Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διάβασα το πρώτο βιβλίο της Ναρνια με την ντουλάπα που μου άρεσε πάρα πολύ αν και ήξερα την ιστορία. Μετά διάβασα το δεύτερο βιβλίο της Νάρνια Το άλογο και το αγόρι του, που ήταν εξίσου καταπληκτικό.

Κάνοντας ένα διάλείμμα από την Νάρνια διάβασα την Μαγική Βιβλιοθήκη από εκδόσεις Λιβάνη, που μου άρεσε αρκετά γιατί περιέχει φαντασία και αστυνομικό μαζί. Παρ΄όλα αυτά θεωρώ ότι έιναι ένα νεανικό βιβλίο και λίγο φιλοσοφικό.Το έχουν γράψει δύο συγγραφείς ο ένας εκ των οποίων έχει γράψει και το Μυστήριο της Τράπουλας.

Τώρα θα ξεκινήσω τον Πρίγκιπα Κασπιανό πάλι απο τα χρονικά της Νάρνια. Μου αρέσει πάρα πολύ , νιώθω σαν να γίνομαι ξανά παιδί και ζώ στον κόσμο της Νάρνια μαζί με τους πρωταγωνιστές της. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το A Clash of Kings του Μάρτιν. Καλά, έχω εντυπωσιαστεί κάργα.

Θέλω να διαβάσω και την συνέχεια, αλλά το αφήνω για την ώρα, γιατί έχουμε να περιμένουμε πάνω από 1 χρόνο για τον 5ο τόμο. Τι βασανο κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλοι σκέφτηκαν έτσι αλλά δεν... άντεξαν ;) :lol:

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Εγω αντεξα.Διαβασα το καλοκαιρι το δευτερο...κι ακομη να παρω το τριτο(...)!

Εχω υπομονη και εγκρατεια,ομολογω.

 

Διαβαζω παλι Ντικ."Αντιστροφος κοσμος"

Κλασικες παρανοιες του Ντικ...απολαυστικοτατο δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Man at the high castle του Dick.

...

Ουάου!

Μπορώ να πω ότι δεν το περίμενα έτσι (και κακώς μάλλον, έπρεπε να έχω συνηθίσει τώρα πια τον Ντικ :p). Δεν ξέρω τι να πω για το βιβλιο, πέρα από το ότι το τελείωσα μέσα σε λιγες ώρες και στη συνέχεια ήμουν σαν χαμένη για άλλες τόσες.

Επίσης διάβασα και το δεύτερο βιβλιο του Άμπαρατ (Days of magic, nights of war). Πολύ καλό! Στα ίδια επιπεδα με το πρώτο. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα παραμύθι, αλλά αλα Μπάρκερ. Η ουσία της ιστορίας δε λεει και πολλά (μια έφηβη με ένα special πεπρωμένο που πρέπει να εκπληρώσει). Αυτό που λέει όμως, ειναι η απόδοσή της. Η φαντασία του Μπάρκερ σε όλο της το μεγαλείο! (και σε όλη την έκταση των 2 μέχρι στιγμής βιβλιων). Επισης, η έκδοση του Κέδρου είναι πολύ φροντισμένη (κι ας κόστισε 30 ευρώ...άουτς!) και η μετάφραση πάρα πολύ καλή!!! Μπράβο στον Κέδρο!

 

...Σχόλιο που μου θύμισε να ευχαριστήσω την Κιάρα για τα σχόλια για την Αστερόσκονη! Παρόλο που έχω διαβάσει κάποια από Gaiman και μ αρέσει πολύ, μέχρι στιγμής εγώ άκουγα αυτή τη φωνή που μου λεγε "άστο κάτω!". Την επόμενη φορά θα την αγνοήσω επιδεικτικά!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό τα γράφω μαζεμένα!

 

Ολοκλήρωσα τα απόλυτα άπαντα του Lovecraft (cοurtesy of Nihilio - ξέχνα το χώρο στη βιβλιοθήκη σου, τα βιβλία επιστρέφουν :p ) τον οποίο και από κάθε άποψη πλέον υπολείπτομαι και σέβομαι όσο ελάχιστους (πλέον) από πλευράς σύνθεσης πλοκής.

 

Ολοκλήρωσα και τη Γεωθάλασσα (γιατί κάποτε έπρεπε να διαβάσω και LeGuinn συνειδητά και ολοκληρωμένα) και παρ' όλα αυτά μου έμεινε μια γεύση ότι ήθελα κάτι παραπάνω από πλευράς μεγέθους ίσως, ανάπτυξης χαρακτήρων, δεν το έχ ωπροσδιορίσει.

 

Το PHB υποθέτω δεν πιάνεται ε; :p

 

Πάμε για Έκο (επιτέλους!!!)

