Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

PWND! Ο NIHILIO ΗΤΤΗΘΗΚΕ!!!

 

Πήρα το 'Τάδε Έφη Ζαρατούστρα". Δεν έχω ξαναδιαβάσει έργα του Νίτσε και λέω να κάτσω να σχηματίσω γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

""Τώρα έπιασα τον Άρχοντα των Δακτυλιδιών: Η συντροφιά του δακτυλιδιού.""

 

εννοεις τον επιασες παλι ετσι; μη μου πεις οτι ειναι η πρωτη σου φορα σε παρακαλω!

 

εγω εχω φαει μεγαλο σκαλωμα. φτανω σπιτι κατα τις 4 καθε βραδυ και δεν εχω χρονο για ψαξιματα... γενικα δεν ειμαι ποτε μονος μου τις καθημερινες... οποτε ειπα να διαβασω παλι τα παλια μου κοναν. ετσι για να με παιρνει ο υπνος!

 

(μιλαω για την ελληνικη ανορθογραφη κακοτυπωμενη εκδοση που σου μαυριζει τα δαχτυλα- με μπλε ηλεκτρικο οπισθοφυλλο και προχειρο κολαζ απο Ακιλλιος, Βαλεχο και οτι να 'ναι στο εξωφυλλο....)

 

αρχισα πριν μερικους μηνες... οπως βλεπετε και στο αβαταρ μου απο κατω. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!!

δεν τελειωνουν ρε παιδια. ειμαι ακομα στην μεση. εχω αλλα τοσα. καθε βραδυ κοιμαμαι με ατακες του κοναν,,, κοθιανες τσουλες,,, τουρανοι σκυλοι, κορινθια, αργος, ακουιλονια (ή ακιλονια), κρομ μετρα τους νεκρους, ενα μετρο ιρκανικο ατσαλι, κιταϊ, βιλαγιετ (ή βαλατια), η κοκκινη σονυα, ο προσπερο και ο τροκερο (η τροσερο καμια φορα) στυγια, τοθ αμον, γιογκ σοδοθ, σκατα, πανδοχεια, παντα τον χτυπανε στο κεφαλι και ΠΕΦΤΕΙ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!

 

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!! ΓΙΑΤΙ ΤΟΝΕ ΧΤΥΠΑΤΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΩΡΕ; ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΕΙΝΑΙ ΛΗΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΤΗΣΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣζηνοβιααααααααα.....

 

ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΕΥΧΟΣ ΚΟΝΑΝ. ΒΙΑ, ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ, ΔΡΑΣΗ!

ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕΙ!

 

δεν ειμαι και πολυ καλα,,,,

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι πολυ παραξενο μα τα γενεια του προφητη. βασικα πρωτη φορα το ακουω στη ζωη μου. ξερω ενα παιδι που δε διαβασε τον αρχοντα γιατι προτιμαει το Dune αλλα κανεις δε μιλαει σ αυτον γιατι ειναι ημιτρελος και τρωει γατες...

τελος παντων. εισαι ενα παραξενο παιδι!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρειςμ τρώω και σουβλάκια, άρα ταιρίαζω στην περιγραφή που δίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλή ανάγνωση, τότε...

 

Ξεκίνησε κι εγώ το The Unadulterated Cat: κάψιμο, κυρίες και κύριοι!

 

Ξαναδιαβάζω και το 1ο του HP, αυτή τη φορά (επιτέλους, πρώτη φορά για την εν λόγω σειρά!) σε χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα το Invisible Monsters και το Choke του Palahniuk(Fight Club). Όμορφα, αν και αρχίζει και επαναλαμβάνεται...

Link to comment
Share on other sites

τώρα άρχισα το βιβλίο που λέγεται Η Αδελφότητα της Ιεράς Σινδόνης. Κάτι περίπου όπως ο Κώδικας da vinci αλλα ακόμα είμαι στην αρχή. Εχει όμως μέσα πολλά στοιχεία που αναφέρονται στις τελευταίες μέρες της ζωής του Χριστού και αυτό κάπως με ενοχλεί γιατί είναι σαν παραβολή σε μερικά σημεία.

Θα δείξει και αν είναι καλό θα σας το πω οταν τελειώσει. :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

Εμ, αν μέρος της πλοκής λαμβάνει χώρα στη Βενετία, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για αυτό που διαβάζεις Lorien.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τα Γιγάντια Οστά, του Beagle. Ο άνθρωπος....εντάξει, το χει, τι να πω?! ό,τι και να πω λίγο θα είναι.

 

Τώρα μάλλον είμαι για κάτι λίγο πιο κλασικό για να το αντικαταστήσω. Χμμ ίσως τη Μαντάμ Μποβαρύ για άλλη μια φορά. Θα δείξει.

