Jump to content

Στίβεν Έρικσον (Steven Erikson)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

κυκλοφορει μια φημη οτι ελληνικος εκδοτικος οικος πηρε τα δικαιωματα του malazan και ξεκινησε ηδη τη μεταφραση ολης της σειρας. εχετε ακουσει κατι?

Είχε ακουστεί και πριν 5-6 χρόνια και δε βγήκε τίποτε, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Την ψήνω εδώ και καιρό αυτή τη σειρά, αλλά έχω τόσα πολλά βιβλία στα αδιάβαστα (+ λίγη όρεξη για διάβασμα γενικά) οπότε δεν πιστεύω πως με συμφέρει να επενδύσω και χρόνο και χρήμα σε αυτή τη σειρά τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν καποιους μηνες σε μια επικοινωνια που ειχα με Anubis ρωτησα αν ενδιαφερονται να μεταφρασουν και να εκδωσουν τη σειρα, και μου ειπαν πως το σκεφτονται σοβαρα καιρο τωρα, ομως δυσκολευονται να το παρουν αποφαση λόγω της δύσκολης γλώσσας και της δαιδαλώδους πλοκής.

 

Οπωσδήποτε η μετάφραση της σειράς είναι ένας επικός άθλος, όμως, κατά τη γνώμη μου είναι άλλο τόσο άξιος να γίνει, από έναν εκδοτικό σαν τις Anubis.

 

Εγώ έχω διαβάσει μέχρι το 6ο βιβλίο και σκοπεύω τώρα να προμηθευτώ το 7ο (με γερές προσδοκίες), αλλά αν κυκλοφορούσαν και στα ελληνικά θα τα ξαναδιάβαζα.

Και να σας εκμυστηρευτώ πως εδώ και πολύ καιρό "μαγειρεύω" μια fan fiction ιστοριούλα στον κόσμο του Μάλαζαν, στα ελληνικά, που την έχω στήσει με τη μορφή προλόγου ενός μεγαλύτερου βιβλιου...Χωρίς φυσικά να σκοπεύω να γράψω ολόκληρο το βιβλίο...:p

Link to comment
Share on other sites

Πριν καποιους μηνες σε μια επικοινωνια που ειχα με Anubis ρωτησα αν ενδιαφερονται να μεταφρασουν και να εκδωσουν τη σειρα, και μου ειπαν πως το σκεφτονται σοβαρα καιρο τωρα, ομως δυσκολευονται να το παρουν αποφαση λόγω της δύσκολης γλώσσας και της δαιδαλώδους πλοκής.

 

Οπωσδήποτε η μετάφραση της σειράς είναι ένας επικός άθλος, όμως, κατά τη γνώμη μου είναι άλλο τόσο άξιος να γίνει, από έναν εκδοτικό σαν τις Anubis.

 

Μακάρι να γίνει το καλό, το εύχομαι πραγματικά. Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί. Ακόμη και αν σπάσουν τον κάθε τόμο σε δύο βιβλία, και χρειαστεί να σκάσω 500 ευρώ για να τα αγοράσω. Διαφορετικά θα διαβάσω μόνο το πρώτο που είχα την τύχη να βρω σε παλαιοβιβλιοπωλείο, και μετά θα κάθομαι να αναρωτιέμαι πως άραγε εξελίσσεται η ιστορία :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

10 βιβλία σε 2 τόμους των 20-25 ευρώ το ένα, λογικά όντως κάπου 400-500 ευρώ θα στοιχίζει στον Έλληνα αναγνώστη το συγκεκριμένο έπος. Μέχρι να βγει δε, αυτό το ποσό θα είναι ίσο με 2 μισθούς. :glare:

Link to comment
Share on other sites

Πριν καποιους μηνες σε μια επικοινωνια που ειχα με Anubis ρωτησα αν ενδιαφερονται να μεταφρασουν και να εκδωσουν τη σειρα, και μου ειπαν πως το σκεφτονται σοβαρα καιρο τωρα, ομως δυσκολευονται να το παρουν αποφαση λόγω της δύσκολης γλώσσας και της δαιδαλώδους πλοκής.

 

Οπωσδήποτε η μετάφραση της σειράς είναι ένας επικός άθλος, όμως, κατά τη γνώμη μου είναι άλλο τόσο άξιος να γίνει, από έναν εκδοτικό σαν τις Anubis.

