Jump to content

Τα διηγήματα εφ του 9


Recommended Posts

 

Μάλλον τα προγράμματιζαν χωρίς τον ξενοδόχο.... κρίμα για την ΕΦ :(

 

Έτσι φαίνεται... :(

 

... Και υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν τη συγκεκριμένη εφημερίδα μόνο γι' αυτά τα περιοδικά(Γεώ, 9, κλπ)...

Ακριβώς.

Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εξέλιξη θα ήταν πραγματικά κακή όντως...

 

Σίγουρα πολύ άσχημη τροπή, αν επιβεβαιωθεί. Αν σκεφτούμε, όμως, ότι εδώ και καιρό η "Ε' έχει καταργήσει σχεδόν όλα τα ένθετα που έδινε σε περιοδικά, δεν ήταν κάτι μη αναμενόμενο. Πάντως, νομίζω ότι το "9" μπορεί να επιβιώσει ακόμα κι αν κυκλοφορήσει αυτόνομο, ίσως όμως σε καλύτερα οικονομικά εποχές.

 

Α, και για το διήγημα. Πολύ μεγαλο στοίχημα (όλοι θυμούνται το μέλλον), παράξενο ύφος (σαν ρεπορτάζ), δεν με προσέλκυσε ιδιαίτερα. Είχε τα φόντα για καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε κάτι; Ψάχνω ένα διήγημα που δημοσιεύθηκε στο 9. Η ιστορία ήταν ότι γίνονταν ταξίδια στο χρόνο και μεταφέρονταν τουρίστες για να παρακολουθήσουν τη σταύρωση. Μέχρι που κάτι γίνονταν και άλλαζε η ιστορία κάπως. Αν το θυμάται κανείς θα του ήμουν ευγνώμων!

 

Σχετικά με τη φήμη ότι σταματάει το 9, μάλλον είναι αληθινή αφού την επιβεβαιώνει και στο blog του ο Δερβενιώτης.

Edited by Naurgul
Link to comment
Share on other sites

Ποιος Μητσοτάκης και πράσινα άλογα; Η Μαύρη Πανώλη της Γκαντεμιάς είμαι εγώ, ο Μαύρος Σκώληξ του Ευρίπου!!

 

Μόλις το 9 δέχτηκε να δημοσιεύσει το "Χιροσίμα Μπαχαλάκι" αναστέλεται η έκδοση του. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

 

Κοιτάξτε τι έκανα στο Οξύ. Με το που μου βράβευσαν το "Καρδιά του Δαίμονα", ολόκληρος, και σεβαστός μέχρι τότε, εκδοτικός οίκος πήρε την κάτω βόλτα.

 

Είμαι η Μαύρη Πανώλη σας λέω. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το Asimov; Που το βάζεις το Asimov;;

 

Σου προτείνω κατά την στοιχηματική ορολογία να αλλάξεις τον τίτλο σου σε "Μαύρη Κάλτσα του Ευρίπου" devil2.gif

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θυμάμαι εγώ. Πήγαιναν ένα σωρό άσχετοι να δουν τη σταύρωση και όρμαγαν στον εσταυρωμένο για να κόψουν από ένα κομματάκι τίμιο ξύλο, τόσο που στο τέλος εξαφανιζόταν ο σταυρός και οι Ρωμαίοι έπρεπε να βρουν έναν άλλον. Και ο Χριστός ήταν πιο μεγάλος σε ηλικία απ' ότι τον έχουμε συνηθίσει από ταινίες. Και στο τέλος, νομίζω, κάποιοι τον φυγάδευαν και στη θέση του γινόταν icon ο Βαπτιστής και, αντί να σταυροκοπιούνται οι μετέπειτα οπαδοί, έκαναν μια χειρονομία σαν να κόβουν το λαιμό τους... Ελαφρώς γελοία όλα αυτά, μου φαίνεται. Αλλά δε θυμάμαι τίτλο ή τεύχος. Έχω φυλάξει τα τεύχη και μπορώ να το ψάξω, βέβαια, αλλά ψύλλος στα άχυρα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε κάτι; Ψάχνω ένα διήγημα που δημοσιεύθηκε στο 9. Η ιστορία ήταν ότι γίνονταν ταξίδια στο χρόνο και μεταφέρονταν τουρίστες για να παρακολουθήσουν τη σταύρωση. Μέχρι που κάτι γίνονταν και άλλαζε η ιστορία κάπως. Αν το θυμάται κανείς θα του ήμουν ευγνώμων!