Edited by Isis
Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα τον Ντικ και επισης διαβασα ενα ελληνικο.

2020-επιθεση στην Ελλαδα...θα το σχολιασω σε αναλογο τοπικ.

Τωρα συνεχιζω με τα διηγηματα του Κλαρκ απο το περιοδικο Ντισκαβερυ.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Εγώ τέλειωσα τον Κώδικα Da Vinci... κοιτάξτε στα σχόλιά μου στο ανάλογο τόπικ.

Τώρα λέω να συνεχίσω με κάτι μικρό και διαφορετικό... Τα διηγήματα από το Ριπ Βαν Ουίνκλ που δεν διάβασα φαίνονται καλή επιλογή για τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Τη Γεοθάλασσα της Ursula LeGuen. Ακόμα στη μέση του πρώτου βιβλίου είμαι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

naroualis θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σου για το Dragonflight όταν τελειώσεις. εμένα μου είχε αρέσει πάρα πάρα πολύ.

το διαβάζεις στα αγγλικά ή μεταφρασμένο;

Link to comment
Share on other sites

όλο αυτο το καιρό που εξαφανιστηκα, διαβασα σχεδόν όλα τα βιβλία της σειρας Το χρονικό της Ναρνια. Τωρα διαβάζω τον Ταξιδιώτη της Αυγής και μου έχει μείνει μόνο το τελευταίο βιβλίο της σειρας. Εχω χαθεί κι εγώ μέσα σ΄αυτον τον κόσμο. Για καποιον που του αρέσει η φαντασία είναι ότι καλύτερο. ¨Ολα τα βιβλία ειναι ευκολοδιάβαστα και πολύ ωραία.

Το μόνο κακό είναι ότι είναι μικρά και τελειώνουν γρήγορα.

:mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

H πάππισα Ιωάννα δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο βιβλίο από ότι θυμάμαι και είχε και αρκετό γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Όφις και Κρίνο του Καζαντζάκη. Είναι το πρώτο του βιβλίο που έγραψε με το ψευδώνυμο Κάρμα Νιρβαμή. Δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα γιατί δεν είναι κάποια ιστορία, απλά περιγράφει με κάθε πιθανό τρόπο τον έρωτά του για μια γυναίκα. Είναι σε μορφή ημερολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Naroualis:

Το Dragonflight γράφτηκε σε 2 μέρη, το ένα κέρδισε το Hugo και το άλλο το Nebula και μετά ενώθηκαν σε ένα βιβλίο.

Φυσικά με κάλυψε η απάντησή σου και αυτό που έχω να πω είναι πως αν δεν σου πολυάρεσε το dragonflight, δύσκολα θα σου αρέσουν τα επόμενα, μια που κινούνται στο ίδιο επίπεδο. Ισως να φταίει και η μετάφραση, γιατί δεν έχει γίνει και η καλύτερη δουλειά....

 

Εγώ έχω τελειώσει εδώ και καιρό το the telling, της LeGuin, το οποίο δεν μου φάνηκε από τα καλύτερά της, αλλά για μια φορά ακόμα με εξέπληξε η ικανότητά της να δημιουργεί κόσμους τόσο διαφορετικούς από τους δικούς μας, αλλά με τόσες ομοιότητες.

Διάβασα το "Περηφάνια και προκατάληψη" (πέρασα και ξεπέρασα μια φάση ρομαντικής ενδοσκόπησης) και τώρα διαβάζω "το κεφάλι του Τούρκου", μια συλλογή διηγημάτων του Π. Κανελλάκη.

Edited by Sitronella
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα κι εγώ το Dragonflight. Πράγματι, το δεύτερο μέρος είναι καλύτερο από το πρώτο, αν και λίγο προβλέψιμο.

Επίσης τώρα κατάλαβα ότι αυτό είναι το βιβλίο που παρωδεί ο Τέρι Πράτσετ στο πρώτο βιβλίο του Discworld, το Color of Magic. Ως και το όνομα της ατίθασης ηρωίδας είναι σχεδόν το ίδιο (Λιέσα).

Κάθε τόσο, θυμόμουν τον Πράτσετ, και χαχάνιζα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον Βασιλιά με τα Κίτρινα του Τσέιμπερς. Μετά την μάπα του Κόναν, μπορώ να πω ότι χρειαζόμουν κάτι ΤΟΣΟ καλό για να συνέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το The Etched City, της K.J. Bishop. Πανέμορφο, τρομαχτικό βιβλίο.

