Jump to content

Πότε διαβάζετε;


heiron
 Share

Recommended Posts

Αχαχαχαχ

τι αυτοκίνητο, τι λεοφωρείο...

Η μονη διαφορά είναι οτι το ένα σταματάει όπου θες εσύ, οπότε δεν επιδρά και στο διάβασμά σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaspK

    3

  • D'Ailleurs

    3

  • araquel

    4

  • cortomalteze

    3

όπου να ναι, στο σπίτι, στο αστικό, τρένο, κτελ, πλοίο, αεροπλάνο, παντού. όχι πάντα όμως. όταν ακούω τη ραδιοφωνική σειρά του γαλαξία με αποσπά από το βιβλίο, οπότε συνήθως τότε απλώς το κουβαλάω, χωρίς να το διαβάζω. τον linus από τα peanuts τον θυμάστε? που είχε τη security blanket του? κάπως έτσι... όπως ο month, έχω και εγώ αναπτύξει την τέχνη του να διαβάζεις και να περπατάς.

(το μυστικό είναι να κολλάς πίσω από κάποιον -όχι στυλ εφαψίας :whistling: - που περπατά με σύμφωνο για σένα ρυθμό και να τον ακολουθείς. αφού δεν διαβάζει, δεν θα τρακάρει- (<---- παραλλαγή τεχνικής του dirk gently, το ξέρω). επιπλέον, όταν πλησιάζεις σκαλιά, το κρατάς στις 45 μοίρες δεξιά/αριστερά σου και με περιφερειακή όραση, ή άντε, με μια γρήγορη ματιά, το καταφέρνεις. B) copyright: araquel 2001-2011)

φυσικά πριν κοιμηθώ, πριν από εξόδους (εξ'ου και αργώ), οποιαδήποτε στιγμή. όπως ανέφεραν και άλλοι, όντως με τηλεόραση και υπολογιστή μειώνεται λιγάκι ο ρυθμός, αλλά αυτό συνήθως εξαρτάται από το τι κρατάς στα χέρια σου, έτσι δεν είναι???

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το βράδυ πριν κοιμηθώ, διαβάζω κάνενα δίωρο. Το προτιμώ, γιατί είμαι άνετα, μπορώ να πιώ τον χυμό μου, να σηκωθώ να ξεπιαστώ ή να ακούσω μουσικούλα.

Link to comment
Share on other sites

Παντού...Η τσάντα μου έχει πάντα ένα βιβλίο και όλα τα βιβλία μου τα έχω πίσω από το κρεβάτι μου.Δυστυχώς αυτον τον καιρό διαβάζω για κατατακτήριες και έχει γυαλίσει το ματι μου!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν 2 χρονια που μετακομισα (επιτηδες) δεν αγορασα τηλεοραση. Απο τοτε μπορω να πω οτι ανακαλυψα απειρο χρονο για διαβασμα. Και σταματησα να διαβαζω στην τουαλετα...Αυτο δεν καταλαβα πως εγινε. Το να μην εχεις τηλεοραση αποδειχτηκε καταπληκτική εμπειρια που την προτεινω ανεπιφυλακτα. Και οσο για καποια dvd ταινια ή σηριαλ ετσι και αλλιως ποτε δεν περιμενα απο την tv για να τα δω...Εχω μια 19 οθονη υπολογιστη τοποθετημενη σε στρατηγικο σημειο. Και τις προαλλεσ που ειχα παει για ψωνια ειδα 22 αρα!!!Ετοιμη ημουν αλλα ακομη ειναι ακριβες...

Επισης επειδη ταξιδευω πολυ λογω δουλειας διαβαζω πολύ μεσα σε τρενα, αεροπλανα και πλοια. Σε λεωφορεία και αυτοκινητα και εγω ζαλιζομαι. Και υπαρχει και αλλη μια παραμετρος. Τελειωσα τον Στηβεν Κινγκ επειδη τον πουλανε στα σταντ των τρενων!!! Επισης για τον ιδιο λογο εχω διαβασει τα απαντα απο Αγκαθα Κριστι και Ντοιλ. Και σε στιγμες πικρας (Να φευγει το τρένο σε 10 λεπτα και να μην βρισκω τιποτα εστω αξιοπρεπες...) εχω αγορασει και τρελές πατατές........