 

Σχετικά με τη φήμη ότι σταματάει το 9, μάλλον είναι αληθινή αφού την επιβεβαιώνει και στο blog του ο Δερβενιώτης.

 

Μου θυμίζει κάποια από τις ιστορίες που δημοσιεύτηκαν στα βιβλιαράκια των εκδόσεων ΩΡΟΡΑ, "Ιστορίες με.......".... Θα κάνω ανασκαφή στη βιβλιοθήκη μου και θα το βρω.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω το συγκεκριμένο τεύχος κάπου, έλεγα μήπως το θυμόταν κανείς κατευθείαν, γιατί να ψάχνεις ένα-ένα δε θα τελείωνε ποτέ. wordsmith, κάπως έτσι το θυμάμαι κι εγώ, μήπως μπορείς να σκεφτείς ποια περίπου χρονιά δημοσιεύθηκε; Αν δε μπορούμε να γλιτώσουμε τη σειριακή αναζήτηση τουλάχιστο να μειώσουμε λίγο το πεδίο ορισμού. hombre, σ' ευχαριστώ κι εσένα για την προσπάθεια.

 

ΥΓ: Ντίνο, μην κλαίγεσαι! :unsure:

Edited by Naurgul
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ παλιό, ούτε πολύ καινούριο. Τα πιο πιθανά τεύχη είναι ανάμεσα στο Νο 300 και στο 400, θα έλεγα. Άντε ως το 450. Θα ψάξω πρώτα αυτά απόψε αν προλάβω και θα δώσω αναφορά το βράδυ.yessir.gif

 

Πάντως ρίξε μια ματιά και σε εκείνα τα τεύχη κοντά στο κλείσιμο εκατοντάδας, που έχουν όλο το "αρχείο" των τελευταίων κάθε φορά 100 τευχών. Δηλ., ας πούμε, το 301 ή το 400 ή το 401. Καμιά φορά αναφέρουν τίτλους και συγγραφείς των διηγημάτων και μπορεί κάτι να σου θυμίσει κάποιος τίτλος ή να περιορίσεις την έρευνα σ' αυτά που έχουν θέμα τα χρονοταξίδια. Το ψάξιμο τεύχος-τεύχος δεν το γλίτωνουμε, μην ελπίζεις.

 

Άντε, πάει και το "9", υπέρ οικονομικής κρίσεως! Πλέον θα αναφερόμαστε σ'αυτό ως μουσειακό είδος. Πρέπει να τα ταχτοποιήσω κάποια στιγμή, πάει να πει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος Μητσοτάκης και πράσινα άλογα; Η Μαύρη Πανώλη της Γκαντεμιάς είμαι εγώ, ο Μαύρος Σκώληξ του Ευρίπου!!

 

Μόλις το 9 δέχτηκε να δημοσιεύσει το "Χιροσίμα Μπαχαλάκι" αναστέλεται η έκδοση του. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

 

Κοιτάξτε τι έκανα στο Οξύ. Με το που μου βράβευσαν το "Καρδιά του Δαίμονα", ολόκληρος, και σεβαστός μέχρι τότε, εκδοτικός οίκος πήρε την κάτω βόλτα.

 

Είμαι η Μαύρη Πανώλη σας λέω. :crazy:

 

Πρώτα το Ασίμοφ, έπειτα το Οξύ και τώρα το 9...:wtf:

Ντίνο δεν βρίσκεις κανένα άλλο άθλημα καλύτερα; Το γκολφ ας πούμε:golf:

 

Κι όμως αν προσθέσουμε Ασίμωφ, Οξύ και 9, πόσο μας κάνει; 11888. Τυχαίο; Δεν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κι όμως αν προσθέσουμε Ασίμωφ, Οξύ και 9, πόσο μας κάνει; 11888. Τυχαίο; Δεν νομίζω!

