Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Άρθουρ Κλαρκ, Οι επικυρίαρχοι (πρωτότυπος τίτλος childhood's end).

 

Ένα από τα καλύτερα βιβλία του Κλαρκ, με δόσεις επιστημονικής φαντασίας, κοινωνικού προβληματισμού και μεταφυσικής. Στο πρώτο κεφάλαιο, κατεβαίνουν στη Γη οι Επικυρίαρχοι με τα τεράστια διαστημόπλοιά τους και επιβάλουν στους ανθρώπους ειρήνη και δικαιοσύνη. Σας θυμίζει τίποτα; Ο Μπους εισέβαλε στο Ιράκ για τρεις (υποτίθεται) λόγους, εκ των οποίων ένας ήταν να φέρει τη δημοκρατία στη χώρα, όπου μετά σαν ντόμινο θα απλωνόταν σε όλη τη Μέση Ανατολή και μπλα μπλα. Όμως ο μεσσιανισμός του Μπους δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τα πραγματικά κίνητρα των Επικυρίαρχων που αποκαλύπτονται σταδιακά καθώς το μυθιστόρημα παίρνει στροφές.

Το ξαναδιάβασα μετά από 25+ ολόκληρα χρόνια και μου φάνηκε εξίσου εύστοχο και ενδιαφέρον όσο και την πρώτη φορά. Λίγο δύσκολο να είμαι αντικειμενικός μαζί του, γιατί -ευτυχώς- ήταν το πρώτο βιβλίο "ενήλικης" εφ που διάβασα ποτέ (μετά το Βερν δηλαδή) και με έκανε να αναζητήσω και να αγκαλιάσω την καλή εφ. Ήταν το βίπερ αρ. 38, με καλή μετάφραση (Δ. Αποστόλου) και το γνωστό λογότυπο "200 σελίδες - 14 δραχμές", δώρο της αδελφής μου...

 

5.0 + 4.0 = 9.0

Link to comment
Share on other sites

Νόρμαν Σπίνραντ, Πράκτορες του Χάους (Agents of Chaos)

 

Ενδιαφέρον βιβλίο γιατί είναι το πρώτο που έγραψε ο Σπίνραντ, σε ηλικία μόλις 20 ετών (1960). Στο μέλλον, μια δικτατορία (η Ηγεμονία) διοικεί όλο το ηλιακό σύστημα έχοντας εξασφαλίσει την υπακοή (στηριγμένη βέβαια στη βία και τη διαρκή παρακολούθηση) των υπηκόων. Απέναντί της υπάρχει μια μικρή αντιστασιακή ομάδα, η δημοκρατική ομοσπονδία, η οποία επιχειρεί σαμποτάζ και δολοφονίες, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Ο τρίτος (και αστάθμητος) παράγοντας στο σκηνικό είναι οι Πράκτορες του Χάους, μια ομάδα για την οποία ελάχιστα πράγματα είναι γνωστά ενώ οι ενέργειές της είναι παντελώς απρόβλεπτες. Επιδίωξή των πρακτόρων, η επικράτηση του Χάους. Το μυθιστόρημα είναι άγουρο, όπως και ο συγγραφέας σε εκείνη την ηλικία. Τα πολιτικά μέρη του έχουν ενδιαφέρον, η δράση όμως είναι μάλλον αφελής, οι διάλογοι και οι χαρακτήρες εντελώς μονοδιάστατοι και η γραφή γενικότερα ανώριμη. Παρόλα αυτά, εντυπωσιακό ξεκίνημα για έναν εικοσάχρονο. Οι φίλοι του Σπίνραντ θα το διαβάσουν ευχαρίστως.

 

3.5 + 2.0 = 5.5

 

ΥΓ. Η έκδοση που έχω είναι Μπουκουμάνης 1976, σε μετάφραση Δημήτρη Παναγιωτάτου. Έχει μεγάλη φάση όταν διαβάζεις ξανά ένα βιβλίο μετά από πολλά χρόνια. Το συγκεκριμένο το είχα διαβάσει το 1983, στα Ιωάννινα. Καθώς το ξαναδιάβαζα χτες και προχτές (είναι πολύ μικρό), ερχόταν στο μυαλό μου: Το δωμάτιο που έμενα, το πήγαινε έλα κάθε μέρα στο Πανεπιστήμιο, οι φίλοι μου και τα συναισθήματά μου εκείνη την εποχή, τα σχόλια ειδικά ενός φίλου που είχε διαβάσει το βιβλίο και μου το είχε προτείνει --και πολλά ακόμα... Είναι απίστευτο τι μπορεί να σου θυμίσει ένα παλιό βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

Αξιολόγηση και πάλι... Και πάλι. Και πάλι!

