Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Προσπαθώ να τελειώσω τη Χίμαιρα του Μπάρθ. Καλό αλλά αρκετά κουραστικό βιβλίο, συνδυασμός μυθιστορήματος και φιλοσοφικού δοκιμίου με μια δόση Αρθουρ Μίλλερ και Τομ Ρόμπινς.

 

Τελείωσα το Οι Προφητείες των Μάγια πριν λίγες μέρες και ήταν πάρα πολύ καλό και τεκμηριωμένο αν και κάποιος θα έπρεπεπ να είναι ειδικός στα μαθηματικά για να καταλάβει άνετα κάποια σημεία.

 

Τώρα διαβάζω το Μύθοι και Θρύλοι της Αρχαίας Αμερικής σχετικά με τους προκολομβιανούς πολιτισμούς. Ωραίο βιβλίο και με πάρα πολλά σκίτσα μέσα χρήσιμα για καλλιτέχνες.

 

Περιμένω να μου έρθουν από Amazon, δυο βιβλία σχετικά με το ημερολόγιο των Μάγια. ;) (Δεν είναι να κολλήσω με κάτι. Αμέσως θα πάρω μερικά σχετικά βιβλία). :p

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τελειώσω τη Χίμαιρα του Μπάρθ. Καλό αλλά αρκετά κουραστικό βιβλίο, συνδυασμός μυθιστορήματος και φιλοσοφικού δοκιμίου με μια δόση Αρθουρ Μίλλερ και Τομ Ρόμπινς.

 

Τελείωσα το Οι Προφητείες των Μάγια πριν λίγες μέρες και ήταν πάρα πολύ καλό και τεκμηριωμένο αν και κάποιος θα έπρεπεπ να είναι ειδικός στα μαθηματικά για να καταλάβει άνετα κάποια σημεία.

 

Τώρα διαβάζω το Μύθοι και Θρύλοι της Αρχαίας Αμερικής σχετικά με τους προκολομβιανούς πολιτισμούς. Ωραίο βιβλίο και με πάρα πολλά σκίτσα μέσα χρήσιμα για καλλιτέχνες.

 

Περιμένω να μου έρθουν από Amazon, δυο βιβλία σχετικά με το ημερολόγιο των Μάγια. ;)  (Δεν είναι να κολλήσω με κάτι. Αμέσως θα πάρω μερικά σχετικά βιβλία). :p

 

Εγώ να δεις τι είχα πάθει όταν το διάβαζα! Πόρωση μιλάμε!

 

Τέλος πάντων, τελείωσα τον Πύργο της Μοναξιάς και ήταν πολύ καλό, και τώρα διαβάζω δύο θεολογικά βιβλία για μια εργασία θρησκευτικών του σχολείου :D έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω τώρα τη συλλογή Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας. Την επιλογή των διηγημάτων την έκανε η Margaret Weis. Οι περισσότερες μέχρι στιγμής είναι καλές.

 

Παράλληλα διαβάζω και τον Ερωτόκριτο, του Βιτσέντζου Κορνάρου. Αρκετά...επικό θα έλεγα

Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα Juliet McKenna τη σειρα The Tales of Eirannin. Καλο ειναι αλλα δεν με ενθουσιαζει ιδιαιτερα. Αν δεν εχεις κατι καλυτερο ειναι οκ διαβασμα. Διαβασα το Elder Gods απο το ζευγος Eddings καλο ειναι σαν το ellenium αλλα οχι τοσο καλο οσο το Belgariad. Εχει αρχισει και με ενοχλει λιγο ο Eddings, μου φαινονται τελειως παιδικες οι πλοκες.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τρία βιβλία αυτές τις μέρες. Δύο που αγόρασα σήμερα, και τα άρχισα αμέσως, και ένα που έχω κάμποσο καιρο, αλλα τώρα το έπιασα.

 

Έχουμε και λέμε:

 

-The DaVinci Code - Dan Brown

-Kushiel's Dart - Jacqueline Carey

-Hell - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

The Anubis Gates του Tim Powers. Αστική φαντασία, με ταξίδια στο χρόνο. Ωραίο στιλάκι γραφής.

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Άρμπενμαρκ:Η Επιστροφή των Θεών - Οι Κρύσταλλοι των Ψυχών by bardos. Ουφ! τι τίτλος. Τις προάλλες μου ήρθε μια στοίβα βιβλία δώρο για διάβασμα. Μεταξύ τους το 1984, το Νησί της Προηγούμενης Ημέρα, το Φάντασμα της Όπερας...έχω να διαβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Thanx for reading! Αναμένω τις εντυπώσεις σου. :)

 

Προς το παρόν μου αρέσει πολύ. Είμαι στο 11ο κεφάλαιο. Έχει πολύ αγωνία και ανατροπές. Γαμάτο! Το μόνο που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα είναι αυτή η εμμονή (?) σου να περιγράφεις τα ρούχα που φοράνε οι ήρωες. Όχι ότι είναι λάθος, αλλά καθώς είναι πολλοί οι άτιμοι, καταντάει ψιλοτυπικό.

Δεν έχει τόση σημασία όμως. Πρέπει να έχεις ρίξει πολύ δουλειά :)

Edited by Throgos
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε βάρδε,και εγώ ήθελα να στο πω...Κόψε πια με τα ρούχα.Η μόδα της εποχής ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. :p :p

Έστω,εγώ έπιασα την Γεομάντις.του Ιαν Ιρβάιν.Καλό φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα διαβάζω τα δύο βιβλία από Αmazon που πήρα σχετικά με τους Μάγια.

 

The Mayan Factor - Jose Arguelles

Galactic Alignment - John Major Jenkins.

