Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Ταξίδι στ'αστέρια. Ή αλλιώς Star Trek βιβλίο πρώτο, του μεγάλου συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας Τζέιμς Μπλις. Πρόκειται ουσιαστικά για μια συλλογή 7 διηγημάτων, τα οποία βασίζονται σε επεισόδια της πρώτης σεζόν του Star Trek που ξεκίνησε να προβάλλεται το 1966. Βαριέμαι να αναλύσω το κάθε διήγημα ξεχωριστά, απλά θα αναφέρω ποια διηγήματα υπάρχουν στη συλλογή και σε ποια επεισόδια της τηλεοπτικής σειράς βασίζονται, αντίστοιχα. 1. Ο νόμος του Τσάρλι - Charlie X (2ο επεισόδιο). 2. Μαχαίρι στο μυαλό - Dagger Of The Mind (9ο επεισόδιο). 3. Ο Μακόι που δεν ήταν ο πραγματικός - The Man Trap (1ο επεισόδιο). 4. Το ισοζύγιο του τρόμου - Balance Of Terror (14ο επεισόδιο). 5. Ο γυμνός χρόνος - The Naked Time (4ο επεισόδιο). 6. Η Μίρι - Miri (8ο επεισόδιο). 7. Η συνείδηση του βασιλιά - The Conscience Of The King (13ο επεισόδιο). Καλό βιβλιαράκι αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί, πιστεύω, με την σειρά. Πάντως είχε μπόλικο ενδιαφέρον και ήταν ό,τι έπρεπε για να περάσει πολύ ευχάριστα και γρήγορα η ώρα. Η γραφή δεν μου φάνηκε και πολύ ιδιαίτερη, ίσως όμως να φταίει και η μετάφραση που έδειχνε λίγο τα χρονάκια της (του 1973 έκδοση είναι άλλωστε!). Σπάνιο βιβλίο στα ελληνικά, αν το πετύχετε πουθενά μην διστάσετε να το αγοράσετε. Είναι μια μικρή παλπ έκδοση τσέπης.

 

Τζέιμς Μπλις - Ταξίδι στ'αστέρια: 4+3=7

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

post-394-0-10850000-1346218508_thumb.jpg

 

λοιπον, εχουμε και λεμε

απο την πανω σειρα εχω το 2ο, 3ο και 5ο

απο την κατω το 2ο και το τελευταιο, επισης εχω και την Αυτοκρατορια του Ατομου ενω ειχα καποτε και τον Υπερνου (3ο) αλλα το εχασα καπου

απο εκδοσεις συμπαν (λυχναρι) εχω τα Ο Φτερωτος Ανθρωπος, Η βιβλος του Φθα και Η Δυναστεια των Ισερ (The Weapon Makers)

απο εκδοσεις space τα Ο Πολεμος Εναντια στο Ραλ και Ο Ανυπερασπιστος Κολοσσος

τελος απο εξαντα τσεπης εχω το Σλαν

 

αυτα για εμας τους μεγαλυτερους <_< :whistling: και σορυ για το off-topic :offtopic:

Edited by Ugh
Link to comment
Share on other sites

Οι κυνηγοί του Ντιουν,Hunters of DUNE από τους Brian Herbert,Kevin J. Anderson

 

3+3,5=6,5

 

Για την πλοκή έχω να πω ότι θα ήθελα περισσότερο μυστήριο καθώς και δράση.Υπήρχε μία ροή η οποία όμως ένιωσα να διακόπτεται στις τελευταίες 100 σελίδες.Από κάποιους χαρακτήρες ανέμενα παραπάνω πράματα,ωστόσο οι συγγραφείς τους ωθούν στην επανάληψη.Ιδέες πάντως υπήρχαν,αλλά τίποτα που δεν έχουμε ξαναδεί.

 

Όσον αφορά τη γλώσσα θα έλεγα ότι η εμπειρία μου ήταν αρκετά ευχάριστη αφού υπήρχε σαφήνεια και ομορφιά,οι διάλογοι ήταν καλά στημένοι,τα σχήματα λόγου χρησιμοποιήθηκαν με μέτρο χωρίς τις υπερβολές του Frank Herbert στην περιγραφή.

 

Το βιβλίο ακολουθεί μια εμπορική συνταγή,η δράση είναι χαλαρή ώστε εμείς οι funs να <<χαιρόμαστε>> τους χαρακτήρες για πιο πολλές σελίδες για να πάρουμε και το τελευταίο βιβλίο να 'κονομήσουν περισσότερα οι KJA&BH.Οι διεισδυτικοί στοχασμοί του πατέρα Herbert λείπουν δυστυχώς...

 

Γενικά πάντως ευχάριστο.

Link to comment
Share on other sites

Involution Ocean, Bruce Sterling.

