Jump to content

Ο μαγικός κόσμος της Walt Disney


Nienor
 Share

Recommended Posts

Για μένα η εταιρία Ντίσνευ έδειξε τσαγανό και ταλέντο με το Emperor's New Groove. ή στη μετάφραση ο "Αυτοκράτορας έχει κέφια". Χιούμορ που τσακίζει κόκαλα, απίστευτοι χαρακτήρες έξω από τα συνηθισμένα politically correct σχέδια κι επιπλέον ενδιαφέρον σκηνικό. Γεμάτο ατάκες που ακόμη και στη μετάφραση σε ρίχνουν από την καρέκλα από τα γέλια. Και φυσικά πρέπει μετά τις πρώτες δέκα φορές που θα το δείτε να το ξαναπαίξετα μια στοπ καρέ. Κάθε σχεδόν πλάνο είναι γεμάτο με background λεπτομέρειες που εμένα προσωπικά με έχουν ξετρελάνει.

 

Και γω το είδα πρόσφατα και χτυπιόμουν κάτω απ'τα γέλια. Όμως λένε πως ήταν εισπρακτική αποτυχία...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    12

  • DinoHajiyorgi

    5

  • Spock

    6

  • kitsos

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest roriconfan

Μπα, δε μου κάνουνε πλέον κλικ τέτοιες ταινίες. Το γύρισα στα ανιμέ και τώρα ούτε που θέλω να τις ξαναματαδώ.

 

Για όσους ενδιαφέρονται, κάποιος έβαλε τις ταινίες του Walt Disney σε λινκς στο anime.gr. Δείτε όλες τις σελίδες για να τις βρείτε όλες, ξεκινώντας από την παρακάτω.

 

http://www.anime.gr/forums/%D8%F5%F7%E1%E3...E9%F4%E5-3.html

Link to comment
Share on other sites

Διόν, δοκίμασε και το μεταγλωτισμένο. Είχα μάθει να λέω "σιγά τη μετάφραση", αλλά αυτό πραγματικά τα σπάει. Η Χρυσούλα Διαβάτη σαν Ίζμα είναι εκπληκτική...

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δε μου κάνουνε πλέον κλικ τέτοιες ταινίες. Το γύρισα στα ανιμέ και τώρα ούτε που θέλω να τις ξαναματαδώ.

 

Your loss! :atongue2:

 

 

Διόν, δοκίμασε και το μεταγλωτισμένο. Είχα μάθει να λέω "σιγά τη μετάφραση", αλλά αυτό πραγματικά τα σπάει. Η Χρυσούλα Διαβάτη σαν Ίζμα είναι εκπληκτική...

 

Θεά η Ίζμα. Γενικά οι Ελληνικές μεταγλωτίσεις στα Ντίσνεϋ είναι προσεγμένες (μάλλον επειδή τις ελέγχει η Nτίσνεϋ) και στην Ατλαντίδα μ'άρεσε η μεταγλώτιση πολύ. Θα δοκιμάσω και τον Αυτοκράτορα. Ευχαριστώ Ευθυμία. :)

btw, μετά βγήκε κι άλλη ταινία ή σειρά καρτούν με τους ίδιους χαρακτήρες, ή κάνω λάθος? Σαν κάτι να είχε πάρει το μάτι μου στο βιδεοκλούμπ αλλά δεν θυμάμαι...

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ένα πολύ lame κομμάτι με ήρωα τον Κρονκ. Έκαψα πολλά εγκεφαλικά κύτταρα κι έκλαψα και τα 1,30 ευρώ για την ενοικίαση του dvd. Θα μπορούσε να ήταν εκατό χιλιάδες φορές πιο ενδιαφέρον, λόγω του ίδιου του Κρονκon, αλλά είχε την τύχη της δεύτερης και της τρίτης ταινίας του Αλλαντίν. Και φυσικά όπως και αυτές βγήκε κατευθείαν σε dvd, προς αποφυγή κακών εισπράξεων.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι αυτό. Παρατηρήστε στο 0:45 τον κάκτο πίσ από την ίζμα, που έχει γίνει κι αυητός λάμα...

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ένα πολύ lame κομμάτι με ήρωα τον Κρονκ. Έκαψα πολλά εγκεφαλικά κύτταρα κι έκλαψα και τα 1,30 ευρώ για την ενοικίαση του dvd. Θα μπορούσε να ήταν εκατό χιλιάδες φορές πιο ενδιαφέρον, λόγω του ίδιου του Κρονκon, αλλά είχε την τύχη της δεύτερης και της τρίτης ταινίας του Αλλαντίν. Και φυσικά όπως και αυτές βγήκε κατευθείαν σε dvd, προς αποφυγή κακών εισπράξεων.

 

That bad, huh? Ούτε γι'αστείο δηλαδή.

 

 

Δείτε κι αυτό. Παρατηρήστε στο 0:45 τον κάκτο πίσ από την ίζμα, που έχει γίνει κι αυητός λάμα...

 

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Φτιάχνουνε μια προσεγμένη ταινία και μετά ακολουθούνε χλιαρά sequel, όπως συνήθως. Έπρεπε να ήσασταν και λίγο προετοιμασμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνουνε μια προσεγμένη ταινία και μετά ακολουθούνε χλιαρά sequel, όπως συνήθως. Έπρεπε να ήσασταν και λίγο προετοιμασμένοι.

