Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Φυσικά και θα το αξιολογήσω, θα χαρώ ιδιαιτέρως!

Λοιπόν, ίσως για τη μετάφραση έχεις δίκιο, παρόλα αυτά ό,τι είπα νομίζω ισχύει, θα το δείξω στο σχολιασμό της αξιολόγησης. Προς το παρόν, ο Vernor Vinge γράφει την νέα space opera που είναι ότι πιο σύγχρονο στο εφ σήμερα (P. Hammilton, Iam Mc Leod κλπ) αν και ο τελευταίος θεωρείται και 'μαρξιστής' συγγραφέας εφ. Και στο Deepness in the Sky και στο Fire Upon the Deep διαπραγματέυεται μία ανθρώπινη φυλή εμπόρων - ειρηνιστών (Qeng Ho) και περιγράφει πολύ συγκεκριμένα 3 ιδιαίτερες εξωγήινες φυλές και μία ανθρώπινη αλλά με τελείως διαφορετικό ηθικο - οικονομικό σύστημα από την αναφερόμενη. Η δράση πλούσια - αν και εγώ είναι αλήθεια χάνομαι στις περιγραφές μαχών ειδικά με αστρόπλοια και ειδικά στα Αγγλικά. Αλλά υπάρχει δράση ανάμεσα στους χαρακτήρες, ωρίμανση των ηρώων μέσα από τις περιπέτειές τους, καταπληκτική φαντασία στην περιγραφή των εξωγήινων και εμπάθεια, και τελικά πολύ καλή γραφή. Αλλά αυτά φαντάζομαι έχουν συζητηθεί ξανά από όλους αυτούς που διάβασαν τα βιβλία.

Α, επίσης οι περισσότερες κοινωνίες που περιγράφει είναι μητριαρχικές

Θα ξαναγυρίσω ίσως με σχολιασμό των τελευταίων που εμφανίζονται στην ανθολογία του Dozois, αν ενδιαφέρει.

Αλήθεια, κοσμοναύτη Kempp έχει διαβάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Βιντζ, ΜακΛέοντ, Χάμιλτον. Με λύπη παραδέχομαι ότι ανάφερες τρία σύγχρονα εφ ονόματα που δεν έχω διαβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λατρεύω τον Hamilton, και μπορώ να πώ ότι και το Night's Dawn Trilogy και το Confederation Duology με έχουν συναρπάσει. Άλλο τώρα εαν ακόμα δεν έχω τελειώσει το πρώτο μέρος του Confederation Duology, το Pandora's Star ακόμα λόγω κάποιων καταστάσεων και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το καλύτερο βιβλιοπωλείο στη Θεσ/νίκη είναι η 'Άγνωστη Καντάθ' για εφ και φάνταζυ. Πολλάκις με ενημέρωσαν για τις σύγχρονες τάσεις (και είναι και φίλοι μου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Alfred Bester - The Stars, my destination 6+4=10, ( με τόνο..)

 

Ξεκινάω και διαβάζω και σιγά σιγά χάνομαι στο μυαλό του κ. Bester. Ένα ηλιακό σύστημα που πάλλεται στους ρυθμούς της διαφθοράς και του εκφυλισμού. Μια ανθρωπότητα που έχει ανακαλύψει την τηλεμεταφορά. Φυλακές στα έγκατα της Γης, βυθισμένες στο απόλυτο Έρεβος, ώστε κανεις να μην μπορεί να ξεφύγει. Ιδρύματα που μαζι με πλαστικές επεμβάσεις δημιουργούν και τερατωδίες προς τέρψην των ανωτερων τάξεων. Μετατροπές στο νευρικό σύστημα που καθιστούν έναν άνθρωπο δολοφονική μηχανή. Ένας απο τους πιο ιδιαίτερους χαρακτηρες στην λογοτεχνία της επιστημονικής φαντασίας, ένα κτήνος, μια αποκαφρωμένη έκδοχή του Κόμη Μόντε Χρίστο, που μέσα απο μια ασύλληπτα καταιγιστική περιπέτεια διαμορφώνεται σε καλοζυγισμένο, αποτελεσματικό πασπαρτού εκδίκησης. Στο τέλος..στο τέλος χάθηκα στην ψυχή του κ. Bester.

