Jump to content

4ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Βιβλίο


Nihilio
 Share

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    15

  • RaspK

    6

  • trillian

    7

  • araquel

    6

Τελικά 23 λήγει η ψηφοφορία; (δεν ρωτάω επειδή έχω πρόβλημα αλλά για να ξέρω αν είναι να αρχίσω το διάβασμα)

Επίσης όταν λέμε 23 εννοούμε στις 12 το βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα το διάβασμα, αν και δε θα λήξει 23 αλλά 28 τα μεσάνυχτα, αλλά μια και τις επόμενες ημέρες δε θα μπαίνω συχνά internet, θα προσπαθήσω να σηκώσω τα αποτελέσματα στις 29 τα ξημερώματα.

Link to comment
Share on other sites

Mόλις έστειλα και τις δικές μου ψήφους για το διαγωνισμό.

Δεν έχω ξαναβρεθεί σε τόσο δύσκολη θέση για να κάνω μια τέτοια κατάταξη σε κανέναν άλλο διαγωνισμό του φόρουμ.

Δεν υπήρχε ούτε μία ιστορία που να μην μου άρεσε, και οι μόνες για τις οποία ήμουν σίγουρος για τη θέση που θα τους έδινα όταν τις διάβασα όλες, ήταν η δική μου, που εκ των πραγμάτων της έδωσα την τελευταία θέση. :tongue: και άλλη μία που απλά ήξερα πως δεν θα την ψήφιζα σαν πρώτη.

 

Όλες ήταν γεμάτες φαντασία όμως, όλες ήταν απολαυστικότατες, όλες ήταν τόσο διαφορετικές που μου άρεσαν για τόσους διαφορετικούς λόγους η κάθε μια, που βρέθηκα στη δυσάρεστη θέση να πρέπει να ψειρίσω κάθε ιστορία σε βαθμό αηδίας.

Αν υπήρχε δυνατότητα ισοψηφίας είμαι σίγουρος πως τουλάχιστον πέντε ιστορίες θα της έβαζα σαν πρώτες.

 

Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για μένα ποια θα βγει πρώτη, γιατί παρά τον αγωνιώδη αγώνα των αγώνων για να τις κατατάξω χαίρομαι που τις διάβασα, που γράφτηκαν, που υπάρχουν! Μπράβο, και πάλι μπράβο παιδιά!! :thmbup:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακόμα δύο μέρες να ψηφίσετε. Παρακαλώ όσοι θέλετε αλλά δεν το έχετε κάνει ακόμα να βιαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πίστευα ότι θα το κάνω, αλλά δε θα ψηφίσω, τελικά: μου είναι σχεδόν αδύνατο να κάνω κατάταξη... :(

Link to comment
Share on other sites

Ουάου! :D:D :D

:icon_yea: :icon_yea: :icon_yea:

Παιδιά τι να πω... Έχω καταχαρεί! :D. Και χαίρομαι ακόμα περισσότερο γιατί ο ανταγωνισμός ήταν αυτός που ήταν :D. Ειλικρινα, πωπω...δεν το περιμενα και ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά, μου φτιάξατε τη διάθεση και το χρειαζόμουν :D.

Δε μπορουσα να κρινω τη δικιά μου ιστορια, αλλά με τις υπόλοιπες ειχα τρελό πρόβλημα να τις κατατάξω και μάλλον το ίδιο και σεις απ οτι φαινεται από τη "μάχη" που παίχτηκε. Νιώθω περιεργα να παιρνω την πρωτη θέση με τόσο καλες ιστοριες...μήπως να μοιραστούμε το δωράκι με την τριάδα; :D. (Ελπιζω ο Διονύσης ειδικά να μη θέλει να μου πάρει το κεφάλι :tongue: ).

Συγχαρητηρια σε όλους και thank youuu! :D :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, καλή μου, η ιστορία σου την άξιζε την πρωτιά με τη γλυκύτητα και την υπέροχη φαντασία της. Μπράβοοοοοοοοοοοο!

