Jump to content

Πότε διαβάζετε;


heiron
 Share

Recommended Posts

Διαβάζω ξαπλωμένος στο κρεβάτι ή αραχτός στον καναπέ, όταν έχω αρκετές ώρες κενό. Συνήθως απο τις 10 το βράδυ και όσο πάει, ανάλογα τι ώρα πρέπει να ξυπνήσω την επόμενη μέρα το πρωΐ. Φυσικά μπορεί και μεσημεράκι, ειδικά στις διακοπές, όταν οι υπόλοιποι είναι για ύπνο και κάνει τόση ζέστη και ο ήλιος έξω είναι στο αποκορύφωμά του, οπότε κάθομαι μέσα στη δροσιά ξαπλωμένος στο κρεβάτι και διαβάζω(για καλοκαίρι λέω). Το χειμώνα μια απο τα ίδια. Δεν μπορώ να διαβάσω μέσα σε αυτοκίνητο ή μέσα σε ΚΤΕΛ(σίγουρα δεν μπορώ με τίποτα μέσα σε τρένα, λεωφορεία κλπ της Αθήνας). Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα σε πλοίο, γιατί όποτε ταξιδεύω συνήθως παίζουμε χαρτιά, τάβλι κλπ ενώ σε αεροπλάνο δεν έχω μπεί ακόμα-που θα μου πάει, κάποτε θα μπω και θα δοκιμάσω και εκεί. Τώρα σε πανηγύρια, την ώρα του φαγητού και άλλα τέτοια, απορώ πως τα καταφέρνετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaspK

    3

  • heiron

    3

  • trillian

    3

  • araquel

    4

Το περισσότερο διάβασμα πέφτει πριν κοιμηθώ, και φυσικά τις περισσότερες φορές συμβαίνει αυτό που είπε η Darkchilde. Κάποιες φορές, όταν δεν δουλεύω-πχ τώρα το καλοκαίρι-διαβάζω και τα μεσημέρια. Φυσικά στις διακοπές, στην παραλία παρέα με το καφεδάκι κτλ. Αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορώ να διαβάσω σε μεταφορικό μέσο, με πιάνει αναγούλα, με εξαίρεση το αεροπλάνο, που αν δεν με τρελάνουν στον πόνο τα αυτιά μου, είναι καλύτερα τα πράγματα.:book:

Link to comment
Share on other sites

εγώ διαβάζω σε καναπέ ή σε κρεβάτι, γιατί έτσι βολεύομαι. Δεν μοπρώ να διαβάσω πολύ ώρα καθησμένος σε καρέκλα. Οι ώρες που διαβάζω είναι το μεσημέρι και το βράδυ πριν κοιμηθώ. Ακόμη περισσότερο διαβάζω στις δακοπές που το παρακάνω-μπορεί να διαβάσω πέντε-έξι βιβλία- επειδή βαριέμαι.

 

Μια ώρα που μου αρέσει πολύ είναι όταν τρώω. Έχω διαβάσει άπειρες σελίδες πάνω στα μεσημεριανά γεύματα.

 

 

πως μπορείς και το κάνεις αυτό; εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω με τίποτα. Μάλλον θα τρως αρκετά αργά.

 

 

Βασικά, έχω το πιάτο μπροστά μου, με το δεξί παίζω πιρούνι/κουτάλι και με το αριστερό κρατάω το βιβλίο (που ακουμπάει στο τραπέζι) ανοιχτό μπροστά από το πιάτο. Ωστόσο, σε σχέση με το πόσο έχω διαβάσει την ώρα του φαγητού, δεν μπορώ να πω ότι αυτό έχει να κάνει με το ότι τρώω πολύ αργά... απλά τρώω κάθε μέρα :) :)

Link to comment
Share on other sites

Όπου και όποτε να 'ναι, εκτός από το λεωφορείο. Αν διαβάσω εκεί, ζαλίζομαι.

Πρώτη επιλογή: απόγευμα στον καναπέ (όταν υπάρχει χρόνος)

Αμέτρητες σελίδες σε ηλεκτρικό και μετρό.

Βράδυ στο κρεβάτι μέχρι να με πάρει ο ύπνος.

Σε όλες τις φάσεις που προβλέπεται αναμονή.

Μικρή διάβαζα και στο τραπέζι, αλλά οι γονείς μου το θεωρούσαν πολύ κακή συνήθεια και μου την έκοψαν. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ένα tip που απ'ότι βλέπω δουλεύει καλά τον τελευταίο καιρό που κουβαλάω ανθολογίες στην τσάντα μαζί με το notebook. Διαβάζω μια ιστορία, ακριβώς πριν ξεκινήσω να γράφω. Αν θέλω να γράψω πρώτο πρόσωπο, διαβάζω μια σε πρώτο πρόσωπο για να καλωδιωθεί το μάτι και το μυαλό. Αν θέλω να γράψω τρόμο, διαβάζω τρόμο. Μπαίνεις στο mood πραγματικά.

