Jump to content

Στίβεν Έρικσον (Steven Erikson)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

To τολκινοειδές φάντασυ είναι κακό γιατί είναι ανέμπνευστο, Χείρων, όχι επειδή έχει πολλά βιβλία η κάθε ιστορία.

 

Εμένα όσα και βιβλία να έχει μια ιστορία δε με χαλάει. Αρκεί όλα τα βιβλία να έχουν κάτι να πούνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαβαζοντας το 2ο βιβλιο...

Ουαου!Αυτη η πορεια του Κολταιην...φοβερη!

Παρεπιπτοντως θυμιζει αρκετα την καθοδο των Μυριων.Αρχικα νομιζα οτι θα γινοταν κατι στο στυλ της Αθηναικης εκστρατειας στη Σικελια αλλα οκ.

Παντως φερνει σε Θουκυδιδη και Ξενοφων ωρες ωρες...αμα εισαι του επαγγελματος τελικα...

Ανυπομονω να δω τι θα γινει οταν πλακωσουν ολοι οι "σουπερ δυνατοι"...Τυφλα να 'χει το Ντραγκονμπωλ!(Οκ,πλακα κανω...)

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εδώ θα βρείτε μια κριτική για το Night of Knives, συγγραφέας του οποίου είναι ο συνδημιουργός του κόσμου του Μαλαζάν (όταν ακόμα φτιαχνόταν για rpg από τους δύο συγγραφείς). Φαίνεται ενδιαφέρον, αρκεί βέβαια κάποιοι (ο υποφαινόμενος δηλαδή) να στρωθεί να τελειώσει το τρίτο και να διαβάσει και τα υπόλοιπα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
what I'm trying to say is this. Whan I was a kid I started watching dragon ball anime cartoon and thought it childish, but more I watched i came to a startling conclusion that world of DBZ is very complex with many races, worlds, hierarchy of goods, power and magic even realistic sex/violence, good characterization, ruthless killers who killed millions becomming neutral or even good, inner fights within them... the world of DBZ is huge!!! But problem with cartoon was that characters got to powerfull I mean superman was like a fly compared to them. It all became introduceing next power then can crush the universe and distroy goods them...

 

so when I read Erikson's work i enjoy parts with soliders, I really like them, the intrigue, frendship, but other races aren't different with their skills and special gifts, they are just 2 powerfull.

 

Do you know why I like spiderman? Because his powers are subtle and many and he uses his brain. what is the point of making of super here that is invincible just brutally strong and immortal, and then killing it?... Charachters are like oranges and apples, like riding 2 different books - one brillant novel, and other a bit childish worldcrushing anime chartoon...

 

Ένας απλός αναγνώστης του Steven Erikson, θέτει σχετικά απλοϊκά μα εύστοχα ένα θέμα που με απασχόλησε καθως διαβάζω τα βιβλία και τα συγκρίνω με άλλα έργα όπως π.χ. το Song of Ice and Fire, ακόμα και το Earthsea. Μήπως τελικά καποιοι χαρακτηρες παραείναι μονόπλευρα δυνατοί; Μήπως θα μπορούσαν να απουσιάζουν ή να είναι διαφορετικοί; Σχολιάστε...

Link to comment
Share on other sites

Blackcloak, ισχύει αυτό που λες, αλλά βέβαια δεν είναι απαραίτητα αρνητικό. Ίσα ίσα που είναι ένα από τα στοιχεία που κάνουν την σειρά να ξεχωρίζει από τα άλλα βιβλία που ανέφερες (και που προδίδουν τις αρπιτζάδικες καταβολές του κόσμου). Μπορώ να καταλάβω πολύ καλά τον παραλληλισμό με το Dragonball, μιας κι εμένα οι άπειροι gamawa χαρακτήρες με παραπέμπουν σε άνιμε, αλλά η αλήθεια είναι ότι χωρίς όλους αυτούς η σειρά θα ήταν εντελώς διαφορετικοί.