Σ' έναν πλανήτη όπου η ζωή περιορίζεται μόνο σε ένα πολύ βαθύ κρατήρα που φαίνεται να έχει γίνει από μετεωρική πρόσκρουση, ο ωκεανός δεν αποτελείται από νερό αλλά από κάποια πολύ-πολύ λεπτή σκόνη. Το ταξίδι στον ωκεανό για το κυνήγι κάποιου είδους ανάλογου με τις φάλαινες και οι περιπέτειες του ήρωα είναι το βασικό κομμάτι. Αλλά φυσικά ο ωκεανός δεν είναι τόσο αθώος (το υποδηλώνει και το όνομά του) και τα κίνητρα και οι ιστορίες όλων λίγο πιο σκοτεινά από ό,τι αρχικά φαίνεται.

Καλή περιπέτεια, μεγάλη φαντασία, θα χρειαζόταν κάτι λίγο ακόμα για το τέλος.

4.5 + 3.0 = 7.5

 

The Anubis Gate, Tim Powers

Αν εξαιρέσει κανείς το ταξίδι στο χρόνο, που θεωρείται παραδοσιακά ε.φ. και που γίνεται μια αναφορά στην αρχή για τη χρήση υψηλής τεχνολογίας (μαζί με κάτι αόριστα για προστασία από ακτινοβολίες), το βιβλίο θα μπορούσε να ανήκει άνετα στο φάντασυ, παρόλα αυτά είναι τοποθετημένο στα 100 must κλασικά ε.φ. Μαγεία, ξόρκια, θεοί, δαίμονες λύνουν και δένουν, μαζί με τα πιο παραδοσιακά όπλα της περιπέτειας, πιστόλι, σπαθί και ξύλο. Η ιστορία τρέχει τις περισσότερες φορές με καταιγιστικούς ρυθμούς, έχει πολλά πρόσωπα και πολλές οπτικές γωνίες, αλλά δένουν όλα πάρα πολύ έξυπνα. Χρειάζεται να είσαι πολύ προσεκτικός για να μην αφήσεις τρύπες όταν χειρίζεσαι χρονικά ταξίδια, το βιβλίο το πετυχαίνει.

5.0 + 3.5 = 8.5

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κραυγές από το υπερπέραν. Συλλογή έξι διηγημάτων επιστημονικής φαντασίας, του συγγραφέα Ανδρέα Ντούπα. Η μικρή αυτή συλλογή περιέχει τα εξής διηγήματα: Κραυγές από το υπερπέραν, Η Φοίβη, Η ανακωχή, Η αναμονή του τρόμου, Ο μύθος και Το σάιμποργκ. Αυτά τα διηγήματα έχουν σαν κοινό παρονομαστή τον νεκρό αστροναύτη Έριχ Στάρμπερκ καθώς και άλλους δυο αστροναύτες, τους Λεγκρέιβ και Γουέλερ, οι οποίοι βλέπουν μέσω ενός Εγκεφαλικού διεγέρτη ό,τι είναι "γραμμένο" στον εγκέφαλο του Στάρμπερκ. Καλούτσικη συλλογή, με ενδιαφέροντα αν και κάπως σύντομα διηγήματα, με την γραφή να είναι καλή και να μην έχει να ζηλέψει τίποτα από ξένους συγγραφείς. Η έκδοση που έχω στα χέρια μου είναι μια παλπ έκδοση τσέπης της δεκαετίας του '70, σε τέλεια κατάσταση.

 

Ανδρέας Ντούπας - Κραυγές από το υπερπέραν: 3.5+3=6.5

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι! Το βρήκα εντελώς τυχαία σήμερα στο Μοναστηράκι με 1 ευρώ σε ένα μαγαζί όπου πουλάνε βιβλία και dvd/μουσικά cd όπου τα βιβλία είναι λίγο πολύ ανοργάνωτα και "πεταμένα" από δω και από κει. Έχω και τον Μεταλλικό Γιο, και ψάχνω κάμποσο καιρό και το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα πόσες ώρες περνάς στο Μοναστηράκι;

 

Λοιπόν σου έχω και μια έκπληξη για το βιβλίο του Μπλις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κατεβαίνω Μοναστηράκι, κάνω κάπου στην 1 ώρα ψάξιμο και χάζεμα. Έχω χρόνο ^_^ . Τι έκπληξη μου έχεις για το βιβλίο του Μπλις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή:

 

post-394-0-93490100-1347302665_thumb.jpg

 

Πάνω αριστερά, χωρίς αρίθμηση, το πρώτο τομίδιο. Τελευταίο δεξιά ένα έξτρα, πάλι του Μπλις.