Κλείνω το βιβλίο. Ξανανοίγω την πρώτη σελίδα, κοιτάω χαμηλά και ξαναβλέπω το 1957.. Wh@# d@ FUCK!!!

 

Υ.Γ. Πάλι καλά που έβαλα 9.5 στο Forever War..

Link to comment
Share on other sites

Επι τη ευκαιρία, θέλω να πω μπράβο στον Nicosal και όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν με την δημιουργία αυτής της λίστας με μεράκι. Είναι κάτι ουσιώδες γιατί μπορεί να αποτελέσει έναν μπούσουλα αλλά και ενδιαφέρον γιατί φαίνονται οι τάσεις και οι προτιμήσεις. Ωθείται και ο αναγνώστης να επαναθεωρείσει ή να διαβάσει πιο προσεκτικά ένα βιβλίο που θα αξιολογήσει και στροφάρει ο εγκέφαλος.

 

Δυό μικρές ιδέες:

Μου πέρασε απο το μυαλό ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να συγκεντρώνονται κάπου όλα τα σχόλια για κάθε βιβλίο, ώστε κάποιος να μπορεί να καταλάβει πως βγήκε η βαθμολογία, αλλά κυρίως είναι πολύ ενδιαφέρον να φαίνεται η άποψη του κάθε αναγνώστη. Έτσι όπως είναι διάσπαρτες οι αξιολογήσεις, είναι λίγο κουραστικό για κάποιον να αναζητήσει τα σχόλια για ένα συγκεκριμένο βιβλίο.

Επίσης, λίγο άσχετο με την λίστα, τι θα λέγατε να έμπαινε μπρος, απο Φθινόπωρο βέβαια και μετά, η δημιουργία μιας ομάδας που θα ενημερώνεται και θα ενημερώνει για καινούριες κυκλοφορίες μέσα απο βιβλιοκριτικές, για παράδειγμα ανα μήνα ή τρίμηνο (είναι χρονοβόρο να διαβάσεις ένα βιβλίο και να το παρουσιάσεις)? Στο τέλος της χρονιας θα μπορεί να βγαίνει και μια λίστα με τα καλύτερα, σύμφωνα με τα μέλη του φόρουμ ή τα μέλη της ομάδας.

Εγώ προσωπικά το βρίσκω πολύ χρήσιμο σαν αναγνώστης, γιατί εκτός απο τα ψάξιμο στο διαδίκτυο, δεν έχω κάποια έγκυρη πηγή. Εδώ κατά καιρούς ακούω πολλά και ενδιαφέροντα, αλλά άντε μετά να ψάχνεις σε όλο το φόρουμ κάτι που δεν έχεις σημειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Sileon,

πολύ καλά και τα δύο που προτείνεις.

 

Το πρώτο το έχουμε σκεφτεί, ήταν εξάλλου και μια παρατήρηση του Koyan πριν μερικούς μήνες, ότι έτσι όπως είναι η λίστα (από τη φύση της) δεν μπορείς να βρεις τα κριτικά σημειώματα εύκολα. Σωστό. Φυσικά δεν είναι και όλα "κριτικά σημειώματα", συχνά είναι 2 λέξεις, άλλοτε πάλι είναι μια δυο παράγραφοι και αξίζει να διαβαστούν. Ήθελα όλο αυτόν τον καιρό να κάνω κάτι σαν ευρετήριο, αλλά θα μου έπαιρνε δυσανάλογα πολύ χρόνο για τη χρησιμότητά του, συν ότι χρειάζεται διαρκή ενημέρωση. Αν κάποιος θέλει να το κάνει... Ελεύθερος.