Προσωπικά περισσότερο με χαλάνε οι διάσπαρτοι εσωτερικοί μονόλογοι της σειράς και οι αρχικά ασύνδετες πλοκές των περισσότερων βιβλίων (που έχω διαβάσει ως τώρα) παρά οι υπερβολικά δυνατοί χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλό να βλέπαμε περισσότερους απλούς στρατιώτες και λιγότερους ascendants, μάγους και δαίμονες; Μήπως όπως λέει ο τύπος οι διαφορετικές φυλές θα έπρεπε να είναι πιο "διαφορετικές" από το "ζω 200+ πλάσια χρόνια από τους ανθρώπους κι έχω την elder magic racial ability";

 

Μήπως να βλέπαμε λιγότερα απάνθρωπα κτήνη να ανατινάζονται από μια φούχτα εκρηκτικά και περισσότερους διαλόγους (κι όχι διαλόγους που καταλήγουν να θυμίζουν μονολόγους);

 

Τελικά ίσως δε θα έβλαπτε να φαινόταν και η καθημερινή ζωή των ανθρώπων για κάποιο διάστημα και να υπάρχουν περισσότεροι χαρακτήρες όπως ο circle breaker και ο kruppe αντί για gamawa σαν τον onos toolan και τον anomandaris (καλό θα ήταν αν υπήρχαν μόνο αυτοί κι άλλοι 3-4, αλλά απότι έχω ακούσει στα επόμενα βιβλία γίνεται πανικός). Ίσως θα ήταν ακόμα καλύτερα αν o quick ben ήταν ο πιο "δυνατός" χαρακτήρας του κόσμου(που φυσικά αυτό απλά σημαίνει πως η γενικότερη καφρίλα θα ήταν πιο watered down κι όχι ο quick ben πιο δυνατός).

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα ήταν ακόμα καλύτερα αν o quick ben ήταν ο πιο "δυνατός" χαρακτήρας του κόσμου(που φυσικά αυτό απλά σημαίνει πως η γενικότερη καφρίλα θα ήταν πιο watered down κι όχι ο quick ben πιο δυνατός).

Αν σου πω ότι παίζει ο πιο κάφρος από όλους να είναι ο Quick Ben τί θα απαντήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω προς τι όλα αυτά τα "μήπως", ωρε Σωτήρη. Ναι, παίζει και να γινόταν καλύτερο έτσι. Αλλά θα συνέχιζε να είναι Erikson; Αμφιβάλλω.

 

Πάντως, σε δικαιολογώ, γιατί είσαι πρώτο βιβλίο ακόμα. Αν συνεχίσεις, θα δεις πως παρά την ασύλλυπτη, πολλές φορές, δύναμη των υπόλοιπων, ο Erikson εκθειάζει σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό τους ανθρώπους και το potential τους, οι οποίοι τελικά φαίνεται να είναι και αυτοί με τις λιγότερες δεσμεύσεις στον κόσμο του...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι σε ένα κόσμο είναι κάπως παρωχημένο να δημιουργήσεις 100 πανίσχυρους χαρακτήρες που κρατάει ο ένας υπό έλεγχο τον άλλο και κατ' επέκτασιν πανίσχυρες φυλές που για τους y ή z λόγους παρήκμασαν και πλέον δεν κάνουν τίποτα. Και μόνο η δύναμη να δημιουργείς νερό ή να ταξιδεύεις αποστάσεις μέσω μαγείας νομίζω ότι σε κάνει πολύ πιο δυνατό από το μέσο άνθρωπο και δε χρειάζεται να είσαι ούτε αθάνατος ούτε θεός ούτε να έχεις μαγικά όπλα.

Δεν μπορώ να ξέρω Γιάννη αν ο Έρικσον θα απέδιδε καλά κάτι διαφορετικό, διότι προφανώς δεν έχει μέχρι στιγμής ασχοληθεί με άλλου είδους φαντασία. Όμως προσωπικά όταν διαβάζω ένα βιβλίο (ή περισσότερα) επισημαίνω τα στοιχεία που μου άρεσαν κι αυτά που δε μου άρεσαν και σκέφτομαι πως θα μπορούσαν να εξαλειφθούν τα τα δεύτερα και να παραμείνουν ή να επαυξηθούν τα πρώτα. Δεν με χαλάει να πώ ότι κάποια στοιχεία δε μου άρεσαν επειδή "είναι χαρακτηριστικά του συγγραφέα" Προσωπικά νομίζω ότι επειδή οι πανίσχυροι μάγοι,θεοί και δαίμονες, όπως και οι αρχαίες φυλές πολύ μεγαλύτερης από ανθρώπινης δύναμης είναι κοινός τόπος στη σύγχρονη φαντασία, όποιο βιβλίο δεν περιλαμβάνει τέτοια πράγματα ή τα περιλαμβάνει περιορισμένα/διαφορετικά, τελικά, κερδίζει πιο πολλά στον τομέα πρωτοτυπία απόσα χάνει.