 

Ρέι Μπράντμπερι: Εικονογραφημένος Άνθρωπος

All time classic! 5,5+3,5=9

 

Haldeman's Forever War

 

Καλύφθηκα από την αξιολόγηση Nikosal. Αδίστακτα 10 (και ναι, είναι μλκες οι εκδότες!)

 

Κιμ Στανλει Ρόμπινσον : Όλος ο Άρης (κόκκινος, πράσινος, γαλάζιος) είναι κατά την γνώμη μου ένα βιβλίο. Συνολικό 6+3,5=9,5

 

Ντάγκλας Άνταμς: Όποιος τον υποτίμησε, έφαγε τα μούτρα του. Ο Ντάγκλας δεν υπήρξε χαβαλές, για μένα ανανέωσε ολόκληρη την ματιά μας πάνω στην ΕΦ. Της πέταξε τα μάτια έξω, μας έκανε να γελάμε μέχρι δακρύων. Για την μεγαλοφυία του αλλά και το γεγονός ότι έπρεπε να τον "μαντρώσουνε" για να παραδώσει ένα βιβλίο σε όλη την σειρά του Hitchhiker's 6+3,5=9,5

 

Κλείνοντας με τον λατρευτό μου Στανισλάβ Λέμ

Για το Σολάρις 6+4=10

Για την Κυβεριάδα 5,5+3,5=9

Για τα Ημερολόγια των Αστρων 5+3=8

 

 

 

Υστερόγραφο προς Nikosal: Με πυρετό έγραψες την αξιολόγηση για τους Πράκτορες του Χάους; Δεν λέω σεβαστή η άποψη σου αλλά 5.5; Πεντέμιση παίρνει ίσως η έκδοση του Μπουκουμάνη (αν έχουμε την ίδια με το βυσσινί άθλιο ψευτολέδερ εξώφυλλο)... γιατί η μεταγενέστερη έκδοση από τον Τρίτωνα (σε μετάφραση Ανδρέου) είναι άλλο βιβλίο... ειλικρινά άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Θα χαρώ πολύ να δώσω την πρώτη αξιολογηση για το Four Ways To Forgiveness:

Η γριά κότα έχει το ζουμί, κι η γριά συγγραφέας τα κότσια... Τέσσερις ιστορίες φαινομενικά ασύνδετες μεταξύ τους στον κόσμο του Χάιν. Σιγά-σιγά σταματάνε να είναι ασύνδετες και γίνονται κάτι μέσα στο μυαλό σου... ανεπιφύλακτα διαβάστε το! 5,5+4=9,5

 

Το Μάτι του Ερωδιού πάλι είναι μια κραυγή ενάντια στην ανοησία. Υπάρχει μια σκηνή όπου η ομάδα που διαλογίζεται ησύχως αρχίζει ξαφνικά να κάνει γυμναστική με υπόκρουση από εμβατήρια! Δεν νομίζω πως είναι spoiler για να το μαυρίσω, είναι ένα ασήμαντο περιστατικό στο βιβλίο που όμως δείχνει πόσο μεγάλη είναι η Λε Γκέν (κι ευτυχώς που ζει ακόμα!) Τα ίδια νούμερα 5,5+4=9,5

Edited by PiKei
Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς έπεσε στο μάτι μου στο σχόλιο του nikosal ότι το four ways to forgiveness δεν είχε ακόμα βαθμολογία και στρόφαρα καθυστερημένα (έστω) ότι έχω βαθμολογογίες που νόμιζα ότι είχα στείλει και δεν τις είχα στείλει... τσακαλάκι, ε?

