλλά τώρα που μπήκα στο νόημα, διαβάζεται πιο εύκολα.

Δεν ξέρω ακόμα αν μου αρέσει. Θα συνεχίσω και θα σας πω την άποψή μου

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα πριν λίγες μέρες το Ποιητές και Δολοφόνοι του Robert Van Gulik, και μου άρεσε πάρα πολύ η ατμόσφαιρα της αρχαίας Κίνας, καθώς και του αστυνομικού μυστηρίου που διαδραματιζόταν τότε. Ο συγγραφέας είχε μελετήσει πολύ τον αρχαίο κινεζικό πολιτισμό και είχε ζήσει στην Κίνα αρκετά χρόνια της ζωής του, οπότε το βιβλίο του δε θα μπορούσε παρά να σου δίνει μια βαθειά αίσθηση "αυθεντικότητας".

 

Τώρα ξεκίνησα το πρώτο βιβλίο της σειράς του Stephen King (The Dark Tower), που τιτλοφορείται The Gunslinger. Ταυτόχρονα διαβάζω το Μύθο του Σοφού Πολεμιστή του Ellis Amdur, που πρόκειται για ένα βιβλίο αποθυθοποίησης των μεγάλων κατορθωμάτων των πολεμικών τεχνών γραμμένο από έναν άνθρωπο που θεωρείται κορυφή σε αυτές. Περισσότερο έρχεται να "βάλει τα πράματα στη θέση τους" σχετικά με τον όλο ντόρο που έχει δημιουρηθεί. Το Λεξικό των Συμβόλων του J. Eduardo Cirlot που είναι μία μελέτη πάνω στο συμβολισμό γύρω από αρκετές πλευρές και τη Θεωρία της Αφήγησης (Theorie des Erzahlens) του Franz K. Stanzel που περιέχει ανάλυση των διαφορετικών τρόπων συγγραφής αφηγηματικών κειμένων - πολύ καλογραμμένο βιβλίο!

 

Σε λίγες εβδομάδες θα ξεκινήσω και το Merlin Trilogy της Mary Stewart, και ρίχνω μερικές ματιές όσο προλαβαίνω στο The Mythology of the British Islands του Charles Squire, το οποίο μου δάνεισε ο King Volsung.

 

Είχα πολύ καιρό να διαβάσω τόσο και μου έχει λείψει κάπως. :D Οπότε δεν υπάρχει χρόνος για φόρα και παιχνίδια στον υπολογιστή και, εννοείται, καθόλου χρόνος για διάβασμα για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου. :p

Edited by Elsanor
Link to comment
Share on other sites

Α, έχω αρχίσει να διαβάσω και "Το Όνομα του Ρόδου". Πάλι.

 

Ελπίζω αυτή τη φορά να καταφέρω να το τελειώσω. Ο τύπος είναι, χαλαρά, ναρκωμανής. Σύντομα, αναμένετε και σχόλια για Έκο στο blog μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα έχω να διαβάσω

Μια σταγόνα ιστορίας του Δημήτρη Καμπουράκη.Σχεδόν το τελείωσα και μου άρεσε πάρα πολύ.Αν και δεν αναφέρει τις πηγές για τα ιστορικά γεγονότα που σατυρίζει μου φαίνονται λογικά και τον πιστεύω.

Ο Ρωμαίος από δεν-θυμάμαι-ποιόν συγγραφέα.Δεν το άρχισα ακόμα αλλά το έχω στα αμέσως υπόψην.

Και τέλος θέλω να διαβάσω ένα κείμενο που έχει ποστάρει ο Ατρελέγιος(κείμενο που λέει ο λόγος...βιβλίο ολόκληρο είναι)

Link to comment
Share on other sites

"Η μεταμόρφωση" του Franz Kafka...

 

:x

 

ψιλο-- χμ... δεν ξέρω... παράξενο πάντως.

 

 

 

-------------

 

ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ! Ο ΜΕΛΔΟΚΙΟΣ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ! ΑΑΑΑΑΑ!!

Link to comment
Share on other sites

χαχα....

King Volsung έχεις ξαναδιαβάσει Κάφκα;

Κατά την άποψή μου δεν είναι και ό,τι καλύτερο για το καλοκαιράκι. Η λέξη "περίεργο" είναι understatment. Μιλάμε για πολλά ναρκωτικά...

Από την άλλη είναι κλασικό βιβλίο. Εγώ από Κάφκα έχω καταφέρει μόνο τη "Δίκη" και την "Μεταμόρφωση". Μετά τον έκοψα!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Skrayling Tree, την τελευταία ιστροία του Michael Moorcock για τον Έλρικ και το Earthsea Quartet. Το πρώτο είναι ένα βιβλίο που πραγματικά με άφησε με ανοιχτό το στόμα, κυρίως γιατί ο Moorcock εδώ εμβαθύνει στους μηχανισμούς του Πολυσύμπαντος και στους χαρακτήρες τους. Αρκετές αφηγηματικές τρύπες στις ιστορίες του Έλρικ καλύπτονται και εξηγούνται αρκετά άλλα γεγονότα.