Α ωραια ιδέα το κομωτήριο...δεν το ειχα σκεφτει

Link to comment
Share on other sites

να σημειώσω ότι τα καλοκαίρια, στην παραλία είναι από τα πιο εκνευριστικά πράγματα το βιβλίο, για τους εξής λόγους:

 

1) το βιβλίο γεμίζει με ηλίθιους κόκκους άμμου, που οκ άμα είναι κανένα μικρούλι βιβλίο, άμα όμως είναι καμιά κουμούτσα, as they usually are, είναι πολύ δύσκολο να τους βγάλεις. και με εκνευρίζουν άμα μείνουν εκεί.... (ψυχαναγκαστικό, το ξέρω)

 

2) ο καφές που πήρες μαζί σου, θα ζεσταθεί απευθείας, άντε το πολύ να αντέξει μισή ώρα... για μισή ώρα το κουβάλησα εγώ το βιβλίο στην παραλία? που είναι το 3ωρο ησυχίας και ανάγνωσης που μου υποσχέθηκαν????

 

3) ο αναπτήρας στάνταρ θα θαφτεί στην άμμο κάποια στιγμή που δεν θα προσέχεις.

 

4) το walkman/ discman επίσης θα φτύνει για καμιά βδομάδα κόκκους άμμου...

 

α, ναι... 5) πολύς κόσμος διαβάζει στην παραλία βιβλία. για μένα αυτό είναι αποθαρρυντικό...

 

για τους παραπάνω λόγους στην παραλία παίρνω μόνο μια φορά κάθε καλοκαίρι βιβλίο (για να ελέγξω άμα άλλαξε κάτι στα προαναφερθέντα points. μέχρι στιγμής, τίποτα...) μετά εκνευρίζομαι απλώς και επιλέγω να πάω σε κανένα καφέ με το βιβλίο μου...

Link to comment
Share on other sites

να σημειώσω ότι τα καλοκαίρια, στην παραλία είναι από τα πιο εκνευριστικά πράγματα το βιβλίο, για τους εξής λόγους:

 

1) το βιβλίο γεμίζει με ηλίθιους κόκκους άμμου, που οκ άμα είναι κανένα μικρούλι βιβλίο, άμα όμως είναι καμιά κουμούτσα, as they usually are, είναι πολύ δύσκολο να τους βγάλεις. και με εκνευρίζουν άμα μείνουν εκεί.... (ψυχαναγκαστικό, το ξέρω)

 

2) ο καφές που πήρες μαζί σου, θα ζεσταθεί απευθείας, άντε το πολύ να αντέξει μισή ώρα... για μισή ώρα το κουβάλησα εγώ το βιβλίο στην παραλία? που είναι το 3ωρο ησυχίας και ανάγνωσης που μου υποσχέθηκαν????

 

3) ο αναπτήρας στάνταρ θα θαφτεί στην άμμο κάποια στιγμή που δεν θα προσέχεις.

 

4) το walkman/ discman επίσης θα φτύνει για καμιά βδομάδα κόκκους άμμου...

 

α, ναι... 5) πολύς κόσμος διαβάζει στην παραλία βιβλία. για μένα αυτό είναι αποθαρρυντικό...

 

για τους παραπάνω λόγους στην παραλία παίρνω μόνο μια φορά κάθε καλοκαίρι βιβλίο (για να ελέγξω άμα άλλαξε κάτι στα προαναφερθέντα points. μέχρι στιγμής, τίποτα...) μετά εκνευρίζομαι απλώς και επιλέγω να πάω σε κανένα καφέ με το βιβλίο μου...

 

Jesus Christ man...

 

Ξέχασες να αναφέρεις τις κουκλάρες που κυκλοφορούν στην παραλία με τα μικροσκοπικά μαγιό που είναι πολύ πιο ενδοιαφέρουσες (τουλάχιστον εκείνη την στιγμή) απο το οποιοδήποτε βιβλίο. Επίσης ξέχνας να γράψεις οτι η Νο.1 ασχολία στην παραλία είναι ρακέτες στην άμμο (μιλάει ο πρωταθλητής).

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: , και πάλι εξαρτάται από το τι κρατάς στα χέρια σου. και ποιος είσαι σαφώς :whistling: .... d'ailleurs, u need to have ur priorities sorted out... ;)

α! να προσθέσω επίσης και στο πανεπιστήμιο την ώρα των παραδόσεων έξω από το αμφιθέατρο με καφέ και τσιγάρο, ή και μέσα στο αμφιθέατρο (χωρίς καφέ και τσιγάρο)... <---και ξαφνικά οι παραδόσεις περνούσαν πολύ πολύ γρήγορα και ακόμα πιο ευχάριστα... γα*ώτο! θέλω πάλι πανεπιστήμιο!!!

