Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

μια ερώτηση, έχει δει κανείς την ταινία από "Το αυτό"; γιατί όσον αφορά την ταινία δεν έχω ακούσει και τα καλήτερα..

Η ταινία έχει αφήσει ψυχολογικά τραύματα σε πολλά άτομα κει γύρω στα 30 που την είδαν μικροί στην τηλεόραση.

Εγώ δεν ήμουν ένα από αυτά τα άτομα, αλλά΄εχω ακούσει ότι έχει κάμποσες αλλαγές σε σχέση με το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση, έχει δει κανείς την ταινία από "Το αυτό"; γιατί όσον αφορά την ταινία δεν έχω ακούσει και τα καλήτερα..

Η ταινία έχει αφήσει ψυχολογικά τραύματα σε πολλά άτομα κει γύρω στα 30 που την είδαν μικροί στην τηλεόραση.

Εγώ δεν ήμουν ένα από αυτά τα άτομα, αλλά΄εχω ακούσει ότι έχει κάμποσες αλλαγές σε σχέση με το βιβλίο.

 

Άρα περίμενε 12 χρόνια να κλείσεις τα 30, Tattoman, να μην κινδυνεύεις, και δες την τότε!:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Την "Αϋπνία" του Κινγκ δεν την έχω διαβάσει.

 

Τρεις σελίδες και πενήντα δύο ποστ μετά, το μόνο που έμαθα είναι ότι έχει ένα ενδιαφέρον εξώφυλλο. Μαύρο φόντο και ένα πρόσωπο. Πάμε καλά. Ή... Πάμε καλά;

 

Έχουμε δηλώσει ότι είμαστε λογοτεχνικό φόρουμ. Βάλτε ένα SPOILER ALERT στον τίτλο και αρχίστε να συζητάτε το βιβλίο, κεφάλαιο-κεφάλαιο. "Τι λέει τώρα αυτός;" ή "Βαριέστε;"

 

(Είχα κάποτε έναν φίλο που όποια ταινία και να τον ρωτούσες αν την είχε δει, απαντούσε "Ναι, Αμέ!" Εννοούσε τις φωτογραφίες έξω από το σινεμά. :D )

Link to comment
Share on other sites

Την "Αϋπνία" του Κινγκ δεν την έχω διαβάσει.

 

Τρεις σελίδες και πενήντα δύο ποστ μετά, το μόνο που έμαθα είναι ότι έχει ένα ενδιαφέρον εξώφυλλο. Μαύρο φόντο και ένα πρόσωπο. Πάμε καλά. Ή... Πάμε καλά;

 

Έχουμε δηλώσει ότι είμαστε λογοτεχνικό φόρουμ. Βάλτε ένα SPOILER ALERT στον τίτλο και αρχίστε να συζητάτε το βιβλίο, κεφάλαιο-κεφάλαιο. "Τι λέει τώρα αυτός;" ή "Βαριέστε;"

 

(Είχα κάποτε έναν φίλο που όποια ταινία και να τον ρωτούσες αν την είχε δει, απαντούσε "Ναι, Αμέ!" Εννοούσε τις φωτογραφίες έξω από το σινεμά. biggrin.gif )

 

 

DinoHajiyorgi, νοιμίζω πως άμα θα ήθελες να μάθεις σχετικά με το βιβλίο θα ήταν καλή ιδέα να διμηουργήσεις ένα δικό σου topic που να ρωτάει σχετικά με το βιβλίο. (Αυτό έκανα και εγώ και οι άλλοι με βοήθησαν)

εγώ απλά ζητάω τις γνώμες των άλλων, απο εκεί και πέρα, άμα επεκταθεί η συζήτηση επάνω στο βιβλίο, δεν νομίζω πως θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς συζήτηση κάνουμε.

 

μια ερώτηση, έχει δει κανείς την ταινία από "Το αυτό"; γιατί όσον αφορά την ταινία δεν έχω ακούσει και τα καλήτερα..

Η ταινία έχει αφήσει ψυχολογικά τραύματα σε πολλά άτομα κει γύρω στα 30 που την είδαν μικροί στην τηλεόραση.

Εγώ δεν ήμουν ένα από αυτά τα άτομα, αλλά΄εχω ακούσει ότι έχει κάμποσες αλλαγές σε σχέση με το βιβλίο.

 

Άρα περίμενε 12 χρόνια να κλείσεις τα 30, Tattoman, να μην κινδυνεύεις, και δες την τότε!laugh.gif laugh.gif

 

 

Νομίζω πως είμαι αρκετά ώρημος και έχω δει τόσες πολλές και τρομαχτηκές ταινίες που μία ακόμη δεν θα με έβλαπτε!