Η Γαιοθάλασσα μου άρεσε, κυρίως για τον τρόπο γραφής της κυρίας LeGuin και για τους δράκους, αλλά και η συναισθηματική φόρτιση που απέδιδε με ξετρέλανε! Δυστυχώς, παρά την παραμυθιακή φύση της μαγείας της, κατά καιρούς ξενέρωνα με τις χρήσεις της, αλλά άλλες φορές με εξέπληττε!

Link to comment
Share on other sites

Sitronella, όχι! Είναι η πρώτη φορά.

Πάντως μου αρέσει, αν και το βρήσκω πολύ :x κυρίως γιατί ο πρωταγωνιστής, όταν μεταμορφώνεται σε κατσαρίδα, το παίρνει πολύ ψύχραιμα το θέμα και σκέφτεται για τη δουλειά του ακόμη και σε μια τέτοια κατάσταση! Με τρομάζει πολύ! :unsure: :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κατ' αρχήν, χαίρομαι που μπήκα στη κοινότητα :beerchug:

 

 

Μόλις τελείωσα Άνθρωποι και Ποντίκια και Ο Δρόμος με τις Φάμπρικες και τώρα αρχίζω το Ανατολικά της Εδέμ, όλα του Στάινμπεκ ενώ άυριο το απόγευμα θα μου 'ρθει και το Υφαντό της Φιόναβαρ - βιβλίο β': Η Περιπλανώμενη Φλόγα του Κέυ.

Link to comment
Share on other sites

Jokey, καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. :)

 

Τελείωσα σήμερα επιτέλους το Η Ιστορία του Θεού της Karen Armstrong.

Η συγγραφέας αναζητούσε την έννοια του Θεού από μικρή και πήγε σε ένα μοναστικό τάγμα για χρόνια (έγινε καλόγρια δηλαδή). Αλλα δεν την ικανοποιούσε η εκεί πνευματικότητα για τις αναζητήσεις της και έτσι έφυγε και ξεκίνησε να ψάχνει μόνη της.

Το βιβλίο είναι σαν φιλοσοφικό δοκίμιο με πολλά ιστορικά στοιχεία για το πως εξελίχτηκε η ιδέα του Θεού (κυρίως του Ενός Θεού) σε πολλούς λαούς ανά τους αιώνες. Είναι όμως ευχάριστα γραμμένο και το βρήκα σε σύνολο εξαιρετικό!

Link to comment
Share on other sites

Αχα! Το έχω αυτό το Κάφκα, θα το πάρω να το διαβάσω στην παραλία. Διάβασα το "Μεσσίας του Ντιουν" και "Παιδιά του Ντιούν", και βρήκα και το "Clash of Kings" από το "Song of Ice and Fire" σε μετάφραση (Σύγκρουση Βασιλέων). Αλλά δεν το πήρα. Αν δεν το βρώ όμως στ αγγλικά θα αναγκαστώ να το αγοράσω....

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο που έχω έχει μέσα διάφορα διηγήματα του Κάφκα. Νόμιζα πως όλο το βιβλίο είναι "Η Μεταμόρφωση" και όταν τέλειωσε και συνέχισα στην άλλη, περίμενα να δω πως θα το συνδέσει με το πρηγούμενο... τες πα...

 

Ήταν ωραία η μεταμόρφωση. Πολύ απαισιόδοξο, μαύρο και άρρωστο όμως... ό,τι πρέπει για να μου αρέσει!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Τελείωσα το Clash of Kings, δεν χρειάζεται να πω τίποτα, τα έχουν πει άλλοι πριν απο μένα, απλά δεν έχω νιώσει έτσι διαβάζοντας βιβλίο από τότε που ο Φρόντο πήρε το Δαχτυλίδι! :worshippy:

 

Ενδιάμεσα, και για να χαλαρώνω λιγάκι από την ένταση των 7 βασιλείων, διάβασα και 2 Discworld novels, τα Witches abroad και Small Gods. Απίθανα και τα 2, στο γνωστό επίπεδο του Pratchett, ειδικά το Small Gods που πρέπει να είναι από τα καλύτερά του.

 

Τώρα είμαι έτοιμος να ξεκινήσω το A storm of Swords, που βρήκα εύκολα χάρι στις υποδείξεις σας για ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία :thmbup:

 

Σχεδόν δεν θέλω να το αρχίσω... από τη μια πεθαίνω να δω την συνέχεια, από την άλλη ξέρω ότι έτσι θα φτάσω στα μισά μιας διαδρομής που δεν θέλω να τελειώσει...

