Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Το κοράκι είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο.

Το κινητό γράφτηκε πολλά χρόνια αργότερα απο έναν πιο έμπειρο King που εξακολουθεί να γράφει καλά, είναι βασισμένος σε μια καλή ιδέα αλλά το βιβλίο δεν "τραβάει πολύ" και έχει αρκετές ομοιότητες με το κοράκι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

την περιληψη του κορακι δεν την βρισκω πουθενα....μηπως μπορει καποιος να την γραψει??

ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

αντιγράφω απο το site του Λιβάνη

"Πρώτα ήρθαν οι μέρες της επιδημίας... Έπειτα ήρθαν τα όνειρα... Εφιάλτες που προειδοποιούσαν για την έλευση του σκοτεινού άντρα. Ο αποστάτης του θανάτου. Τα βήματά του ακούγονταν κάθε νύχτα στους δρόμους. 'Αρχοντας του πολέμου και πρίγκιπας του σκότους. Ήρθε η ώρα του. Η αυτοκρατορία του αναπτύσσεται στη Δύση και η στιγμή της Αποκάλυψης προβάλλει."

 

Είναι Εκδόσεις Λιβάνη αν αυτό σε βοηθά. Και μην ξεχνάς google is your friend..

 

Είναι ουσιαστικά η μάχη μεταξύ του καλού και του κακού. 2 ομάδες σχηματίζονται μετά το ξέσπασμα μιας επιδημίας. Σε κάποια στιγμή, είναι μοιραίο να συγκρουστούν.. Αυτή τη σύγκρουση παρουσιάζει ο Κινγκ.. Ο τίτλος ο ελληνικός είναι λίγο άσχετος με το βιβλίο, του οποίου ο πρωτότυπος είναι The Stand.

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

ωραιο ακουγεται θα το κοιταξω και αυτο και το κινητο και θα δω πιο απο τα 2 θα αγορασω!

τον εχω παρει απο φοβο τον Stephen King επειδη ειχα ξεκινησει το Μαυρο σπιτι και δεν μου αρεσε καθολου πραγματικα,βαρετο.....δεν ξερω αν το εχετε διαβασει και αν εχετε την ιδια γνωμη.Ελπιζω το κορακι και το κινητο να εχουν πιο πολυ δραση :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις αγορασει ακόμη το κινητό, κάνε σιγά σιγά σιγά βήματα προς τα πίσω και αγόρασε το κοράκι. Σιγά σιγά όμως, μπορεί αν κουνηθείς γρήγορα να πεταχτεί από το ράφι και να σε κάνει να το αγοράσεις! Δεν το χω διαβάσει, αλλά ο κολλητός (τον οποίον εμπιστεύομαι σε τέτοια πραγματα) αναγκάστηκε να το σταματήσει γιατί η καρδιά του κάπου ξέχασε να χτυπάει από την βαρεμάρα... ΓΙα την ακρίβεια, (τον πήρα τηλέφωνο και μου τα λέει αυτός τώρα για να μην τα λέω από μνήμης) οι πρωτες 200 σελιδες αναλώνονται σε περιγραφές γεγονότων δίχως καμια εξέλιξη στην πλοκή. Αν βρεθεί κανείς να το αντικρούσει αυτό ή αν σου ακούγεται ενδιαφέρον...

 

Πάντως στην θέση σου, θα διάβαζα καλύτερα το κοράκι και θα έψαχνα και άλλες κριτικές για το Κινητό πριν το ριψοκινδυνεύσω.

Link to comment
Share on other sites

ωχ αυτο που φοβομουν!

ετσι ηταν και το Μαυρο σπιτι που το βαρεθηκα!!!!

50 σελιδες περιγραφη του τοπιου και των ανθρωπων και 1-2 για ενα σημαντικο γεγονος.

Λογικα δεν θα αγορασω Stephen King ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως προτιμάς σπλατεριές περισσότερο. Δύσκολο για να βρεις κάτι σε Κινγκ (σαν να λέμε, σε αυτό το χρώμα χιχι :D ). Δοκίμασε τα Hellraiser, και γενικά Clive Barker.. μου φαίνεται θα είναι πιο κοντά στο στύλ σου.

Link to comment
Share on other sites

Sora_1 πρέπει να είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που ανάμεσα στα 50τόσα βιβλία που έχει γράψει ο King διάλεξες το Μαύρο Σπίτι για να ξεκινήσεις!