 

Μακάρι να γίνει το καλό, το εύχομαι πραγματικά. Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί. Ακόμη και αν σπάσουν τον κάθε τόμο σε δύο βιβλία, και χρειαστεί να σκάσω 500 ευρώ για να τα αγοράσω. Διαφορετικά θα διαβάσω μόνο το πρώτο που είχα την τύχη να βρω σε παλαιοβιβλιοπωλείο, και μετά θα κάθομαι να αναρωτιέμαι πως άραγε εξελίσσεται η ιστορία :mf_sherlock:

 

Carsa Orlong :(

 

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε με τον Κάρσα; Λες να συντρίψει τις τιμές;

αν δεν βγει στα ελληνικά, πάντως, δεν με βλέπω να το τελειώνω. είμαι ακόμη στον τρίτο τόμο: το είχα αφήσει στο τέλος του χρόνου που μας πέρασε, και τώρα το άρχισα ξανά, περίπου διακόσιες σελίδες πριν από εκεί που το είχα αφήσει. πρέπει να πω ότι ακόμη και το αποσπασματικό ξαναδιάβασμα μού είναι ευχάριστο, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκίνησα τη σειρά το 2010...! Και να πω την αλήθεια ποτέ δεν είχα σκοπό να την τελειώσω γρήγορα. Ξεκιναω το επόμενο βιβλίο της σειράς όταν χρειαζομαι γερές δόσεις εκρηκτικής epicness!! Αλλά όταν την τελειώσω δε ξέρω που θα βρω εναλλακτική!

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω το Dust of Dreams τώρα και δεν έχω μετανιώσει καθόλου για το χρόνο/χρήμα που ξόδεψα σε αυτό το χωρίς υπερβολή, έπος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μη χρησιμοποιούσε το δύσκολη γλώσσα αυτός ο συγγραφέας και μια χαρά θα ήταν....τίποτα άλλο δε θα ήθελα προσωπικά για αυτή τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχθές τελείωσα το Crippled God και ουσιαστικά τελείωσα τη σειρά. Θα ήθελα κάποια στιγμή να πιάσω και τα βιβλία του Esselmont αλλά προς το παρόν το αφήνω.

 

Έχω να πώ πως

 

 

 

έμεινα έκπληκτος και τρομερά συγκινημένος απο το τέλος, απο τον χαμό τόσων Bonehunters και τις εικόνες που περιέγραφε ο Erikson. Έκανα την χαζομάρα να δεθώ μαζί τους απο το ομώνυμο βιβλίο, και κάποιοι χαρακτήρες απλά έφυγαν. Αναμενόμενο.

 

Τουλάχισον η σειρά τελείωσε ευχάριστα, και το πιο ευχάριστο είναι ότι ο Fiddler επέζησε και έκανε τις ευχές του πραγματικότητα.

 

Θα ήθελα ομως να διαβάσω τι απέγιναν κάποιοι δυνατοί χαρακτήρες. Η Tavore και ο Ganoes γύρισαν σπίτι τους; Ο Karsa τι έκανε μετά το Daruhjistan; Και επίσης, πως βρέθηκε ο Crokus στο χωριό της Apsalar και ο Iskaral Pust τι απέγινε; O Kruppe τι ρόλο έπαιζε σε όσα έγιναν;

 

Τα ερωτήματα είναι πολλά!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αν έχει κανείς την απορία ποιος χαρακτήρας της αυτοκρατορίας είναι, μπορεί να το ανακαλύψει εδώ

Link to comment
Share on other sites

You Scored as Cotillion/The Rope/Dancer

You are Cotillion/The Rope/Dancer, the ex-leader of the talons. You're an unexpectedly caring character with huge abilities and are able to examine yourself critically. You do realise that sometimes regrettable things must be done to come to a solution.
 

Quick Ben   66% Cotillion/The Rope/Dancer   66% Tehol Beddict   59% Ganoes Paran   53% Brys Beddict   53% Kruppe   50% Empress Laseen   50% Shadowthrone/Kallenved/Ammanas   50% Whiskeyjack   47% Kalam Mekhar   47% Fear Sengar   44% Hairlock   44% Anomander Rake   38% The Crippled God   28%

 

Προσωπικά περίμενα Ganoes Paran και ήλπιζα για Quick Ben που σχεδόν τα κατάφερα (το έχασα στο tie breaker). Λίγους χαρακτήρες έχει, τζάμπα τόσες ερωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

αχαχα, heiron, για κάποιο λόγο δεν με εκπλήσσει : ))

 

τον Γκανόους τον έφαγα εγώ, αλλά θα προτιμούσα τον Ντάικερ.