 

Και μπράβο σε όλους μας που γράψαμε όμορφες ιστορίες και πονοκεφαλιάσαμε να βγάλουμε την καλύτερη. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι ιστορίες αυτές ήταν πάρα πολύ καλές. :) Συγχαρητήρια σε όλους, πρώτ' απ' όλα, και στην Αλεξάνδρα, κατά δεύτερο λόγο, για την πρωτιά.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα στην νικήτρια    :thumbsup:    :first:

 

Συγχαρητήρια και σε όποιον είχε την ιδέα του διαγωνισμού. Νομίζω ότι έδωσε μια νέα ώθηση στην βιβλιοθήκη του forum αλλά αυτό θα το επιβεβαιώσουν καλύτερα οι παλαιότεροι του χώρου. Πλέον πέρα από την θέληση για συμμετοχή υπάρχει ένα κίνητρο και ένας στόχος για την προσωπική βελτίωση του καθενός. Εκτός αυτού έχει και πολύ πλάκα.

 

Εύχομαι η συμμετοχή να αυξηθεί και ποσοτικά και ποιοτικά με τον νέο χρόνο και να βρεθούμε συμμέτοχοι σε επικές μάχες τόσο σε επίπεδο ιστοριών όσο και βαθμολόγησης :starwars:

Link to comment
Share on other sites

Χμ, δε διαφωνώ ότι θα είχε πλάκα να δούμε ν' αγωνίζονται με πάθος οι συγγραφείς, αλλά μάλλον θα πρέπει να το γυρίσουμε με μάχες με πένες και ογκολιθικούς τόμους, αφού αν συνεχίσει έτσι η βελτίωση της γραφής τους, άντε να μπορέσουμε να κάνουμε βαθμολόγηση μετά! :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Trillian said

Νιώθω περιεργα να παιρνω την πρωτη θέση με τόσο καλες ιστοριες...μήπως να μοιραστούμε το δωράκι με την τριάδα; . (Ελπιζω ο Διονύσης ειδικά να μη θέλει να μου πάρει το κεφάλι ).

 

:) Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με τη 2η θέση, η οποία μου ήταν μάλλον απρόσμενη, οπότε δεν έχω διάθεση να πάρω το κεφάλι κανενός. Πόσο μάλλον το δικό σου Αλεξάνδρα, αφού ξέρεις κιόλας τι θέση έδωσα στη δική σου ιστορία. :tongue:

 

Nαι οι ιστορίες ήταν όλες καλές και μπράβο σε όλους. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα στην νικήτρια, αλλά και σε όλους τους συν-συμμετέχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά για τις ωραίες ιστορίες, συγχαρητήρια κι από μένα Αλεξάνδρα (και δημοσίως δηλαδή :p) όντως αυτή ήταν η ιστορία της πρώτης θέσης, είναι φρέσκια και δροσερή και σου αφήνει μια εξαιρετική γεύση τελειώνοντας :). Το επίπεδο πάντως γενικά νομίζω αυτή τη φορά ήταν άρτιο. Δεν είχε μόνο ιδέες, είχε και γραφή. Όντως ο διαγωνισμός πάει πολύ καλά, η ιδέα ήταν του Nihilio οπότε εκεί τα εύσημά της διοργάνωσης :), κι ήταν, όπως αποδεικνύεται, μια πραγματικά έξοχη ιδέα.

 

 

 

Υ.Γ. Lithonis, μου άρεσε πάρα πολύ το παραμύθι σου :) (θα κάνω και σχόλια, αλλά επειδή με βλέπω να αργώ λιγάκι, ε, περιμένω τόσες μέρες για να το πω)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ.... Και πάνω που είχα χαρεί ότι θα πάρω καλή θέση, διαβάζω τις άλλες ιστορίες και χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο! Μπράβο σε όλους. Δε μπορώ να πω άλλο τίποτα (συγγνώμη πρέπει να πάω να γκρεμίσω έναν τοίχο).

