Jump to content

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Όταν ξυπνήσουν οι τιτάνες, Στυλιανός Μωυσείδης

8,75 (5,25 & 3,5)

 

Πάρα πολύ καλό! Περιλαμβάνει πράγματα που θεωρούσα ότι δεν μπορούν να συνδυαστούν όπως ....... μυθολογία, επιστημονική φαντασία, οικολογία, σεξ, μάρκετινγκ και μερικά ακόμα! Θα του δώσω 5 (βέβαια επειδή σκέφτομαι και το 5,5 επιτρέπει το σύστημα να το κάνω 5,25; :p) και όχι 6 για μερικές μικρές λεπτομέρειες που αν αναφέρω θα είναι λίγο έως καθόλου spoiler, αλλά ας όψεται το λίγο. :p

H γλώσσα και το ύφος σίγουρα δεν κουράζουν αφού ο συγγραφέας είναι Έλληνας και θα έπρεπε να το προσπαθήσει ή να μην "το έχει" για να είναι κουραστικός. Βέβαια δεν έχει και κάτι το πολύ ξεχωριστό για να του δώσω το 4, οπότε του δίνω 3,5.

Γενικότερα, φυσικά αξίζει να διαβαστεί. Βλέποντας τον βαθμό ίσως φαίνεται ότι βαθμολογώ κάποιο λογοτεχνικό αριστούργημα. Δεν είναι έτσι, απλά πρόκειται για ένα βιβλίο πάρα πολύ καλό ως προς αυτά που περιμένει κάποιος. :D

 

υ.γ. Επέλεξα να μην διαβάσω το προηγούμενο της "διλογίας" με τον Τάλω, έπειτα από κάποια σχόλια που διάβασα εδώ ή αλλού στο διαδίκτυο. Δεν φαίνεται να έχασα κάτι από το παρόν βιβλίο, αφού δίνονται στοιχεία για τα προηγούμενα σε διάφορα σημεία, που όμως δεν επηρεάζουν την παρούσα ιστορία (ίσως εξηγούν λίγο κάποιες επιλογές και συμπεριφορές του Μάικλ/Μιχάλη).

Edited by Fan-tasy
Link to comment
Share on other sites

The Space Merchants, Cyril Kornbluth & Frederik Pohl

 

Πρέπει να ήταν πολύ καλό όταν βγήκε (πριν 60 χρόνια...), αλλά τωρα, δεν ξέρω, δεν μου έκανε εντύπωση. Με κύρια μοτίβα την υπερεκμετάλευση των φυσικών πόρων, τις επιχειρήσεις σαν πραγματικές πηγές εξουσίας, και την καθολική χειραγώγηση του καταναλώτικού κοινού μέσα από τις διαφημίσεις, το βιβλίο μου φάνηκε πως δείχνει εύκολα την ηλικία του...

 

3,5+3=6,5

Link to comment
Share on other sites

Ισαάκ Ασίμοφ, Οι περιπέτειες του Λάκι Σταρ.

 

David Starr, Space Ranger: 2.5 + 2.0 = 4.5

Η αρχή της saga φέρνει τον Λάκι Σταρ σε ένα ράντσο του Άρη που θυμίζει πολύ «Άγρια Δύση». Εκεί τα βάζει με κάτι παλαβούς που προσπαθούν να δηλητηριάσουν τον κόσμο, έρχεται σε επαφή με Αρειανούς που του χαρίζουν μια υπερδύναμη (την οποία λίγο αργότερα ο Ασίμοφ θα «ξεχάσει») και γνωρίζει τον Bigman, ο οποίος είναι ένα λίγο αγαθό παιδί, που συμπαραστέκεται στο Λάκυ ως το τέλος. Πουθενά ως το έκτο βιβλίο δεν εμφανίζεται κάποια γυναίκα και ο Λάκυ... χαϊδεύει συχνά τα μαλλιά του Μπίγκμαν από αγάπη. Ο πρώτος ήρωας gay της δεκαετίας του '50; Εντωμεταξύ, ποιος είπε ότι ο Ασίμοφ δεν έχει ευφυείς εξωγήινους στα έργα του; Έχει και εδώ και σε άλλα δύο βιβλία της σειράς.

