Jump to content

Ο μαγικός κόσμος της Walt Disney


Nienor
 Share

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    12

  • DinoHajiyorgi

    5

  • Spock

    6

  • kitsos

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πριν να πατήσω το λινκ να δω σε ποια σκηνή αναφέρεσαι ήμουν απόλυτα σίγουρη πως μιλούσες για αυτή τη σκηνή :)

Link to comment
Share on other sites

Θέε μου, υπάρχει thread για τις ταινίες του Disney???

Ειλικρινά θα κλάψω!!! Με την μικρή μου έχουμε δεί σχεδόν όλες τις ταινίες, κάποιες τις έχω δεί μόνη μου, γιατί καλός ο Disney, αλλά δεν είναι όλες για την ηλικία της, και όλες μα όλες τις έχω δεί τουλάχιστον 10 φορές την κάθε μιά! Τον μπάμπι παίζει να τον έχω δεί κι 100!!!! Η μουσική και μόνο με κάνει ν'ανατριαχιάζω!!! Η σκηνή με το χιόνι, με κάνει και γελάω, και η φωνούλα του όταν χάνει την μαμά του με κάνει και δακρύζω! Εϊναι απίστευτο, πώς μπορείς να ξέρεις ακριβώς τί θα νιώσεις, κι όμως να το νιώθεις ακριβώς την στιγμή που πρέπει! Αν αυτό δεν είναι δείγμα της ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑΣ τί είναι????

 

Όπως καταλάβατε λοιπόν, ο Μπάμπι είναι η αγαπημένη μου, αλλά μ'αρέσουν κι άλλες πολλές, μ'αρέσουν τα μικρά του, που κυκλοφόρησε ως Disney Fables, αλλά και το Melody time με μικρές ιστορίες του ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!!!! Αν θυμάστε την ιστοριούλα με την ακρίδα και τα μυρμήγκια...φοβερή.

Και βέβαια, το εκπληκτικό του (και απαγορευμένο) εκπαίδευση για τον θάνατο ή κάτι τέτοιο, που σατυρίζει το πώς ανατρέφουν οι Ναζί τα παιδιά τους...μικρού μήκους και καυστική...όσοι έχετε torrent θα την βρείτε. Οι φαντασίες του και οι δύο υπέροχες...και τόσα άλλα, δεν θυμάμαι πιά...

παίρνω ανάσα γιατί συγκινήθηκα, και θα επιστρέψω :)

ΜΠΡΑΒΟ ΝΙΕΝΟR!!!

Link to comment
Share on other sites

Ω, κάποιος ανέφερε την Μαίρη Ποππινς! Την λατρεύω...

Θυμήθηκα μία συνέντευξη της Τζούλυ Άντριους...είχε γυρίσει γύρω στα 40 μία ταινία όχι και τόσο γλυκούλα, δεν την έχω δεί, αλλά έδειχνε μπουτάκι, κωλαράκι, και τα λοιπά, και κάτι την ρώτησαν, του τύπου: "και η Μαίρη Πόππινς; Όλοι σας έχουν μέσα τους μ'αυτή την εικόνα" (κάτι τέτοιο βλακώδες), κι αυτή η γάτα απάντησε: "κάποια στιγμή τα παιδιά μεγάλωσαν, και ήθελαν να δούν τί κρύβει η Μαίρη Πόππινς κάτω απο την φούστα της"

ΘΕΑ????

 

Τέλος πάντων, εν ολίγοις ο Ντίσνευ είναι (ήταν) για μένα αρκετά αντισυμβατικός, ακόμα κι όταν έμοιαζε να πηγαίνει με τα νερά του κατεστημένου... Πώς την λέγανε αυτή την ταινία με τον Μίκυ που παίζει την φλογέρα και οδηγεί τα παιδιά στην σπηλιά, βασισμένο στο γνωστό παραμύθι του Άντερσεν? Δεν θυμάμαι τώρα, κόλλησα. Του 30 κάτι η ταινιούλα...

Γενικά μάλλον χρησιμοποιούσε το κατεστημένο για να περάσει τα μηνύματά του. Γι'αυτό είπα οτι δεν είναι όλες οι ταινίες του για παιδιά, και το εννοώ. Κάποιες είναι εντελώς για ενήλικες, που θα κάτσουν να δούν μία ταινία κινουμένων σχεδίων, με παιδική ματιά, if you know what I mean...Ήταν ένας πανέξυπνος τύπος, και κρίμας που πήγε κι έγινε παγοκολώνα!

