Jump to content

4ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Βιβλίο


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Εντάξει, ο διαγωνισμός παρατείνεται (κλασικά) μέχρι την ώρα που θα ξυπνήσω αύριο για να προλάβουν όσοι γράφουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    15

  • Oberon

    6

  • trillian

    7

  • araquel

    6

πολύ τελευταίος και υπερβολικά καταϊδρωμένος, τερματίζω και εγώ, καθαρά και μόνο επειδή την είχα ξεκινήσει την ιστορία πριν 2 βδομάδες.

 

http://community.sff.gr/index.php?showtop...st=0#entry62253

 

το ξέρω, θέλει δουλειά, αλλά με πήρε ο ύπνος στο γραφείο, και με δυσκολία μένω ξύπνιος τώρα. όπως και να έχει, άμα κοιμάμαι τυλιγμένος με ένα πάπλωμα ακουμπισμένος στοο γραφείο, το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να βάλω την ιστορία, όσο χάλια και αν είναι ως κείμενο (δεν την ξαναδιάβασα στο τέλος, οπότε χίαρ δερ μπι μάνστερς...

 

καλη μέρα σας, πάω να κοιμηθώ...

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

η γριά

 

Και όμως όχι, δεν είσαι τελευταίος -ούτε και καταιδρωμένος υποθέτω γιατί τουλάχιστον εδώ μπάζει :p-

Link to comment
Share on other sites

10 ιστορίες, και ως αναγνώστης έχω κατενθουσιαστεί! :D. Οι ιστοριες κονταροχτυπιουνται ήδη μέσα στο κεφάλι μου χεχε. Έτσι, παιδιά, να δυσκολευόμαστε! :D.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε:

Araquel - Τραγούδια και ιστορίες

Balidor - O φωτοβιβλιογράφος

Dain - Οι πάπυροι της Αλεξάνδρειας

DinoHajiyorgi - Παρηγοριά

Greenmist - Το ημερολόγιο του Άνταμ Γουίντερς

Lithonis - Το δυσαγγέλιον της μαύρης ψυχής

Month - Η αλεπού και ο Σκίουρος

Nienor - H γρια

Sonya - Ροσάλια

Trillian - Τσάι από σταφύλι

 

Για να ψηφήσετε μου στέλνετε κατάταξη των ιστοριών από την καλύτερη προς τη λιγότερο καλή μέχρι τις 29 Δεκέμβρη.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ όλα ωραία και καλά. Αλλά δύο βδομάδες για την ψηφοφορία; Ανυπομονώ να σχολιάσω βλέπετε :D. Αν το κάναμε μέχρι τις 23? Απλά μια πρόταση :).

Link to comment
Share on other sites

OK, κι εμένα με βολεύει περισσότερο μέχρι τις 23. Υπάρχει κάποιος που διαφωνεί;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ: την τελευταία φορά κάποιοι ψήφισαν τελευταία στιγμή. Δε βλέπω λόγο να μην παραμείνει μέχρι τις 29, μπας και προλάβουν όσοι δεν έχουν χρόνο. Βέβαια, θα μου πείτε ότι δε θα έχουν όλοι τόσοι δουλειά, αλλά μάλλον καλύτερα να φυλάμε τα ρούχα μας.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, να ρωτήσω γιατί είμαι καινούργιος και νιώθω λίγο άβολα, είναι υποχρεωτικό να ψηφίσουν οι συμμετέχοντες? Κι αν ναι γιατί δεν γίνεται αλλιώς, αν είμαστε εμείς κι εμείς, μπορούμε να στείλουμε την λίστα με την κατάταξη της αρεσκείας μας χωρίς να περιλάβουμε το δικό μας έργο?

Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω και από το διαγωνισμό νοεμβρίου, ναι, πάνω κάτω είναι υποχρεωτικό να ψηφίσουν οι συμμετέχοντες, τουλάχιστον ηθικά υποχρεωτικό.