 

Τελικά σε τί διαφέρουν οι δαίμονες του Έρικσον από τα όμοια τέρατα των dnd κόσμων; Διάβασα ακόμα και τη φράση "demons leave the material plane once enough damage has been inflicted on them".

Γιατί δε γίνεται να δούμε περισσότερη από την καθημερινή ζωή των ανθρώπων;

Είναι απαραίτητα τα "+7 magic weapons of soul stealing";

Γιατί πρέπει να υπάρχουν κακοί που θέλουν να κατακτήσουν τον κόσμο απλά επειδή υπάρχει;

Γιατί οι θεοί παίζουν ξύλο όπως στα Realms;

Το "επειδή έτσι είναι ο κόσμος του Έρικσον, take it or leave it" δε μου λέει κάτι πέραν του ότι "δε θέλω να ακούω ότι ορισμένα στοιχεία των βιβλίων δεν άρεσαν, επείδή γράφτηκαν από το Θεό".

Τώρα ,συγγνώμη, αλλά με αυτή τη νοοτροπία διαφωνώ.

 

 

Αν σου πω ότι παίζει ο πιο κάφρος από όλους να είναι ο Quick Ben τί θα απαντήσεις;

 

Ότι μακάρι να ήταν περίπου έτσι όλοι οι κάφροι... Και επίσης ότι δεν είναι θεός.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι σε ένα κόσμο είναι κάπως παρωχημένο να δημιουργήσεις 100 πανίσχυρους χαρακτήρες που κρατάει ο ένας υπό έλεγχο τον άλλο και κατ' επέκτασιν πανίσχυρες φυλές που για τους y ή z λόγους παρήκμασαν και πλέον δεν κάνουν τίποτα. Και μόνο η δύναμη να δημιουργείς νερό ή να ταξιδεύεις αποστάσεις μέσω μαγείας νομίζω ότι σε κάνει πολύ πιο δυνατό από το μέσο άνθρωπο και δε χρειάζεται να είσαι ούτε αθάνατος ούτε θεός ούτε να έχεις μαγικά όπλα.

Δεν μπορώ να ξέρω Γιάννη αν ο Έρικσον θα απέδιδε καλά κάτι διαφορετικό, διότι προφανώς δεν έχει μέχρι στιγμής ασχοληθεί με άλλου είδους φαντασία. Όμως προσωπικά όταν διαβάζω ένα βιβλίο (ή περισσότερα) επισημαίνω τα στοιχεία που μου άρεσαν κι αυτά που δε μου άρεσαν και σκέφτομαι πως θα μπορούσαν να εξαλειφθούν τα τα δεύτερα και να παραμείνουν ή να επαυξηθούν τα πρώτα. Δεν με χαλάει να πώ ότι κάποια στοιχεία δε μου άρεσαν επειδή "είναι χαρακτηριστικά του συγγραφέα" Προσωπικά νομίζω ότι επειδή οι πανίσχυροι μάγοι,θεοί και δαίμονες, όπως και οι αρχαίες φυλές πολύ μεγαλύτερης από ανθρώπινης δύναμης είναι κοινός τόπος στη σύγχρονη φαντασία, όποιο βιβλίο δεν περιλαμβάνει τέτοια πράγματα ή τα περιλαμβάνει περιορισμένα/διαφορετικά, τελικά, κερδίζει πιο πολλά στον τομέα πρωτοτυπία απόσα χάνει.

 

Τελικά σε τί διαφέρουν οι δαίμονες του Έρικσον από τα όμοια τέρατα των dnd κόσμων; Διάβασα ακόμα και τη φράση "demons leave the material plane once enough damage has been inflicted on them".