 

Τώρα αρχίζω το The Bonehunters, το έκτο του Erikson. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα διηγήματα από το Ριπ Βαν Ουίνκλ, του Washington Irving... εντάξει τι να πω τώρα.. έχω μείνει μλκς. Απίστευτο γράψιμο. Τον προσκυνώ :worshippy: :worshippy: Δίκαια τον αποκαλούνε "πατέρα της αμερικανικής λογοτεχνίας"

Το συστήνω σε όλους, αν και δε ξέρω αν θα σας αρέσει τόσο πολύ. Εμένα μου άρεσε περισσότερο επειδή είναι ακριβώς στο στυλ μου - narrative γράψιμο (πολύ Infodumping και περιγραφές, αλλά όλα αριστοτεχνικά γραμμένα που δεν κουράζουν καθόλου, αλλά ίσα ίσα, σε πωρώνουν!) και οι ιστορίες ρομαντικές [εκ του ρομαντισμού] και κάνα-δυο ίσως να μπορούσαμε να πούμε πως είναι σκοτεινές και gothic ήπιας μορφής.

Θα ψάξω να βρω κι άλλα δικά του, γιατί έχω φάει κόλλημα τώρα.

 

 

:worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Greetings and salutations to everybody!

 

Κάποιοι με ξέρουν με όνομα γνωστή μάρκας αναπτήρων στο rpg.gr

Happy to be here!

Οκ...

Τώρα...

 

Ειμαι στην μέση περίπου στο βιβλίο "Phantom lady" του Cornell Woolrich

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες, Ζippo. Οι αναπτήρες zippo είναι από τους αγαπημένου μου, btw. :D

 

*

 

Τι διαβάζω;

 

Διάβασα το The Worm Ouroboros, του Eddison. Το είχα αφήσει τη μέση και, τώρα, το τελείωσα. Εξαιρετικό, αν δε σε πειράζει το γεγονός ότι είναι γραμμένο σε ye olde English.

 

Τώρα, διαβάζω το King of Foxes του Feist. Είμαι αρχή ακόμα για να κρίνω, αλλά δε νομίζω νάναι κάτι το ιδιαίτερο. Ο Feist έχει γίνει, πια, πολύ μέτριος. Χρειάζεται κάτι για να ανανεωθεί.

 

Επίσης, διαβάζω το Άρωμα του Ονείρου, του Τιμ Ρόμπιν. Περίεργο. Καλό. Θα δείξει. Πάντως, έχει μπόλικα τυπογραφικά η μετάφραση.

 

Και διαβάζω και το Color of Magic του Pratchet. Παρά τα όσα λένε, προσωπικά δε μου πολυαρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Τις συμμετοχές στο διαγωνισμό του περιοδικού Συμπαντικές Διαδρομές. Και μετά σκέφτομαι να πιάσω τον Κώδικα Da Vinci, μόνο και μόνο από περιέργεια

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, διαβάζω το Άρωμα του Ονείρου, του Τιμ Ρόμπιν. Περίεργο. Καλό. Θα δείξει. Πάντως, έχει μπόλικα τυπογραφικά η μετάφραση.

 

Τομ Ρόμπινς. Και όντως, όλα τα μεταφρασμένα του έχουν φοβερά λάθη!

 

Και διαβάζω και το Color of Magic του Pratchet. Παρά τα όσα λένε, προσωπικά δε μου πολυαρέσει...

 

Βλάσφημε :diablo:

 

Παράτησα το βιβλίο του Καζαντζάκη-αν και δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να το κάνω ποτέ αυτό-γιατί δεν άντεχα άλλο! Τώρα διαβάζω το Μάλλον Ακίνδυνος, το πέμπτο βιβλίο της τριλογίας Γυρίστε το Γαλαξία με Ωτοστοπ του Douglas Adams. Αναμενόμενα ευχάριστο και ξεκαρδιστικό. Αν και κανένα δεν ξεπερνάει το πρώτο της σειράς!

Link to comment
Share on other sites

Τελειωνω τον Χρησμο του Μανφρεντι.Το ειχα ξεχασει καπου στη βιβλιοθηκη!Ωραιο ειναι...αν και οχι ιστορικο μυθιστορημα-περισσοτερο αστυνομικο με μεταφυσικα στοιχεια.Θυμιζει λιγο Παλλαδιο και Χιμαιρα.

 

Παντως το γεγονος οτι διαδραματιζεται στην Ελλαδα-με σκηνη ακομη και στο Βολο!-με κανει να το εκτιμησω αρκετα.Βεβαια,μετα θελω κατι απο φανταστικη λογοτεχνια για να ερθω στα ισια μου...Ισως ψωνισω αμα κατεβω Αθηνα(αν φυγω Δευτερα απογευμα...πως θα περασω το πρωι?Χε,χε...).Αλλιως θα παω Θεσσαλονικη,αφου εδω εχει λιγα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..