Jump to content

Game of Thrones (2011-2017, 2019)


Mort13
 Share

Recommended Posts

οπότε είναι ώρα πάνω κάτω να το διαβάσουμε και εμείς (οι ελάχιστοι - δεν μπορεί, θα υπάρχει και κάποιος άλλος πλην εμού) που δεν το έχουμε διαβάσει ακόμα...

 

οκ, οκ!!! μην βαράτε... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    232

  • Sonya

    78

  • wordsmith

    243

  • Eugenia Rose

    100

αλλά το HBO έχει την κακή προϊστορία να ακυρώνει καλές σειρές μετά από 1-2 σεζόν για οικονομικούς λόγους

 

Κάποτε πρέπει να βάλουνε AGB στα τόρεντς :tongue:

Link to comment
Share on other sites

και δεν ντρέπεσαι να το λές έτσι; :beerchug:

Εντάξει λοιπόν αισχύνομαι, τ'ομολογώ! :p

 

Λοιπόν, στο κάρνιβαλ παίζει ένας υπέροχος νάνος που δε θυμάμαι πως τον λένε (ή δεν έμαθα ποτέ) ο οποίος ειλικρινά μοιάζει στην περιγραφή του Τύριον πολύ και είναι καλούτσικος ηθοποιός. Επίσης, έχει ήδη συνεργαστεί με τη HBO μία φορά εκεί.

 

Ο Άντονι Χόπκινς, εμένα προσωπικά είναι η μεγάλη μου αγάπη, τον θεωρώ τον καλύτερο τουλάχιστον τριών γενεών, αλλά το βλέπω πάρα πολύ χλωμό το να παίξει σε σειρά. Μέχρι στιγμής οι επιλογές του είναι πολύ καλές.

 

Η HBO εκτός από τα προαναφερθήσα έχει βγάλει και το sex and the city έτσι? Δηλαδή 6 κύκλοι με πολλάααααα επισόδεια... άρα έχει λεφτά (λέω εγώ τώρα) και έχει φάει και τα μούτρα της δυο τρεις φορές. Υποθέτω πως θα το καταφέρει κι αυτό να πουλήσει καλά. Αν μη τι άλλο έχει μια εκπληκτική ιστορία η οποία θα γίνει σενάριο και θέλω να πιστεύω πως αυτό θα μετρήσει πολύ.

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να ήταν ανακοίωση για ταινίες, θα το προτιμούσα σίγουρα αλλά όπως και να χει (δεν έχω ενθουσιαστεί όσο τότε με τον άρχοντα, αλλά έχω ενθουσιαστεί αρκετά) το περιμένω κι εγώ πως και πως.

 

Υ.Γ. 1 Μέχρι το 2011 προλαβαίνει στο τοπίκιον να γίνει όχι της Σέρσεϊ αλλά .... χμμμ... της Σέρσεϊ εντάξει :p

 

Υ.Γ. 2 Η Νικόλ Κίντμαν θα έκανε υπέροχη Σέρσεϊ βασικά. Θέλει ηθοποιό η βασίλισσα, δεν είναι μόνο "ξανθιά", είναι και βασίλισσα, και από τους βασικούς κακούς και και και... θέλει ηθοποιό κι αν όχι τη Νικόλ, ε, όχι και την Σάρα Τσέσικα Πάρκερ ας πούμε, δε θα την έβγαζε ποτέ καλή :p

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Για να πάμε σε πιό εφικτά και τηλεοπτικά ονόματα, θυμάστε τον Alien Bounty Hunter/Shapeshifter από τα X-Files, ένα γομάρι ονόματι Brian Thompson; Θα ήταν ιδανικός για Gregor. Για Sandor ο Martin έχει πει πολλές φορές στο παρελθόν ότι θα ήθελε τον Ron Perlman και λόγω της συνεργασίας τους στο Beauty and the Beast δεν το βλέπω απίθανο :2handed:

 

Βασικά ο Brian Thomson έχει ύψος μόνο 1:90 ενώ ο Μάρτιν περιγράφει τον Gregor πάνω απο δύο μέτρα και πιο μεγαλώσομο απο τον ήδη τεράστιο Χόντορ. Άν ο Gregor είναι μόνο 1:90 τότε ο Χόντορ πόσο θα είναι 1:80;;;;