 

λοιπόν

 

George Orwell, 1984. 5,5/2,5 (με κούρασε λίγο η γραφή του η αλήθεια είναι ότι) = 8

Arthur Clarke, Rendezvous with Rama. 5/1,5 (δολοφονική ιδέα, λίγο κουραστική γραφή όμως) = 6,5

Gentry Lee - Arthur Clarke, Rama II. 3,5/2,5 = 6

Lee-Clarke, Gardens of Rama. 2,5/2 (εδώ άρχισαν να το κουράζουν) = 4,5

Lee-Clarke, Rama revealed. 1,5/1,5 (εδώ το ξεφτίλισαν) = 3

Philip K. Dick, Do androids dream of electric sheep? 4/3 = 7

Ray Bradbury, Fahrenhait 451. 4/3 = 7

N. Spinrad, Bug Jack Baron. 3,5/3 (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί το βιβλίο αυτό είναι στη λίστα, δεν το θεωρώ ε.φ.) = 6,5

Aldous Huxley, Brave New World. 4/2 (αν και μάλλον φταίει η μετάφραση, παρόλα αυτά...) = 6

H. G. Wells, War of the worlds. 5,5/3 (φοβερή ιδέα, και άμα λάβεις υπόψη και την εποχή που γράφτηκε...) = 8,5

Ursula LeGuin, Four ways to forgiveness. 5,5/3,5 = 9

 

αυτά προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση: Light, του Μ. John Harrison.

 

Αξιολόγηση: Time out of joint, του Philip K. Dick. Πολύ καλή ιδέα, ταίριαζε περισσότερο σε διήγημα και μάλλον ως κάτι τέτοιο ξεκίνησε. Περιέχει αρκετά ψήγματα ιδεών και εμμονών στις οποίες ο Dick θα επιστρέψει συχνά τα επόμενα χρόνια. Η εξήγηση στο τέλος είναι λίγο βιαστική. 7.5

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναλυτικοποιήσω (τι ρήμα Θέε μου) την βαθμολογία μου στο προηγούμενο πόστ μου!

 

Αρης (Κιμ Στανλει Ρομπινσοαν) Κόκκκινος 6+3,5=9,5

Πράσινος :5,5 + 3,5= 9.00

Γαλάζιος: 6+3,5= 9,50

 

Παρακαλώ το ίδιο να ισχύσει και στον Ντάγκλας Άνταμς, να αποσυρθεί η αρχική βαθμολογία μου έως ότου δώσω αναλυτική για κάθε βιβλίο.

 

 

Ευχαριστώ

 

EDIT by heiron: Διορθωσα τα τυπογραφικα.Τι συνεβη και μαζευτηκαν τοσα σε αυτο το ποστ,Πικει;

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,αλλες δυο βαθμολογιες απο Ντικ

 

Το ηλεκτρικο προβατο(Do androids dream of electric sheep?),Φιλιπ Κ.Ντικ

5,5-3=8,5

 

Οι παικτες του Τιτάνα(The game players of Titan),Φιλιπ Κ.Ντικ

4,5-3=7,5

Link to comment
Share on other sites

Τα ρομπότ της αυγής/Robots of dawn – Isaac Asimov

 

Το τρίτο βιβλίο της σειράς των ρομπότ, προχωράει τη μυθολογία κατά έναν ουσιαστικό τρόπο: Γνωρίζουμε τον Γκίσκαρντ.

Αυτή τη φορά ο ντετέκτιβ Μπάλεη καλείται στον πλανήτη Ωρόρα. Η Ωρόρα είναι ο πιο εξελιγμένος πλανήτης της ανθρωπότητας. Τα ρομπότ αποτελούν θεμέλιο λίθο της συγκεκριμένης κοινωνίας, σε πλήρη αντίθεση με τη Γη, όπου ακόμα υπάρχει προκατάληψη εναντίον τους. Οι άνθρωποι ζουν για εκατοντάδες χρόνια χάρη στις τεχνικές που έχουν ανακαλύψει. Ο Μπάλεη καλείται στην Ωρόρα γιατί ένα ρομπότ έχει απενεργοποιηθεί υπό μυστηριώδεις συνθήκες. Εκεί ξανασυναντά την Γκλάντια – την οποία γνωρίσαμε στο προηγούμενο βιβλίο – ξανασυναντά βεβαίως τον Daneel και γνωρίζει τον Γκίσκαρντ, μάλλον το πιο σημαντικό πρόσωπο σε όλη την ιστορία, ίσως ακόμα περισσότερο κι από τον Daneel ή τον Χάρυ Σέλντον.

Έξυπνο μυστήριο, έξυπνη λύση, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, προώθηση του μύθου και φυσικά ο Γκίσκαρντ. Καλύτερη γραφή επίσης. Για τον Γκίσκαρντ και μόνο, πέρα απ όλα τα άλλα, το βιβλίο παίρνει για μένα ένα 9.5, καθώς σ’ αυτό το βιβλίο βλέπουμε για πρώτη φορά πού θα βασιστεί η όλη μυθολογία. Όλες οι πτυχές της ιστορίας συνυπάρχουν εδώ, τα ρομπότ, οι άνθρωποι, η λογική, το συναίσθημα, οι διαφορετικές κοινωνίες και το πόσο διχάζουν όλα αυτά τους ανθρώπους. Δηλώνω πορωμένη φαν της σειράς!

