Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Λοιπόν, τελείωσα και το Κατηγορώ. Δεν ήξερα τίποτα για την υπόθεση Ντρέιφους ούτε είχα ξανακούσει τίποτα γι' αυτή και όσα διάβασα εκεί μέσα μου έκαναν μεγάλη εντύπωση. Όσοι θέλετε να παρετε μια γεύση από συνωμοσίες, δολοπλοκίες και πλάνες που επιπρόσθετα θα είναι πραγματικά γεγονότα και ιστορικές αλήθειες, αυτό το βιβλίο είναι ότι πρέπει. Μόνο που δεν είχαι μυθηστόρημα φυσικά αλλά μια καταγραφή των πράξεων της υπόθεσης αυτής.

 

Τώρα διαβάζω το Αν ο Ήλιος Πεθάνει της Οριάνα Φαλάτσι. Έχω φτάσει μέχρι τη μέση περίπου ενώ με έχει γοητεύση αυτό το ανορθόδοξο παιχνίδισμα θεμάτων της γραφής της.

 

Αύριο μου έρχεται ο Halh-Blood Prince :book: Θα είναι το πρώτο βιβλίο ever που θα (προσπαθήσω να) διαβάσω στα αγγλικά. Με Lower λέτε να τα καταφέρω ή θα με δυσκολέψει? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Mε Lower θα τα καταφέρεις αν το λεξιλόγιό σου είναι αρκετά πλούσιο.

Επίσης μ'αρέσουν πολύ τα βιβλία της Oriana Fallaci, ακόμα και τα πιο "φεμινιστικά" όπως το "Γράμμα σε ένα παιδί που δε γεννήθηκε ποτέ."

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχεις προβλημα-αν και εχω διαβασει μονο τα πρωτα κεφαλαια. Ισως δυσκολευτεις λιγο μονο στα ονοματα των spells, αλλά μαλλον καθως θα προχωρας θα έχεις ολο κ λιγοτερο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω σχεδόν το "Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας".Είναι τελικά πολύ καλύτερο από ότι περίμενα αν και ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός καθώς δεν είναι μόνο ηρωικής αλλά και ΕΦ.Στο τέλος έχει για επιβραβευση μια ιστορία του Μιχαλάκη με τον Έλρικ....Ακούς χαριτωμένο κουταβάκι;

Link to comment
Share on other sites

οτι εχει γραψει ο clive barker...

 

ειδικοτερα τα βιβλια του αιματος!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύύύ καιρό (1036 σελίδες είναι αυτές) τελείωσα το "It" του Stephen King και αυτό τον καιρό κατηχούμαι στις βασικές αρχές του Dune... Έπεται ο "Μεσσίας"...

 

(Σχόλια για το Dune έως τώρα:

"You're just too good to be true

can't take my eyes off of you!")

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους άρχισα την Αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ...

 

είναι απλώς καταπληκτικό, φοβερό, θεικό, εξαίσιο....

 

Διάβασα καμιά 20ρια σελίδες τώρα το μεσημέρι και μετά κοιμήθηκα λίγο και είδα κάτι όνειρα με καράβια που πλέουν σε ονειρικές θάλασσες και διάφορα τέτοια κουφά :X

ήταν ωραία πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Αν ο Ήλιος Πεθάνει της Φαλάτσι. Εξαίσιο βιβλίο. Ένα συνονθύλεμα μυθιστορήματος, ημερολογίου, πικρών σκέψεων και κριτικής αλλά εξαιρετικό συνονθύλεμα.

 

Ανάμεσα διάβασα και το 11 Λεπτά του Κοέλιο. Δεν ξέρω τι να πω γι' αυτο το βιβλίο και γενικότερα για το συγγραφέα. Ωραία ιστοριούλα, που σε άγγιζε σε αρκετά σημεία αλλά δε με πήγε πάρα πέρα, όπως ούτε κι ο Αλχημιστής παλιότερα. Μακάρι να του 'βρισκα αυτό που του βρίσκουν οι άλλοι.

 

Αρχισα σήμερα ταυτόχρονα τις Πύλες της Φωτιάς και το Harry Potter. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχε.... :D Αυτη τη στιγμή διαβάζω την Κυβεριάδα του Λεμ...και μετα σειρα έχει το Nightfall...και μετα το Nightfall 2...(ακούς leste?υπάρχει και συνέχεια :D )Και στα ενδιάμεσα, τα 3 πρωτα τεύχη των invisibles...και μέχρι να τελειώσουν αυτα, θα έχω πληρωθεί, οποτε θα παω να οργιάσω πάλι στα βιβλιοπωλεια... :D

 

Η ζωή είναι ωραια όταν έχεις να διαβάσεις ενδιαφέροντα πράγματα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τις Πύλες τις Φωτιάς του Πρέσσφιλντ. Πολύ καλό, επικό και αρκετά ρεαλιστικό.