 

για κάποιο λόγο έχω την εντύπωση ότι έχει περισσότερους χαρακτήρες και βγάζει μόνο όσους σχετίζονται κάθε φορά με τις απαντήσεις, αλλά είναι πιθανό να κάνω λάθος.

 

 

You Scored as Ganoes Paran

You are Ganoes Paran; the master of the deck of dragons. you have a major role in the coming war between the pantheon. You are stubborn and strong-willed and are unlikely to be affected by others needs and wants, you do forge friendships quickly however and have a knack of making fast progress in terms of career prospects.
 

Ganoes Paran   84% Whiskeyjack   75% Brys Beddict   63% Cotillion/The Rope/Dancer   63% Kalam Mekhar   56% Quick Ben   56% Tehol Beddict   56% Fear Sengar   50% Anomander Rake   50% Kruppe   47% Empress Laseen   41% The Crippled God   34% Shadowthrone/Kallenved/Ammanas   31% Hairlock   28%

 

Link to comment
Share on other sites

You Scored as Tehol Beddict

You are Tehol Beddict! brother to brys and hull. you are a diabolical genius and are able to succeed with alarming ease. You sleep often but when your awake you like to prove that you're the best and you know what you want. 
 

Tehol Beddict   78% Fear Sengar   69% Kruppe   69% Whiskeyjack   66% Cotillion/The Rope/Dancer   63% Brys Beddict   56% Shadowthrone/Kallenved/Ammanas   56% Ganoes Paran   53% Kalam Mekhar   50% Quick Ben   50% Anomander Rake   50% Empress Laseen   34% Hairlock   31% The Crippled God   31%
Link to comment
Share on other sites

Meh , ήμουν τόσο κοντά στον Rake  :wind2:

 

 

You Scored as Quick Ben

You are Quick Ben! The mysterious hoarder of souls, the high mage of the Malazan empire. You spend your whole life trying to hide away from those who would cause you problems but your incredibly strong willed and try to beat anyone at their own game! You have incredibly strong team work and display a strong showing of loyalty

 

Quick Ben   91% Brys Beddict   84% Tehol Beddict   81% Shadowthrone/Kallenved/Ammanas   75% Anomander Rake   72% Ganoes Paran   69% Cotillion/The Rope/Dancer   66% Kruppe   63% Hairlock   50% Kalam Mekhar   44% The Crippled God   41% Whiskeyjack   41% Fear Sengar   31% Empress Laseen
Link to comment
Share on other sites

You Scored as Quick Ben

You are Quick Ben! The mysterious hoarder of souls, the high mage of the Malazan empire. You spend your whole life trying to hide away from those who would cause you problems but your incredibly strong willed and try to beat anyone at their own game! You have incredibly strong team work and display a strong showing of loyalty

 

 

Quick Ben

69%

Tehol Beddict

66%

Whiskeyjack

63%

Cotillion/The Rope/Dancer

53%

Hairlock

50%

Ganoes Paran

47%

Brys Beddict

47%

Kalam Mekhar

47%

Kruppe

44%

Shadowthrone/Kallenved/Ammanas

41%

Anomander Rake

38%

The Crippled God

38%

Empress Laseen

34%

Fear Sengar

34%

 

Τι κερδιζω;;

 

Το εκανα για να περασει η ωρα, δεν εχω ιδεα απο τους χαρακτηρες αυτους.

Link to comment
Share on other sites

O Quick Ben είναι ο αγαπημένος μου πάντως, ο καταφερτζής μάγος που παίζει να τους έχει όλους αλλά δεν το πολυκάνει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Cotillion/The Rope/Dancer

 

με ένα εντυπωσιακότατο μάλιστα 81%

Link to comment
Share on other sites

You Scored as Brys Beddict

You are Brys Beddict, the king's champion! you are loyal to your cause and are seemingly athletic. You think that your family are important but also have time to make friends. Because of your talents and your friends people are often inclined to envy you.
 

Brys Beddict   75% Ganoes Paran   72% Whiskeyjack   69% Fear Sengar   69% Cotillion/The Rope/Dancer   66% Kalam Mekhar   59% Tehol Beddict   56% Quick Ben   53% Anomander Rake   47% Empress Laseen   44% Shadowthrone/Kallenved/Ammanas   41% Kruppe   34% The Crippled God   31% Hairlock   22%

 Το περίμενα το αποτέλεσμα! Χαχαχαχα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκίνησα δειλά δειλά και εγώ το πρώτο βιβλίο της σειράς και οταν με το καλό το τελειώσω θα αποφασίσω αν θα το παω μεχρι τέρμα ή θα το αφησω στο 1ο βιβλίο.