 

1) Το βιβλίο αυτό γράφτηκε σχετικά πρόσφατα και όλοι ξέρουν ότι ο King δυστυχώ δεν γράφει πλέον όπως έγραφε παλιά

2) Το έχει γράψει μαζί με τον Peter Straub που σημαίνει ότι δεν μπορείς να ξέρεις σε τι ποσοστό έχει συνεισφέρει ο ένας ή ό άλλος συγγραφέας

3) Το Μαύρο Σπίτι αποτελεί την συνέχεια ενός βιβλίου που έγραψε πάλι μαζί με τον Peter Straub (το οποίο ήταν αρκετά καλό) και κυκλοφορεί με τον τίτλο Το Φυλαχτό (Τhe Talisman)

 

Θα σου έκανε λίγο κακή εντύπωση για τον King αλλά πιστεύω ότι αν διαβάσεις οποιοδήποτε άλλο από τα παλιά βιβλία του θα σου αρέσει... Μπορείς να ξεκινήσεις και με κάποια συλλογή διηγημάτων όπως τη Νυχτερινή Βάρδια ή το Εφιάλτες και Ονειρότοποι.

Link to comment
Share on other sites

εχει διαβασει κανεις το κορακι και το κινητο του Stephen King?

Πως σας φανηκαν? σκεφτομαι να τα αγορασω καποια στιγμη!

Διαβαζονται ευκολα? Ρωταω γιατι ειχα αγορασει το Μαυρο σπιτι και δεν αντεξα να το διαβασω ολο,βαρεθηκα......ελπιζω να μην ειναι ετσι και αυτα!

Το κοράκι.

Link to comment
Share on other sites

Sora_1 πρέπει να είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που ανάμεσα στα 50τόσα βιβλία που έχει γράψει ο King διάλεξες το Μαύρο Σπίτι για να ξεκινήσεις!

 

1) Το βιβλίο αυτό γράφτηκε σχετικά πρόσφατα και όλοι ξέρουν ότι ο King δυστυχώ δεν γράφει πλέον όπως έγραφε παλιά

2) Το έχει γράψει μαζί με τον Peter Straub που σημαίνει ότι δεν μπορείς να ξέρεις σε τι ποσοστό έχει συνεισφέρει ο ένας ή ό άλλος συγγραφέας

3) Το Μαύρο Σπίτι αποτελεί την συνέχεια ενός βιβλίου που έγραψε πάλι μαζί με τον Peter Straub (το οποίο ήταν αρκετά καλό) και κυκλοφορεί με τον τίτλο Το Φυλαχτό (Τhe Talisman)

 

Θα σου έκανε λίγο κακή εντύπωση για τον King αλλά πιστεύω ότι αν διαβάσεις οποιοδήποτε άλλο από τα παλιά βιβλία του θα σου αρέσει... Μπορείς να ξεκινήσεις και με κάποια συλλογή διηγημάτων όπως τη Νυχτερινή Βάρδια ή το Εφιάλτες και Ονειρότοποι.

 

χεχεχε

ετσι φαινεται....αλλα δεν ηξερα να διαλεγω τοτε...καποια στιγμη σιγουρα θα δοκιμασω και king!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως προτιμάς σπλατεριές περισσότερο. Δύσκολο για να βρεις κάτι σε Κινγκ (σαν να λέμε, σε αυτό το χρώμα χιχι :D ). Δοκίμασε τα Hellraiser, και γενικά Clive Barker.. μου φαίνεται θα είναι πιο κοντά στο στύλ σου.

 

Γενικα θελω ενα βιβλιο να εχει δραση και αγωνια , οχι συνεχεια ανουσιες περιγραφες,τις βαριεμαι!

αλλα μαρεσουν και τα σπλατερ η αληθεια ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αν είναι να διαβάσεις το Μαυρο Σπίτι διάβασε πρώτα το Φυλαχτό που είναι το 1ο της ιστορίας. Εμένα με είχε κουράσει κάπως αν και γενικά το ευχαριστήθηκα. Για το Κοράκι ούτε λόγος. 2 φορές το έχβ ξεκινήσει και τις 2 το παράτησα. Δε ξέρω με κούρασε πάρα πολύ οι περιγραφές και η φλυαρία του Κινγκ. Το Κινητό σαφώς διαβάζετε πιο ευχαριστά αν και είναι κατώτερο ποιοτικά (υποτίθεται). Εγώ από Κινγκ θα σου πρότεινα Το Αυτο, Νυχτερινή Βάρδια, Σαλεμς Λοτ, Το Παιχνίδι του Τζέραλντ. Τα καλά παλιά δηλαδή.