Link to comment
Share on other sites

Philip K. Dick - The Game Players of Titan

 

Ένα βιβλίο που έχω διαβάσει εδώ και αρκετά χρόνια και ξέχασα να αξιολογήσω. Έχω σημειώσει τις αξιολογήσεις μου στο note pad του control panel ουτοσώστε να τις έχω πρόχειρες και να θυμάμαι τι έχω αξιολογήσει και τι όχι. Και ξαναβλέποντας τες πρόσφατα είδα ότι μου ξέφυγε το συγκεκριμένο βιβλίο του καταπληκτικού Philip K. Dick.

 

Πανέξυπνη ιστορία, αν και αρκετά καταθλκιπτική όπως τα περισσότερα του έργα. Εκεί που νομίζεις ότι "νικήσαμε", βλέπεις ότι ακόμα υπάρχει πολύς δρόμος, και ίσως να μην τα καταφέρουμε ποτέ. Το παιχνίδι συνεχίζεται επ'αόριστον, και κανείς δεν ξέρει ποιος έχει νικήσει και ποιος έχει χάσει... Κάποιοι όμως δεν χάνουν ποτέ.

 

Ο Philip K. Dick ήξερε να γράφει, και είχε καταπληκτικές ιδέες. Το συγκεκριμένο βιβλίο παίρνει 8.0/10.0.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο που έχω διαβάσει εδώ και αρκετά χρόνια και ξέχασα να αξιολογήσω. Έχω σημειώσει τις αξιολογήσεις μου στο note pad του control panel ουτοσώστε να τις έχω πρόχειρες και να θυμάμαι τι έχω αξιολογήσει και τι όχι.

 

Να υπενθυμίσω ότι όποιος θέλει μπορεί να μου ζητήσει να του στείλω σε ένα πμ τις αξιολογήσεις του.

 

1984: 8.5

 

Τάουν (ή το προφέρεις "τον";) το διάβασες στο πρωτότυπο; Μόλις πήρα και εγώ μια φροντισμένη αγγλική έκδοση να το ξαναδιαβάσω, το είχα διαβάσει 1η Λυκείου ή κάτι τέτοιο στην έκδοση του Κάκτου.

Νομίζω ότι ήταν από τα 2-3 βιβλία που μου είχαν κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση σε εκείνη την ηλικία, αναρωτιέμαι πώς θα μου φανεί τώρα.

Δεν μας έγραψες δυο λόγια για το πώς σου φάνηκε πέρα από τη βαθμολογία...

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτότυπο το διάβασα, αν κι από ότι είδα μετά στη wikipedia, έλειπε το παράρτημα του τέλους που αφορά τη Newspeak (αν και το βρήκα τώρα online οπότε θα το διαβάσω) για το οποίο κάποιοι λένε ότι μπορεί και να αποτελεί ένα είδος happy-end στην ιστορία.

 

Σχόλια δεν έγραψα γιατί είμαι πολύ ποταπός και λίγος για να σχολιάσω ένα τέτοιο βιβλίο. :sweatdrop:

 

Στα σοβαρά τώρα, δεν ένιωθα ότι είχα κάτι να προσθέσω σε όλα όσα έχετε γράψει εσείς. Αν του έβαζα ένα 5 πχ τότε θα είχε ενδιαφέρον να εξηγήσω μια τέτοια μεγάλη απόκλιση αλλά από τη στιγμή που όλοι λίγο-πολύ συμφωνούμε νιώθω καλυμμένος από τους προβαθμολογήσαντες.