 

Προσωπικά πιστέυω οτι ο 2:10 Nathan Jones είναι πολύ καλος. Άλλo ένα κτήνος που μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο είναι:

Kevin Nash (2:08 ύψος παρακαλώ)

180px-Kevin_Nash_KOW.jpg

 

τον θυμάστε που έκανε τον Ρώσσο στο "Punisher";;

 

και ο Glenn Jacobs (Kane) γνωστός παλαισταράς με ύψος 2:02

Kane4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε D'Ailleurs για τον Kane συμφωνώ απόλυτα.Το παλικάρι είναι κτήνος!

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε πρέπει να βάλουνε AGB στα τόρεντς :tongue:

Σωστή

 

Λοιπόν, στο κάρνιβαλ παίζει ένας υπέροχος νάνος που δε θυμάμαι πως τον λένε (ή δεν έμαθα ποτέ) ο οποίος ειλικρινά μοιάζει στην περιγραφή του Τύριον πολύ και είναι καλούτσικος ηθοποιός. Επίσης, έχει ήδη συνεργαστεί με τη HBO μία φορά εκεί.

Ο νάνος από το Twin peaks. Τον ανέφερα σε ποστ λίγο πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από τη πλευρά χάρηκα και από την άλλη ένιωσα ένα σφίξιμο στο στήθος. Ο Μάρτιν έχει και παιδευει τόσο καιρό το Dance with Dragons και υποτίθεται είχε το μισό βιβλίο έτοιμο. Νομίζει ότι προλαβαίνει να τελειώσει τους 2 τελευταίους τόμους μέχρι το 2011 αν ασχολείται και με την τηλεοπτική σειρά? Εγώ δεν το βλέπω να προλαβαίνει, ακόμα και αν το μόνο που κάνει είναι να την παρακολουθεί στην τηλεόραση.

 

Επίσης φοβάμαι μήπως οι σεναριογράφοι προσπαθήσουν να το κάνουν πιο φιλικό για το κοινό και βάλουν χέρι στο βιβλίο. Ξέρετε, περιορίσουν τους ακρωτηριασμούς και την περίσσια βία, χωρίσουν τους ήρωες σε καλούς και κακούς αντί σε ανθρώπους με καλές ή κακές στιγμές. Εξαφανίσουν δευτερεύοντες χαρακτήρες και απλοποιήσουν καταστάσεις. Προσπεράσουν όλο το παρελθόν που δεν εμφανίζεται στο βιβλίο, αλλά στην πραγματικότητα το στοιχιώνει. Το κάνουν πιο λάιτ δηλαδή, για να προσελκύσουν και όσους νομίζουν ότι φαντασία είναι μόνο ο Αρχοντας ή η Νάρνια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φοβάμαι μήπως οι σεναριογράφοι προσπαθήσουν να το κάνουν πιο φιλικό για το κοινό και βάλουν χέρι στο βιβλίο. Ξέρετε, περιορίσουν τους ακρωτηριασμούς και την περίσσια βία, χωρίσουν τους ήρωες σε καλούς και κακούς αντί σε ανθρώπους με καλές ή κακές στιγμές. Εξαφανίσουν δευτερεύοντες χαρακτήρες και απλοποιήσουν καταστάσεις. Προσπεράσουν όλο το παρελθόν που δεν εμφανίζεται στο βιβλίο, αλλά στην πραγματικότητα το στοιχιώνει. Το κάνουν πιο λάιτ δηλαδή, για να προσελκύσουν και όσους νομίζουν ότι φαντασία είναι μόνο ο Αρχοντας ή η Νάρνια.

 

Τρία γράμματα για να μην ανησυχείς: ΗΒΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να και μια εξέλιξη σε ένα θέμα λιγάκι μουχλιασμένο, από το blog του ίδιου του Μάρτιν.

 

ΑΝ γινει τελικά η σειρά θα βάλει το χεράκι του και το BBC!!!! :D :D

 

Αντε να δούμε...