Εσύ Κέλλυ την έχεις δει την ταινία;

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

DinoHajiyorgi, νοιμίζω πως άμα θα ήθελες να μάθεις σχετικά με το βιβλίο θα ήταν καλή ιδέα να διμηουργήσεις ένα δικό σου topic που να ρωτάει σχετικά με το βιβλίο. (Αυτό έκανα και εγώ και οι άλλοι με βοήθησαν)

εγώ απλά ζητάω τις γνώμες των άλλων, απο εκεί και πέρα, άμα επεκταθεί η συζήτηση επάνω στο βιβλίο, δεν νομίζω πως θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Το ότι βοηθήθηκες είναι μια χαρά. Δεν ήταν σκοπός μου να σε κατηγορήσω για το ερώτημα που έθεσες. Και τώρα μάλιστα, είσαι σχεδόν ένας από τους αναγνώστες του συγκεκρημένου βιβλίου.

 

Να υπάρχουν όμως δύο τόπικ για ένα βιβλίο... γιατί;

 

Μπαίνει κάποιος σε φόρουμ του φανταστικού και διαβάζει τίτλο τόπικ: "Αυπνία - Stephen King". Θα μπει λοιπόν να διαβάσει ανάλυση, παρουσίαση, συζήτηση και κριτική του βιβλίου από τα μέλη. Μπορείς να διαβάσεις άλλα ανάλογα τόπικ και στον Τρόμο, το Φάντασυ και την Επιστημονική Φαντασία. (Δες την παρουσίαση που έκανα στο Weaveworld του Barker.) Δεν είναι περίεργο, έως αστείο, λοιπόν, ο κάποιος που θα μπει στο τόπικ για την Αυπνία, να διαβάζει κάπου πενήντα ποστ του ότι "δεν κάνει να λέμε πολλά για την Αυπνία, μην το χαλάσουμε για όσους δεν το έχουν διαβάσει;" Αυτό ήθελα να επισημάνω.

Link to comment
Share on other sites

DinoHajiyorgi, νοιμίζω πως άμα θα ήθελες να μάθεις σχετικά με το βιβλίο θα ήταν καλή ιδέα να διμηουργήσεις ένα δικό σου topic που να ρωτάει σχετικά με το βιβλίο. (Αυτό έκανα και εγώ και οι άλλοι με βοήθησαν)

εγώ απλά ζητάω τις γνώμες των άλλων, απο εκεί και πέρα, άμα επεκταθεί η συζήτηση επάνω στο βιβλίο, δεν νομίζω πως θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Το ότι βοηθήθηκες είναι μια χαρά. Δεν ήταν σκοπός μου να σε κατηγορήσω για το ερώτημα που έθεσες. Και τώρα μάλιστα, είσαι σχεδόν ένας από τους αναγνώστες του συγκεκρημένου βιβλίου.

 

Να υπάρχουν όμως δύο τόπικ για ένα βιβλίο... γιατί;

 

Μπαίνει κάποιος σε φόρουμ του φανταστικού και διαβάζει τίτλο τόπικ: "Αυπνία - Stephen King". Θα μπει λοιπόν να διαβάσει ανάλυση, παρουσίαση, συζήτηση και κριτική του βιβλίου από τα μέλη. Μπορείς να διαβάσεις άλλα ανάλογα τόπικ και στον Τρόμο, το Φάντασυ και την Επιστημονική Φαντασία. (Δες την παρουσίαση που έκανα στο Weaveworld του Barker.) Δεν είναι περίεργο, έως αστείο, λοιπόν, ο κάποιος που θα μπει στο τόπικ για την Αυπνία, να διαβάζει κάπου πενήντα ποστ του ότι "δεν κάνει να λέμε πολλά για την Αυπνία, μην το χαλάσουμε για όσους δεν το έχουν διαβάσει;" Αυτό ήθελα να επισημάνω.

 

ΟΚ, DinoHajiyorgi, καταλαβένω και αποδέχομαι τα όσα γράφεις. Εγώ ζήτησα την γνώμη των παιδιών για το αν είναι καλό βιβλίο και για το αν αξίζει να το διαβάσω. Πράγμα που διευκρηνίζεται μαζί με τον τίτλο εκεί που γράφει"γνώμες". Επομένως δεν είναι υποχρεωτικό και απαρέτητο μέσα στο topic να αναλύουμε το περιεχόμενο και την υπόθεση του βιβλίου. Αυτά φιλικά πάντα. Και καταλαβένω τα όσα λες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βρίσκομαι σε δήλημα. Να πάρω το "Αυπνία" του Κίνγκ ή το "Αίθουσα φόνων" της Τζέιμς.