στέλνεις τη λίστα και κατατάσσεις το δικό σου έργο τελεταίο. όσοι έχουν υποβάλει ιστορία, κατατάσσουν τελευταία τη δικιά τους, και βγαίνει άκρη στο τέλος. άμα δεις τις καταχωρήσεις των προηγούμενων 3 διαγωνισμών, δοκιμάστηκε και να ψηφίζουμε μόνο τις τρεις καλύτερες (προφανώς χωρίς τη δυνατότητα να ψηφίσει κάποιος τον εαυτό του), και στον προηγούμενο, απλώς στέλνεις όλα τα έργα σε σειρά.

άμα κάποιος που έχει υποβάλει ιστορία δεν ψηφίσει (δεν υποσκάψει άρα και τη δική του θέση) (κάτι που είχε θιχτεί στο διαγωνισμό νοεμβρίου) δεν είναι πολύ σωστό οπότε, είναι?.... ιδίως άμα το κάνουν οι υπόλοιποι...

 

τέλος, η ψηφοφορία ακόμα δεν έχει συγκεντρώσει τόσο μεγάλο αριθμό ατόμων που ψηφίζουν, οπότε η προοπτική να μην ψηφίζουν όσοι υποβάλλουν ιστορία δεν είναι πολύ εφικτή.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να είναι ως τισ 23 η ψηφοφορία προσωπικά. Μετά ίσως κάποιοι φύγουν και αμελήσουν, αφού θα είναι γιορτές, και να διαβάσουν τις ιστορίες και να ψηφίσουν. Διαβάζοντας 1-2 ιστορίες τη μέρα, προλαβαίνουμε άνετα ως τότε να τις έχουμε διαβάσει όλες και να αποφασίσουμε για την κατάταξη. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν σοβαρές ενστάσεις ας γίνει έτσι.

Αν μη τι άλλο, στην υποθετική περίπτωση που κάποιος θέλει να ψηφίσει και δεν προλαβαίνει ας επικοινωνήσει με τον Nihilio μέχρι τις 23 για να δώσει μια παράταση.

Άλλωστε το «πανηγύρι» θα γίνει στον σχολιασμό αν κρίνουμε από τις διαθέσεις τις trillian :thumbsup:

Edited by lithonis
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν σοβαρές ενστάσεις ας γίνει έτσι.

Αν μη τι άλλο, στην υποθετική περίπτωση που κάποιος θέλει να ψηφίσει και δεν προλαβαίνει ας επικοινωνήσει με τον Nihilio μέχρι τις 23 για να δώσει μια παράταση.

 

Τα λες καλύτερα από ότι θα τα έλεγα κι εγώ. Μέχρι στιγμής πάντως έχω δει μόνο δύο ψήφους και περιμένω με ανυπομονυσία τους υπόλοιπους και κάτι μου λέει ότι αυτό το μήνα θα έχουμε ντέρμπυ, αφού γενικά οι ιστορίες είναι υψηλού επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Nihilio, έλα να συο πώ κάτι στην γωνία! (βγάζει έναν παχυλό φάκελο και τον ανεμίζει).

 

Να το κάνουμε μέχρι 27 καλύτερα; Και δεν θα τρέχουμε μέσα στις γιορτές και έχει περισότερο χρόνο για ψήφους! Αν και να πώ την αλήθεια με έχει φάει η περιέργια να δώ ποιος θα νικήσει...

Link to comment
Share on other sites

Εεεχμ, να υποθέσω ισοψηφια αποκλειεται ε; Ουφ, έχω τρελό πρόβλημα έτσι; Μουμπλε μουμπλε...

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση για τον επόμενο διαγωνισμό.