 

Συνάδελφε αριθμολόγε κάνεις λάθος.

Αν τα προσθέσεις βγάζει: 1322

Δηλαδή ΝΧ

Δηλαδή Ντίνος Χατζηγιώργης

:)

Τυχαίο;; Δε νομίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το μέλος του φόρουμ μας, Ντίνο Χατζηγιώργη, για την επίδοσή του στον αριθμό μηνυμάτων: Σήμερα είναι ήδη δεύτερος με περισσότερα από 5,000 μηνύματα και πολύ σύντομα αναμένεται να περάσει πρώτος, εξασφαλίζοντας στο φόρουμ ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες και μακροημέρευση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το μέλος του φόρουμ μας, Ντίνο Χατζηγιώργη, για την επίδοσή του στον αριθμό μηνυμάτων: Σήμερα είναι ήδη δεύτερος με περισσότερα από 5,000 μηνύματα και πολύ σύντομα αναμένεται να περάσει πρώτος, εξασφαλίζοντας στο φόρουμ ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες και μακροημέρευση.

Λες να έρχεται το μεγάλο πανελλαδικό, διαδικτυακό crash;! Στέφανε I'm sorry!!! :o

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Naurgul, έψαξα λίγο γι'αυτό με τον Εσταυρωμένο, αλλά δε βρήκα τίποτα (βρήκα ένα άλλο άσχετο που αρχίζει με την φοβερή φράση "πάλι αρουραίους είχε το σουφλέ"!:lol: :lol:) Αλλά δεν έψαχνα και πολύ συστηματικά. Απλώς ξεφύλλισα κάμποσες δεκάδες τεύχη μεταξύ Νο 250 και 500. Πάντως πρέπει να έχει δημοσιευτεί πριν τα Χριστούγεννα του 2008, γιατί τότε μετακόμισα και πρέπει να το είχα διαβάσει. Τέλος πάντων, θα ξαναψάξω, αλλά άλλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

βασικά πρέπει να είναι παραπάνω από 2 χρόνια παλιό, επειδή πριν από τότε περίπου σταμάτησα να διαβάζω τα εφ στο 9. Και κατά πάσα πιθανότητα πιο παλιό και από τότε. Το πρόβλημα είναι ότι τη συλλογή μου με τα παλιά τεύχη την έχω στο χωριό και δε θα βρεθώ εκεί μέχρι το τέλος της εξεταστικής. Οπότε τότε θα τα δω συστηματικά και θα το βρω το άτιμο, πού θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

(Σταμάτησες; Ααααα, ώστε εξαιτίας σου πτώχευσε και σταμάτησε το "9"! Κε Χατζηγιώργη, να μαστιγωθεί πάραυτα!whip.gif laugh.gif )

Εγώ τα έχω τα "9"ρια στο σπίτι των γονιών μου, 15' με το λεωφορείο. Αλλά δεν πηγαίνω και κάθε μέρα! Απλώς πες μου μέχρι ποιο τεύχος είχες πάρει, να ξέρω μέχρι πού να ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τεύχη τα έχω, απλώς σταμάτησα να διαβάζω τα εφ διηγήματα μετά από κάποιο σημείο. Υποθέτω από 2007-2008 και μετά δεν έχει νόημα να ψάχνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω όλα πλην ενός. Δεν θυμάμαι ποιο. Κάποτε είχα μπει στον κόπο να βρω ποιο μου λείπει, γιατί ο μεσιέ nikosal μου είχε πει ότι έχει αρκετά διπλά και ίσως με βοηθούσε. Όταν ανακοίνωσα τον αριθμό έλαβα την εκ Σύρου απάντηση: "Μπορώ να βοηθήσω, αλλά δεν θέλω." :nonono:

Link to comment
Share on other sites

Το διήγημα που ψάχνετε είναι πιθανά το "Στο Δρόμο προς την Γαλιλαία" του James Stratton, τεύχος 250. Είχε κυκλοφορήσει Μεγάλη Τετάρτη του Δύο Χιλιάδες-Δεν Θυμάμαι Πόσο...