 

Επίσης ξαναδιαβάζω το Nova του Samuel Delany. Από τους πιο καλούς συγγραφείς του νέου κύματος της ε.φ.

 

Μ'αρέσει να διαβάζω περιγραφές στα ρούχα, πάρα, πάρα πολύ. Και δεν είναι θέμα μόδας. Είναι θέμα characterization και δίνει τη δυνατότητα να καταλάβει ο αναγνώστης τόσο την μορφή των χαρακτήρων, όσο και τον κόσμο τους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε άδικο, μάγκες. Όντως υπάρχουν περισσότερες περιγραφές ενδυμασίας από ό,τι πρέπει στον 1ο τόμο της ΕτΘ. Αλλά, Χάρε, μου κάνει εντύπωση που εσύ δε θα ήθελες να ξέρεις για τη μόδα της εποχής. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έκανα.Για μένα αυτά είναι το αλατοπίπερο κάθε ιστορίας.

Ναι όμως πολύ αλάτι κάνει την ιστορία υπερβολικά αλμυρή και πολύ πιπέρι την κάνει καυτερή :p

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα προ ολίγων ημερών το The DaVinci Code, και μπορώ να πώ ότι ήταν αρκετά καλό για το είδος του, και σίγουρα καλύτερο απο το Angels & Demons του ίδιου συγγραφέα. Αλλα πιστεύω πως δεν του άξιζε τόση δημοσιότητα. Υπερβολικά υπερεκτιμημένο...

 

Τώρα έπιασα το Όνομα του Ρόδου, του Ουμπέρτο Έκο. Για να δούμε τι λέει....

Link to comment
Share on other sites

Μην τα διαβάζεις στα ελληνικά, γιατί, ύστερα από το δεύτερο, δεν έχουν εκδόσει τα άλλα και σε αφήνουν σε μεγάλο clifhanger. Παράγγειλε το The Great Book of Amber και πωρώσου με την ησυχία σου. :)

 

Μακάρι να ήμουν σε καλύτερη οικονομική κατάσταση ώστε να κάνω αυτό που λες. Προς το παρόν επιδίδομαι στο ευγενές άθλημα του δανεισμού(και ω τι τύχη που έχω φίλους φανατικούς αναγνώστες του φανταστικού :console: ).

 

Ξεκίνησα τη σειρά "Κόρουμ" του Μούρκοκ(περιμένω να δω αν θα με ξεκολλήσει από την αγάπη που έχω για τον Έλρικ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελείωσα τους Κρυστάλλους των Ψυχών και δεν κρατήθηκα και διάβασα το πρώτο κεφάλαιο από το "Οι Μάσκες Πέφτουν". Σε γενικές γραμμές είναι πολύ ωραίο, καλογραμμένο (αν και μερικά πράγματα δε μου άρεσαν - αλλά αυτά θα τα παρουσιάσω αναλυτικά άλλη φορα) και πολύ έξυπνη πλοκή, αν και το τέλος με άφησε μετέωρο όσον αφορά τις ερωτοπεριπέτειες της πριγκήπισσας - αν και σίγουρα θα συνεχίζονται στο επόμενο βιβλίο.

 

:thmbup: Συνέχισε την καλή δουλειά, Βάρδε!

 

Υ.Γ.:Πολλά "αν και" :D

Edited by Throgos
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ξαναπώ ένα "thanx for reading". :)

 

Διάβασε παρακάτω, και θα δεις ότι θα σου λυθούν όλες οι απορίες... Θα σου γεννηθούν και άλλες, βέβαια, --πολλές άλλες-- αλλά αυτό είναι ένα διαφορετικό θέμα. :D

 

Μη διστάσεις να μου στείλεις και PM, αν θέλεις, για να μη μονοπωλούμε το thread.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεκίνησα να διαβάζω τη δεύτερη τριλογία από Dragonlance. Τώρα έχω στα χέρια μου το πρώτο βιβλίο : ο Καιρός των Διδύμων. Η πρώτη τριλογία ήταν αρκετά καλή. Να δούμε τώρα και τη δεύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα το Όνομα του Ρόδου, του Ουμπέρτο Έκκο.

 

Το βιβλίο με μια λέξη ήταν... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

 

Όλα ήταν άψογα: Το σενάριο, οι χαρακτήρες, το γράψιμο... Με άφησε υπέρ του δέοντως ικανοποιημένο.

 

Σίγουρα ένα απο τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον καιρό διαβάζω το Τhe cat who walks through walls, του Heinlein. Στην αρχή μου φάνηκε εξαιρετικό και μου θύμισε λίγο τους Avengers, βρετανικό στυλ διαλόγων κι έτσι... Πολύ ωραία πλοκή, ωραία γραφή, με χιούμορ, σε κρατούσε σε αγωνία. Αφού αναρωτιώμουνα γιατί δεν έχει γυριστεί ταινία. Το βιβλίο αποτελείται από 3 βιβλία και ευχαριστήθηκα πολύ τα δύο πρώτα. Μετά το βιβλίο απλώς ξέφυγε τελείως.

Να μην μπω σε λεπτομέρειες, αλλά μου φάνηκε σαν να κάπνισε κάμποσο χόρτο από ένα σημείο και μετά και τώρα το διαβάζω ακόμα μεν αλλά πιο αργά δε. Είναι κάπως κουραστικό.

Θα το τελειώσω βέβαια για να δω που θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα διαβάζω RPG stuff, διάφορα supplements από το νέο WoD. Rikochet to Όνομα του Ρόδου είναι εμπειρία... όλα του Eco είναι... θεικά, απλά θεικά. Είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας/διανοητής. Φαίνεται ε; Έχω διαβάσει τα μυθιστορήματά του πολλές φορές και το περισσότερο μέρος των δοκιμίων/άρθρων του. Απίστευτος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..