Ετσι είμαι με τις ν-λογίες ή τα διαβάζεις όλα μεχρι το τέλος ή καθόλου.

 

Ειμαι  στην μεση του πρώτου βιβλιου. Μεχρι  στιγμής με κουράζει αρκετά αλλά εχει να κανει με το τρόπο γραφής του erikson και το όλο μπρος πίσω και μεχρι να το συνηθίσω. Ειμαι και συνεχως με τα appendix να μην χασω κανέναν και να μάθω τον κόσμο οσο καλύτερα γίνεται.

 

Το καλό είναι οτι μου αρέσει και μου εχει εξάψει το ενδιαφέρον...νομίζω οτι στο τέλος θα συμφωνήσω με κατι που εχω ακουσει απο όσους το έχουν διαβάσει "Αμα αντέξεις τα πρώτα βιβλία μετα απογειώνετε"

 

Θα εμπιστευτω το γούστο μερικων εδω μεσα που εχω σε εκτίμηση και θα συνεχίσω.......

Edited by MountainRoot
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελειωσα το πρώτο βιβλίο και πριν λιγα λεπτά ήρθε στα χέρια μου μέσω ταχυδρομίου και το δευτερο.....σχεδόν δηλαδή την έχω τελειώσει την σειρά :showoff:

 

Πως βρήκα το πρώτο βιβλίο;

Μου άρεσε και το ευχαριστήθηκα όσο καιρό το είχα. Δεν ξετρελάθηκα αλλά ούτε και ειναι απο τα καλύτερα που έχω διαβάσει αλλά πέρασε αρκετά ευχάριστα η ώρα μου μπορώ να πω. Με αρκετά σημεία να είναι ουαου και σκηνές όλο ποζεριά και κακό.

 

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι οτι δεν αναπτύσει την ψυχολογία των χαρακτήρων όσο θα ήθελα. Δίνει περισσότερο βάση στην περιπέτεια και τις σκηνές μάχης παρά στα άτομα. Μου αρέσει δηλαδή να μαθαίνω τα πάντα για τους ήρωες μου, flash back απο την παιδική τους ηλικία μέχρι και σήμερα, σημαντικές στιγμές στην ζωή τους, αναλυτική σκέψη του μυαλού τους πριν πάρουν μία απόφαση ή κάνουν κάτι. Θέλω να δεθώ με τους χαρακτήρες και να τους γνωρίσω καλύτερα.

Όπως το κανει ο stephen king, robin hobb, brandon sanderson.

Αναγνωρίζω το δύσκολο του πράγματος λόγου του τεράστιου αριθμού χαρακτήρων που εμφανίζονται αλλα και πάλι κάποιους θα μπορούσε να τους παρουσιάσει καλύτερα. πχ για τον whiskeyjack δεν έμαθα σχεδόν τίποτα πέρα απο 1-2 πράγματα που μονο περισσότερα ερωτήματα με κανανε να έχω.

 

Απο την άλλη το πολύ ωραίο είναι το ουαου απο το πουθενά...σκάνε θεοί σκάνε μάχες σκάνε δάιμονες και να γίνεται ο χαμός. Επικο σε αρκετά σημεία.

 

Αλλά και αυτό όταν το σκεφτώ αργότερα με χαλάει ώρες ώρες....πχ οταν υπάρχουν άτομα και μάγοι που καταστρέφουν καστρα ολόκληρα, το να προσπαθεί να μου παρουσιάσει έναν τυπά σαν πολύ καλό ξιφομάχο το βλέπω μονο έως γελίο.

 

Στιγμές που είναι όλα πανικός δεν σκέφτομαι πως θα καταφέρει ο τάδε χαρακτήρας να βρει τρόπο να "νικήσει" αλλά σκέφτομαι "ποιος θεός να σκάσει τώρα μύτη ή πια υπεργαμάτη μαγεία θα εμφανιστεί απο το πουθενά να σώσει την μέρα".

ΑΛΛΑ εκεί είναι και η ομορφιά του απο την άλλη.

 

Έχει τα καλά του και έχει και τα κακά του....τα καλά ειναι περισσότερα και γι αυτό εξάλλου πάω και για το δευτερο. Γιατί περνάω ωραία.