 

ΥΓ αναφέρθηκε και το The fox and the hound. Κορυφαίο, συμφωνώ...

ΥΓ2 μπράβο βρε παιδιά!

ΥΓ3 και ο Γουίνι καλός είναι, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχ. Την έχω δει την ταινία αυτή με τη Τζούλι Άντριους αν και δεν μου έρχεται και μένα ο τίτλος τώρα! Και πράγματι είναι ΘΕΑ!

Η ταινιούλα με το Μίκυ που λες είναι το "The Pied Piper of Hamelin" και η πιο γνωστή βερσιόν της ιστορίας είναι των Αδελφών Γκριμ.

 

Τον Γουίνι έκανα καιρό να τον "συμπαθήσω" μέχρι που πέτυχα ένα βιβλιαράκι με τίτλο "The Tao of Pooh" όπου ο συγγραφέας χρησιμοποιεί την ιστορία του Γουίνι σαν εισαγωγή στον Ταοϊσμό! Το βιβλίο είχε βγει και στα Ελληνικά μάλιστα!

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχ. Την έχω δει την ταινία αυτή με τη Τζούλι Άντριους αν και δεν μου έρχεται και μένα ο τίτλος τώρα! Και πράγματι είναι ΘΕΑ!

 

S.O.B. του Blake Edwards (του τυχεράκια κύριου Julie Andrews!)

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο Ντίνο, ναι! :thumbsup:

 

Στο μεταξύ θυμήθηκα τώρα τη σειρά με κάρτες της Ντίσνευ που βρίσκαμε μικροί μέσα σε σοκολάτες. Μόνο οι πιο μεγάλοι θα τις θυμούνται. Ήταν στενόμακρες και έγχρωμες πάνω σε σκληρό χαρτόνι και όλα τα πιτσιρίκια τότε κάναμε συλλογή από αυτές. Ήταν νομίζω 152 κάρτες σύνολο και η "σπανιότερη" θεωρούνταν η κάρτα με το Σκρουτζ, δεύτερη σπανιότερη ο Ντιούη, και τρίτη νομίζω η Μάτζικα Ντε Σπελλ.

Δεν έχω καταφέρει να βρω πού είχαν πρωτοβγεί, πάντως η συλλεκτική τους αξία σήμερα είναι μεγάλη. Αρκετές τις έχει ο αδελφός μου ακόμα.

 

Τις αναφέρω εδώ κυρίως γιατί μέσα απ'αυτές τις κάρτες γνώρισα αρκετούς χαρακτήρες του Ντίσνευ που ως τότε δεν είχα δει ποτέ σε ταινία, όπως τη Μαίρη Πόππινς, τον Γουίνι και τον Κρις, την Κρουέλλα ΝτεΒιλ κλπ. Ως τότε δεν είχα δει καν τη Σταχτοπούτα του Ντίσνευ σε ταινία αν και είχα διαβάσει κάποια μεταφορά της στα κομικς. Θυμάμαι πως τις τρεις νεράιδες που τη μεγάλωσαν τις είχα τόσες φορές σαν κάρτες, ειδικά τη Merryweather (τη χοντρούλα) την οποία είχα σκυλοβαρεθεί. :atongue2:

'Οντας "Ντοναλντιστής" από τότε, προτιμούσα τις πάπιες από τους άλλους χαρακτήρες και οι live action ταινίες με άφηναν μάλλον αδιάφορο. Ίσως γι'αυτό δεν κάθησα να δω τη Μαίρη Πόππινς μικρός, αν και το τραγούδι "Chim-Chim-Cheree" θυμάμαι πως το πρωτοάκουσα κάποια Χριστουγεννα στο "Μινιόν" όπου ο τελευταίος όροφος είχε μεταμορφωθεί σε Ντίσνευλαντ και όπου ήμουν "πελάτης" κάθε μέρα!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

post-1004-1225368129_thumb.jpg

Είδα πρόσφατα το Enchanted της Disney και ξετρελάθηκα. Ταινία που πέρασε απαρατήρητη, νόμισα πως θα είναι μια σαχλαμαρίτσα του στούντιο, περισσότερο μια κοριτσίστικη ταινία με στόχο την πώληση κουκλιών Barbie. Δεν μπορούσα να πέσω πιο έξω!