 

Ανάμεσα δίαβασα και το Ο Αρχισιδηρουργός του Γεωργίου Ονέ. Εξαιρετικό και πολύ ενδιαφέρον. Μια ιστορία αγάπης περιτριγυρισμένη από ζήλια, μίση, πάθη και ψέμα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τελείωσα τον Ροβινσόνα Κρούσο!!!! Κόκαλα είχε. Με έσκασε με την Θεία Πρόνοια.(Είσαι σε ένα ερημονήσι για 28 χρόνια, τα 25 πρώτα ολομόναχος, που είναι η θεία πρόνοια ρεεεε?)

 

Τώρα έπιασα το Δράκοι στη φλόγα του Καλοκαιριού από τα Dragonlance.

Ασ' το κάτω ΤΩΡΑ ανυπόμονο Pixie, έχεις βαλίτσες να ετοιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πω,πω!Μου βγήκαν τα μάτια για να διαβάσω το A Clash of Kings(700κάτι σελίδες με ψείρες για γράμματα), ρούφηξα το Half-Blood Prince(wow και στα δύο) και ξεκίνησα το A Storm of Swords, 3o βιβλίο, πρώτος τόμος της σειράς του Martin.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Harry Potter. Αρκετά καλό αλλά δε μου φάνηκε σαν το καλύτερο της σειράς ούτε το ρούφηξα σε 2 μέρες όπως όλοι οι άλλοι. Είχα σποιλεριαστεί όμως με τον (γνωστό πλέον) θάνατο, μάλλον αυτό έφταιγε. όσον αφορά τα αγγλικά, μια και όπως είπα το διάβασα με Lower, πράγματι δε με δυσκόλεψε πολύ, τουλάχιστον όχι όσο περίμενα. Από ένα σημείο και μετά δε, το διάβαζα εύκολα και γρύγορα. Λεξικό δεν άνοιξα, παρά μόνο για κάποιες λέξεις από τους τίτλους των κεφαλείων που δεν ήξερα. Πολλά επίθετα, ρήματα και επιρήματα τα άφηνα, αλλά όλα τα σημάντικά τα έπιασα και με το παραπάνω.

 

Αρχίζω τον Πίνακα της Φλάνδρας του Ρεβέρτε. Έχω ακούσει ότι είναι το καλύτερό του. Θα δούμε...

Edited by jokey
Link to comment
Share on other sites

Με λύπη μου θα πω πως το Light δεν μπόρεσα να το διαβάσω εντέλει. Έχει πάρει εξαιρετικές κριτικές από όλους.... Υποτίθεται ότι είναι εκπληκτικό βιβλίο. Αλλά εμένα όχι απλώς δεν μου άρεσε καθόλου, αλλά τόσο καθόλου που δεν μπόρεσα να το τελειώσω. (αυτό δεν μου συμβαίνει σχεδόν ποτέ!). Απλώς δεν άντεχα να συνεχίσω.

Δεν ξέρω αν το έχει διαβάσει κανείς άλλος να μου πει την άποψή του.

Ασχολείται με τουλάχιστον 3 δαφορετικά σετ χαρακτήρων, σε διαφορετικά timelines κάποια, φαντάζομαι πως στο τέλος θα συνδεόντουσαν κάπως. Αλλά διάβασα πάνω από το μισό και ακόμα δεν είχα καταλάβει πολλά πράγματα. Παρανοϊκό, κρύο και χωρίς νόημα. Για μένα πάντα.

Μετά διάβασα τα Sabriel και Lirael του Garth Nix, τα οποία μου άρεσαν απίστευτα. Αυτή τη στιγμή διαβάζω το τρίτο βιβλίο της σειράς, το Abhorsen. Δεν είναι ακριβώς τριλογία, μια που το πρώτο βιβλίο είναι αυτόνομο, με διαφορετικούς πρωταγωνιστές και λαμβάνει χώρα γύρω στα 17 χρόνια πριν το Lirael. Μου αρέσει εξαιρετικά η γραφή του, μου θυμίζει Ann McCaffrey και Philip Pullman. Διαβάζονται γρήγορα, ευχάριστα και σου αφήνουν την αίσθηση πως διάβασες ένα πολύ καλό βιβλίο. Ήδη έχουμε παραγγείλει και άλλα βιβλία του συγγραφέα και ελπίζω πως δεν θα με απογοητεύσει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, χάθηκα τόσο καιρο γιατι έκανα θητεία σε έναν πλανήτη που λέγεται Έβρος.