 

...and the pirates of the Asteroids 2.5 + 2.5 = 5.0

O Λάκι και ο Μπίγκμαν πετάγονται στους Αστεροειδείς, όπου πρέπει να αποτρέψουν τη συμμαχία των Πειρατών και των ανθρώπων από το Σείριο. Υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον με ένα παράδοξο κάτοικο των Αστεροειδών, από την άλλη είναι από την πρώτη στιγμή φανερό ποιος θα είναι τελικά ο «κακός».

 

...and the Oceans of Venus 3.5 + 3.0 = 6.0

Σαφώς το καλύτερο βιβλίο της σειράς, με το ντουέτο να τα βάζει με βατράχους που κυριεύουν το μυαλό των ανθρώπων.

 

...and the Big Sun of Mercury 2.0 + 2.5 = 4.5

Ο Λάκι με τον Μπίγκμαν πετάγονται ως τον Ερμή όπου συναντούν και άλλους εξωγήινους (πιο ενδιαφέροντες αυτοί) βαθιά στις σπηλιές του πλανήτη και ένα ανόητο κακό, που είναι... πολύ κακός. Η έκπληξη όμως είναι ένα ρομπότ που ακολουθεί τους νόμους της ρομποτικής... Ως ιστορία, από ανόητη ως αδύναμη, όπως το πάρετε.

 

...and the Moons of Jupiter 2.5 + 2.5 = 5.0

Εδώ τα πράγματα βελτιώνονται κάπως, αλλά και πάλι είναι από πρώτο λεπτό φανερή η λύση του μυστηρίου. Βγάζει μάτια. Δεν μπορώ να φανταστώ πως έστω και ένας αναγνώστης -ακόμα και το '50- δεν την είχε καταλάβει έγκαιρα.

 

...and the Rings of Saturn 2.5 + 2.5 = 5.0

Εδώ ο Ασίμοφ αφήνει κατά μέρος τις ντροπές (αρχικά έγραφε με ψευδώνυμο γιατί δεν θεωρούσε τις ιστορίες του Λάκι σοβαρές) και φτιάχνει ένα μικρό πολιτικό μυθιστόρημα που είναι προοίμιο στις Σπηλιές από Ατσάλι. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο και πάλι, αλλά και μόνο επειδή ανοίγει την πόρτα στις Σπηλιές και τα υπόλοιπα ρομποτο-βιβλία, διαβάζεται ευχάριστα.

 

Μην παρεξηγείτε τους χαμηλούς βαθμούς. Η ανάγνωση ήταν ευχάριστη, μια μικρή εκδρομή στην παιδική ηλικία της εφ (και τη δική μου, μιας και είχα διαβάσει την Αφροδίτη από τις εκδόσεις Κάκτος, 30 χρόνια πριν). Αλλά ως εκεί.

 

Ken MacLeod, Cosmonaut Keep 3.5 + 3.0 = 6.5

 

Καλό το βιβλίο του ΜακΛέοντ, που εκτυλίσσεται σε δύο κόσμους, ένα κόσμο του κοντινού μέλλοντος όπου η Σοβιετική Ένωση έχει κυριαρχήσει στην Ευρώπη και ένα πολύ πιο ενδιαφέροντα κόσμο του μακρινού μέλλοντος*, με τους απόγονους των πρώτων ηρώων. Αλλά από την άλλη, με κουράζει λίγο η πολυλογία, και ο ΜακΛέοντ γράφει περισσότερα από όσα δικαιολογεί ο μύθος και οι ήρωες που έχει πλάσει.

* Σε μια κριτική στο ίντερνετ διάβασα ακριβώς το αντίθετο, ότι ο «κοντινός» κόσμος είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον, χεχε.

Edited by nikosal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ursula Le Guin- Το Αριστερό Χέρι του Σκοταδιού: Ένας Γήινος θα ταξιδέψει σ' έναν πλανήτη με σκοπό να πείσει τους κατοίκους του να γίνουν μέλη μίας γαλαξιακής ομοσπονδίας. Εκεί θα έρθει αντιμέτωπος με τα ήθη και τα έθιμα τους, τον διαφορετικό τρόπο σκέψης και την νοοτροπία τους, τις ίντριγκες και την δίψα για εξουσία που δεν λείπει από πουθενά και ποτέ. Θα βρει απρόσμενους συμμάχους και εχθρούς, και θα μπλέξει σε μία μεγάλη περιπέτεια. Θεωρείται κλασσικό βιβλίο στον χώρο της επιστημονικής φαντασίας, αλλά προσωπικά με άφησε αδιάφορο. Η εξέλιξη της ιστορίας δεν με κέρδισε, ήταν όμως καλογραμμένο 3.5+3.5=7