Γιατί δε γίνεται να δούμε περισσότερη από την καθημερινή ζωή των ανθρώπων;

Είναι απαραίτητα τα "+7 magic weapons of soul stealing";

Γιατί πρέπει να υπάρχουν κακοί που θέλουν να κατακτήσουν τον κόσμο απλά επειδή υπάρχει;

Γιατί οι θεοί παίζουν ξύλο όπως στα Realms;

Το "επειδή έτσι είναι ο κόσμος του Έρικσον, take it or leave it" δε μου λέει κάτι πέραν του ότι "δε θέλω να ακούω ότι ορισμένα στοιχεία των βιβλίων δεν άρεσαν, επείδή γράφτηκαν από το Θεό".

Τώρα ,συγγνώμη, αλλά με αυτή τη νοοτροπία διαφωνώ.

Ίσως επειδή αρχικά ο κόσμος του Malazan φτιάχτηκε ως campaign setting για AD&D, με τόσο τροποποιημένο σύστημα που τελικά κατέληξαν να παίζουν σε gurps.

Όταν αργότερα οι δύο δημιουργοί άρχισαν να γράφουν έγραφαν ιστορίες στον κόσμο αυτό. Κάπως έτσι ξεπήδησε και το βιβλίο "Gardens of the moon".

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θεωρώ ότι ένα βιβλίο είναι καλύτερο να απέχει από rpg κόσμο όσο πιο πολύ γίνεται(ιδανικά να το διαβάζει άνθρωπος που δεν έχει ξαναπαίξει rpg ποτέ στη ζωή του και να το εκτιμά απλά και μόνο σα βιβλίο). Δε λέω ότι η συνάφεια μεταξύ των δύο μειώνει την αξία του βιβλίου στο 0, αλλά προσωπικά διαβάζω το βιβλίο μάλλον παρά αυτήν κι όχι εξαιτίας της.

Σίγουρα πάντως έχει πρωτότυπα στοιχεία και αξίζει, αλλά αυτό δε με εμποδίζει να επισημαίνω όσα δε μου άρεσαν(και θεωρώ πως αν ήταν διαφορετικά θα έβγαινε καλύτερο).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μιας και έφτασα αισίως στο 4ο βιβλίο της σειράς είπα να αναβιώσω το τοπικ για έναν από τους σπουδαιότερους σύγχρονους συγγραφείς φάντασυ.

Ο τύπος προχωράει τη σειρά με γοργούς ρυθμούς αν και -από όσα έχω ακούσει για τα πιο πρόσφατα βιβλία-δεν βλέπω να οδεύει τόσο γοργά για το κλείσιμο της σειράς.Το κόβω να κάνει απότομο κλείσιμο με διάφορα κουλά.

Από τα 3 πρώτα θα έλεγα ότι το 2ο είναι που μου άρεσε κάπως περισσότερο.Αλλά και το β μισό του 3ου ήταν πολύ καλό.Το πλήθος φυλών μου τη σπάει λίγο,οι σούπερ ντούπερ χαρακτήρες είναι οκ για μένα.Μόνο που σε αυτή την περίπτωση έτσι και είσαι απλά ένας δυνατός μάγος την έχεις κάτσει τη βάρκα.Κάπου κοντά θα τριγυρίζει ένας ascendant ή ακόμη και θεός ή έστω ο Anomander Rake με το σπαθάκι του...

Τη μανία να ανοίγει νέες ιστορίες με νέους χαρακτήρες σε νέα βιβλία ακόμη να τη χωνέψω αλλά τέσπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παρήγγειλα το Gardens of The Moon απο το Amazon, μαζί με κάποια άλλα (σε αυτά περιλαμβάνεται και το Α Game of Thrones, μιας και αποφάσισα να ασχοληθώ και με το φάντασυ).. Κάποιος να δώσει μια συνολική περίληψη της σειράς;;; Χωρίς σπόιλερς... :) ^_^

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το Gardens of The Moon απο το Amazon, μαζί με κάποια άλλα (σε αυτά περιλαμβάνεται και το Α Game of Thrones, μιας και αποφάσισα να ασχοληθώ και με το φάντασυ).. Κάποιος να δώσει μια συνολική περίληψη της σειράς;;; Χωρίς σπόιλερς... :) ^_^