Edited by nikosal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το διπλό αστέρι. Πολύ κλασικός συγγραφέας ο Ρόμπερτ Χάινλαϊν αλλά αυτό είναι μόλις το τρίτο του βιβλίο που περνάει στην λίστα με τα διαβασμένα, μετά τα Glory Road και Starman Jones, που μου φάνηκαν λίγο πιο αδύναμα σε σχέση με αυτό. Πως έχει η ιστορία: Ο Λόρενς Σμάιθ, ή απλά Λορέντζο, είναι ένας ηθοποιός που η καριέρα του δεν είναι και στα καλύτερά της. Ως συνήθως έπινε το ποτό του μονάχος σε κάποιο μπαρ, ώσπου τον πλησίασε και τον κέρασε ένα ακόμη ποτό, ένας πιλότος διαστημόπλοιου, ένας ταξιδευτής. Αυτός ο τύπος του ζήτησε κάτι: Ήθελε από τον Λορέντζο να ντουμπλάρει έναν άνθρωπο. Με τα πολλά ο Λορέντζο δέχτηκε την πρόταση, ώσπου έμαθε ποιον έπρεπε να ντουμπλάρει. Τον αρχηγό της αντιπολίτευσης, τον μεγάλο και τρανό και υποψήφιο πρωθυπουργό της Αυτοκρατορίας Τζον Ιωσήφ Μπονφόρτε, ο οποίος είχε απαχθεί από αγνώστους. Έπρεπε λοιπόν για λίγο καιρό να παίξει τον Μπονφόρτε και να ταξιδέψει στον Άρη με σκοπό να τον δεχτούν οι Αρειανοί σαν ισότιμο μέλος και να τον κάνουν Αρειανό πολίτη. Έπρεπε να ανεχτεί τις περίεργες συνήθειες και τα παράξενα έθιμα των Αρειανών, όπως και την μυρωδιά τους. Μόνο που... η ιστορία κράτησε πολύ παραπάνω απ'όσο αρχικά είχε προβλεφθεί και έτσι ο Λορέντζο έγινε ουσιαστικά Μπονφόρτε... Πρόκειται σαφώς για ένα σατιρικό, πολιτικοποιημένο μυθιστόρημα, που λέει κάποιες αλήθειες και που δίνει μπόλικη τροφή για σκέψη. Δεν είναι βαρύ μυθιστόρημα, φυσικά, η ατμόσφαιρα είναι πολύ ευχάριστη, με την γραφή να είναι απλή και με αρκετό λεπτό και ωραίο χιούμορ. Μου άρεσε πολύ που η αφήγηση ήταν σε πρώτο πρόσωπο, αυτό του Λορέντζο. Πολιτικοποιημένη επιστημονική φαντασία, λοιπόν, αρκετά επίκαιρη μάλιστα. Προτείνεται.

 