 

Τώρα αν είσαι φίλος του σπλάτερ οπως εγω, διάβασε Γκραχαμ Μαστερτον, Κλάιβ Μπάρκερ, Brian Lumley, Simon Clark.

Αυτά. τα-τα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα οτι το Κοράκι είναι ενα βαρετό βιβλίο. Διάβασα μάλιστα την extended έκδοση(1000+ σελίδες) και την ευχαριστήθηκα. Είναι ενα σχετικά ''επικό'' βιβλίο με πολλούς χαρακτήρες και πολύ ανάπτυξη χαρακτήρων.

 

Απο Κινγκ θα πρότεινα και τις συλλογές με διηγήματα, κυρίως το Νυχτερινή Βάρδια.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τα "Σάλεμ'ς Λότ", "Κριστίν", "Ο δρομέας" και φυσικά το "Πρόσωπο του φόβου"

Link to comment
Share on other sites

Όχι βαρετό το κοράκι ρε παιδιά. Είναι μια μεγάλη ιστορία στην οποία ο Κινγκ έχει δημιουργήσει πολύ δυνατούς χαρακτήρες (καλούς και κακούς) με τα πάνω τους και τα κάτω τους αλλά κυρίως γεμάτους ανθρώπινες αδυναμίες. Άνθρωποι απλοί καθημερινοί έρχονται αντιμέτωποι με τον χειρότερο εφιάλτη τους βιώνοντας παράλληλα την πιο έντονη μεταφυσική τους εμπειρία. Η προσπάθεια για την επιβίωση είναι σκληρή και πολλές φορές τους αναγκάζει να φτάσουν στα άκρα. Παρ όλα αυτά εκείνοι αποφασίζουν να ζήσουν να ξαναδημιουργήσουν να αγαπήσουν και να αγαπηθούν, να ξαναπέσουν στα σφάλματα του παρελθόντος και να πολεμήσουν με γυμνά χέρια ενάντια σε έναν εχθρό, ασύλληπτο για το ανθρώπινο μυαλό. Οι αποφάσεις τους πολλές φορές οδηγούν απευθείας στην αυτοκαταστροφή τους. Είναι ένα βιβλίο που σου αφήνει ζωντανές εικόνες που αντέχουν στο χρόνο. Είναι κλάσεις ανώτερο από το cell.

Ως μεγάλη ιστορία δεν μπορεί να σε έχει μόνιμα στην πρίζα. Έχει τις διακυμάνσεις της αλλά πιστεύω πως είναι από τα πιο ευκολοδιάβαστα βιβλία του μεγέθους του. Εκτός αν δεν είσαι του είδους ή αν δε σου αρέσει ο συγγραφέας.

Edited by kitsos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω και του είδους είμαι και ο συγγραφέας μου αρέσει (έχω διαβάσει τα περισ/ρα), αλλά τι να πω, δε ξέρω, το Κοράκι με έκανε να βαρεθώ απόλυτα και ειλικρινά. Το μοναδικό του Κινγκ που είχε τέτοια επίδραση πάνω μου. Αντε και ο Σάκος με τα Κόκκαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Έχοντας από Κινκ αδιάβαστα -στα Ελληνικά- μονάχα τα Περι Συγγραφής, το Κινητό και το Μπλέιζ, θεωρώ το Καρδιές στην Ατλαντίδα ως μακράν το καλύτερο βιβλίο του. Ιδίως οι δύο πρώτες ιστορίες του ήταν πολύ συγκινητικές. Από 'κει και πέρα ξεχωρίζω το Αυτό, Σάλεμς Λοτ, Ντολόρες Κλέμπορν, Χρήσιμα Αντικείμενα, Το Καλοκαίρι της Διαφθοράς, Στάσου Πλάι μου, Ρίτα Χαίηγουωρθ, Πράσινο Μίλι, η Ομίχλη και Κριστίν. Η Ονειροπαγίδα το χειρότερο του. Επίσης είχε και ορισμένες πολύ ωραίες ιστοριες στις συλλογές του (Η Κάντιλακ του Ντόλαν, Κράουτς Έντ, 'Ολα είναι Δυνατά, Το Τελευταίο Σκαλοπάτι). Ο Μαύρος Πύργος αν εξαιρέσω το τέσσερα που ήταν απίστευτο, δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Θα μου άρεζε πολύ περισσότερο αν είχε πιο πολύ έρημο, σαλούν και πιστολίδι. Αυτό όμως ίσως να οφείλεται στο ότι μου αρέσουν πολύ τα westerns. Ξέρετε τώρα, Τζων Γουέιν, Λι Βαν Κλιφ, Κλιντ Ίστγουντ κ.α. :horse:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κανείς σας δεν αναφέρει τα...