 

Είναι Τόν-τον νομίζω, αλλά έχω καιρό να δω το Empire Strikes Back.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο τελευταίος παγκόσμιος πόλεμος, Νόρμαν Σπίνραντ

 

Άλλη μια περίπτωση (μετά τους Πράκτορες του Χάους) που θα διαφωνήσω με τον ΠιΚέι. Ο τελευταίος παγκόσμιος πόλεμος, απλά δεν μου έκανε κλικ. Θα το συνοψίσω ως εξής: καλές ιδέες, μέτριες εικόνες. Το Σεϊχάτο του Κοράμ τυλιγμένο στην κάπνα του χασίς, η διαρκώς μαστουρωμένη Μάστιγα των Θεών που απειλεί με πυρηνικά το Ισραήλ, ο σεξομανής Πρόεδρος των ΗΠΑ και ο τηλεκατευθυνόμενος προ δεκαετίας νεκρός σοβιετικός συνάδελφός του, ανήκουν στις πρώτες. Η γραφή όμως είναι υπερβολική, δεν με συγκινεί, μου θυμίζει στήλη περιοδικού με χοντροκομμένα αστεία. Βέβαια υπάρχουν και καλές στιγμές (ξεχωρίζω πχ. το βιογραφικό του Σαμ Καρούδερς). Και όλα αυτά από ένα συγγραφέα που θαυμάζω και από τον οποίο έχω διαβάσει εξαιρετικά βιβλία.

 

4.0 + 2.5 = 6.5

Link to comment
Share on other sites

Λοιπ'ον, αν και δεν το έχω τελειώσει ακόμα, όσο το διαβάζω τόσο περισσότερο μου αρέσει το βιβλίο αυτό, oπότε το προτείνω και εγώ για αξιολόγηση:

Pandora's Star - Peter F. Hamilton

 

Επίσης έχω διαβάσει το Idoru του William Gibson, και δεν μπορώ να πώ ότι ξετρελλάθηκα ή οτιδήποτε... Ούτε καν το πολυθυμάμαι! Γενικά αν και διαβάζω Gibson θα έλεγα ότι τα βιβλία του ανήκουν στην κατηγορία του ελαφρού διαβάσματος. Διάβασμα για ξεκούραση από κάτι βαρύ, π.χ. ύστερα από Hamilton, LeGuin ή Asimov. Έχω απλώς διαβάσει το Idoru και το Neuromancer, και στα δύο διαπραγματεύεται το ίδιο μοτίβο. Οπότε θα έλεγα ότι δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να μπεί στην λίστα των καλύτερων.

Link to comment
Share on other sites

Νταρκ, να σου εξηγήσω γιατί κατά τη γνώμη μου πρέπει να προτείνεις και να αξιολογήσεις με κακό ή μέτριο βαθμό ένα βιβλίο που σου άρεσε (αντίστοιχα) καθόλου ή λίγο κλπ., παρά να το αφήσεις χωρίς αξιολόγηση.

 

Ούτως ή άλλως κάθε βιβλίο έχει τον κόσμο που του άρεσε και τον κόσμο που δεν του άρεσε. Το συγκεκριμένο που αναφέρεις (και το οποίο δεν έχω διαβάσει) κάποιοι το διάβασαν, κάποιοι θα το αξιολογήσουν και κάποια στιγμή θα μπει στη λίστα. Αν αφήσουμε να το αξιολογήσουν μόνο αυτοί στους οποίους άρεσε, θα πάρει δυσανάλογα υψηλή βαθμολογία. Αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να αξιολογούμε όλα τα βιβλία, από τη στιγμή που περνούν τη διαδικασία των προτάσεων, είτε μας άρεσαν είτε όχι...

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπεί για αξιολόγηση, θα το αξιολογήσω.

Απλώς λέω ότι, κατά την γνώμη μου, δεν προτείνω να μπεί στην λίστα. Δηλαδή εαν το έχει προτείνει 1 π.χ., εγώ κάνω το αντίθετο, προτείνω να μην μπεί άρα -1.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω για αξιολόγηση το εξαιρετικό, το ρηξικέλευθο, το συγκλονιστικό (χεχε, όποιος δεν το έχει διαβάσει, όπως εγώ μέχρι πρόσφατα, χάνει...) behold the man του Μάικλ Μούρκοκ. Είχε κερδίσει και το Νέμπιουλα, το 1967 (όχι πως αυτό από μόνο του λέει τίποτα). Και μόλις 140 σελίδες παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

EDIT by heiron: Διορθωσα τα τυπογραφικα.Τι συνεβη και μαζευτηκαν τοσα σε αυτο το ποστ,Πικει;

 

Ήταν μια μυστήρια νύχτα... τα γάντια του μποξ δεν βοηθάνε στην πληκτρολόγηση... η γάτα μου έφαγε την (ορθή) γλώσσα...

Επιστρέφω αμέσως, ρίψατε σημείωμα.