4 βιβλία στη σειρά και ακόμα δεν έχω καταλάβει την ακριβή περίληψη. Κύριο ρόλο παίζουν οι πόλεμοι μιας αυτοκρατορίας σε 2 ηπείρους, αν και τα διάφορα plot threads αρχίζουν να δένουν νομίζω από το 6ο βιβλίο. Το πρώτο πάντως διαβάζεται σχεδόν αυτοτελές, το δεύτερο ξεκινάει τη δεύτερη πλοκή, 3ο και 4ο συνεχίζουν αντίστοιχα τις πλοκές αυτές και το 5ο είναι αρχή ενός τρίτου thread.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Θα τα διαβάσω.. Τα παρέλαβα σήμερα αλλά έχω 1μισο! βιβλίο του S.King ακόμη, και μετά θα περιλάβω τη στοίβα.. :cheer:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πάντως να κάνεις υπομονή με τους πολλούς χαρακτήρες και τις φαινομενικά άσχετες άπειρες υποπλοκές.

Επίσης,μολονότι είναι ως κάποιο βαθμο rpgιστικο φάντασυ είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό military fantasy.Οπότε ετοιμάσουμε για εκτενείς περιγραφές των πολέμων της Μαλαζάνιας αυτοκρατορίας και τις ιστορίες των ηρώων,στρατηγών,αντιπάλων,απλών στρατιωτών,θεών,ημίθεων,τεράτων,ιερέων,ιστορικών κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Πάντως θα κάνω αποτοξίνωση απο τα βιβλιοπωλεία.. Πήγα να παραλάβω ένα που είχα ζητήσει για δώρο, και ζαχάρωνα τα παιδιά του Χούριν... Μετά με χαστούκισα και πήγα σπίτι..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας παδιά!

 

Τον τελευταίο καιρό έχω ψάξει αρκετά στο ίντερνετ το θέμα Ερικσον και Malazan Book γενικότερα, και μόλις προχ8ές παρήγγειλα τους Κήπους του Φεγγαριού μιας και μου κίνησε πολύ το ενδιαφέρον η σειρά. Η απορία που θέλω να εκφράσω αφορά την ευκολία με την οποία διαβάζει κανείς τα επόμενα βιβλία της σειράς που δεν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά. Εγω δεν έχω διαβάσει ποτέ ξενόγλωσσο βιβλίο, κατέχω όμως Proficiency. Τί λέτε, θα καταφέρω να βγάλω άνετα τα επόμενα βιβλία έχοντας διαβάσει το 1ο στα ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε διαβασε το 1ο στα Ελληνικα αφου το πηρες και αν δεν σε μπερδεψει(αν και το 1ο νομιζω ειναι το πιο απλο...αλλα και παλι στα πεταει χυμα απο τη μεση καποια πραγματα οποτε και παλι ψαχνεσαι),τοτε παρε και το 2ο στα Αγγλικα.Ευκαιρια ειναι να αρχισεις να διαβαζεις στα Αγγλικα,να εκμεταλευτεις επιτελους το ρημαδι το Proficiency.Στα Αγγλικα μπορεις να διαβασεις σχεδον τα παντα απο φανταστικη λογοτεχνια(γιατι εδω που τα λεμε ποσα να μεταφραστουν στα Ελληνικα;) και σε σαφως χαμηλοτερη τιμη.Ασε που συνηθως πιανουν και λιγοτερο ογκο οποτε θα τα βολευεις καλυτερα στη βιβλιοθηκη σου.

Ενα μειονεκτημα παντως με το 1ο στα Ελληνικα και τα υπολοιπα στα Αγγλικα ειναι οτι στο 2ο βιβλιο πχ θα σου παρει λιγο μεχρι να καταλαβεις ποιος ειναι ποιος γιατι απο οσο ξερω η Ελληνικη μεταφραση αποδιδει τα παρατσουκλια στα Ελληνικα.Ετσι τα ονοματα έχουν μεγαλη διαφορα.Πχ Γουισκιτζακ=Ποτης,Χεντζ=Φραχτης κτλ(δες και το ποστ νουμερο 9 του παροντος τοπικ οπου αναφερεται πιο αναλυτικα ο Βαρδος σε αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Τύριον, και καλώς ήρθες.