 

τέλος και όταν βγαίνω έξω και ο άλλος έχει πάει τουαλέτα... (είναι τρομερή ευκαιρία να μπριζώνεσαι, βγάζεις ίσα ίσα από μια μέχρι 3 σελίδες και μένεις με την αγωνία). ή άμα είμαι με 2 ακόμα (τουλάχιστον) άτομα και κρατάω διαμαντάκι στα χέρια μου, για κανένα τσιγάρο και όταν είμαστε όλοι μαζί...

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά όταν υπάρχει διάθεση (βασικά πιστεύω ότι είναι το πιο απαραίτητο συστατικό) μπορώ να διαβάσω παντού και πάντα. Όμως τα πιο συνηθισμένα μέρη είναι λεωφορείο, τρένο, τουαλέτα, κρεβάτι (ποτέ στο γραφείο, μου θυμίζει εξετάσεις), επίσης και περπατώντας.

 

Όταν πάω και γω στη παραλία το τελευταίο που θα έκανα θα ήταν να διαβάσω βιβλίο. Όχι τόσο για τις κουκλάρες (καλά ρε παιδιά τόση κυτταρίτιδα μαζεμένη αχεμ) ή τους κυρίους με τα σάλια να τρέχουν βλέπωντας τις κουκλάρες (την μπυροκοιλιά τους ακόμη να την δουν). Γιατί το βασικό για μένα στην παραλία είναι η θάλασσα. Και συνήθως οι κυτταρίτιδες και οι μπυροκοιλιές δεν μαζεύονται σε αυτές που πάω εγώ (ευτυχώς!!!). Η θάλασσα είναι έρωτας και δεν συνεχίζω διότι ήδη έχω βγει εκτός θέματος.

 

Εγώ θα πρότεινα να πούμε και τη πιο "κουλή" τοποθεσία που έχουμε διαβάσει ή κατάσταση

 

Εγώ έχω διαβάσει σε γλέντι γάμου. Ενώ πάντα με έπιανε οργασμό διαβάσματος εξωσχολικών κατά τη διάρκεια των εξετάσεων (σχολείο = μπλιαχχχχ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το εξάμηνο ανέπτυξα την τέχνη του να διαβάζεις στο πανεπιστήμιο. Έτσι, λοιπόν, παίρνω το βιβλίο που διαβάζω καθημερινά στο πανεπιστήμιο και το διαβάζω στα διαλείμματα, στα κενά, και όταν σχολάω σε κοντινή ώρα με τον αδερφό μου και τον περιμένω. Είναι λίγο δύσκολο να συγκρατείς την προσοχή σου, αλλά είναι ό,τι καλύτερο στο διάλειμμα να σκέφτεσαι κάτι διαφορετικό από το μάθημα· έτσι μπορείς να προσέχεις καλύτερα την επόμενη ώρα.

 

Ενώ πάντα με έπιανε οργασμό διαβάσματος εξωσχολικών κατά τη διάρκεια των εξετάσεων (σχολείο = μπλιαχχχχ)

 

Indeed... στις εξετάσεις πάντα το τελευταίο πράγμα που κάνω είναι να διαβάζω τα μαθήματα. Εκεί είναι που αρχίζω να διαβάζω βιβλία με τις ώρες ή να τερματίζω βιντεοπαιχνίδια μέσα σε μια μέρα!

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Όπως δήλωσα κάποτε, αν έχω καλό βιβλίο στα χέρια που με έχει απορροφήσει, δε θα το πρόσεχα ακόμα κι αν περνούσε απο μπροστά μου ο παγκόσμιος σύλλογος γυμνιστών μοντέλων :tongue: Άλλωστε, διαβάζω χωρίς τα γυαλιά, οπότε με τη μυωπία που χω μάλλον δε θα τους έβλεπα καν! :tongue:

Πόσο χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη! :D. Ο Araquel θα το θυμάται, πάντα, μα πάντα στις εξεταστικές ξεκίναγα να διαβάζω βιβλία. Και όχι καινούρια βιβλία, οοοοχι. Ξαναξεκίναγα τον Άρχοντα, το εκκρεμές του Φουκώ, πάρα πολλά βιβλία που είχα ήδη διαβάσει, αλλά...έπρεπε να τα ξαναδιαβάσω! Το πώς τελείωσα τη σχολή σχεδόν στην ώρα της παραμένει μυστήριο για μένα :tongue:

Το πιο κουλό σημείο που έχω διαβάσει...χμμμ....χμμμμ νομίζω ήταν τότε. Αλλά πολύ φοβάμαι δε μπορώ να σας πω τι κατάσταση ήταν εκείνο το τότε :tongue: Η αμέσως επόμενη νομίζω ήταν πέρσι την πρωτοχρονιά, που δεν βγήκα μετά την αλλαγή και στις 12.30 - άντε 1 - είχα ξαναπιάσει το τελευταιο βιβλίο του Μαύρου Πύργου. Τι πρωτοχρονιές και μαλακίες, εδώ φτάνουμε στον Πύργο!