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω πως, το κυριότερο με αυτό το μήνα διαγωνισμών είναι ότι αποτελεί ορόσημο καλών ιστοριών (με άλλα λόγια, να έχετε πάντα υπόψει σας τι κάνατε καλά τώρα), σημαντική πρόοδο στη γραφή αρκετών από τους συμμετέχοντες ειδικά στο επίπεδο της εμπιστοσύνης στη σύλληψη του έργου τους, αλλά προπάντως, πολύ ωραίες ιδέες που, ακόμα κι αν δεν ήταν τέλεια δωσμένες, προσφέρουν άπλετο έδαφος για βελτίωση, όχι μόνο του συγγραφέα τους, αλλά και του ίδιου του έργου, ούτως ώστε να γίνει πληρέστερο και καλύτερο!

 

[καλό ποδαρικό είχαμε, νομίζω...]

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Παναγιώτη. Υπήρχαν λιγότερο ή περισσότερο καλές εκτελέσεις αλλά δεν υπήρχε ούτε μία ιστορία που να βασιζόταν σε κακή, βαρετή ή και πολυχρησιμοποιημένη ιδέα!!*

 

*Αναφέρομαι στους συν-συμμετέχοντες. Την ιδέα της δικής μου ιστορίας ας τη σχολιάσουν οι υπόλοιποι και όχι εγώ. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Lithonis, μου άρεσε πάρα πολύ το παραμύθι σου :) (θα κάνω και σχόλια, αλλά επειδή με βλέπω να αργώ λιγάκι, ε, περιμένω τόσες μέρες για να το πω)

Περιμένω. Με την ησυχία σου. Δεν χρειάζεται άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου στην νικήτρια έστω και καθυστερημένα, λόγω διακοπών χεχεχε! Ήταν πράγματι μία εξαιρετική ιστορία και άξιζε την πρωτιά. Συγχαρητήρια και σε όλους τους συμμετέχοντες οι οποίοι πιστεύω μας πρόσφεραν πολύ όμορφες ιστορίες και έκαναν εξαιρετικά δύσκολη την ψηφοφορία!

Link to comment
Share on other sites

πολλά συγχαρητήρια στην trillian!!! :yeah: :cheer:

συγχαρητήρια και μπράβο και στους υπολοίπους.

από σήμερα που επανακτώ τη σχέση μου με τον υπολογιστή μου και το ίντερνετ, θα ξεκινήσω και τους (σύντομους) σχολιασμούς και στα κείμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και λόγω υποχρεώσεων δεν κατάφερα να διαβάσω ολες τις ιστορίες,

 

ΜΠΡΑΒΟοοοοοοοοοοοοοοοο

οοοοοοοοοοοοοοο

οοοοοοοοοοο

οοοοοοοοο

οοοο

οο !!!

Link to comment
Share on other sites

είναι ωραίο όμως που στο διαγωνισμό αυτό καλύψαμε πλήρως σχεδόν όλα τα είδη....

ε.φ., σκέτο φ., τρόμου.

 

άψογο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, τελείωσα επιτέλους με το σχολιασμό των ιστοριών του Δεκεμβρίου (εντάξει μόλις τέλος Γενάρη έχουμε :p δε μασάω). Συγγνώμη παιδιά που είμαι λίγο σύντομη, δεν υπαρχει χρόνος ούτε για να γράφω σχεδόν και κατάφερα κούτσα κούτσα να τις καλύψω όλες από ώρες ύπνου. Όμως, πρέπει να σας πω, ότι τις ευχαριστήθηκα κι όταν τις διάβασα για πρώτη φορά και τώρα που τις ξαναδιάβασα για άλλη μια φορά για να σας πω ότι μπορούσα για αυτές κι είμαι πολύ χαρούμενη που βλέπω πως μπορούμε να βγάλουμε όμορφα πράγματα ακόμα κι όταν γράφουμε υπό πίεση, άυπνοι, χωρίς να διορθώνουμε (όχι, όχι τζιζ, αυτό κακό). Ήταν ένας καλός διαγωνισμός, όπως είναι και ο τωρινός του Ιανουαρίου (που ελπίζω ότι δε θα φτάσω να τον σχολιάσω τέλη Φλεβάρη :p)

Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, μην ανησυχείς, άλλοι δεν έχουμε καν αρχίσει το σχολιασμό των ιστοριών του Δεκεμβρίου ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..