 

Μόλις τελείωσα το The Praxis του Walter Jon Williams. Καλή διαστημική όπερα με ρεαλιστική (από όσο μπορώ να καταλάβω) απεικόνηση διαστημικών ταξιδιών. Αν και δεν θα έβλαπτε να ήταν 50 σελίδες μικρότερο.

 

Από σήμερα διαβάζω το "Η Γάτα μέσα μας" του Ουίλιαμ Μπάροουζ. Πολύ καλό και περίεργο βιβλίο για τη σχέση γάτας-ανθρώπου (όπως είπα είναι περίεργο).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... τελείωσα το Storm of Swords και το μόνο που έχω να πω είναι ότι χαίρομαι που ανακάλυψα την σειρά πρόσφατα και έτσι δεν θα χρειαστεί να περιμένω πάνω από 2-3 μήνες για το Feast for Crows.

 

Επίσης διάβασα τα Lords and Ladies, Men at arms και Good omens που κυμάνθηκαν στα γνωστά χιουμοριστικά επίπεδα του Terry Pratchett.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω το "Ανεμοι Πολεμου"."Παλιρροια/ες πολεμου" θα επρεπε να λεγεται..

Ο Πρεσφιλντ ειναι λιγο ντεφορμε αλλα διαβαζεται ευχαριστα.Τα ιστορικα στοιχεια τα ξερω αρκετα καλα αφου εχω ξεκοκκαλισει τον θουκι!

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να τελειώσω το Φαουστ και μετά λέω να διαβάσω το A storm of swords

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το εκπληκτικό Dune και συνεχίζω με το Μεσσία του Dune! Μη με αναζητήσει κανείς: είμαι χαμένη κάπου στον Αρράκις...

:book:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τα τρία του Martin (Song of Ice and Fire) και περιμένω το 4ο το οποίο κυκλοφορεί στις 8 Νοεμβρίου. Γνωρίζει κανείς πόσα περιμένουμε ακόμη?

 

Τι να διαβάσω τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσα περιμένουμε ακόμη?

 

Νομίζω ότι η σειρά θα φτάσει τα έξι βιβλία.

 

Τι να διαβάσω τώρα???

 

Steven Erikson!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η σειρά θα φτάσει τα έξι βιβλία.

 

Μάλλον 7 όπως έχει πει και ο Μάρτιν. Η αρχική προσπάθεια ήταν για 6 αλλά με το A feast for crows και το A dance with dragons να είναι ουσιαστικά ένα βιβλίο κομμένο στα 2 μάλλον θα χρειαστούν 7.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω το ντέφτερο βιβλίον του Song of Ice and Fire, A Clash of Kings και ΠΩΡΟΝΟΜΑΙ! :woot_jump:

:thmbup: κανενασ που να διαβαζει Ασιμωφ αυτο το καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω,κυρία,κυρία, εγώ!! :D Τελείωσα το Nightfall και τώρα θα πιάσω το Nightfall 2-για πληροφορίες, βλεπε το τοπικ του Ασιμωφ. Α, διάβασα και το Οι Κυνηγοί των Ονείρων απο Sandman-όπως πάντα ο Gaiman είναι απιστευτος! :D Και ξεκίνησα και την Κυβεριάδα του Lem. Πολυ καλή φαίνεται, όταν την τελειώσω, θα σας πω αναλυτικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον 7 όπως έχει πει και ο Μάρτιν. Η αρχική προσπάθεια ήταν για 6 αλλά με το A feast for crows και το A dance with dragons να είναι ουσιαστικά ένα βιβλίο κομμένο στα 2 μάλλον θα χρειαστούν 7.

 

ΕΦΤΑ!!?

 

Δηλαδή σε καμμιά 5ετία? Έστω.

 

Rikochet, για πες μερικούς τίτλους για να παραγγείλω από το Amazon. Θα προτιμούσα με κάποια σειρά αν υπάρχει.

 

Κανένα ελληνικό έργο της προκοπής? Δεν μπορώ να διαβάζω συνέχεια αγγλικά και δεν αντέχω τις μεταφράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..