Ρόμπερτ Χάινλαϊν - Το διπλό αστέρι: 5+3.5=8.5

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στη Γη. Αυτό είναι το τρίτο βιβλίο του Ρότζερ Ζελάζνυ που διαβάζω, μετά το εκπληκτικό μυθιστόρημα Ο Κύριος του φωτός και την πολύ καλή νουβέλα με τον τίτλο Ο γυρισμός του δήμιου και πρόκειται για άλλη μια εξαιρετικής ποιότητας ιστορία από τον κύριο Ζελάζνυ. Πως έχει σε γενικές γραμμές η ιστορία: Η Γη είναι σε κακό χάλι. Έχουν περάσει δεκάδες χρόνια από τον πυρηνικό πόλεμο των Τριών Ημερών, που δεν άφησε σχεδόν τίποτα όρθιο. Οι περιοχές όπου υπάρχει ακόμα ραδιενέργεια είναι πολλές και θερμές - γι'αυτό και ονομάζονται Θερμοί Τόποι. Νέα είδη ζώων αλλά και... ανθρώπων έχουν δημιουργηθεί, με διάφορες δυσμορφίες - πολλά από τα νέα πλάσματα μοιάζουν με αυτά της ελληνικής μυθολογίας και ακόμη χειρότερα! Ο πληθυσμός της Γης είναι πλέον 4 εκατομμύρια άνθρωποι, μιας και οι υπόλοιποι είτε πέθαναν στον πόλεμο είτε μετανάστευσαν σε άλλους πλανήτες και άρχισαν να συμμετέχουν στον πολιτισμό των Βεγανών, μιας φυλής εξωγήινων με μπλε δέρμα που κατέχουν πολλά κομμάτια γης στις περιοχές όπου δεν υπάρχει ραδιενέργεια και επισκέπτονται την Γη για να θαυμάσουν όσα αρχαία μνημεία έχουν σωθεί. Ε, κάπου εδώ κολλάει και ο Έλληνας Κόνραντ Νομικός (ή Κωνσταντίνος Καραγκιόζης, Κορώνης κλπ), ένας αθάνατος δίμετρος και δυνατός άντρας από την Μακρυνίτσα Μαγνησίας. Η ηλικία του είναι απροσδιόριστη και το παρελθόν του εξεζητημένο και μυθικό. Είναι υπεύθυνος για την διάσωση όλων των μνημείων και των έργων τέχνης, στην ιστορία όμως θα παίξει τον ξεναγό ενός μυστηριώδους Βεγανού, του Μυστίγγιο, του οποίου οι σκοποί επίσκεψης του στη Γη μπορεί να μην είναι αυτοί που λέει. Στην ιστορία εμπλέκεται και ο Χασάν, ένας Άραβας εκτελεστής, που έχει να εκτελέσει ένα συμβόλαιο θανάτου, αλλά και διάφοροι άλλοι ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Το βιβλίο μπορεί να είναι μικρό σε μέγεθος, αλλά η ιστορία είναι γεμάτη με μυστήριο, δράση και μπόλικη φαντασία. Οι περιγραφές είναι εξαιρετικές, μου δημιούργησαν φανταστικές εικόνες, οι σκηνές δράσης και βίας πολλές και τέλεια δοσμένες, ο κόσμος μετά-αποκαλυπτικός και εξαιρετικά φτιαγμένος, οι χαρακτήρες δίχως πολύ βάθος αλλά ενδιαφέροντες, η γενική ατμόσφαιρα απίθανη, ενώ η γραφή είναι μαγική, με ωραίο χιούμορ σε κάποιες στιγμές. Η μετάφραση του Πάνου Κουτρουμπούση πάρα πολύ καλή, ειδικά αν λάβουμε υπόψιν ότι είναι του... μακρινού 1968! Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Ρότζερ Ζελάζνυ - Επιστροφή στη Γη: 5.5+4=9.5

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον, αλλά μας τα χαλάει εκεί που εμφανίζεται ο Έλλην υπερήρωας...

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, δεν είναι ακριβώς υπερήρωας. Φυσιολογική δύναμη για το μέγεθός του έχει και η αθανασία εξηγείται... Ή μάλλον κάνω λάθος. Δεν είναι αθάνατος. Μπορεί να σκοτωθεί. Απλώς ζει πάρα πολλά χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χαλάει κάτι Word. Είναι πολύ καλό μυθιστόρημα.

 

Blade, ποια έκδοση έχεις; Του Τρίτωνα (πολύ καλή) ή την παλιότερη;

Link to comment
Share on other sites

αν και ειμαι φαν του Ζελαζνυ τον οποιο θεωρω απο τους ιδιαιτερα προικισμενους κι αγαπημενους μου συγγραφεις (Κυριος του Φωτος: 6+4 =10 αν δεν το εχω βαθμολογησει ακομη), το This Immortal μαλλον με απογοητευσε.

ομολογω οτι δεν θυμαμαι ιδιαιτερα την υποθεση, μονο βασικα σημεια, αυτο που θυμαμαι καθαρα ειναι οτι πρεπει να ειχα ξινισμενα μουτρα οταν το τελειωσα γιατι οταν διαβαζω Ζελαζνυ εχω αρκετα υψηλες απαιτησεις - με εχει κακομαθει - και αυτο το εργο του δεν μου προκαλεσε τα συναισθηματα που μου εχουν προκαλεσει αλλες δουλειες του (This Immortal: 4+2,5 = 6,5)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Slaughterhouse-5, Kurt Vonnegut

 

Ενδιαφέρον βιβλίο, πρωτίστως αντιπολεμικό και δευτερευόντως ε.φ., με μια πολύ πρωτότυπη προσέγγιση στο ταξίδι στο χρόνο. Χαρακτηριστικά του ειναι οι μεγάλες δόσεις (μαύρου) χιούμορ, και τα έντονα συναισθήματα που προκαλεί, κυρίως επειδή βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα. Νομίζω πως ούτε η πλοκή, ούτε το γράψιμο είναι κάτι το εξαιρετικό, αλλά παρόλα αυτά είναι από τα βιβλία που αν το πιάσεις δεν το αφήνεις μέχρι να τελειώσει.

 

4,5+3 = 7,5

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Elerran, είσαι το 52ο μέλος μας που συμμετέχεις με αξιολογήσεις. Μάλιστα, έκανες την 5η για το Slaughterhouse που έλειπε, για να μπει στη λίστα.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Στις 3 αξιολογήσεις το Rogue Moon, θα βρεθούν άλλοι δύο που να το έχουν διαβάσει; Εγώ όχι ακόμα, αλλά αν είναι να γίνω ο 5ος, να θυσιαστώ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..