Jump to content

Τα διηγήματα εφ του 9


Recommended Posts

Κρίμα, τώρα το είδα, δεν τον είχα γνωρίσει φυσικά, αλλά ως φανατικός του "9" της "Ε", R.I.P. κ. Μαστοράκη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

O Άγγελος κοιτά μέσα από τη φωτογραφική του μηχανή, 2ο ΦΕΦΕ Ερμούπολης

 

post-394-0-18578300-1465634617.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, το τεύχος των Φανταστικών Χρονικών, που μόλις κυκλοφόρησε, έχει, μεταξύ άλλων, αφιέρωμα στον Άγγελο.

Link to comment
Share on other sites

Από το ίδιο φεστιβάλ, εναρκτήρια εκδήλωση, 2006.

 

post-394-0-09524400-1465716306_thumb.jpg

 

Ο Άγγελος διαβάζει με απίστευτο πάθος και παραστατικότητα ένα διήγημα του Κουτρουμπούση. Είναι νομίζω η μοναδική στιγμή που τον είχα δει χωρίς γυαλιά -προφανώς σε αυτή την ηλικία είχε πρεσβυωπία! Η φωτογραφία δεν είναι καθαρή, έχω καλύτερες. Τη διάλεξα όμως γιατί αποδίδει τέλεια τη στιγμή!

Edited by nikosal
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από το ίδιο φεστιβάλ, εναρκτήρια εκδήλωση, 2006.

 

attachicon.gifangel05.JPG

 

Ο Άγγελος διαβάζει με απίστευτο πάθος και παραστατικότητα ένα διήγημα του Κουτρουμπούση. Είναι νομίζω η μοναδική στιγμή που τον είχα δει χωρίς γυαλιά -προφανώς σε αυτή την ηλικία είχε πρεσβυωπία! Η φωτογραφία δεν είναι καθαρή, έχω καλύτερες. Τη διάλεξα όμως γιατί αποδίδει τέλεια τη στιγμή!

Χωρίς να θέλω να φανώ ασεβής προς τη μνήμη του, σ' αυτή τη φωτογραφία μού θυμίζει αυτό:

 

https://www.youtube.com/watch?v=XVEflECtfBM

Link to comment
Share on other sites

«...α, κυρία μου, ας πρόσεχες»!

 

Μήπως ο εικονιζόμενος είχε κάνει (και) ηθοποιός;

 

post-394-0-50830000-1465831931.jpg

Edited by nikosal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε στιγμές χαλάρωσης, στην τελευταία εκδήλωση του 2ου ΦΕΦΕ. Το μέτωπο δεξιά ανήκει στον mman, με το σιγαρέτο και τη θερινή καμπαρντίνα ο Αλέκος Παπαδόπουλος.

 

post-394-0-95695500-1465883541.jpg

Edited by nikosal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ημέρα, ο Άγγελος μιλά με τον Γιάννη Στάγκο. Πολλά γνωστά -και λιγότερο γνωστά- πρόσωπα γύρω. Δεν αναγνωρίζω τον καπνιστή (ή είναι κοπέλα;) πίσω του, οι υπόλοιποι από αριστερά: Δημήτρης Αρβανίτης, Τέτη Θεοδώρου, πατέρας Δημήτρη Φύσσα, Μαρία Καρακούδα, Γιώργος Ξυλούρης, Αντωνία Κατσαβού, Κώστας Χαρίτος, Γιώργος Κατσαβός, Ντίνος Χατζηγιώργης, Αλέκος Παπαδόπουλος, Νίκος Αλμπανόπουλος...

 

post-394-0-94425900-1465885012_thumb.jpg

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια πόζα από την ανάγνωση Κουτρουμπούση. Δυστυχώς τις έχω αποθηκεύσει όλες μαζί και δεν είμαι σίγουρος για τον φωτογράφο, πιστεύω όμως ότι η προηγούμενη ήταν του Αρβανίτη και αυτή εδώ του Κούστα.

 

post-394-0-16667200-1465888164_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Άγγελος είχε τη... μισή καρδιά του στα έντυπα. Εδώ η έκθεση ελληνικών εφ περιοδικών, στο 2ο ΦΕΦΕ (προθάλαμος κινηματογράφου Παλλάς). Διακρίνεται στο βάθος δεξιά να μου λέει κάτι αστείο. Εκτός από το «9» στο τραπέζι υπήρχαν αντίτυπα από τα δύο Νova, όλα δικά του δημιουργήματα. Διακρίνονται ακόμα οι Δημήτρης Φύσσας (με τον πατέρα του), ο Αλέξανδρος Διαμαντίδης, ο Κώστας Χαρίτος και η... φράντζα της Βάσως Χρήστου.

 

post-394-0-76884400-1465888785_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Άγγελος Μαστοράκης ως φωτογράφος: Του οφείλω αυτό το στιγμιότυπο από την ανάγνωση του «Οι άνδρες συχνάζουν στο μεθυσμένο φεγγάρι», μπαρ «Αγορά», 2ο ΦΕΦΕ.

 

post-394-0-48226400-1465890314_thumb.jpg

 

Για μένα ήταν ιδιαίτερη στιγμή, για πολλούς λόγους. Καταρχάς γιατί είχα καταδιασκεδάσει όσο ετοίμαζα το διήγημα (μιλάμε για πολύ γέλιο με τον Γιώργο Μιχαλάκη) και χάρηκα όταν το βρήκε καλό και το κοινό. Θυμάμαι το χαμόγελο όλων -και του Άγγελου- με το τέλος της ανάγνωσης. Δεύτερον γιατί ο τίτλος ήταν από ταβέρνα του πατέρα μου, μια από τις πολλές δουλειές που είχε κάνει νέος στην Ερμούπολη. Τέλος, γιατί το μυαλό μου ήταν στη γυναίκα μου, που κυοφορούσε δίδυμα στα Γιάννενα και είχε μπει στο «μήνα της», ενώ εγώ έκανα... φεστιβάλ στη Σύρο. Ευτυχώς με περίμενε λίγες μέρες, αλλά ακόμα μου το θυμίζει, όταν το... κρίνει σκόπιμο, ότι «παραλίγο με αυτά τα τρελά να γεννήσει μόνη της»!

 

post-394-0-89410100-1465890716_thumb.jpeg

 

Ο πατέρας μου καθιστός αριστερά. Διακρίνεται στην επιγραφή: Κοσμική (ταβέρνα) Το μεθυσμένο φεγγάρι (1953)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..