Jump to content

Ξαναδιαβάζετε τα βιβλία σας;


trillian
 Share

Recommended Posts

Σπάνια ξαναδιαβάζω βιβλία, προτιμώ να διαβάσω κάτι καινούριο, αν και πολλές φορές ανοίγω ένα διαβασμένο βιβλίο και διαβάζω ορισμένα κομμάτια.

 

Πάντως τελευταία συνέβη κάτι συνταράκτικ που αξίζει να αναφέρω: Όταν τέλειωσα την τελευταία σελίδα του maldoror, αφού κοίταξα για λίγο το ταβάνι εκστασιασμένος, γύρισα ξανά στην πρώτη σελίδα και το άρχισα ξανά :o

 

 

Αναγιγνώσκοντας, με έκσταση και προσοχή, τα τελευταία λόγια του αγαπητού συνοδοιπόρου Μελδόκιου, δύναμαι να αναφωνήσω, φίλτατοι αναγνώστες, μονάχα ένα πράγμα: Ωχ...! --Βάρδος

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρωτιμώ να με "καλέσει" ενα βιβλίο αλλα ναι, ξαναδιαβάζω τα βιβλία μου, σαν να είναι η πρώτη φορά!!!

Η τα διαβάζω σε αλλές μορφές, πχ κομικ η audiobook η σε αλλη γλώσσα, κατα προτίμηση του συγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρωτιμώ να με "καλέσει" ενα βιβλίο αλλα ναι, ξαναδιαβάζω τα βιβλία μου, σαν να είναι η πρώτη φορά!!!

Η τα διαβάζω σε αλλές μορφές, πχ κομικ η audiobook η σε αλλη γλώσσα, κατα προτίμηση του συγραφέα.

 

Δεν έχω πολύ χρόνο στην διάθεσή μου, ούτε την απαιτούμενη ηρεμία που χρειάζεται για να διαβάσω με προσοχή ένα βιβλίο. Πολλές φορές ξεκινάω κάποιο και μετά το αφήνω. Γι' αυτό διαβάζω κυρίως το καλοκαίρι και τότε επιλέγω ένα καινουρίο. Τα μόνα που έχω διαβάσει αμέτρητες φορές είναι δύο βιβλία με παραμύθια από όλο τον κόσμο. :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

αυτα που αποτελουν τα αγαπημενα μου βιβλια, συνηθως σκεφτομαι καποια στιγμη να τα ξαναδιαβασω. Το θεμα ομως ειναι οτι μου εχουν μεινει τοσο πολυ οι σκηνες και οι περιγραφες τους στο μυαλο, που τελικα δε το κανω σχεδον ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ανασκαφή!

 

Εγώ γενικά έχω ένα μεγάλο θέμα με την επανάληψη. Την λατρεύω! Βιβλία, ταινίες, video games, τραγούδια, δεν χορταίνω να τα ξαναζώ, όσες φορές μου κάνει κέφι. Τα τελευταία τέσσερα περίπου χρόνια το έχω μειώσει αρκετά, φτάνοντάς το σε υγιές επίπεδο (εχμ, εκτός από μία περίπτωση), αλλά ακόμη το κάνω και δεν βρίσκω το λόγο να σταματήσω. Δηλαδή, δεν καταλαβαίνω τους ανθρώπους που δεν ξαναδιαβάζουν ένα βιβλίο και δεν ξαναβλέπουν μια ταινία (και δεν ξαναπαίζουν ένα παιχνίδι, και δεν ξαναεπισκέπτονται ένα μέρος που τους άρεσε...). Το μόνο που με κάνει να το μειώνω είναι το ότι θέλω να γνωρίζω και καινούργια πράγματα, αλλά αυτό δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μου γίνει άγχος. Ξέρω πολύ καλά πως όσο και να βιαστώ δεν μου φτάνουν πέντε ζωές για να διαβάσω τα βιβλία που θα με ενδιέφεραν (από όσα υπάρχουν ήδη, χώρια τι κυκλοφορεί κάθε μέρα).