 

Για περισσότερες πληροφορίες http://grrm.livejournal.com/46002.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω το ίδιο πρόβλημα που είχα και με το LOTR (πέρα του ότι ακόμα είμαι κάπου στο τρίτο βιβλίο): Στο μυαλό μου έχω πλάσει τον κόσμο και τους χαρακτήρες του βιβλίου κάπως. Όπως είχα πλάσει και τα χόμπιτ και την παρέα τους. Δε θέλω να ταυτίσω την εικόνα οποιουδήποτε χαρακτήρα με κάποιο ηθοποιό, δε θέλω να έχω στο μυαλό μου μια εικόνα του κόσμου που δε θα είναι αυτή που έπλασα εγώ με τη βοήθεια του βιβλίου (γιατί όταν σκέφτομαι χόμπιτ να φαντάζομαι την παιδική φάτσα του Elijah Wood και όχι το πιο αρκουδίσιο πλασματάκι με τα τριχωτά πόδια που είχα στο μυαλό μου). Το έχω σκεφτεί και άλλες φορές, αν ήμουν ο Martin ή οποιοσδήποτε συγγραφέας δε θα συμφωνούσα σε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ας τελειώσει το Dance πρώτα και βλέπουμε μετά για την τηλεόραση... βρακί δεν είχε ο κώλος μας... Θέλω Daaaaaaaance :medieval: :2handed: :battleaxe: :bow_arrow: :sword: :paladin:

Link to comment
Share on other sites

Που λέτε, λοιπόν, το άμαζον έχει αρχίσει pre-order για το Dance, με ημερομηνία κυκλοφορίας 30/9. Βρε λες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νέα από το blog του Martin:

 

I have some exciting news to share.

 

(But please, guys and gals, don't get TOO excited. This is what it is, and so far that's all it is, so don't make any assumptions).

 

HBO has just exercised its option, and purchased the television rights to A GAME OF THRONES.

 

For those of you who don't know Hollywood, an option gives a production company the right to buy a property (a book, a screenplay, whatever) at a certain agreed-upon price for a certain period of time (a year, six months, whatever). When that time runs out, they can let the option lapse, renew the option, or exercise the option and buy the property. The last is what HBO has just done.

 

What they have NOT done is greenlight the project. A GAME OF THRONES remains in development. They're still budgeting, still looking at locations (Spain and the Czech Republic at present, I hear). No decision has been reached, so any celebration would be premature. In Hollywood it is always best not to assume something is going to happen until it actually happens.

 

Even so... this is a very encouraging sign, and one that suggests a continued high level of enthusiasm and commitment for A GAME OF THRONES at HBO.

 

So keep your fingers crossed.

Link to comment
Share on other sites

Ok,Martin..δεν ενθουσιάζομαι και τόσο!Γιατί το βλέπω να είναι στην ίδια φάση με την ταινία του Έλρικ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άλλο ένα λιθαράκι που φέρνει την τηλεοπτική σειρά πιο κόντα: Το HBO έδωσε εντολή να γυριστεί το πρώτο επεισόδιο/πιλότος της σειράς, η ποιότητα του οποίου θα κρίνει και το αν θα υπάρξει μια ολόκληρη σαιζόν.

 

http://www.hollywoodreporter.com/hr/conten...64383a225032180

 

Και η αντίδραση του Martin:

 

HBO has given the production order.

 

They will be filming the pilot episode of A GAME OF THRONES.

 

It's just the pilot so far. They'll need to see that before they decide whether to proceed with a full season's episodes. So let's all hope the pilot will kick serious ass.

 

It should. David Benioff and Dan Weiss did a terrific job with the script. And yes, all of you can relax, it's very faithful. Dan and David will be the executive producers for the pilot and (we hope) the eventual series.

 

More details when I have 'em. The news is very fresh. HBO just issued their own press release, which should be up on their website soon, if it's not there already.

 

Winter is coming to HBO. Hot damn.

 

Λογικά τώρα θα αρχίσει και το κάστινγκ της σειράς...