 

Dead Zone

post-1004-1233005919_thumb.jpg

Firestarter

post-1004-1233005938_thumb.jpg

Cujo

post-1004-1233005965_thumb.jpg

 

Εξαίσια βιβλία, από την εποχή που δικαίως εδραίωνε το όνομα του ως "μεγάλος!" Είχα την την τύχη να τα διαβάσω πριν τα δω μετά στο σινεμά. Το Dead Zone έγινε αγαπημένη ταινία, το Firestarter ηλίθια ταινία του μεγαλομανή DeLaurentis, και το Cujo, το θεωρώ μεν καλή ταινία, έχει όμως δύσκολο θέμα που είναι ευκολότερο να το διαβάζεις από το να το βλέπεις.

 

[Και το Stand φυσικά, που είναι το αριστούργημα του.]

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κανείς σας δεν αναφέρει τα...

 

Dead Zone

post-1004-1233005919_thumb.jpg

Firestarter

post-1004-1233005938_thumb.jpg

Cujo

post-1004-1233005965_thumb.jpg

 

Εξαίσια βιβλία, από την εποχή που δικαίως εδραίωνε το όνομα του ως "μεγάλος!" Είχα την την τύχη να τα διαβάσω πριν τα δω μετά στο σινεμά. Το Dead Zone έγινε αγαπημένη ταινία, το Firestarter ηλίθια ταινία του μεγαλομανή DeLaurentis, και το Cujo, το θεωρώ μεν καλή ταινία, έχει όμως δύσκολο θέμα που είναι ευκολότερο να το διαβάζεις από το να το βλέπεις.

 

[Και το Stand φυσικά, που είναι το αριστούργημα του.]

 

Ναι για την Νεκρή Ζώνη έχεις δίκιο, ήταν πολύ ωραίο. Μου έχει μείνει στο μυαλό η σκηνή όπου η σύντροφος του Τζόνι Σμιθ κλαίει πάνω από τον τάφο του και λέει πως αυτό που έγινε ήταν άδικο. Ή μήπως είναι από κάποιο άλλο βιβλίο του αυτό, πάει πολύς καιρός που το διάβασα και δεν θυμάμαι καλά. Το Firestarter δεν το έχω διαβάσει ακόμα και δεν ξέρω. Η ταινία ήταν όντως πολύ ηλίθια. Όσο αφορά το Κοράκι έχω μπερδευτεί. Κυκλοφορούν τελικά δύο εκδοχές του, ή μια λογοκριμένη και ή άλλη όχι; Αν ναι ο Λιβάνης τα έχει βγάλει και τα δύο; Εγώ έχω αυτό το 950 σελίδων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κανείς σας δεν αναφέρει τα...

 

Dead Zone

post-1004-1233005919_thumb.jpg

Firestarter

post-1004-1233005938_thumb.jpg

Cujo

post-1004-1233005965_thumb.jpg

 

Εξαίσια βιβλία, από την εποχή που δικαίως εδραίωνε το όνομα του ως "μεγάλος!" Είχα την την τύχη να τα διαβάσω πριν τα δω μετά στο σινεμά. Το Dead Zone έγινε αγαπημένη ταινία, το Firestarter ηλίθια ταινία του μεγαλομανή DeLaurentis, και το Cujo, το θεωρώ μεν καλή ταινία, έχει όμως δύσκολο θέμα που είναι ευκολότερο να το διαβάζεις από το να το βλέπεις.

 

[Και το Stand φυσικά, που είναι το αριστούργημα του.]