 

Πολλά βιβλία τα έχω διαβάσει δύο και τρεις φορές (αν κάποιο μου αρέσει αρκετά, η δεύτερη ανάγνωση είναι απλά νόμος). Υπάρχουν όμως μερικά που μετρούν παραπάνω, και ένα που έχει διψήφιο αριθμό αναγνώσεων, αφού για χρόνια ήταν η ξεκούραση, η χαλάρωση, το αραξοβόλι μου. :french_blank:

(Αλήθεια, μήπως είχαμε κι άλλο τόπικ με το ίδιο θέμα; :hmm: )

Link to comment
Share on other sites

 

(Αλήθεια, μήπως είχαμε κι άλλο τόπικ με το ίδιο θέμα; :hmm: )

Nαι, εχεις δικιο..Τωρα το ειδα...ειναι αυτο http://community.sff.gr/topic/8409-%CE%B8%CF%85%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2/

Sorry, δε το ειχα δει προηγουμενως και απαντησα σε αυτο...:)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αααα, έτσι πες. Γιατί ενώ έγραφα την απάντηση, διαπίστωσα ότι κάποτε τα έχω ξαναπεί αυτά. (Η επανάληψη, που έλεγα :lol: )

 

Δεν πειράζει. Δυο topics για το ίδιο θέμα, σημαίνει ότι το θέμα είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μου αρέσει πάρα πολύ να ξαναδιαβάζω βιβλία που μου άρεσαν, μου φαίνεται αδιανόητο να μην το κάνω. Πως δηλαδή να μην ξαναδιαβάσω αριστουργήματα όπως Καρδιές στην Ατλαντίδα, Η Ονειρική Αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ, Η Κόρη του Βασιλιά της Χώρας των Ξωτικών, και Κόναν ο Κατακτητής; Πως να μην ξαναδιαβάσω τους Άθλιους, τον Κόμη Μοντεχρήστο και τον Ροβινσώνα Κρούσο; Την Νεκρή Σαιζόν του Κέτσαμ; :evil: Δύσκολο, πολύ δύσκολο. Ωστόσο υπήρχε ένα διάστημα στην ζωή μου που έπιανα μόνο ήδη διαβασμένα βιβλία, με αποτέλεσμα να μένω στάσιμος, να μην διαβάζω τίποτα καινούργιο. Προσπαθώ λοιπόν όσο γίνεται να κρατώ μία ισορροπία, και να ξαναδιαβάζω αυτά που μου άρεσαν, αλλά και να γεύομαι καινούργιες εμπειρίες.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ειναι δυνατον να μην ξαναδιαβασεις ορισμενα βιβλια που σε σημαδεψαν..δεν ειναι δυνατον να μην ξαναδιαβασεις ξανα και ξανα σκηνες που καναν την τριχα σου να σηκωθει..Αλλωστε ενα καλο βιβλιο ποτε δεν δινει ολα του τα μυστικα με την πρωτη αναγνωση συμφωνα με εναν μεγαλο συγγραφεα και συμφωνω απολυτα..Συνηθως τα βιβλια που μου αρεσουν τα διαβαζω τρεις φορες..Την πρωτη τα διαβαζω με μια ανασα, την δευτερη μελετω τους χαρακτηρες και την τριτη τα απολαμβανω πιο πολυ και απο την πρωτη..Υπαρχει ενα βιβλιο που το εχω διαβασει πανω απο δεκα φορες και ειναι το Στασου πλαι μου του Κινγκ..

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά τα διαβάζω απνευστί ειδικά όταν είναι αγωνίας τρόμου κλπ, που καίγομαι να μάθω τι θα γίνει. Την δεύτερη φορά το απολαμβάνω και παρατηρώ καλύτερα τους χαρακτήρες όπως ο Roland. Υπάρχουν και κάποια που χρειάζομαι 2η ανάγνωση για να τα πιάσω καλύτερα. Αλλιώς τα βλέπω την 1η φορά αλλιώς την επόμενη.

Mετα...ανάλογα το βιβλίο. Κάποια τα έχω λιώσει στο διάβασμα. Ειδικά όταν δεν έχω καινούργιο βιβλίο στα χέρια μου αλλά διάθεση για ανάγνωση, διαλέγω ένα που έχω όρεξη να ξαναδιαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..