 

Για τα νέα βιβλία και τους νέους συγγραφείς, επίσης θα ήταν πολύ χρήσιμο να ενημερώνουμε με νέα τόπικ τα μέλη (διάβασες κάτι; Άνοιξε ένα τόπικ και παρουσίασέ το, όπως έκανα εγώ -θυμάμαι πρόχειρα- με το Κογιότ του Άλεν Στιλ). Δυστυχώς εδώ έχουμε και το μεγαλύτερο έλλειμμα, δηλ. στους νέους συγγραφείς και τα νέα βιβλία, αφού ζούμε σε μια μικρή επαρχία (=Ελλάδα) όπου ελάχιστα σύγχρονα βιβλία εφ εκδίδονται κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

The time machine. Στέκεται μια χαρά και διαβάζεται ευχάριστα παρά τα χρονάκια του. 8

Link to comment
Share on other sites

Ιλιον

του Νταν Σιμμονς

5+3= 8

 

Ηλπιζα οτι θα ειναι ενα απο τα βιβλια που θα επαιρνε αριστα λογω της καποιας μακρινης συγγενειας με τον Κυριο του Φωτος.Τελικα αποδειχτηκαν μακρινα μπατζανακια καθως ναι μεν ειχαμε τους τεχνολογικα ανεπτυγμενους μετανθρωπους που το παιζανε θεοι αλλα εχουμε και τις παραλληλες ιστοριες που μναι μεν προσθετουν βαθος και αγωνια και ενδιαφερον κτλ κτλ...αλλα εμενα με ξενερωναν.Ρε,Τρωικο πολεμο στο μελλον θελω να διαβασω,Νταν,μην με μπερδευεις με ρομποτ και Εβραιους!

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχοντας μείνει καιρό έξω από την αξιολόγηση επιστρέφω με θολές αναμνήσεις από τις προηγούμενες μου προσπάθειες. Έτσι θα περιοριστώ προς το παρόν σε προτάσεις.

 

Προτείνω για αξιολόγηση τα παρακάτω:

 

* Θνητοί Θεοί (Altered Carbon), Ρίτσαρντ Μόργκαν

* The city, not long after, Pat Murphy

* Η πόλη της ουτοπίας, city of illusions, Ο. Λε Γκεν

* Η μηχανή του Ρ&Ρ, Σπίνραντ

* Ηe walked among us, Σπίνραντ

* The Iron Dream, Spinrad

* Slaughterhouse-5, Kurt Vonnegut

* The simulacra, τα ομοιώματα, Ντικ

* The world Jones made, ο κόσμος του Τζόουνς, Ντικ

* Dr. Futurity (στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει ως Ταξίδι μέσα στο χώρο και το χρόνο το 1976), Ντικ

* The penultimate truth, Η προτελευταία αλήθεια, Ντικ

* Count Zero, Κόμης Μηδέν, William Gibson

* Virtual light, Εικονικό φως, William Gibson

* Frankenstein unbound, Φρανκενστάιν λυόμενος, Brian Aldiss

* Dracula unbound, Δράκουλας λυόμενος, Brian Aldiss

* Πέντε ρωγμές στο δίκτυο (συλλογή), Θανάσης Βέμπος

 

Αν έχω ξαναπροτείνει κάποιο είμαι βέβαιος πως ο αγαπητός Nikosal θα με κάνει ρόμπα (όπως πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Έλα PiKei, οι θνητοί θεοί δεν είχαν προταθεί ξανά από σένα, άρα με την πρότασή τους πιάνουν το μαγικό αριθμό (3) και είναι έτοιμοι προς αξιολόγηση. Μην ξεχνάς ότι στο τελευταίο ή προ-τελευταίο μήνυμα του άλλου τόπικ, αυτού με τον πίνακα των βιβλίων και τις βαθμολογίες που έχουν συγκεντρώσει, υπάρχει πάντα ένα μεγάαααλο μήνυμα που λέει πολύ αναλυτικά ποια βιβλία μπορούν να προταθούν και ποια μπορούν να αξιολογηθούν.

 

Τέλος, όποιος από σας θέλει μπορεί να μου ζητήσει με ένα πιμι να του στείλω τις αξιολογήσεις που έχει κάνει, καθώς μπορεί να μη τις θυμάται. Μπορείτε βέβαια να τις βρείτε ανατρέχοντας στο τόπικ, αλλά εγώ τις έχω συγκεντρωμένες σε ένα φύλλο και μου είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Day of the Triffids, Τζον Γουίνταμ

 

Με μια λέξη, ουφ. Τσακίστηκα μέχρι να το διαβάσω, η περιγραφή της κατάστασης εντάξει δεν είναι και για πέταμα, αλλά δε μπόρεσε να με τραβήξει ούτε μια στιγμή. Η γλώσσα του Γουίνταμ μου φαίνεται απλά παρωχημένη. 3+2=5