 

Παράλληλα διαβάζω DL, είμαι στο τελευταίο των chronicles, έχω να πω ότι αν κάποιος δεν έχει διαβάσει ούτε Faerun ούτε Dragonlance, καλύτερα να διαβάσει το δεύτερο. Αν και τα τύπο είναι περισσότερα, η έκδοση πιο απρόσεκτη κτλ κτλ είναι πολύ πιο συμπαθητικό -ναι, έχετε δίκιο, σας το αναγνωρίζω.

 

Και τέλος, τελείωσα το πρώτο βιβλίο "Οι κρύσταλλοι των ψυχών", από την Επιστροφή των Θεών το οποίο, θα έλεγα, αν έχουμε αναμεσα μας κόσμο που δεν το έχει διαβάσει ακόμα, αν δηλαδή δεν είμαι η τελευταία που έχω ξεμείνει "αδιάβαστη", να το διαβάσουμε και οι λοιποί. Εγώ πάντως τώρα τυπώνω βιβλίο 2, τις μάσκες που πέφτουν (ή κάπως έτσι, sorry Κώστα αν δεν το λέω καλά)

Link to comment
Share on other sites

Εμ, αν μέρος της πλοκής λαμβάνει χώρα στη Βενετία, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για αυτό που διαβάζεις Lorien.

 

προς το παρόν είναι στο Τορίνο και δεν ξέρω αν θα παει και προς Βεννετία αλλα δεν φαίνεται και τόσο καλό , όπως αλλα που εχω διαβάσει. Όμως *μηδενα προ του τέλους μακαριζε* . θα δείξει.....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα (επιτέλους!) τον Ημίαιμο Πρίγκιπα και μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος μέχρι τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος, τελείωσα το πρώτο βιβλίο "Οι κρύσταλλοι των ψυχών", από την Επιστροφή των Θεών το οποίο, θα έλεγα, αν έχουμε αναμεσα μας κόσμο που δεν το έχει διαβάσει ακόμα, αν δηλαδή δεν είμαι η τελευταία που έχω ξεμείνει "αδιάβαστη", να το διαβάσουμε και οι λοιποί. Εγώ πάντως τώρα τυπώνω βιβλίο 2, τις μάσκες που πέφτουν (ή κάπως έτσι, sorry Κώστα αν δεν το λέω καλά)

 

Thanx for reading, my lady. Και ό,τι θέλεις να με ρωτήσεις σε ΡΜ (ή να μου τα ψάλλεις :D), θα χαρώ να σε ακούσω. Και συνέχισε να διαβάζεις' δε θα απογοητευτείς. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το A Feast for Crows. Ενα θα δηλώσω:

 

ΜΑΡΤΙΝ ΣΕ ΜΙΣΩ! ΘΕΛΩ ΤΟ A DANCE OF DRAGONS TΩΩΩΡΑ!

 

Επίσης, πόσο το χάρηκα όταν...

 

την πάτησε η καριόλα η Cercei και μπλέχτηκε στην πλεκτάνη της και την πούλησε ο Jaime.

 

Μα πόσο το χάρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, σας αφήνω για λίγες μέρες μόνους σας, και αρχίζουν να σας αρέσουν τα πάντα.

 

Το πήρα απόφαση, δεν θα το τελειώσω ποτέ το Dune, γι' αυτό άρχισα ένα βιβλίο που λέγεται "Η αλήθεια που έμαθα" του Γουόλλυ Λαμπ.

 

Riko η συνέχεια θα βγει τον Αυγουστο του 2007 και ήδη το έχω στις λίστες των μπεστ σέλερς.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Cleric's quintet του Salvatore, που ήταν αρκετά καλό και συνεχίζω με το Cabal του Clive Barker

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα απόφαση, δεν θα το τελειώσω ποτέ το Dune

 

Μην το κάνεις' είναι αμαρτία. Χάνεις μία από τις καλύτερες σειρές φαντασίας που έχουν ποτέ γραφτεί.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πουμε την καλυτερη...Ειδικα τα δυο πρωτα βιβλια ειναι κατα τη γνωμη μου ΘΕΪΚΑ!Καπου εδω να αποκαλυψω οτι ψηνομουν να βαλω ως νικ μου στο φορουμ ή Ελρικ ή Μουαντιπ ή Usul.Μεχρι που το εφτασες βρε και βαρεθηκες;!;

Εγω εχω και το Χρησμο σε σταντ μπαη αλλα βαριεμαι...Διαβασα 2 βιβλια μη φανταστικου και θελω κατι να στανιαρω-οχι ιστορικο μυθιστορημα!

Διαβασα και λιγο Βαρδο αλλα δε σε εχω τυπωσει και προχωραω αργα.Μπορει να τυπωσω καποιο βιβλιο σου και να μου το κανω δωρο για τα χριστουγεννα...

Αμα ανεβω Θεσσαλονικη θα παρω μαλλον κατι(Λαβκραφτ/Σιμμονς/Ντραγκονλανς τα φαβορι)

Link to comment
Share on other sites

Μην αφήνετε το Dune στη μέση, είναι αμαρτία. Θα πάτε στην Κόλαση. Αχά. Σίγουρα!