 

Προτείνω μόλις ο καθένας μας διαβάζει μία ιστορία να στέλνει έναν βαθμό στον διοργανωτή από το 1 έως το 10. Όσοι συμμετέχουν στον διαγωνισμό θα είναι υποχρεωμένοι βεβαίως να βαθμολογήσουν τις άλλες ιστορίες εκτός της δικής τους φυσικά! Θα δίνεται μία προθεσμία δύο ημερών μετά το τέλος του διαγωνισμού σε περίπτωση που κάποιος θέλει να διαφοροποιήσει βαθμό ή βαθμούς και το αποτέλεσμα θα είναι γνωστό την τρίτη ημέρα μετά την λήξη.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και ψήφισα! Έστω κι αν αναγκάστηκα να δώσω ξεχωριστά βαθμολογίες στην καθεμία και να βγάλω στο τέλος κατάταξη :tongue: Και ειλικρινά το λέω, οι θέσεις κρίθηκαν στα δεκαδικά!

Συγχαρητήρια σε όλους παιδιά, καταφέρατε να με πορώσετε και να με δυσκολέψετε! Πάντα τέτοια :D.

Όσον αφορά την πρόταση του Θέμη, νομιζω είναι πολύ καλή! Αξίζει να το σκεφτούμε, θα βγαίνουν πιο γρήγορα τα αποτελέσματα, και ίσως θα είναι και πιο "αντικειμενική" η ψήφος τη στιγμή που θα είναι φρέσκια...Ίσως αν δίναμε και κανα δυο μερες παραπάνω, να πηγαινε στις 4 ή 5 πχ να ήταν καλύτερα - και πάλι θα ήταν πιο γρήγορα. Πείτε κι εσεις γνώμες και το συζητάμε :).

Link to comment
Share on other sites

στα δεκαδικά trillian? μπορούμε να ψηφίζουμε και με δεκαδικα? :bleh: :bleh:

 

για την εναλλακτική πρόταση βαθμολογίας, οκ, ψήνομαι, αλλά έτσι βαθμολογούμε κάθε ιστορία ανεξάρτητα από τις άλλες, ε?

 

(πόσα 10άρια είχα μοιράσει στην πρώτη μου βαθμολόγηση βιβλίων ε.φ.? αναμπραβο.... :guitar:

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση για τον επόμενο διαγωνισμό.

 

Προτείνω μόλις ο καθένας μας διαβάζει μία ιστορία να στέλνει έναν βαθμό στον διοργανωτή από το 1 έως το 10. Όσοι συμμετέχουν στον διαγωνισμό θα είναι υποχρεωμένοι βεβαίως να βαθμολογήσουν τις άλλες ιστορίες εκτός της δικής τους φυσικά! Θα δίνεται μία προθεσμία δύο ημερών μετά το τέλος του διαγωνισμού σε περίπτωση που κάποιος θέλει να διαφοροποιήσει βαθμό ή βαθμούς και το αποτέλεσμα θα είναι γνωστό την τρίτη ημέρα μετά την λήξη.

Για καθαρά τεχνικούς λόγους είναι πιο αντικειμενική η κατάταξη όλων των ιστοριών. Αλλιώς θα το εφαρμόζαμε ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Για καθαρά τεχνικούς λόγους είναι πιο αντικειμενική η κατάταξη όλων των ιστοριών. Αλλιώς θα το εφαρμόζαμε ήδη.

 

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες γιατί σίγουρα το έχεις εξετάσει πολύ πιο πριν. Απλά θα ήθελα αν μπορούσες να γίνεις λίγο πιο σαφής όσον αφορά στους "τεχνικούς λόγους" που κάνουν το σύστημα πιο αντικειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον: δεν ψηφίζουν όλοι όλα

Δεύτερον: δεν υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή στις ψήφους.

Τρίτον: δεν αποτρέπει δόλο (ναι, γίνομαι υπερβολικός αλλά είναι η μαύρη αλήθεια ότι συμβαίνουν και αυτά μερικές φορές)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, όπως αντιλαμβάνομαι η ψήφος μας είναι μυστική. Μπορείτε να με βοηθήσετε που και πως μπορώ να την στείλω?

Link to comment
Share on other sites

Τη στέλνεις με ένα πμ (προσωπικό μήνυμα) στο Nihilio. Δίπλα στο νικ του επάνω έχει ένα βελάκι που αν το πατήσεις θα σου βγάλει μια λίστα με ενέργειες. Πατάς πμ το γράφεις και το στέλνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..