 

θα τα θάψω εγώ. Το "The dead zone" είχε μια καλή ιδέα αλλα το τέλος ήταν άκυρο. Σαν να ήθελε ο Κίνγκ απλά και μόνο να τελειώσει το βιβλίο, με οποιοδήποτε κόστος. Το "Firestarter" δεν το ξέρω, αλλα το "Cujo" για μένα είναι πεταμένα λεφτά, χαλαρά απο τα χειρότερα του και με μια απίστευτα ηλίθια ιδέα... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κοράκι το είχα δει σε βίντεο πολύ παλιά. Ήταν 3 κασέτες. Συνολικά 6 ώρες συνεχόμενες! Το λάτρεψα. Ήταν Παρασκευή που το είδα και τη Δευτέρα έγραφα διαγώνισμα στη Βιολογία. Κι όλα αυτά με τον ιό, δεν ξέρω, μου έδωσε ένα κίνητρο (ενώ δεν εστιάζεται εκεί η ταινία/το βιβλίο). Στρώθηκα και διάβασα παρόλους τους αντιπερισπασμούς. Ήταν ο πρώτος και τελευταίος άριστος βαθμός σε εξεταστική.. σνιφ σνιφ...

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κοράκι το είχα δει σε βίντεο πολύ παλιά. Ήταν 3 κασέτες. Συνολικά 6 ώρες συνεχόμενες! Το λάτρεψα. Ήταν Παρασκευή που το είδα και τη Δευτέρα έγραφα διαγώνισμα στη Βιολογία. Κι όλα αυτά με τον ιό, δεν ξέρω, μου έδωσε ένα κίνητρο. Στρώθηκα και διάβασα παρόλους τους αντιπερισπασμούς. Ήταν ο πρώτος και τελευταίος άριστος βαθμός σε εξεταστική.. σνιφ σνιφ...

 

Εγώ το είχα πετύχει σε μία έξοδο μου στο στρατό σε κασέτες και δεν το πήρα ο βλάκας. Και τώρα ψάχνω να το βρω και δεν μπορώ. Ίσως και να το έχουν ξαναβγάλει όμως, δεν ξέρω έχω πολύ καιρό να κοιτάξω. Όσο για την καλύτερη τηλεοπτική διασκευή βιβλίου του Κινκ πιστεύω πως το Ρίτα Χαίηγουωρθ δεν έχει αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κοράκι το είχα δει σε βίντεο πολύ παλιά. Ήταν 3 κασέτες. Συνολικά 6 ώρες συνεχόμενες! Το λάτρεψα. Ήταν Παρασκευή που το είδα και τη Δευτέρα έγραφα διαγώνισμα στη Βιολογία. Κι όλα αυτά με τον ιό, δεν ξέρω, μου έδωσε ένα κίνητρο (ενώ δεν εστιάζεται εκεί η ταινία/το βιβλίο). Στρώθηκα και διάβασα παρόλους τους αντιπερισπασμούς. Ήταν ο πρώτος και τελευταίος άριστος βαθμός σε εξεταστική.. σνιφ σνιφ...

 

Για να καταλάβω, όταν λέτε το "Κοράκι" για ποιο βιβλίο μιλάτε; Το "The Stand";

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, όταν λέτε το "Κοράκι" για ποιο βιβλίο μιλάτε; Το "The Stand";

 

Ναι αυτό. Με την επιδημία που πέφτει στην Αμερική. Έχω ακούσει όμως πως ο Λιβάνης το απέδωσε λάθος, Το Οχυρό θα έπρεπε (;) να λέγεται

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό. Με την επιδημία που πέφτει στην Αμερική. Έχω ακούσει όμως πως ο Λιβάνης το απέδωσε λάθος, Το Οχυρό θα έπρεπε (;) να λέγεται

 

Δύσκολο να το μεταφράσεις και να αποδώσεις καθώς πρέπει. Βγαίνει από το "στέκομαι" και αναφέρεται στη "ακλόνητη στάση" κάποιου ή κάποιων ενάντια σε κάτι. Π.χ. αυτό που έκανε ο Λεωνίδας με τους 300 του ήταν ένα stand κατά των Περσών. Και στο έργο αυτό του Κίνγκ, stand είναι το ταξίδι και η άφιξη των τεσσάρων μέσα στο στόμα του λύκου όπου παραδίδονται, μεσσιανικά, σαν αρνιά προς σφαγή, αλλά ακλόνητοι ενάντια στο πρόσωπο του κακού.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..