Κι εγώ είχα διαβάσει τους Κήπους του Φεγγαριού στην ελληνική μετάφραση, ενώ μόλις πριν από λίγο καιρό τελείωσα το επόμενο της σειράς, το The Deadhouse Gates. Γενικά, δεν νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερη δυσκολία να το διαβάσει στο πρωτότυπο κάποιος με επαρκή γνώση αγγλικών. Με τα ονόματα τη βρίσκει κανείς την άκρη, ποιο αντιστοιχεί σε ποιον, κι εξάλλου εδώ εμφανίζονται νέοι ήρωες, αρκετοί του πρώτου βιβλίου λείπουν ή έχουν ελάχιστη συμμετοχή, ενώ ολόκληρο το Deadhouse στέκεται μια χαρά και από μόνο του, νομίζω. Και για το λεξιλόγιο, περιμένει κανείς να δει αν βγάζει νόημα από το παρακάτω, και στα πολύ σκούρα καταφεύγει και σε κανένα λεξικό. Κατά τη γνώμη μου, σίγουρα αξίζει τον κόπο η ανάγνωση, για όποιους γοητεύονται από τους πολλούς χαρακτήρες και τις πολλές επιμέρους πλοκές. Εμένα πάντως με συνάρπασε, με εντυπωσίασε, με στεναχώρησε, στιγμές στιγμές με έκανε να γελάσω, κι ας είχε και μια αίσθηση ματαιότητας το γέλιο αυτό. Δεν ξέρω αν στέκει η έκφραση αντιπολεμικό επικό μυθιστόρημα, αλλά αν την άκουγα κάπου οι Κήποι του Φεγγαριού και το Deadhouse Gates θα μου έρχονταν στο νου. Κρίμα που δεν φαίνεται να μεταφράζονται και τα υπόλοιπα στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά ο Ελευθερουδάκης, απ' όπου το είχα παραγγείλει, με ενημέρωσε πως το βιβλίο έχει εξαντληθεί από το Μεταίχμιο. Έψαξα και σε άλλα βιβλιοπωλεία και δε το βρήκα πουθενά. Τελικά το παρήγγειλα από Αμαζον στα Αγγλικά και το περιμενω. Και νομίζω πως είναι καλύτερα έτσι. Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. biggrin.gif

Edited by Paris60
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το λινκ

 

είναι απλώς επειδή αναφέρεται στην μόνιμη απορία μου: είναι δυνατόν να το έχει γράψει ένας άνθρωπος αυτό; Με ποιες προϋποθέσεις και πώς;

 

Επίσης, εκτός από τα άλλα ενδιαφέροντα, λέει ότι η όλη ιστορία της συγγραφής ξεκίνησε από μια αποτυχημένη απόπειρα να γυριστεί ταινία με θέμα τον αμερικανικό εμφύλιο πόλεμο.

 

Αχ, και έχω ήδη διαβάσει το Deadhouse Gates. Να δούμε μέχρι ποιον τόμο θα το καταφέρω το έπος :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

μια αποτυχημένη απόπειρα να γυριστεί ταινία με θέμα τον αμερικανικό εμφύλιο πόλεμο.

 

 

άσχετο αλλά η ταινία που αναφέρει (Gods and Generals) έχει γυριστεί. Μια πολύωρη ταινία για τον Αμερικάνικο Εμφύλιο.

Link to comment
Share on other sites

μια αποτυχημένη απόπειρα να γυριστεί ταινία με θέμα τον αμερικανικό εμφύλιο πόλεμο.

 

 

άσχετο αλλά η ταινία που αναφέρει (Gods and Generals) έχει γυριστεί. Μια πολύωρη ταινία για τον Αμερικάνικο Εμφύλιο.