 

Οι στρατιώτες του Γαλαξία, Starship Troopers, Ρόμπερτ Χενλάιν

 

Αξιολάτρευτο. Ίσως τελικά ο Χενλάιν να είναι ο εφ-ας που προτιμώ περισσότερο, αν μετρήσουμε για φάντασυ τον Μπάρροουζ. Η ιστορία είναι σχεδόν αγχωτική, οι χαρακτήρες διαγράφονται τόσο όσο χρειάζεται και λατρεύω το σκουλαρίκι για διακριτικό. 6+3,5=9,5

 

Οι Ονειρότοποι της Γης, Γιώργος Μπαλάνος

 

Ο Μπαλάνος μ’ αρέσει, ειδικά όταν του αφήνει να του ξεφύγει ο λυρισμός. Η γλώσσα του είναι ξεκάθαρη, χωρίς φιοριτούρες ακόμη κι εκεί που πρόκειται να περιγράψει κάτι ποιητικό. 5,5+4=9,5

 

Σκοτάδι συγκεντρώσου!-Gather, Darkness! - Fritz Leiber

 

Ω, λατρεία! Ακόμη ένας λατρεμένος. Ο Λάιμπερ έχει μια μοναδική ικανότητα να εμβαθύνει στους χαρακτήρες του ακόμη κι όταν αυτό δε γίνεται συνειδητά. Απλά μπαίνεις στους ρόλους και εκστασιάζεσαι, γιατί ξέρεις ότι ο καθένας τους κάνει αυτό ακριβώς που περιμένεις να κάνει. Η Μάνα-Ζουζύ είναι απίστευτη, μια από της πιο αγαπημένες μου μάγισσες. 6+3,5=9,5

 

Οι θεοποιοί, Φράνκ Χέρμπερτ

 

Όταν το πρωτοδιάβασα ταράχτηκα. Μου φαινόταν ασύλληπτα κακότροπο να προσπαθείς να κάνεις κάποιον να γίνει αυτό που δεν είναι ή αυτό που είναι και δεν ξέρει αν θέλει να είναι. Χάρηκα πάρα πολύ που τελικά ο Λούις κάνει το δικό του. Η γλώσσα του Χέρμπερτ έχει κάτι που θα μπορούσα να το πω στέγνια, αλλά πώς αλλιώς εκτός από στεγνά μπορείς να διηγηθεί μια τέτοια ιστορία; 4+3,5=7,5

 

Οι έμποροι του διαστήματος, Cornbluth – Pohl

 

Δροσερό. Δροσερό κι αναλάφρο και ξέρω ότι ίσως ακουστεί παράξενο για το συγκεκριμένο διήγημα, αλλά εγώ μόνο έτσι μπορώ να το δω. Αποπνέει μια απίστευτη φρεσκάδα. 4,5+3,5=8

 

3001, Τελική Οδύσσεια, Κλαρκ

 

Βαρετό. Ξέρω ότι προσβάλω ένα από τα ιερότερα τέρατα του χώρου, πόσο μάλλον όταν δεν έχω διαβάσει την αρχική οδύσσεια, αλλά το 3001 ήταν πολύ βαρετό. 2+2,5=4,5

 

Ο δράκος της θάλασσας, Φρανκ Χέρμπερτ

 

Είτε έχω πολύ καλή διάθεση σήμερα, είτε πραγματικά αυτές είναι οι ιστορίες που μου έχουν χαραχτεί στο μυαλό. Ο δράκος της θάλασσας είναι ένα βιβλίο που δε θα ξεχάσω ποτέ, δεδομένου και του ότι το έχω διαβάσει τρεις φορές. Η κλειστοφοβία είναι εκεί, αλλά διακριτική στο παρασκήνιο, με κύριο πρόβλημα την αγωνία και τις υποψίες. Καταπληκτικό, απλά καταπληκτικό, ακόμη και στα γυρίσματα της γλώσσας. 6+3,5=9,5

 

The island of Dr. Moreau, Το νησί του Δόκτωρος Μορώ, Herbert Wells

 