Είμαι πολύ κοντά στο να το επιχηρήσω και να πάρω το πρώτο μου βιβλίο του Stephen King-έχω διαβάσει τόσα θρίλερ και ούτε ένα του King

 

 

Πείτε μου πως σας φαίνετε το Αυπνία και αμα αξίζει να το διαβάσω.

Αυτό είναι το θέμα του τόπικ, και η συζήτηση επικεντρώθηκε στις γνώμες των μελών για το βιβλίο (που δεν έχω διαβάσει και τώρα ψήνομαι, χωρίς να υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΠΟΙΛΕΡ, η καλύτερη μου δηλαδή) και στη συνέχεια επεκτάθηκε και σε άλλα του Κίνγκ.

Για τον υφαντόκοσμο το θυμάμαι το τόπικ Ντίνο, αλλά μυρίζει τόσο σπόιλερ που δεν μπορώ καν να μπω γιατί δεν το έχω διαβάσει.

Κοινώς, όπως καταλαβαίνεις, για όλους έχει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναφέρει τι άποψη έχω για τα νήματα (γενικώς) αλλά μιας και έχω ξανά την ευκαιρία...

Πιστεύω οτι τα νήματα δεν είναι στατικά. Ούτε περιορισμένα. Στην ουσία είναι καταγραμμένες συζητήσεις που θα κάναμε και στην πραγματική μας ζωή. Μεταβάλλονται. Κανείς δεν μπορεί να περιορίσει μια συζήτηση σε ένα νήμα επειδή την δημιούργησε ο ίδιος ή επειδή θέλει να λάβει τις απαντήσεις που αυτός επιθυμεί. Έχουμε δει που καταλήγουν τέτοιες προσπάθειες.

 

Το παλικάρι ρώτησε συγκεκριμένα, όπως λέει κι ο Ντιν πιο πάνω, για το αν είναι καλό ή όχι το βιβλίο και ποια είναι η γνώμη των μελών που το διάβασαν. Δεν ζήτησε περίληψη, ούτε και ανάλυση του βιβλίου. Πάνω σε αυτό λοιπόν πήρε και τις απαντήσεις. Έπειτα έκανε μια ακόμη ερώτηση για άλλο βιβλίο (μιας και το έφερε η κουβέντα biggrin.gif ). Πήρε και εκεί απαντήσεις. Μεταξύ άλλων δόθηκαν διευκρινήσεις για πράγματα που ισχύουν , και πράγματα που δεν ισχύουν (τι είδους βιβλία γράφει ο Κινγκ π.χ) με βάση αυτά που γνώριζαν τα μέλη. Μια χαρά το βλέπω ως εδώ. Μέσα στο θέμα συζήτηση, με παρακλάδια προς άλλες συζητήσεις που αν χρειαστεί (αν φτάσουμε π.χ να έχουμε πολλά ποστ για το "Αυτό") θα γίνει split το τοπικ δημιουργώντας ένα καινούριο νήμα (για να βρίσκεται πιο εύκολα στην αναζήτηση).

Αν ήθελες να μάθεις Ντίνο τι θέμα έχει το βιβλίο και πως είναι οι χαρακτήρες θα μπορούσες πολύ απλά να ρωτήσεις. Ουτε περίεργο είναι, ούτε αστείο να συζητάμε για το εξώφυλλο ή απλά για το αν είναι ένα καλό (γενικώς) βιβλίο ή ένα κακό. Δεν αναζητούν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες απαντήσεις ούτε τους προβληματίζουν τα ίδια ερωτηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Tattoman, δεν την έχω δει την ταινία. Δεν το ήξερα καν ότι υπάρχει ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Tattoman, δεν την έχω δει την ταινία. Δεν το ήξερα καν ότι υπάρχει ταινία.

 

 

ok, wordsmith.

 

Έχω αναφέρει τι άποψη έχω για τα νήματα (γενικώς) αλλά μιας και έχω ξανά την ευκαιρία...

Πιστεύω οτι τα νήματα δεν είναι στατικά. Ούτε περιορισμένα. Στην ουσία είναι καταγραμμένες συζητήσεις που θα κάναμε και στην πραγματική μας ζωή. Μεταβάλλονται. Κανείς δεν μπορεί να περιορίσει μια συζήτηση σε ένα νήμα επειδή την δημιούργησε ο ίδιος ή επειδή θέλει να λάβει τις απαντήσεις που αυτός επιθυμεί. Έχουμε δει που καταλήγουν τέτοιες προσπάθειες.