 

Αχ, εκτός από τα δικά μου μάτια και τα γιαλιά, χρειάζομαι και τα μάτια κάποιου άλλου, όπως φαίνεται. Ή προσεκτικότερο διάβασμα. Ή να μην ποστάρω τόσο βιαστικά μες στον ενθουσιασμό μου. Ή να μην ποστάρω τέτοια ώρα. Ή τέλος πάντων, ας το ξαναπάρουμε απ' την αρχή: έχει γυριστεί μια περίπου τετράωρη ταινία από ένα αρχικό σχέδιο να γυριστεί μια σειρά ταινιών δωδεκάωρης συνολικής διάρκειας, σε τρία μέρη, με θέμα τον αμερικανικό εμφύλιο. Το σχέδιο δεν ολοκληρώθηκε, απ' ό,τι φαίνεται. Σ' αυτό αναφερόταν το δικό μου αποτυχημένη απόπειρα. Την ταινία που γυρίστηκε, ως τελικό αποτέλεσμα, δεν την έχω δει, δεν μπορώ να την κρίνω.

 

Ώστε λοιπόν, ο παραλληλισμός στην παρουσίαση γίνεται ανάμεσα στα μεγαλόπνοα σχέδια που άλλοτε ολοκληρώνονται άλλοτε όχι. Και η σύνδεση ανάμεσα στο έργο του Έρικσον και την ταινία γίνεται στο πλαίσιο της παρουσίασης.

 

Καλή η επισήμανση, κι ευχαριστώ, γιατί αλλιώς θα έψαχνα να βρω αναλογίες ανάμεσα στον αμερικανικό εμφύλιο και στις φυλές, τους μάγους και τα λαγούμια της μαλαζανής αυτοκρατορίας. :lol:

 

Μα, τότε, γιατί η παρουσίαση αναφέρεται ειδικά σ' αυτό το μεγαλόπνοο σχέδιο που αναφερόταν ειδικά σε αυτόν τον πόλεμο; Άραγε, δεν υπάρχουν άλλα τέτοια που έμειναν ανολοκλήρωτα; Δεν υπάρχουν πιο πρόσφατοι πόλεμοι; Αχ, οι παρουσιάσεις και οι γενεαλογίες, πολύ μεγάλη και μυστηριώδης υπόθεση, όπως φαίνεται.

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μαρβιν

 

αυτο που θελει να πει νομίζω συνοψιζεται εδω " The payoff comes by the end when the people who believed in it and stayed true start raving about the quality of an inspired work that began and ended with epic vision. That the conclusion was worth the journey." Η σειρα δε συνεχιστηκε μετα απο λιγα επεισοδια επειδη δεν ειχε την αμεση ανταποκριση του κοσμου. ο κυριος joel μας λεει οτι καλο ειναι μια τοσο δυσκολη και επικων διαστασεων σειρα βιβλιων να μη την παρατησουμε στη μεση αλλα να της δωσουμε την ευκαιρια να ολοκληρωθει. Συμφωνω φυσικα, τα βιβλια της σειρας ειναι εξαιρετικα μεχρι σχεδον τελους ( μου μενει ο επομενος τομος, τον περιμενω με αγωνια, σλιουρπ) ο κυριος erikson ή lundin ειναι εξαιρετικος, τα εξωφυλλα της Bandam ειναι σαφως καλυτερα απο οτι αλλο εχω δει ως τωρα, και θα σημειωσω σε προηγουμενο, περασμενων ετων σχολιο, οτι θεωρησα το κουρελοπανη ως την πιο εμπνευσμενη σε σχεση με το χαρακτηρα μεταφραση σε αντιθεση με το ποτης, γδαρτης, φραχτης, κουκουλας... (τι, δε μεταφραστηκε ο Hood κουκουλας?? θα λεγαμε τοτε, σπορα του κουκουλα, για τ' ονομα του κουκουλα, κουκουλοκαταραμενος (να 'σαι) κτλ...

Αν και φανταζομαι οτι όλοι οσοι συναρπαστηκαν απο τα βιβλια του θα εχουν γνωση του παρακτω λίνκ, εγω το βαζω διοτι ειναι ενας συμπαθης μπουσουλας για τα βιβλια του

http://encyclopediam...ca.pbworks.com/

και ενα σαιτ με μια συμπαθη γκαλερι εικονων εμπνευσμενων απο τη σειρα και αλλα τινα

http://malazanempire.../site/index.php

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Έρικσον (Steven Erikson)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..