Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Οκ παιδιά ευχαριστώ για τα σχόλια σας. Αύριο που θα πάω για να κάνω πιο πλούσια τη συλλογή με βιβλία του Κινγκ, θα πάρω το "Νυχτερινή βάρδια", το "Όλα είναι δυνατά", το "Κριστίν" και το "Χρήσιμα αντικείμενα" ή τέλος πάντων όποια απο αυτά βρώ. Στα καυτά μεσημέρια του Ιουλίου και του Αυγούστου θα τα ξεκοκκαλίσω...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Παιδιά, βρίσκομαι σε δήλημα. Να πάρω το "Αυπνία" του Κίνγκ ή το "Αίθουσα φόνων" της Τζέιμς.

Είμαι πολύ κοντά στο να το επιχηρήσω και να πάρω το πρώτο μου βιβλίο του Stephen King-έχω διαβάσει τόσα θρίλερ και ούτε ένα του King

 

 

Πείτε μου πως σας φαίνετε το Αυπνία και αμα αξίζει να το διαβάσω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να κόψεις τις φλέβες σου;laugh.gif

Το Αϋπνία δεν το συνιστώ με τίποτα για να ξεκινήσεις τις περιηγήσεις στους κόσμους του Κινγκ. Βαρύ, δύσπεπτο, αργό. Ανάθεμα και αν ήξερε και ο ίδιος που θέλει να το πάει αρχικά. Δεν είναι άσχημο βιβλίο, αλλά σε καμία περίπτωση μην ξεκινήσεις απο αυτό.

 

Πιάσε κάποια απο τις συλλογές διηγημάτων του, ή αν θέλεις βιβλίο το "Σαλεμς Λοτ" ή "Χρήσιμα αντικείμενα" ή ακόμη και την "Λαμψη" ή το "Ντεσπερέσιον". Έπίσης "Το κοράκι" είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως η Αϋπνία ήταν το πρώτο του Κινγκ που διάβασα (κάπου στα δεκαέξι μου), και εκτός του ότι πραγματικά είχα φοβηθεί (δεν το έχω ξαναπάθει από τότε με άλλο βιβλίο), μπορώ να πω ότι το είχα απολαύσει. Σίγουρα βέβαια δεν είναι τόσο καλό όσο το Κοράκι, η Μίζερι και άλλα του Κινγκ που έχω διαβάσει από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η αϋπνία μάλλον μου άρεσε αλλά συμφωνώ πως δεν είναι ενδεικτικό για να είναι το πρώτο Κινγκ βιβλίο σου :p Είναι λίγο περίεργο γενικά, αλλά τελικά έχει πολύ ωραία ιστορία. Εγώ το πρώτο που είχα διαβάσει από Κινγκ ήταν το Κοράκι (βασικά the Stand το λένε το βιβλίο) και για χρόνια τον είχα λατρέψει κι είχα διαβάσει σχεδόν τα πάντα, ό,τι είχε γράψει και ως Κινγκ και ως Μπακμαν (τα οποία μου αρέσουνε και περισσότερο μάλλον). Μια άλλη καλή επιλογή για να ξενκινήσεις μαζί του είναι το Κάρυ. Γνωστό, παλιό κι αγαπημένο, ένα βιβλίο που σε πείθει πως αυτός ο άνθρωπος είναι συγγραφέας ρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει, αλλά θα συμφωνήσω ότι το Σάλεμς Λοτ είναι από τις καλύτερες εισαγωγές στο γράψιμο του Κίνγκ.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν το προτείνω, εκτός και αν

θέλεις στα καπάκια να ξεκινήσεις το "Dark tower" γιατι είναι κάτι σαν prequel.

 

βασικά για πρώτο Stephen King, πρότεινω "Salems lot" ή "Christine" ή εστω το "The dark half". :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστώ παιδιά. Πάντως ακόμη δεν ξέρω τι να κάνω. Αν κρίνω από τα περισσότερα σχόλια σας δεν είναι το κατάληλο βιβλίο για να ξεκεινήσω. Θα το σκεφτώ. Ευχαριστώ και πάλι.!

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστώ παιδιά. Πάντως ακόμη δεν ξέρω τι να κάνω. Αν κρίνω από τα περισσότερα σχόλια σας δεν είναι το κατάληλο βιβλίο για να ξεκεινήσω. Θα το σκεφτώ. Ευχαριστώ και πάλι.!