 

Το παλικάρι ρώτησε συγκεκριμένα, όπως λέει κι ο Ντιν πιο πάνω, για το αν είναι καλό ή όχι το βιβλίο και ποια είναι η γνώμη των μελών που το διάβασαν. Δεν ζήτησε περίληψη, ούτε και ανάλυση του βιβλίου. Πάνω σε αυτό λοιπόν πήρε και τις απαντήσεις. Έπειτα έκανε μια ακόμη ερώτηση για άλλο βιβλίο (μιας και το έφερε η κουβέντα biggrin.gif ). Πήρε και εκεί απαντήσεις. Μεταξύ άλλων δόθηκαν διευκρινήσεις για πράγματα που ισχύουν , και πράγματα που δεν ισχύουν (τι είδους βιβλία γράφει ο Κινγκ π.χ) με βάση αυτά που γνώριζαν τα μέλη. Μια χαρά το βλέπω ως εδώ. Μέσα στο θέμα συζήτηση, με παρακλάδια προς άλλες συζητήσεις που αν χρειαστεί (αν φτάσουμε π.χ να έχουμε πολλά ποστ για το "Αυτό") θα γίνει split το τοπικ δημιουργώντας ένα καινούριο νήμα (για να βρίσκεται πιο εύκολα στην αναζήτηση).

Αν ήθελες να μάθεις Ντίνο τι θέμα έχει το βιβλίο και πως είναι οι χαρακτήρες θα μπορούσες πολύ απλά να ρωτήσεις. Ουτε περίεργο είναι, ούτε αστείο να συζητάμε για το εξώφυλλο ή απλά για το αν είναι ένα καλό (γενικώς) βιβλίο ή ένα κακό. Δεν αναζητούν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες απαντήσεις ούτε τους προβληματίζουν τα ίδια ερωτηματικά.

 

ακριβώς αυτό προσπαθούσα τόση ώρα να πω, και συμφωνώ απόλυτα με τον Drake Ramore.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο θέμα συζήτηση, με παρακλάδια προς άλλες συζητήσεις που αν χρειαστεί (αν φτάσουμε π.χ να έχουμε πολλά ποστ για το "Αυτό") θα γίνει split το τοπικ δημιουργώντας ένα καινούριο νήμα (για να βρίσκεται πιο εύκολα στην αναζήτηση).

Μπα, μάλλον θα πάει να ενωθεί με το τόπικ για τον Stephen King όταν θα έρθει η ώρα του.

Link to comment
Share on other sites

Η ταινια του βιβλιου "το Αυτο" ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ καλη. εχει σκηνες εντονης ανατριχιλας και η μορφη του κλοουν ειναι απο μονη της τρομακτικη. ευτυχως ή δυστυχως η ταινια ειναι τεραστια, γιατι εχει γυριστει για την τηλεοραση. ειχα κανει το λαθος να τη δω την πρωτη φορα στο σταρ...αρχισε στις 9 και τελειωσε κοντα στις 2 το πρωι!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, το τελείωσα το "Αυπνία". Μου φάνικε πολύ ωραίο, όχι το κορυφαίο βιβλίο αλλά γοητευτικό και με πολύ ωραία χαρακτιριστικά. Εγώ το ευχαριστήθηκα. Τώρα ήρθε η ώρα για "Το Αυτό".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγνώμη, αλλά κινδυνεύω να καώ στην πυρά ως αιρετική αν πω ότι ενώ λατρεύω τη λογοτεχνία τρόμου, ο King δε μου αρέσει καθόλου; Διάβασα και το Blaze το ΣΚ που μας πέρασε και για άλλη μια φορά, δε μου είπε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά κινδυνεύω να καώ στην πυρά ως αιρετική αν πω ότι ενώ λατρεύω τη λογοτεχνία τρόμου, ο King δε μου αρέσει καθόλου; Διάβασα και το Blaze το ΣΚ που μας πέρασε και για άλλη μια φορά, δε μου είπε κάτι.

Ανάλογα τι έχεις διαβάσει. Κι εμένα μου άρεσαν πολύ 2-3 βιβλία του (Salems Lot, Carrie, Πράσινο Μίλι) αλλά δύσκολα θα πάρω να διαβάσω κάτι άλλο από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι θυμάμαι, έχω διαβάσει το ΙΤ, το Misery, το Rose Madder, το Χρήσιμα αντικείμενα, το Dolores Clairborne, το Secret Windows και διάφορα διηγηματα σε ανθολογίες. Ειλικρινά, αν και βρίσκω πολλές από τις ιδέες του πρωτότυπες, η γραφή του πλατειάζει και πολλά από τα βιβλία του κάνουν "κοιλιά". Νομίζω πως αυτό παθαίνεις αν είσαι συγγραφέας αυτου του βεληνεκούς και έχεις πάνω από το κεφάλι σόυ ένα συμβόλαιο εκδοτικού οίκου που λέει θέλω 1.000 σελίδες σε έξι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αργός ο Κινγκ, παίρνει τον χρόνο του να πει κάτι.