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Θεμέλιο. Το είχα να κάθεται από τον Μάιο του 2012 που κυκλοφόρησε στα βιβλιοπωλεία, αφού συνέχεια έβρισκα κάτι άλλο να διαβάσω, αλλά τελικά πήρα την απόφαση να το αρχίσω άμεσα, γιατί ήθελα να δω προς τι η όλη φασαρία για την σειρά αυτή. Νομίζω ότι το βιβλίο αξίζει την όλη φασαρία, ο Ασίμοφ δημιούργησε έναν συναρπαστικό κόσμο, την Γαλαξιακή Αυτοκρατορία, με τις ιδέες του να μοιάζουν ατελείωτες και αρκετά πρωτοποριακές για την εποχή του και ακόμα επίκαιρες, ενώ και η γραφή μου φάνηκε εξαιρετική. Εντάξει, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να γράψω και πολλά για την πλοκή του βιβλίου (δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη btw), πιθανολογώ ότι και όσοι δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με την επιστημονική φαντασία, γνωρίζουν δυο πραγματάκια για το βιβλίο αυτό. Μπορεί σε κάποιον να μην αρέσει το βιβλίο, γιατί δεν υπάρχει έντονη δράση, με την έννοια των ανταλλαγών πυροβολισμών, των κυνηγητών, των επικών μαχών κλπ κλπ, όπως επίσης δεν υπάρχει ένας χαρακτήρας με τον οποίο μπορεί κανείς να δεθεί, μιας και είναι πολλοί και με το πέρασμα των δεκαετιών χάνονται (από την πρώτη σελίδα έως την τελευταία έχουν στο μεταξύ περάσει πολλές δεκαετίες...), αλλά η όλη ατμόσφαιρα, οι ιδέες του και η γραφή σίγουρα αποζημιώνουν τον αναγνώστη. Εμένα τουλάχιστον με έκανε να ανυπομονώ να διαβάσω και τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς. Ήδη πήρα το δεύτερο και θα το διαβάσω μάλλον τον Νοέμβριο, ίσα-ίσα για να μην το διαβάσω στο καπάκι και πάθω overdose αλλά και παράλληλα να θυμάμαι κάποιες βασικές λεπτομέρειες του πρώτου βιβλίου. Άρχισα να συμπαθώ ιδιαίτερα τον κύριο Ασίμοφ...

 

Ισαάκ Ασίμοφ - Θεμέλιο: 5.5+4=9.5

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διάβασες είναι το πρώτο μέρος της αρχικής τριλογίας, δηλ. το Foundation? Αν ναι, έχουμε πει ότι την αρχική τριλογία την αξιολογούμε ενιαία (και σιγά μην κρατηθείς να διαβάσεις ένα κάθε μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πρώτο βιβλίο της αρχικής τριλογίας είναι. Καλά, σίγουρα θα διαβάσω και τα άλλα δυο μέχρι τα τέλη Νοεμβρίου, δεν θα κρατηθώ. (το τρίτο το έχω από εκδόσεις Κάκτος, 3 ευρώ το βρήκα, δεν ξέρω αν η μετάφραση είναι καλή όμως...).

Link to comment
Share on other sites

Μερικές αξιολογήσεις βιβλίων που διάβασα πρόσφατα

 

1. Εμείς - Ζαμιάτιν 10

2. Κουρδιστό πορτοκάλι-Burgess 9,5

3. Ο κατασκευαστής των άστρων - Στάπλετον 8

4. Ringworld-Niven 9

5. Βαβέλ 17 - Delany 7

6. Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα-Σπίνραντ 7,5

7. Οι σειρήνες του Τιτάνα - Βόνεγκατ 8

8. Θυμάμαι τις αμαρτίες μου-Χάλντεμαν 8

9. Εικονογραφημένος άνθρωπος-Μπράντμπερι 9

10. Νευρομάντης-Γκίμπσον 7

11. Πικνίκ δίπλα στο δρόμο-Στρουγκάτσκι 9,5

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, Σάββατο ή Κυριακή θα έχουμε ενημέρωση των πινάκων με αρκετές νέες αξιολογήσεις από την προηγούμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Οι πράκτορες του Χάους - Ν. Σπίνραντ (3+3.5 = 6.5)

 

Το βιβλίο παίρνει πολλούς πόντους για την καταπληκτική ιδέα της ηγεμονικής κυβέρνησης και της παράνομης αντιπολίτευσης, που είναι πιόνια στο σχέδιο μίας σέκτας χαοτικιστών. Τα τσιτάτα του Μάρκοβιτς σε κάθε κεφάλαιο είναι πολύ ενδιαφέροντα, το ίδιο και οι δολοπλοκίες που γίνονται σε όλο το βιβλίο. Η γραφή είναι στρωτή και ρέει άνετα.