 

Υ.Γ. Αν έχετε κατι να μου προτείνετε κάτι για την σειρά ή οτι γινεται καλύτερη ή χειρότερη όσο περνάνε τα βιβλία πείτε το.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το πρώτο βιβλίο και πριν λιγα λεπτά ήρθε στα χέρια μου μέσω ταχυδρομίου και το δευτερο.....σχεδόν δηλαδή την έχω τελειώσει την σειρά :showoff:

 

Πως βρήκα το πρώτο βιβλίο;

Μου άρεσε και το ευχαριστήθηκα όσο καιρό το είχα. Δεν ξετρελάθηκα αλλά ούτε και ειναι απο τα καλύτερα που έχω διαβάσει αλλά πέρασε αρκετά ευχάριστα η ώρα μου μπορώ να πω. Με αρκετά σημεία να είναι ουαου και σκηνές όλο ποζεριά και κακό.

 

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι οτι δεν αναπτύσει την ψυχολογία των χαρακτήρων όσο θα ήθελα. Δίνει περισσότερο βάση στην περιπέτεια και τις σκηνές μάχης παρά στα άτομα. Μου αρέσει δηλαδή να μαθαίνω τα πάντα για τους ήρωες μου, flash back απο την παιδική τους ηλικία μέχρι και σήμερα, σημαντικές στιγμές στην ζωή τους, αναλυτική σκέψη του μυαλού τους πριν πάρουν μία απόφαση ή κάνουν κάτι. Θέλω να δεθώ με τους χαρακτήρες και να τους γνωρίσω καλύτερα.

Όπως το κανει ο stephen king, robin hobb, brandon sanderson.

Αναγνωρίζω το δύσκολο του πράγματος λόγου του τεράστιου αριθμού χαρακτήρων που εμφανίζονται αλλα και πάλι κάποιους θα μπορούσε να τους παρουσιάσει καλύτερα. πχ για τον whiskeyjack δεν έμαθα σχεδόν τίποτα πέρα απο 1-2 πράγματα που μονο περισσότερα ερωτήματα με κανανε να έχω.

 

Απο την άλλη το πολύ ωραίο είναι το ουαου απο το πουθενά...σκάνε θεοί σκάνε μάχες σκάνε δάιμονες και να γίνεται ο χαμός. Επικο σε αρκετά σημεία.

 

Αλλά και αυτό όταν το σκεφτώ αργότερα με χαλάει ώρες ώρες....πχ οταν υπάρχουν άτομα και μάγοι που καταστρέφουν καστρα ολόκληρα, το να προσπαθεί να μου παρουσιάσει έναν τυπά σαν πολύ καλό ξιφομάχο το βλέπω μονο έως γελίο.

 

Στιγμές που είναι όλα πανικός δεν σκέφτομαι πως θα καταφέρει ο τάδε χαρακτήρας να βρει τρόπο να "νικήσει" αλλά σκέφτομαι "ποιος θεός να σκάσει τώρα μύτη ή πια υπεργαμάτη μαγεία θα εμφανιστεί απο το πουθενά να σώσει την μέρα".

ΑΛΛΑ εκεί είναι και η ομορφιά του απο την άλλη.

 

Έχει τα καλά του και έχει και τα κακά του....τα καλά ειναι περισσότερα και γι αυτό εξάλλου πάω και για το δευτερο. Γιατί περνάω ωραία.

 

Υ.Γ. Αν έχετε κατι να μου προτείνετε κάτι για την σειρά ή οτι γινεται καλύτερη ή χειρότερη όσο περνάνε τα βιβλία πείτε το.

Το τρίτο το βρήκα γαμάτο. Στο τέταρτο και στις διακόσιες σελίδες Carsa Orlong έσπασα και άφησα για έξι χρόνια τη σειρά. Το δεύτερο με κούρασε αλλά είχε επικό φινάλε, το πέμπτο ήταν επίσης ενδιαφέρον. Τώρα έχω διαβάσει 350 σελίδες από το 6ο και μου αρέσει, αλλά ο Έρικσον είναι χαρντκορ, δεν μπαίνει στον κόπο να σου εξηγήσει τίποτα και, σε μεγάλο βαθμό, η δεκαλογία πρέπει να αποκτά νέο νόημα στη δεύτερη ανάγνωση. Όπως και στα βιβλία του, που ξεκινάμε με δέκα άκυρους και στο τέλος ενώνονται, κάπως έτσι πρέπει να λειτουργεί η σειρά, πχ τώρα στο έκτο αρχίζουν να συγκλίνουν οι υποπλοκές των πέντε πρώτων (1-3ο, 2-4 και 5 εκτυλίσσονται σε διαφορετικές ηπείρους σχεδόν ταυτόχρονα, αν  σου λέει κάτι)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Έρικσον (Steven Erikson)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..