Απο την άλλη πάλι οι χαρακτήρες που πλάθει πηγαίνοντας με αυτόν τον ρυθμό είναι τόσο ζωντανοί που μπορείς μερικές φορές να μυρίσεις και την κολώνια τους. Είναι θέμα γούστου τελικά.

 

Υ.Γ Και ο υιός Κινγκ (Joe Hill) στο ίδιο στυλ γράφει...περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό παθαίνεις αν είσαι συγγραφέας αυτου του βεληνεκούς και έχεις πάνω από το κεφάλι σόυ ένα συμβόλαιο εκδοτικού οίκου που λέει θέλω 1.000 σελίδες σε έξι μήνες.

Νομίζω ότι ο King πουλάει τόσο που μπορεί να αγνοήσει τον εκδοτικό του.

 

Αυτό που με ενοχλεί στον Κίνγκ είναι ότι το πρώτο μισό είναι τρόμος και μετά η ομάδα ενώνεται και πάει να πολεμήσει το τέρας. Όχι σε όλα τα βιβλία του, αλλά σε πάρα πολλά. Είναι αργός, γράφει εξαιρετικούς χαρακτήρες, αλλά στο τέλος θέλω περισσότερες ανατριχίλες από ένα βιβλίο τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο King μου αρέσει απλά πάρα πάρα πολύ...

Νομίζω ότι είναι εκπληκτικός παραμυθάς και έχει γράψει πάρα πολλές ωραίες ιστορίες!

Έχω διαβάσει ότι κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στα ελληνικά, υπάρχουν πολλά μέτρια βιβλία ακόμα και 2-3 κακά, αλλά γενικά κανένα βιβλίο του δεν σε αφήνει αδιάφορο (εκτός ίσως από τους Νυχτερίτες και το Σάκος με κόκκαλα).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είχα διαβάσει το Hearth Shaped Box χωρίς να ξέρω ποιος είναι ο κύριος Hill. Είχα συμπαθήσει τον πρωταγωνιστή, ήταν πολύ ανθρώπινος και αληθοφανής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα διάβασα την Αυπνία του Κίνγκ και η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος γραφής του δεν με έκανε να ανατριχιάσω από τον τρόμο και να μου προκαλέσει έντονα συναισθήματα φόβου. Αυτό που με άγγιξε περισότερο στον τρόπο γραφής του είναι οι περιγραφές και οι αναπτύξεις του σε κάποια επιστημονικά και φανταστικά θέματα. Γράφει ωραία όμως σε κάποια σημέια το παρακάνει και γράφει περιτά. Από το πρώτο βιβλίο του που διάβασα πάντως τον συμπάθησα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο King μου αρέσει απλά πάρα πάρα πολύ...

Νομίζω ότι είναι εκπληκτικός παραμυθάς και έχει γράψει πάρα πολλές ωραίες ιστορίες!

Έχω διαβάσει ότι κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στα ελληνικά, υπάρχουν πολλά μέτρια βιβλία ακόμα και 2-3 κακά, αλλά γενικά κανένα βιβλίο του δεν σε αφήνει αδιάφορο (εκτός ίσως από τους Νυχτερίτες και το Σάκος με κόκκαλα).

 

 

 

 

Θέλεις να με πείς οτι σε άρεσε το "Η ιστορία της Λίσι" και το "Κούτζο";;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω "η ιστορία της Λίσι" δεν άρεσε σε κανέναν (που κατάφερε να το τελειώσει).

Εγώ το παράτησα...χάλι μαύρο!

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να με πείς οτι σε άρεσε το "Η ιστορία της Λίσι" και το "Κούτζο";;

To πρώτο δεν το ξέρω. Είμαι όμως fan του Cujo. Βιβλίου και ταινίας.

 

Μετά το Carrie και το Salem's Lot, που είχα διαβάσει στα ελληνικά εδώ, από τη σειρά Μαύρη Βιβλιοθήκη, βιβλία όπως Cujo, Firestarter, Christine και The Stand, ήταν τα πρώτα που διάβασα στα αγγλικά στην Αμερική, καθώς μάθαινα για πρώτη φορά τον King στα 80s.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..