θυμάμαι επίσης με δυο βιβλία συγκεκριμένα: το meaning of liff και τους Λύκους της Κάλλα (πάλι μαύρος πύργος). Με το πρώτο θυμάμαι τριγυρνούσα επί δύο μέρες μέσα στο σπίτι, με το βιβλίο συνέχεια στα χέρια, και γελούσα μόνη μου. Νομίζω ότι τότε οι δικοί μου ανησύχησαν σοβαρά...Με τους Λύκους, καταρχάς επί ένα μήνα πέρσι το καλοκαίρι αγγάρευα τους δικούς μου να με πηγαίνουν με το αυτοκίνητο σε όλα τα χωριουδάκια και πόλεις του Κορινθιακού μήπως και το βρω σε κανα βιβλίοπωλείο. Και όταν τελικά το πήρα - όταν γυρίσαμε Αθήνα τελικά - κλείστηκα επι δύο μέρες στο δωμάτιο και έβγαινα μόνο για τα απαραίτητα - και πάλι, με το βιβλίο στο χέρι.

Αυτά απο κουλά. Το να διαβάζω σε τρένα, λεωφορεία, στις εξεταστικές, στη δουλειά, το να κλείνω 24ωρα άυπνη γιατί έπρεπε να τελειώσω ένα βιβλίο, όλα αυτά εμένα μου φαίνονται φυσιολογικά :tongue: Και σας ζηλεύω που μπορείτε να διαβάζετε σε οικογενειακές εκδηλώσεις - εγώ πάντα ήμουν πολύ ευγενική για να το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μπορώ τις οικογενειακές συναθροίσεις (sic). Προτιμώ να είμαι με φίλους παρά σε γάμους με θείτσες, θείτσους και καθωσπρεπισμό (και κάτι όμορφες μεν , ηλίθιες δε, μακρινές ξαδέλφες που πορώνται με νυφικά). Οπότε πήρα το βιβλίο και την ώρα του πανηγυριού την άραξα στο αμάξι μου.

Τώρα βέβαια για να μην καρφώνομαι τα έχω περάσει στο κινητό και τα διαβάζω (εννοώ από αυτά που βρίσκω στο gutemberg.com).

 

Πάντως ,επίσης, αγαπημένη περίοδος διαβάσματος ήταν όταν δούλευα σε ένα βιβλιοπωλείο. Ειδικά τον Αύγουστο το είχα ταράξει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω και γω στη παραλία το τελευταίο που θα έκανα θα ήταν να διαβάσω βιβλίο. Όχι τόσο για τις κουκλάρες (καλά ρε παιδιά τόση κυτταρίτιδα μαζεμένη αχεμ) ή τους κυρίους με τα σάλια να τρέχουν βλέπωντας τις κουκλάρες (την μπυροκοιλιά τους ακόμη να την δουν). Γιατί το βασικό για μένα στην παραλία είναι η θάλασσα. Και συνήθως οι κυτταρίτιδες και οι μπυροκοιλιές δεν μαζεύονται σε αυτές που πάω εγώ (ευτυχώς!!!). Η θάλασσα είναι έρωτας και δεν συνεχίζω διότι ήδη έχω βγει εκτός θέματος.

 

αυτοαναιρείσαι. Άμα οι παραλίες που πάς δέν έχουν κυτταρίτιδα ή μπυροκοιλιά (τι κακό έχει η μπυροκοιλιά) τότε έχουν κουκλάρες με κορμάρες. Δηλαδή θέλεις να μας πείς οτι μόνο το νερό σου αποσπά την προσωχή;

 

αλήθεια, σε ποιά παραλία πας που δεν έχει κυτταρίτιδα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ερημικές. Γιατί απλά δεν θέλω να έχει κόσμο εκεί που πάω για μπάνιο. Οπότε δεν αυτοαναιρούμαι. Γιατί συνήθως όταν έχει κόσμο κατακλύζεται από τέτοια άτομα. Οπότε προτιμώ ερημικές.