Για εμένα το πιο αδύναμο σημείο ήταν αυτό της πλοκής. Πολλές και μεγάλες ιδέες, αλλά λίγος χρόνος για να τις αναπτύξει. Το ίδιο ισχύει και για τους χαρακτήρες. Με άλλα λόγια, χαρκατηριστικό δείγμα της εποχής που γράφτηκε και σίγουρα ενδιαφέρον βιβλίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α, τώρα που το είπες, έψαξα και είδα ότι υπάρχει αυτή η έκδοση! Δεν την ήξερα. Καλώς, γιατί νομίζω ότι η παλιά μετάφραση του Παναγιωτάτου είχε κάποιες... συντομεύσεις. Εκείνη έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να βαλω κι εγω το λιθαρακι μου.Βαθια ανασα και...

 

Ντιουν : 5,5 + 3,5 = 9

Ο Μεσσιας του Ντιουν : 5 + 3,5 = 8,5

Τα Παιδια του Ντιουν : 5,5 + 3,5 = 9

Ο Θεικος Αυτοκρατορας του Ντιουν : 5 + 3,5 = 8,5

 

1984 : 6 + 3 = 9

 

Ραντεβου με το Ραμα 1 : 4 + 3 = 7

Ραντεβου με το Ραμα 2 : 5 + 3,5 = 8,5

Ραντεβου με το Ραμα 3 : 5,5 + 3,5 = 9

Ραντεβου με το Ραμα 4 : 4,5 + 3,5 = 8

 

Ουμπικ : 5 + 3,5 = 8,5

Το Ηλεκτρικο Προβατο : 5 + 3,5 = 8,5

 

Σολαρις : 5 + 2,5 = 7,5

 

Ο Αναρχικος των Δυο Κοσμων : 5 + 3,5 = 8,5

 

Γυριστε το Γαλαξια με Οτοστοπ : 5 + 3,5 = 8,5

 

Νευρομαντης : 4 + 2,5 = 6,5

 

Σχεδιο Φρακταλ : 4,5 + 3 = 7,5

 

Μπορει να ξεχναω και κανενα,αλλα εδω ειμαστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

City, Clifford Simak

3+2 = 5

 

Sprawl trilogy, William Gibson

Neuromancer 5.5+3 = 8.5

Count Zero 3+3 = 6

Mona Lisa Overdrive 3.5+3 =6.5

Link to comment
Share on other sites

City, Clifford Simak

3+2 = 5

 

Sprawl trilogy, William Gibson

Neuromancer 5.5+3 = 8.5

Count Zero 3+3 = 6

Mona Lisa Overdrive 3.5+3 =6.5

 

Επιτέλους! Να και κάποιος που βαθμολογεί συστηματικά κάτω από 8!

Link to comment
Share on other sites

City, Clifford Simak

3+2 = 5

 

Sprawl trilogy, William Gibson

Neuromancer 5.5+3 = 8.5

Count Zero 3+3 = 6

Mona Lisa Overdrive 3.5+3 =6.5

 

Επιτέλους! Να και κάποιος που βαθμολογεί συστηματικά κάτω από 8!

 

Απλά νομίζω ότι αν στριμώξεις τα βιβλία στο διάστημα 8-10, απλά θα αδικήσεις τα βιβλία που ξεχωρίζεις.