Δεν ξέρω αν δουλεύει για όλους, ελπίζω να βοηθήσει σαν ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στην διαδρομή πήγαινε έλα στη δουλειά, το βράδυ πριν με πάρει ο ύπνος, όταν είμαι στην ουρά πχ της τράπεζας, γιατρού κλπ. Βασικά όποτε βρίσκω την ευκαιρία πάντα έχω ένα βιβλίο στην τσάντα μου και του δίνω και καταλαβαίνει. Και φυσικά στις διακοπές. Όπου βρω ευκαιρία παραλία - κρεβάτι - μέρα - νύχτα το βιβλίο μου αγκαλιά και πάμε.

 

Μέρη που συνηθίζω να διαβάζω είναι: Κρεβάτι - Καναπές *όπου αυτός είναι διαθέσιμος* - Καρέκλα - Πάτωμα - Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 χρόνια μετά, εκ των οποίων τα 3 Σύρο (-Πειραια πήγαινε έλα... τσιγγανάκι :p) έχω να πω πως μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω το "παντού" και να δηλώσω τα πλέον αγαπημένα μου σημεία

α) κατάστρωμα blue star (ειδικά βραδινές ώρες που κοιμούνται γύρω μου)

β) το πουφ μου, δίπλα στην μπαλκονόπορτα, τις μεσημεριανές ώρες, μισό πατζούρι μισό ανοιχτό, φως από το κομμάτι με τις γρύλιες, καφές ή κρασί και πόδια επάνω στο τραπεζάκι μου :)

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω καινούργιο, πορωτικό βιβλίο διαβάζω όλη τη μέρα μέχρι να το τελειώσω με ελάχιστα διαλείμματα. Σε σχολική περίοδο συνήθως διαβάζω καμιά ώρα/δυωράκι όταν ξαπλώνω το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα tip που απ'ότι βλέπω δουλεύει καλά τον τελευταίο καιρό που κουβαλάω ανθολογίες στην τσάντα μαζί με το notebook. Διαβάζω μια ιστορία, ακριβώς πριν ξεκινήσω να γράφω. Αν θέλω να γράψω πρώτο πρόσωπο, διαβάζω μια σε πρώτο πρόσωπο για να καλωδιωθεί το μάτι και το μυαλό. Αν θέλω να γράψω τρόμο, διαβάζω τρόμο. Μπαίνεις στο mood πραγματικά.

Δεν ξέρω αν δουλεύει για όλους, ελπίζω να βοηθήσει σαν ιδέα.

 

 

 

Δουλεύει, και το ανακάλυψα μόλις πρόσφατα.

Θαρρείς και ρυθμίζεται ο εγκέφαλος σε writing mode.

 

 

Όσο για το διάβασμα πάντα και μόνο ξάπλα. Σε Μέσο μαζικής μεταφοράς έχω να μπω χρόνια, αλλά δεν νομίζω να κατάφερνα να διαβάσω κάτι με όλο αυτό το κούνημα και την φασαρία.

 

Στις διακοπές βγάζω τουλάχιστον ένα βιβλίο μεσαίου μεγέθους την ημέρα. Βαριέμαι και εκνευρίζομαι με τα μπες, βγες , στέγνωσε, ξαναμπες, ξαναβγες κλπ αλλά επειδή συνήθως βαράμε εξάωρα στην παραλία καταφέρνω να τελειώνω και απο ένα βιβλίο ημερησίως. Αφου πλέον η αγορά 5-6 βιβλων είναι μέσα στο budget των διακοπών!laugh.gif

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το να διαβάσω στην παραλία κάτι διαφορετικό από εφημερίδα ή χαλαρό εικονογραφημένο το βρίσκω δύσκολο (αλλά όχι ακατόρθωτο:tongue:).

Πριν κοιμηθώ είναι η καταλληλότερη στιγμή για 'μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Διαβαζω οταν τελειωσω τις δουλειες μου και οταν εχω ελευθερο χρονο..Διαβαζω οταν ειμαι στη παραλια και οταν πηγαινω διακοπες παιρνω παντα 1-2 βιβλια μαζι μου..

Διαβαζω επισης οταν ο φιλος μου παιζει στο ps3 (αλλιως θα τον ειχα σκοτωσει) και διαβαζω και λιγο πριν κοιμηθω...