Δεν έχω πρόβλημα κάποιο άτομο να μην είναι όμορφο , αλλά οι συνδιασμοί στριγκ με κυτταρίτιδα καθώς και μπυροκοιλιά με βλέμμα καρδιοκατακτητή νομίζω ότι είναι αστείοι έως εμετικοί. Μην βγαίνουμε όμως εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

:worshippy: trillian!!!

εγώ είχα μείνει πριν 3 χρόνια την πρωτοχρονιά μέσα, διαβάζοντας τον μεσσία του dune, και όταν το τελειώσα στις 03:30, δεν έλεγε για έξω (όσοι διάβασαν τον μεσσία και πορώνονται με τη σειρά καταλαβαίνουν...)

:clap: :holiday: :xmas: :cheer: :newyear: :beerchug: <-------όλος ο κόσμος ...............................................................................εγώ-----> :mf_bookread:

 

το πιο υπερβολικό που είχα κάνει ήταν (περιέργως) με το σοφό παιδί (?) του χωμενίδη. ήταν το μοναδικό μοναδικό βιβλίο που από την πρώτη πρόταση δεν μπόρεσα να το αφήσω κάτω. το ξεκίνησα βράδυ, δεν κοιμήθηκα καθόλου, φαγητό με το βιβλίο, τουαλέτα με το βιβλίο, πανεπιστήμιο το πρωί έξω από το αμφιθέατρο με το βιβλίο, γυρνάω σπίτι, κοιμάμαι, ξυπνάω και πριν κάνω καφέ και τσιγάρο (δηλ. στο πρώτο λεπτό ξύπνιος) το είχα ξαναπιάσει. το άφησα και ανέκτησα επικοινωνία με τον κόσμο όταν το είχα τελειώσει. [φυσικά, θα προτιμούσα να μου είχε συμβεί αυτό με το γαλαξία, με το dune, με κάτι πιο σουσουφίτικο, αλλά η αλήθεια είναι η προαναφερθείσα].

 

οπότε στην περίπτωση αυτή η ερώτηση δεν είναι 'πότε διαβάζετε;' αλλά 'πότε κάνετε όλα τα άλλα;'

 

ομολογουμένως όμως, έχω χαλάσει τον τελευταίο χρόνο... damn!!!

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ, μην βάζετε τις λέξεις "βιβλίο" και "παραλία" μαζί γιατί ανατριχιάζω και μόνο στη σκέψη... αν πιτσιλιστεί το βιβλίο τι κάνουμε μετά; :shock:

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμησατε... Σχολείο με τα θρανία ξυλινα απο πανω και με ένα μεταλικό πλέγμα απο κάτω για να βάζεις τα βιβλία. Ανοιχτο πανω στο θρανίο το βιβλίο ή το τετράδιο του μαθήματος και απο κάτω το βιβλίο σε στρατηγικό σημείο! Απλά αν 10λεπτό εριχνα και ενα αθώο βλεμμα στον καθηγήτη οτι δηθεν παρακολουθώ τι λεει..

Οσο για το πιο περιεργο σημείο θα ελεγα οτί ηταν σε μία συναυλία. 120 db και εγω ακριβως διπλά στην σκηνη πανευτυχής με το βιβλιαρακι μου! Τον καλλιτεχνη που ουρλιαζε δεν τον θυμαμαι, ουτε τι διαβαζα, μονο που καποια στιγμη με φωναξαν γιατι κατι δεν δουλευε και επρεπε να το φταξω και εγω γκρινιαζα "2 λεπτα σε μια σελιδα τελειωνει το κεφαλαιο!"

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ, μην βάζετε τις λέξεις "βιβλίο" και "παραλία" μαζί γιατί ανατριχιάζω και μόνο στη σκέψη... αν πιτσιλιστεί το βιβλίο τι κάνουμε μετά; :shock:

 

Ενα καλοκαιρι σε παραλια με πηρε ο υπνος κατω απο ομπρελα να διαβαζω την Οδυσσεια 2001... οταν ξυπνησα ο ηλιος ειχε γυρισει και ειχα καει ολος εκτος απο το παραλληλογραμο κοματι που καλυπτε το ανοιχτο βιβλιο στο στηθος μου... τι να σας πω τωρα... υπερθεαμα :Ρ

Τωρα απο εκει και περα, παραλια οντως δεν ειναι καλη για τα βιβλια (εμενα οσα με ακολουθησαν σε διακοπες, ειναι ολα γεματα αμμο, φουσκωμενα και υποψιαζομαι αλμυρα) αλλα ειναι καλη για τον αναγνωστη. Εγω ειμαι αναγνωστης, οποτε, ναι βιβλιο+παραλια= gooooood. Επιπλεον, ενα ταλαιπωρημενο βιβλιο ειναι παντα ενα ομορφο αναμνηστικο.