post-1004-1225368141_thumb.jpg

post-1004-1225368549_thumb.jpg

post-1004-1225368169_thumb.jpg

Είναι κυρίως ένας φόρος τιμής προς τα κλασσικά παραμύθια της Ντίσνεϊ, από την ίδια την Ντίσνεϊ, ένα έξοχο παραμύθι και η ίδια η ταινία. Ξεκινάει σε κινούμενα σχέδια μέχρι που τα καρτούν πέφτουν στον αληθινό κόσμο κι εκεί αρχίζει το γέλιο, αλλά και η ενδιαφέρουσα ιστορία. Η γοητεία του «ψαριού έξω από το νερό» είναι υπέροχα σκιαγραφημένη και σαν ιδέα δεν εξαντλείται ποτέ. Σχεδόν λυπήθηκα όταν τέλειωσε, καλό σημάδι πως θα θέλω να το ξαναδώ σύντομα.

post-1004-1225368188_thumb.jpg

post-1004-1225368198_thumb.jpg

post-1004-1225368207_thumb.jpg

Και τα τραγούδια στην ταινία (οι καρτούν χαρακτήρες βλέπουν την ζωή σαν μιούζικαλ) δεν είναι της σειράς αλλά προσεγμένα από τον μοναδικό Alan Menken (Little Mermaid, Beauty and the Beast.)

post-1004-1225368227_thumb.jpg

Με τον macdreamy-Patrick Dempsey του Grey’s Anatomy και την σούπερ σέξι Susan Sarandon στον ρόλο της κακιάς-μάγισσας-Βασίλισσας.

post-1004-1225368236_thumb.jpg

post-1004-1225368246_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως η ταινία ήταν πολύ ωραία, αν και δεν ενθουσιάστηκα ίσως τόσο πολύ γιατί κάπως έτσι την περίμενα: γλυκιά και ρομαντικούλα :) Όμως, και ενώ οι ταινίες της Disney κι όχι τα κινούμενα σχέδια δεν τα συμπαθώ συνήθως, αυτό μου άρεσε και θα το ξανάβλεπα κι εγώ με την πρώτη ευκαιρία :)

Link to comment
Share on other sites

Όντως η ταινία ήταν πολύ ωραία, αν και δεν ενθουσιάστηκα ίσως τόσο πολύ γιατί κάπως έτσι την περίμενα: γλυκιά και ρομαντικούλα :)

 

Που και που χρειαζεται και μια ροζ ματια σε εναν αιματοβαμμενο κοσμο

Η Σαραντον ολα τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το 1938, η δεσποινίς Mary V. Ford, από το Searcy του Arkansas, έστειλε δείγμα καλλιτεχνικής δουλειάς στο Inking and Painting Department της Walt Disney προς εκτίμηση. Αντί να της απορρίψουν τη δουλειά βασισμένοι στις ικανότητες της, το αρνητικό γράμμα της εξηγούσε ότι η δουλειά της δεν θα περνούσε από εκτίμηση γιατί «οι γυναίκες δεν αναμιγνύονται στην δημιουργική διαδικασία της ετοιμασίας των καρτούν για την οθόνη». Ανόητες γυναίκες, που πάτε να βγείτε και δημιουργικές! Όταν υπάρχει εργασία στα τμήματα που ξεπατικώνουν και χρωματίζουν τα τελειωμένα σκίτσα. :lol:

 

post-1004-128516611048_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάτσω να γράψω κάτι για τον Ντόναλντ.Απλά,η πιο αγαπημένη μου fictional μορφή.wub.gifwub.gifinlove.gifinlove.gifbaby.gif

Link to comment
Share on other sites

Το 1938, η δεσποινίς Mary V. Ford, από το Searcy του Arkansas, έστειλε δείγμα καλλιτεχνικής δουλειάς στο Inking and Painting Department της Walt Disney προς εκτίμηση. Αντί να της απορρίψουν τη δουλειά βασισμένοι στις ικανότητες της, το αρνητικό γράμμα της εξηγούσε ότι η δουλειά της δεν θα περνούσε από εκτίμηση γιατί «οι γυναίκες δεν αναμιγνύονται στην δημιουργική διαδικασία της ετοιμασίας των καρτούν για την οθόνη». Ανόητες γυναίκες, που πάτε να βγείτε και δημιουργικές! Όταν υπάρχει εργασία στα τμήματα που ξεπατικώνουν και χρωματίζουν τα τελειωμένα σκίτσα. :lol:

 

post-1004-128516611048_thumb.jpg

 

Αισχος!!!! Εντάξει βεβαια ειναι το 1938... αλλά και πάλι ΑΙΣΧΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ο μαγικός κόσμος της Walt Disney

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..