 

Πράγμα που συμβαίνει σε πολλά sequels γενικώς. Σπάνια ένα sequel ξεπερνά την αρχική ταινία εκτός αν πρόκειται για τριλογία οπότε εκεί δεν είναι ακριβώς sequel.

 

Ένα παράδειγμα είναι η Fantasia με τη Fantasia 2000. Η πρώτη είναι κλασσικό αριστούργημα που ξεπέρασε τότε κάθε προηγούμενο και ήταν έτη φωτός μακριά από κάθε άλλο κιν. σχέδιο, ακόμα και από πολλές live action ταινίες. Στέκει δε ακόμα και σήμερα.

 

Η Fantasia 2000 ήταν μεν πάρα πολύ καλή, αλλά τίποτα παραπάνω. Τίποτα το σπέσιαλ δηλαδή που να μείνει στα αριστουργήματα του παγκόσμιου κινηματογράφου!

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Στην Fantasia είχανε δεκαετίες καιρό για να κάνουνε κάτι σωστό και αποτύχανε. Και δε θα έλεγα ότι είναι sequel έτσι χαλαρό σενάριο που είχε. Αλλά αναφερόμουνα για ταινίες που βγαίνουνε συνέχειες κάθε ένα-δύο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Στην Fantasia είχανε δεκαετίες καιρό για να κάνουνε κάτι σωστό και αποτύχανε. Και δε θα έλεγα ότι είναι sequel έτσι χαλαρό σενάριο που είχε. Αλλά αναφερόμουνα για ταινίες που βγαίνουνε συνέχειες κάθε ένα-δύο χρόνια.

 

Πρώτον δεν αποτύχανε. Η ταινία ήταν επιτυχία και μεγάλη μάλιστα. Δεύτερον για ποιο σενάριο μιλάς? Σπονδυλωτή ταινία είναι, επεισοδιάκια με μουσική. Το "σενάριο" στα επεισόδια από τα οποία αποτελείται ήταν βασισμένο είτε σε διάφορες ιστορίες, είτε ήταν απλώς κωμικές φάσεις ή fantasy vignettes με συνοδεία κλασσικής μουσικής.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης το Famtasia έχει καταπληκτικές ιστοριούλες, και τις έχω ευχαριστηθεί όσες φορές και να τις δώ. Μία από τις καλύτερες ταινίες του Disney με καταπληκτική κλασσική μουσική. Δέσανε απόλυτα την μουσική με το κάθε επεισόδιο. Και η iστορία με τον Διάβολο είναι από τις πιο τρομαχτικές, τουλάχιστον για παιδιά. (Ακόμα ανατριχιάζω όταν βλέπω την συγκεκριμένη ιστορία και ακούω σε αυτό το σημείο το Ave Maria )

 

Και φυσικά από τις πιο κωμικές στιγμές του Μίκυ, ο Μίκυ με τις σκούπες και τα νερά...

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά από τις πιο κωμικές στιγμές του Μίκυ, ο Μίκυ με τις σκούπες και τα νερά...

 

Οι τέλειες ιστορίες, αυτή και η κιβωτός με τον Ντόναλντ.

 

post-1465-1221119962_thumb.jpg

post-1465-1221119984_thumb.jpg

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον Μίκυ μαθητευόμενο μάγο, είναι ιστορικό!!! Αλλά... έχω κολλήσει άσχημα και δεν θυμάμαι αυτό με την κιβωτό τώρα, damn!

Link to comment
Share on other sites

Η Κιβωτός είναι στην Φαντασία 2000, καινούργια ιστορία, με τον Ντοναλτ και την Νταίζη που νομίζουν ότι έχουν χάσει ο ένας τον άλλο στον κατακλυσμό. Πολύ όμορφη ιστορία αγάπης με happy end ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον Μίκυ μαθητευόμενο μάγο, είναι ιστορικό!!! Αλλά... έχω κολλήσει άσχημα και δεν θυμάμαι αυτό με την κιβωτό τώρα, damn!

Ο Ντόναλντ βοηθάει τον Νώε να μαζέψουν τα ζεύγη των ζώων μες την κιβωτό (σκηνές απείρου κάλλους και γέλιου) αλλά στη συνέχεια και μέσα στον πανικό που δημιουργείται από τον κατακλυσμό χάνει το δικό του ζευγάρι την Νταίζη. Για κάποιο διάστημα θεωρούν ο ένας τον άλλο νεκρό. Στο τέλος όμως και αφού αδειάσει το πλοίο από τα υπόλοιπα ζωντανά οι δύο πάπιες ξανασμίγουν σε ένα γλυκύτατο σφιχταγκαλιασμένο φινάλε.

 

Μariposa είσαι διαβασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το έχω ξαναπεί κάπου, αλλά βαριέμαι να ψάξω τώρα. Από τις πιο "poignant" σκηνές ανάμεσα σ'αυτους τους δυο χαρακτήρες που έχω δει ποτέ μου. Ίσως και η μόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτή τη στιγμή τα βλαστάρια μου βλέπουν για 155 φορά το Treasure Planet (αν δεν το έχετε δει Mr Spock... είναι must). :)

 

post-1465-1223557085_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ο μαγικός κόσμος της Walt Disney

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..