Οταν τρωω και οταν ειμαι στο γυμναστηριο δε διαβαζω ομως :p

Link to comment
Share on other sites

Στο λεωφορείο κυρίως. Σε κάνει να βλέπεις τις διαδρομές με άλλο μάτι. Ίσα ίσα που μερικές φορές ανυπομωνούσα να κάνω κάποιο ταξίδι για να διαβάσω περισσότερο ένα βιβλίο. Κατά τα άλλα σε ουρές και κυρίως στην τράπεζα. Σπίτι σπάνια διαβάζω. Είναι το παλιο-ιντερνετ που με αποσπά πάντα. Καμιά φορά παίρνω ένα βιβλίο και πηγαίνω σε κάποιο πάρκο, ή σε κάποιο άλλο μέρος με δροσιά, πράσσινο και νερό και κάθομαι εκεί. Πριν κοιμηθώ,διαβάζω αλλά δεν είναι παραγωγικό μιας και στη μια σελίδα έχω κοιμηθεί και δε θυμάμαι και τι διάβασα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Διαβάζω όλες τις ώρες της ημέρας αλλά πιο πολύ μου αρέσει το βράδυ μετά τις δέκα και μισή, όταν οι γονείς μου πηγαίνουν για ύπνο. Δυστυχώς έχω την ατυχία να μένω σε μία γειτονιά με πολύ φασαρία (έχω εκκλησία, πάρκο, και φαστφουντάδικα με τους πακετάδες τους και τα μηχανάκια τους σε απόσταση αναπνοής από το σπίτι μου), κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να συγκεντρωθώ όσο θα ήθελα. Όταν όμως τα πράγματα φτάνουν σε απελπιστικό σημείο, πηγαίνω και την πέφτω σ' ένα δασάκι που υπάρχει εδώ κοντά. Έτσι λοιπόν θα έλεγα ότι το βράδυ είναι η πιο καλή ώρα για μένα. Και ποτέ μα ποτέ, δεν πιάνω να διαβάσω όταν είμαι κουρασμένος, δεν έχει κανένα νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικά και μόνο το βράδυ στο κρεβάτι, μέχρι να κλείσουν τα μάτια. Δυστυχώς δεν υπάρχει πολύ ελεύθερος χρόνος, κάτι που σημαίνει απο 10 εώς 50 σελίδες ανάλογα με την κούραση της ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω θέμα. Αν έχω διάθεση μπορώ να διαβάσω οπουδήποτε και οποιαδήποτε ώρα. Όταν είμαι σε μέρος με θόρυβο αρκούν μερικές σελίδες να απορροφηθώ από το βιβλίο για να πάψω να τους προσέχω. Παραλία δε διαβάζω εκτός κι αν έχει συννεφιά...αν έχει ήλιο δεν παίζει να καθίσω για πολύ έξω από το νερό και να ξεροψήνομαι.

Προτιμώ πάντως νύχτα που πιο σπάνια θα σε διακόψει κάποιος, έχει ηρεμία και το κρεβάτι βολεύει να αλλάξεις πολλές στάσεις (με το βιβλίο πάντα εννοώ :Ρ).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αργά, σε συνδυασμό με ξάπλα πριν τον ύπνο. Άντε και κάτι λίγα μεσημέρια.

Link to comment
Share on other sites

πλέον διαβάζω στο αμάξι αφού παρκάρω και πριν πάω στο γραφείο. Περίπου κανένα μισάωρο. Εναλλακτικά στο σπίτι το βράδυ πριν κοιμηθώ (αν δεν με πάρει ο ύπνος από το διάβασμα) ή όταν χρησιμοποιώ τρένο/λεωφορείο.

Link to comment
Share on other sites

Ε,χμ...στο "μερος" δεν διαβαζει κανεις!? :mf_bookread:

Ααααααα μόνο Μικυ Μάους, Αστερίξ, Λουκυ Λουκ κλπ. Όχι γιατί τα έχω αφοδευμένα, απλά αν αρχίσεις εκεί βιβλίο άντε να σηκωθείς. t9722.gif

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω παντου αρκει να εχει κοιμηθει ο γιος μου. και μεσημερι και βραδυ μετα τις 10 ειναι οι καλυτερες μου. στο εξοχικο κανω τρελους μαραθωνιους απο τηνπαραλια και την βεραντα μεχρι οπου κατσει. το καλοκαιρι στη χαλκιδικη εκανα φοβερα τριωρα στις ξαπλωστρες. γενικα δεν με νοιαζει ουτε φασαρια ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..