 

Tattoman μην τους ακούς, η Αυπνία είναι πολύ καλό βιβλίο. Τσίμπα το!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι καλό βιβλίο, αλλά ίσως δεν είναι το ιδανικό για να ξεκινήσει κάποιος να διαβάζει Στήβεν Κινγκ. Καλύτερα Σάλεμς Λοτ, Κριστίν ή Η Λάμψη για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, μην ανυσηχήτε βρήκα την καλήτερη λύση και είναι και τζάμπα, το δανίστηκα από την δημοτική βιβλιοθήκη και ότι βγει

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε στην Δημοτική σας βιβλιοθήκη Κινγκ;

!!!!!

 

Ουάου!thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχετε στην Δημοτική σας βιβλιοθήκη Κινγκ;

!!!!!

 

Ουάου!thmbup.gif

 

 

ναι, και εγώ τώρα γράφτικα και έπθα πλάκα. Έχει καμιά δεκαριά βιβλία του κινγκ. Τώρα στο Αυπνία είμαι στην σελ 60 και για ξεκείνημα μου φαίνεται καλό. Θα δούμε στην πορεία.

Πάντως αυτό που με τράβηξε αμέσως με αυτό το βιβλίο είναι το εξώφυλλό του. Μετά κοίταξα και την περίληψη και μου φάνικε καλό. Άντε να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Έχετε στην Δημοτική σας βιβλιοθήκη Κινγκ;

!!!!!

 

Ουάου!thmbup.gif

 

Νομίζω οτι σε όλες τις βιβλιοθήκες εχει Stephen King. Στην δικιά μας έχει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Θα με κάνετε να ψάξω στην δημοτική βιβλιοθήκη της πόλης μου!

Πολύ αμφιβάλω πάντως οτι έχει.

Παλαιότερα (θά' χει 15 χρόνια βέβαια) που είχα κάρτα βιβλιοθήκης και πήγαινα αραιά και που, δεν έπαιζε τίποτα απο τον χώρο του φανταστικου (εκτός απο Βερν που θεωρείται κλασσικός)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, που τη γνωριμία μου με τον Κινγκ μέσω της Αϋπνίας την ξεκίνησα, από τη δημοτική βιβλιοθήκη το είχα δανειστεί το βιβλίο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Η Αυπνία δεν ήταν το πρώτο του King που διαβασα (μάλλον είχα προηγηθεί άλλα 7-8) αλλά είναι από τα αγαπημένα μου. Πέρα από το πώς ξεκινά και πού θέλει να καταλήξει η ιστορία κυλάει πολύ γρήγορα κι ωραία. Θυμάμαι οτι για αρκετές μέρες σκεφτόμουν αυτά τα ανθρωπάκια...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, από ό,τι κατάλαβα οι απόψεις σας είναι τελείως διαφορετικές. Είμαι στην σελ 100 και μου φένεται ωραίο. Δεν βλέπω να κλίνουν προς κάποια πλευρά οι απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς οτι είναι άσχημο βιβλίο.

Απλά είναι ενα βαρύ,αργό βιβλίο που δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για να γνωρίσεις τον Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Από αυτά που μένουν στο μυαλό για πάντα.

Για λίγο μπήκα στον πείρασμο να μείνω άυπνος και να δω τι θα γίνει...

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο βιβλίο του Κινγκ που διάβασα και πραγματικά το λάτρεψα. Βέβαια, έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε, αλλά ακόμα θυμάμαι ότι δεν είχα τρομάξει έτσι με άλλο βιβλίο.

 

Άλλα προσωπικά, αγαπημένα βιβλία του Κινγκ είναι οι Νυχτερίτες, το Κοράκι, το Ντεσπερέισον και το Πράσινο Μίλι. Επίσης, ορισμένες συλλογές του, όπως το Εφιάλτες και Ονειρότοποι, έχουν μερικές πολύ αξιόλογες ιστοριούλες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό, όλοι με την αυπνία ξεκινήσατε;laugh.gif

 

Ρε μπας και είχατε αυπνίες και είπατε "Δεν πιάνω κάτι βαρύ;"!laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικά μάλλον καλά έκανα που το ξεκήνησα. Εμένα πάντως μέχρι στηγμής μου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό, όλοι με την αυπνία ξεκινήσατε;laugh.gif

 

Ρε μπας και είχατε αυπνίες και είπατε "Δεν πιάνω κάτι βαρύ;"!laugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

 

Darke Ramore, πιστεύω πως αυτο το βιβλίο τράβηξε τους άλλους όπως και εμένα λόγο του εξωφύλλου του, είναι τέλειο και έτσι εγώ το πρωτήμησα από το άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει ακόμη με το ολόμαυρο εξώφυλλο με το κεφάλι ή το άλλαξαν;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..