Link to comment
Share on other sites

ξαναρχισα το deahtgate, των weis και hickman, ενώ τελείωσα τον κώδικα Da Vinci. Ο κώδικας έχει γίνει ευρύτατα γνωστός, και έχω να πω μόνο δύο πράγματα. Ο τύπος δεν ξέρει να γράφει καλούς διάλογους (μπορεί βέβαια και να έφταιγε η μετάφραση...) και ότι έχει κάνει σωστή μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τον Αρκτικο Κυκλο του Μπραουν....Χμ.Εχω να κανω την εξης συγκριση:Ο Κωδικας ηταν, inho, ενα αποτυχημενο ιστορικο μυθιστοηρημα. Ο Αρκτικος Κυκλος ειναι ενα σουπερ, απιστευτο, πετυχημενο, ιδιωφυες.......βιπερ. Ποιο απ τα 2 ηταν καλυτερο?Ειλικρινα, ουτε κ εγω ξερω...

Επισης, διαβασα το Η Μυστηριωδης Φλογα της βασιλισσας Λοανα, του Εκο. Πολυ καλο!!!Ειδικα τα σημεια με τα παλια κομικ! :D Στο τελος με αφησε λιγο (πολυ λιγο) ανικανοποιητη, και δε νομιζω οτι φτανει το Ονομα του Ροδου ή το Εκκρεμες, αλλα γενικα ήταν πολύ καλο!

Και σημερα θα παρω και τους Λυκους της Καλα, που απ ο,τι με πληροφορησαν, ειναι απιστευτοι!!

 

:book: :book: :book: :book:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το "Πύρρος, Ο Βασιλιάς της Ηπείρου" του Πέτρου Ε. Γαρουφαλιά. Είναι μια μεγάλη ιστορική μελέτη πάνω στην ζωή του "Αετού της Ηπείρου" :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά του δεύτερου βιβλίου της "τριλογίας του κόσμου"

Όντως με την ανάγνωση του πρώτου βιβλίου ένοιωσα ηλίθιος που άργησα να το ανοίξω τόσο πολύ.... το βρίσκω καταπληκτικό, και μου φαίνεται ευχάριστα παράξενο που σε ένα τέτοιο έπος, και σε ένα τέτοιο αιματοβαμμένο κόσμο η κεντρική ηρωίδα είναι ένα ενιάχρονο κοριτσάκι

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Ανατολικά της Εδέμ του Στάινμπεκ που είναι εξαιρετικό βιβλίο και το πρώτο του που διαβάσα που είχε και αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο.

 

Επίσης διάβασα το Όταν έκλαψε ο Νίτσε του Γίαλομ, το οποίο είναι καλό αλλά έχοντας ήδη διαβάσει τη Θεραπέια του Σοπεναουερ και το Ντιβάνι, έχασα λιγο σε πρωτοτυπία.

 

Τελευταιο δίαβασα το Paulo Coelho: Οι Εξομολογήσεις ενός προσκυνητή χτες το βράσυ σε 3μισι ώρες, μια βιογραφία - συνέντευξη 312 σελίδων.

 

ΥΓ Ακόμα δεν έπιασα το δεύτερο βιβλίο από το Υφαντο που είπα σε προηγούμενο post. Ελπίζω να το αρχίσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα σήμερα το "Η Κλάρα στο μισοσκόταδο" του Σομόθα.Ενδιαφέρον αν και κομμάτι αλλόκοτο. Οι άνθρωποι να χρησιμοποιούνται ως καμβάδες για τα έργα ζωγραφικής? Πάντως όλοι οι χαρακτήρες είναι καλογραμμένοι , μόνο η ίδια η Κλάρα χάνει λίγο. Πρέπει να συνεχίσω με κάτι πιο ελαφρύ. Εχετε κάτι υπόψη σας?

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον Υφαντόκοσμο του Μπάρκερ (για 2η φορά)και μάλλον θα τελείωσω τις νουβέλες Vampire the Dark Ages

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να γράψω αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε διαβάζω. Τέλειωσα τα δύο χιουμοριστικά μη-φαντασίας(αλλά πάραυτα φανταστικά), διάβασα το Small Gods από Prachett που μου'δωσε ο Atrelegis, το Άνεμοι Πολέμου ιστορικό μυθιστόρημα του Πράσφιλντ και τώρα διαβάζω συγχρόνως το Clash of Kings, Book 2 of The Song of Ice and Fire που μου'δωσε ο Nihilio, ένα του Λάβκραφτ που σδυνατώ να θυμηθώ ποιος μου δάνεισε και το Harry Potter and the Half-Blood Prince που έφτασε την επομένη της γιορτής μου. Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα Μυστική Φλόγα της Βασίλισσας Λοάνα (Έκο) , Κορίτσι με Πορτοκάλια (Γκάαρντερ) και πάω για το δεύτερο του Song of Ice and Fire με χαρά, και για το τελευταίο HP. :D I need more.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Harry Potter and the Half-Blood Prince.

 

Δεν ξέρω τι να πώ. Σοκαρίστηκα με το τέλος, δεν ξέρω στο επόμενο και τελευταίο τι θα γίνει... Θα ανοίξω topic με spoiler alert.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..