Τις υπολοιπες μερες του χρονου (εκτος διακοπων) διαβαζω στις συγκοινωνιες, στα ορθια οταν με στηνουν σε ραντεβου, σε δημοσιες υπηρεσιες και τραπεζες και στο σπιτι οπου λαχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Πέρα απο τα κλασικά πριν πέσω για ύπνο, στο λεωφορείο, περιμένοντας να ψηθεί το φαγητό, παραλία

 

Διαβάζώ πολύ όταν είμαι

1 - Στην εφορία και περιμένω την σειρά μου (είμαι λογιστής οπότε συνήθως εκεί είμαι)

2 - Στην ουρά στην τράπεζα (για τον ίδιο λόγο με το απο πάνω)

 

special

1 - Πάσχα να γυρίζω με το ένα χέρι την σούβλα και με το άλλο να διαβάζω το βιβλίο μου.

2 - Σε πανηγύρι σε χωριό. Με το κλαρίνο να κλαίει δίπλα.....

Link to comment
Share on other sites

Λεωφορεία, τρένα, τραμ και φυσικά περπατώντας!! :)

(Αν δείτε κάποιον να διαβάζει βιβλίο στο κέντρο της Αθήνας, κατά 90% είμια εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως σε λεωφορεία, τραίνα και λοιπά ΜΜΜ, στα οποία περνάω ένα σεβαστό μέρος της ημέρας, και στο κρεβάτι πριν κοιμηθώ αν και συνήθως η νύστα κερδίζει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μια ώρα που μου αρέσει πολύ είναι όταν τρώω. Έχω διαβάσει άπειρες σελίδες πάνω στα μεσημεριανά γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ διαβάζω σε καναπέ ή σε κρεβάτι, γιατί έτσι βολεύομαι. Δεν μοπρώ να διαβάσω πολύ ώρα καθησμένος σε καρέκλα. Οι ώρες που διαβάζω είναι το μεσημέρι και το βράδυ πριν κοιμηθώ. Ακόμη περισσότερο διαβάζω στις δακοπές που το παρακάνω-μπορεί να διαβάσω πέντε-έξι βιβλία- επειδή βαριέμαι.

 

Μια ώρα που μου αρέσει πολύ είναι όταν τρώω. Έχω διαβάσει άπειρες σελίδες πάνω στα μεσημεριανά γεύματα.

 

 

πως μπορείς και το κάνεις αυτό; εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω με τίποτα. Μάλλον θα τρως αρκετά αργά.

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω:

 

1. Στο σπίτι ξαπλωμένη στο κρεββάτι μου

2. Στο σπίτι, στο γραφείο μου, όταν πρόκειται για κάτι που θέλει και σημειώσεις, τετράδια κλπ,

3. Σε αεροπλάνα όταν ταξιδεύω

4. Σε τρένα όταν ταξιδεύω.

 

Αποφεύγω να διαβάζω πριν κοιμηθώ, εκτός εαν είναι Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ. Και αυτό επειδή έχω την κακή συνήθεια να με συνεπαίρνει το βιβλίο, να είμαι με μισό μάτι ανοιχτό και να συνεχίζω να διαβάζω για να μάθω τι γίνεται παρακάτω... Οπότε μετά το πρωϊνό ξύπνημα πάει περίπατο!

 

Δεν μπορώ σε λεωφορεία και γενικά όταν πρόκειται για αυτοκίνητο. Με πιάνει πονοκέφαλος αμέσως όταν το κάνω αυτό.

 

2 - Σε πανηγύρι σε χωριό. Με το κλαρίνο να κλαίει δίπλα.....

 

Εγώ αυτό δεν το αντέχω με το τίποτα. Με τις πρώτες νότες του κλαρίνου με πιάνει πονοκέφαλος, θέλω να ξεράσω, αρρωσταίνω πραγματικά. Αυτός ο ήχος με ενοχλεί πάρα πολύ, με αρρωσταίνει. Είναι ότι πιο απαίσιο έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..