Κλασσικό. Τόσο κλασσικό, που δε μπορείς παρά να το αγαπήσεις. Αλλά είναι μια αγάπη παιδική, όπως εκείνη που έχω για τον Βερν. Ίσως και να το ξαναδιάβαζα ίσως και όχι. Λίγο κουραστικό με τη γλώσσα που χρησιμοποιεί. 5 για την πρωτοτυπία του όταν γράφτηκε και 2 για τη γλώσσα = 7

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές προτάσεις ακόμη

Dancers at the end of time, Michael Moorcock

 

Isher Series (Weapon Makers, Weapon Shops of Isher) - A.E.Van Vogt

 

The Darfsteller, Η παράσταση, Walter Miller,

 

Αρνητές της Ουτοπίας, Μιχάλη Αντωνόπουλου

 

Η πάλη με τις σκιές, Μιχάλη Αντωνόπουλου

 

Στη Γη της μετάπτωσης, Μιχάλη Αντωνόπουλου

 

Galactic Pot Healer, του P.K. Dick

Link to comment
Share on other sites

Ε, πρέπει να έρθει και στην κατάλληλη θερμοκρασία το κρασί για να το ευχαριστηθείς, ειδικά το κόκκινο...

Link to comment
Share on other sites

Oh,Lady Naroualis thou are wise and fair but...

Το "Η παρασταση" ειναι νουβελα.Δεν ειπαμε θα βαζουμε μονο μυθιστορηματα.Βεβαια υπαρχει και το προηγουμενο του "Η λεξη για τον κοσμο ειναι δασος".

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ευγενικέ μου κένταυρε, η Παράσταση έχει ήδη δύο προτάσεις κι είπα να τις κάνω τρεις -ή κάτι τέτοιο. Δε θα μπορούσα να παραβώ τους κανόνες χωρίς να με υποδεχτεί ο σερ Άλμπαν με τη σιδηρά γροθιά του. ^_^

 

 

και μια σπασικλάκικη παρατήρηση:

 

thou art wise and fair...

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όχι νουβέλες. Η "παράσταση" είχε προταθεί ξανά στο παρελθόν, δεν θυμάμαι τώρα από ποιον, θα κοιτάξω τα κιτάπια μου σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

(Αρχικα ειχα γραψει απλα "you are" και ξεμεινε-εξου και το εντιτ)

Τελιακ καθαρισε ο σερ Νικ Αλμπαν...Γιατι ετοιμαζομουν να προτεινω το Τελευταιο καστρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα βλέπω ότι η Ναρ έχει δίκιο, η παράσταση έχει ήδη περαστεί με μια πρόταση. Αν πράγματι είναι κάτι ανάμεσα σε διήγημα με νουβέλα, το σβήνω. Οπότε:

 

Ναρ, έχει μέγεθος τουλάχιστον 100 σελίδων; Αν θυμάμαι καλά, αυτό είναι ένα όριο που έχουμε κάνει αποδεκτό. Πες μου σε παρακαλώ, γιατί εγώ δεν το έχω το βιβλίο. Αν ξεπερνά τις 100 σελίδες, θα μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Τότε, εντάξει, δεν βλέπω πρόβλημα στο να την κρατήσουμε. Eίναι μια μεγάλη νουβέλα που πλησιάζει το μυθιστόρημα. Μην μπλέξουμε με τυπικά όρια. Αν έχει άλλος κάτι να προτείνει που να ξεπερνά γενικώς τις 100 σελίδες (περίπου) το δεχόμαστε και ας έχει χαρακτηριστεί στα αγγλικά novella. Και όπως λέει και ο Χείρων, η Λέξη για τον Κόσμο έχει επίσης μπει και αξιολογηθεί από πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Έντιτ: Είχα αξιολογήσει την Παράσταση του Μίλλερ, αλλά μόλις συνειδητοποίησα ότι ακόμη είναι στα προτινόμενα. Μea culpa και τη διαγράφω.

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Ok, συλλογή του Γουόλτερ Μίλερ παραγγέλθηκε, μόλις ληφθεί θα διαβάσω την παράσταση (γιατί με έχετε εξιτάρει) και θα την προτείνω, να έρθουμε στα ίσια (εμείς οι λάτρεις των κανόνων).

 

Παρεμπιπτόντως με κάτω από 10 ευρουδάκια παίρνει κανείς την παράσταση και μερικά ακόμα διηγήματα. Καλό ντιλ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..