Εγώ αυτόν τον καιρό διαβάζω μόνο βιβλία για design, semiotics και typography. Πέφτει δουλειά. Όχι πως δεν μου αρέσουν τα βιβλία αυτά, αλλά θα έδινα πολλά για λίγο χρόνο και μια στοίβα νέα βιβλία, λογοτεχνικά. Μιαμ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα προχθές στον Μαλλιάρη στην Ναβαρίνου (μεγάαααλο βιβλιοπωλείο) και ενώ έψαχνα γενικά και αόριστα βιβλία (βασικά ήθελα Poe, αλλά δεν είχε, οπότε κοιτούσα μήπως δω κάνα άλλο) τελικά είδα ένα μικρό βιβλίο με τίτλο "Παράξενες Ιστορίες". Λίγο ο τίτλος του που με κέντρισε, λίγο το ότι είχε ωραίο εξώφυλλο, λίγο το ότι από την ίδια σειρά έχω και την Μεταμόρφωση του Κάφκα, λίγο η χαμηλή τιμή (2,75 μόνο!!) και το αγόρασα με τη μία.

 

Είναι μια συλλογή διηγημάτων, παράξενων ιστοριών που λέει και ο τίτλος, από διάφορους συγγραφείς (ο μόνος ξέρω εγώ από όλους αυτούς είναι ο Ντίκενς). Διάβασα τις δύο πρώτες ιστορίες και άφησα στη μέση την τρίτη και συνεχίζω ακάθεκτος (:p). Από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα, έχει ωραία πράματα... ευχάριστα αναγνώσματα, χωρίς να είναι κάτι το τέλειο, αριστουργηματικό... απλά καλό. Αξίζει πάντως, ειδικά αν σκεφτείτε την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα και λιγο Βαρδο αλλα δε σε εχω τυπωσει και προχωραω αργα.Μπορει να τυπωσω καποιο βιβλιο σου και να μου το κανω δωρο για τα χριστουγεννα...

 

Στείλε γράμμα, και μπορεί να σ'το φέρει ο Άι Βασίλης. :o

 

:tease:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το American Gods και αναρωτιέμαι γιατί έχουν όλοι πολλαπλούς οργασμούς με τον Gaiman. Μέτρια πράγματα...ένας χαρακτήρας που λέγεται ''Σκια''(πρωτοτυπία εδώ φτάνει τρομερά επίπεδα) ένα μάτσο θεοί με άλλο μάτι(σαν τον Μορφέα δηλαδή) και απλά επιβεβαιώνομαι οταν λέω οτι ο τύπος ξέρει απλά να κλέβει στοιχεία εδώ κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεκινήσει να διαβάζω το Great Book of Amber. Από τα 10 βιβλία που το απαρτίζουν διάβασα τα 7. Κάπου εκεί στο 8ο τα'παιξα. Δεν άντεχα άλλο. Έπρεπε να κάνω ένα διάλειμμα.

Είναι ένα πάρα πολύ ωράιο βιβλίο, με πρωτότυπες ιδέες και πολύ καλή γραφή, αλλά λίγο υπερβολικά περγραφικό για τα γούστα μου. Όταν περνάνε 3 σελίδες χωρίς ένα διάλογο, κάπου κουράζομαι. Αν θέλει κάποιος να το διαβάσει (και πραγματικά το προτείνω, είναι αξιόλογο βιβλίο), θα έλεγα να διαβάσει τα 5 πρώτα (που αποτελούν μια ενότητα), να κάνει το διαλειμματάκι του και μετά τα επόμενα 5 (που φαντάζομαι αποτελούν την επόμενη ενότητα). Θα το συνεχίσω φυσικά, αλλά αφού ξελαμπικάρω λίγο.

Τώρα διαβάζω το Havoc in its 3rd year, το οποίο για κάποιο μυστήριο λόγο το είχα παραγγείλει ως sf, αλλά δεν είναι. Παρ'ολ'αυτά ο Koyan που το διάβασε το προτείνει ως βαρύ αλλά πολύ καλό, οπότε το διαβάζω και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άρχισα να διαβάζω το "Όλα και τα πάντα" του Γκουρτζίεφ. Έχει διαβάσει κανείς άλλος τίποτα γι' αυτόν; Μέχρι τώρα είναι αρκετά περίεργο και ενδιαφέρον, έχω τελειώσει τον πρόλογο και το πρώτο κεφάλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Cabal του Clive Barker. Τρομερές ιδέες, αλλά μέτρια ανάπτυξή τους. Χρειαζόταν τουλάχιστον άλλες 100 σελίδες για να "δέσει".

Τώρα κάθομαι και διαβάζω το Player's guide του παιχνιδιού ρόλων 7th Sea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..