 

 

Douglas Adams

Γυρίστε τον γαλαξία: 6.00+4.00=10.00 (για τον αιφνιδιασμό και την απόδειξη ότι μπορεί να υπάρξει εκπληκτική χιουμοριστική ΕΦ)

Ρεστοράν: 5.50+3.50=9.00

Ζωή, Σύμπαν: 5.50+3.50=9.00

Αντίο κι ευχαριστώ:5.5+4.00=9.50

Μάλλον Ακίνδυνος: 5.00+3.50=8.50

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προτείνω για αξιολόγηση τα:

 

Idoru - William Gibson

Cryptonomicon, Stephenson

Η μηχανή του Ρ&Ρ, Σπίνραντ

Ηe walked among us, Σπίνραντ

Άγρια νύχτα, Σπίνραντ

The Iron Dream, Spinrad

Slaughterhouse-5, Kurt Vonnegut

The simulacra, τα ομοιώματα, Ντικ

The world Jones made, ο κόσμος του Τζόουνς, Ντικ

Dr. Futurity (στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει ως Ταξίδι μέσα στο χώρο και το χρόνο το 1976), Ντικ

Counter clock world, Ο αντίστροφος χρόνος, Ντικ

The penultimate truth, Η προτελευταία αλήθεια, Ντικ

Blood Music, Greg Bear

Count Zero, Κόμης Μηδέν, William Gibson

Mona Lisa overdrive, Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα, William Gibson

Virtual light, Εικονικό φως, William Gibson

Frankenstein unbound, Φρανκενστάιν λυόμενος, Brian Aldiss

Dracula unbound, Δράκουλας λυόμενος, Brian Aldiss

The island of Dr. Moreau, Το νησί του Δόκτωρος Μορώ, Herbert Wells

 

Κι ελπίζω πως δεν έχω ξαναπροτείνει κάποιο από όλα αυτά...

 

 

EDIT: Αφαίρεσα έξι βιβλία που είχες ήδη προτείνει

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Σε έπιασα στα πράσα Πικέι. Δεν έχεις διαβάσει ούτε το doomsday book της Γουίλις, ούτε το Behold the man του Μούρκοκ. Αλλιώς θα τα είχες προτείνει. Αυτό το δεύτερο, πώς θα πείσω όλο τον κόσμο να το βρει και να το διαβάσει άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Αφαίρεσα έξι βιβλία που είχες ήδη προτείνει

 

Για δες ρε παιδί μου!!! Τόσα πολλά;

 

Σε έπιασα στα πράσα Πικέι. Δεν έχεις διαβάσει ούτε το doomsday book της Γουίλις, ούτε το Behold the man του Μούρκοκ. Αλλιώς θα τα είχες προτείνει.

 

You jump into conclusions!

Αν και οφείλω να παραδεχτώ πως έχεις απόλυτο δίκιο.

Και που να δεις τα κενά μου στους Προσωκρατικούς...

Link to comment
Share on other sites

Game players of Titan / Οι παίχτες του Τιτάνα, Φ.Κ. Ντικ (1963)

 

Ένα βιβλίο "γεμάτο" Ντικ: Θα βρείτε στις σελίδες του τηλεπάθεια, ναρκωτικά, εξωγήινους κατακτητές, ψυχώσεις, σύγχυση της πραγματικότητας και αμφιβολία "είναι ή δεν είναι αυτό που φαίνεται". Επίσης θα βρείτε μερικές σούπερ ιδέες όπως το παιχνίδι "μπλόφα" που παίζουν οι κληρούχοι με τους απίστευτους κανόνες, η περιπλοκότητα και πρωτοτυπία των οποίων πραγματικά σε κάνει να τα χάνεις -θαρρείς και ο Ντικ το έπαιζε ήδη κάμποσα χρόνια, πριν στηρίξει σε αυτό το μυθιστόρημά του. Ωστόσο προς το τέλος το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο ικανοποιητικό και αισθάνεσαι ότι το κλείνει βιαστικά για να το παραδώσει στον εκδότη. Σε κάνει να αναρωτιέσαι πού θα το είχε φτάσει αν είχε λίγη άνεση παραπάνω...

Βαθμολογία: Αμφιταλαντεύτηκα λίγο ανάμεσα στο 7,5 και το 8,0. Μετά θυμήθηκα (δεν είναι σπόιλερ) το εκπληκτικό βαγκοραβδί με το οποίο οι γήινοι διώχνουν τα ενοχλητικά βαγκ (δηλ. τους κατακτητές τους!) και αποφάσισα το δεύτερο.

 

Οπότε: 4,5 + 3,5 = 8,0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..