 

City, Clifford Simak

3+2 = 5

 

Αυτό δεν σου άρεσε καθόλου;

 

Θα έλεγα ότι με άφησε αδιάφορο. Από τη μια είναι ότι οι χαρακτήρες εμφανίζονται για πολύ λίγο, οπότε δεν αναπτύσοονται καθόλου. Από την άλλη, ήδη από την εισαγωγή του πρώτου κεφαλαίου ξέρεις που θα καταλήξει η ιστορία, και λίγο μετά τη μέση του βιβλίου μαθαίνεις και το πως. Και επιπλέον τα θέματα που θέτει και τα εργαλεία που χρησιμοποιεί δεν με άγγιξαν καθόλου

 

 

καταστροφή του πολιτισμού μέσα από την αποξένωση;

μεταμόρφωση σε άλλα είδη;

μεταφυσική μεταφορά από διάσταση σε διάσταση; από ρομπότ;

κοινωνία φιλειρηνικών ομιλούντων ζώων που αρνούνται να σκοτώσουν;

 

 

Είναι βασικό νομίζω για ένα sci-fi βιβλίο να σου δίνει έναν κόσμο που υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να γίνει πραγματικότητα. Το City δεν μπόρεσε να με πείσει σε κανένα σημείο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Σε ρώτησα γιατί το διάβασα πρόσφατα και χωρίς να είναι κανένα αριστούργημα, μου άρεσε αρκετά. Γούστα..

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Να και κάποιος που βαθμολογεί συστηματικά κάτω από 8!

 

Ενδιαφέρον στατιστικό... θα σας δώσω λοιπόν σύντομα (μαζί με τους ανανεωμένους πίνακες) το μέσο όρο στις αξιολογήσεις σας, αλλά και τους δέκα πρώτους σε συμμετοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα τα στατιστικά που σας είχα υποσχεθεί και αύριο οι πίνακες.

 

Οι δώδεκα πιο αυστηροί κριτές (έχοντας όμως κάνει >5 αξιολογήσεις):

 

1. Neveryon 5,41

2. Elen 6,76

3. Sadorinius 6,90

4. mman 7,06

5. Oberon 7,33

6. nikosal 7,36

6. Eroviana 7,36

6. kingmito 7,36

9. Nihilio 7,43

9. khar 7,43

11. Naroualis 7,52

11. Wordsmith 7,52

 

Εννοείται, ο δεκαδικός αντιπροσωπεύει το μέσο όρο των αξιολογήσεών τους, ως τώρα.

Εναλλακτικά, μπορεί κανείς να τους χαρακτηρίσει και ως «πιο άτυχους»: Έχουν διαβάσει τα βιβλία που τους άρεσαν λιγότερο!

 

Και τα δέκα μέλη με τις περισσότερες αξιολογήσεις:

1. nikosal 136

2. Bladerunner 107

3. karatasiospa 72

4. mort13 94

5. heiron 55

6. Nihilio 51

7. Sadorinius 44

8. pikei 44

9. khar 44

10. mman 41

 

Με δυο λόγια, η Αγία Τριάδα pikei, khar, mman έχει όλη μαζί 129... Πφφ... Της ρίχνω 7.

Edited by nikosal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι δώδεκα πιο αυστηροί κριτές (έχοντας όμως κάνει >5 αξιολογήσεις):

[...]

4. mman 7,06

[...]

 

Μπα! Πολύ ανοιχτοχέρη με βλέπω! Μάλλον θα οφείλεται στις γενναιόδωρες αξιολογήσεις βιβλίων που είχα διαβάσει παλιότερα και που δεν τολμώ (=φοβάμαι) να ξαναπιάσω στα χέρια μου σήμερα.

Για να σφίξουμε λίγο! :-)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δεν είμαι στους αυστηρούς. Ίσως γιατί είμαι πολύ προσεκτικός στην επιλογή, ίσως γιατί κάποια μέτρια βιβλία απλούστατα δεν τα βαθμολόγησα θεωρώντας ότι δεν χρειάζεται να είναι στη λίστα ούτως ή άλλως. Πάντως συμφωνώ με μμαν και λοιπούς ότι πχ ένα βιβλίο που του βάζω 7 το θεωρώ αρκετά καλό. Το 7 στο σύστημα με άριστα τα 5 αστέρια είναι είτε 3/5 (ελαφρώς καλό) είτε 4/5(πολύ καλό).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα τα στατιστικά που σας είχα υποσχεθεί και αύριο οι πίνακες.

 

Οι δώδεκα πιο αυστηροί κριτές (έχοντας όμως κάνει >5 αξιολογήσεις):

 

 

Χμμ... Η πιθανότητα να αισθάνονται κάποιοι από εμάς ενθουσιασμό με κάποιο βιβλίο που διαβάζουν και γι αυτό να αποφασίζουν να το αξιολογήσουν κι έτσι να του βάζουν καλό βαθμό δεν παίζει, ε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..