 

Reason to edit: Λάθος αριθμός τεύχους στην αρχική εγγραφή. :dazzled:

Edited by PiKei
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το μέλος του φόρουμ μας, Ντίνο Χατζηγιώργη, για την επίδοσή του στον αριθμό μηνυμάτων: Σήμερα είναι ήδη δεύτερος με περισσότερα από 5,000 μηνύματα και πολύ σύντομα αναμένεται να περάσει πρώτος, εξασφαλίζοντας στο φόρουμ ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες και μακροημέρευση.

Το πόσο σύντομα δεν εξαρτάται μόνο από αυτόν όμως...

Link to comment
Share on other sites

Το διήγημα που ψάχνετε είναι πιθανά το "Στο Δρόμο προς την Γαλιλαία" του James Stratton, τεύχος 250. Είχε κυκλοφορήσει Μεγάλη Τετάρτη του Δύο Χιλιάδες-Δεν Θυμάμαι Πόσο...

 

Reason to edit: Λάθος αριθμός τεύχους στην αρχική εγγραφή. :dazzled:

 

Χίλια ευχαριστώ Παναγιώτη! Το θυμόσουν ή το έψαξες; By the way, ο πρωτότυπος τίτλος είναι "On the Road to Galilee".

Edited by Naurgul
Link to comment
Share on other sites

Το διήγημα που ψάχνετε είναι πιθανά το "Στο Δρόμο προς την Γαλιλαία" του James Stratton, τεύχος 250. Είχε κυκλοφορήσει Μεγάλη Τετάρτη του Δύο Χιλιάδες-Δεν Θυμάμαι Πόσο...

 

Reason to edit: Λάθος αριθμός τεύχους στην αρχική εγγραφή. :dazzled:

 

Χίλια ευχαριστώ Παναγιώτη! Το θυμόσουν ή το έψαξες; By the way, ο πρωτότυπος τίτλος είναι "On the Road to Galilee".

 

Επανερχόμενος, η ιστορία με παρόμοια υπόθεση είναι η: Let's Go to Golgotha!, 1975 (Ας Πάμε στο Γολγοθά)

του Garry Kilworth, Μετάφραση: Γιώργος Μπαλάνος, και βρίσκεται στο ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ, Νο 3

(Εκδόσεις ΠΗΓΑΣΟΣ).

Link to comment
Share on other sites

Το διήγημα που ψάχνετε είναι πιθανά το "Στο Δρόμο προς την Γαλιλαία" του James Stratton, τεύχος 250. Είχε κυκλοφορήσει Μεγάλη Τετάρτη του Δύο Χιλιάδες-Δεν Θυμάμαι Πόσο...

 

Reason to edit: Λάθος αριθμός τεύχους στην αρχική εγγραφή. :dazzled:

 

Χίλια ευχαριστώ Παναγιώτη! Το θυμόσουν ή το έψαξες; By the way, ο πρωτότυπος τίτλος είναι "On the Road to Galilee".

 

Το είχαμε μεταφράσει με την Χέντβιγκ, άρα θυμόμουν ότι είχε δημοσιευτεί κοντά σε Πάσχα. Μετά, το έψαξα αλλά αφού το βρήκα ξέχασα να τσεκάρω την χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

Μια και αυτά που λέτε μου φέρνουν προς... αυτό που θα πω, να θυμίσω να διαβάσετε το behold the man του Μούρκοκ, ένα ΑΑΑ μικρό μυθιστόρημα για ένα άνδρα της σύγχρονης Αγγλίας που ταξιδεύει στην εποχή της σταύρωσης...Το θεωρώ ένα από τα 10-20 κορυφαία εφ βιβλία που έχω διαβάσει.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..