Link to comment
Share on other sites

A!Τώρα το είδα αυτό! Ναι κι εγώ το είδα! Πιστεύω ότι θα βγει καλό τελικά αν και στην αρχή όταν το έμαθα μου την έσπασε που θα το γυρίσουν σε σειρά και όχι σε ταινία. Αλλά που να γίνει ταινία αυτός ο σιδηρόδρομος!!! Anyway με το καλο να ξεκινήσουν! Δε νομίζω να μην τους αρέσει το αποτέλεσμα και να μη συνεχίσουν. Ελπίζω μόνο να μας αρέσουν και οι ηθοποιοί. Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτούς;Έχει διαρεύσει κανένα όνομα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω: Θα δώσει το κανάλι λεφτά, θα βρουν τοποθεσίες, ηθοποιούς, θα φτιάφουν κοστούμια και θα γυρίσουν το πιλοτικο επεισόδιο που θα έχει διάρκεια 1,5 άντε 2 ώρες, μετά θα το προβάλουν στα μεγάλα αφεντικά και θα περιμένουν αν εκείνοι θα δώσουν το ΟΚ για να συνεχιστούν τα γυρίσματα, αλλιώς θα πάνε όλοι σπίτια τους;;;

 

Γιατί δεν γυρίζουν περισσότερα επεισόδια αφού θα έχουν όλους τους συντελεστές συγκεντρωμένους;

 

Να προλάβουμε να δούμε και μεις κατι, γιατί με το ρυθμό που το πάνε θα έχουμε όλοι καταρράχτη μέχρι να το τελειώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λειτουργεί η Αμερικάνικη τηλεόραση δυστυχώς... υπάρχουν εκατοντάδες ιδέες για νέες σειρές και με αυτό τον τρόπο αποφασίζουν ποιές θα προβληθούν. Aκόμα και θρυλικές σειρές όπως το Star Trek πέρασαν από αυτή την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένας τυχερός blogger πήρε στα χέρια του το σενάριο του πιλότου:

 

http://winter-is-coming.blogspot.com/2008/...sive-pilot.html

 

Φαίνεται να είναι αρκετά πιστό, διαβάστε και τα σχόλια όπου απαντάει σε πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις γύρω από την πλοκή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανυπομονώ ακόμη περισσότερο! Μου φάνηκε πραγματικά πολύ καλό και χαίρομαι που ξεκινάει όπως και το βιβλίο με τους Άλλους. Σίγουρα θα τραβήξει το ενδιαφέρον αυτό το κομμάτι πέρα απ' το τείχος!

Γενικά η όλη παρουσίαση του επεισοδίου μου άρεσε πολύ! Ελπίζω να μείνουμε ικανοποιημένοι και με τους ηθοποιούς. Έχω ενθουσιαστεί, αντε πότε θα το δούμε επιτέλους;;;;; :clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχουμε μερικά ακόμα νέα για τη σειρά... Μας δίνουν ολόκληρο το σενάριο του πρώτου επεισοδίου. Πολύ καλό!!!

 

Ολόκληρο σενάριο του πρώτου επεισοδίου;!!! ΚΑΛΕ ΟΥΑΟΥ!! :rofl2:

 

Το πρώτο ποστ αυτού του τόπικ μπήκε Ιανουάριο του 2007. Λιώσαν οι πάγοι, σβήσαν οι φωτιές...Κόκκαλα έχει ο καφές; :tease:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ποστ αυτού του τόπικ μπήκε Ιανουάριο του 2007. Λιώσαν οι πάγοι, σβήσαν οι φωτιές...Κόκκαλα έχει ο καφές; :tease:

 

Εγώ ευτυχώς το έμαθα αρκετά αργότερα οπότε έχω ακόμη υπομονή. ;)

Εδώ περιμένουμε απ' το 2005 για καινούριο βιβλίο και η σειρά που αργεί μας πείραξε??

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πως έχουν τα πράγματα Ντίνο. Τα βιβλία θα είναι μάλλον 7. Έχουν ήδη βγει τα 4 και περιμένουμε το 5ο εδώ και 4 χρόνια περίπου. Ακόμα κι αν το βγάλει φέτος και καταφέρει τα βγάλει και τα άλλα 2 σε διάστημα 2 ετών το καθένα (πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω), το τελευταίο βιβλίο της σειράς θα βγεί κάπου στο 2013. Στόχος των παραγωγών της σειράς είναι κάθε βιβλίο να αποτελεί μια σαιζόν. Αν η σειρά αρχίσει να προβάλλεται το 2010 (δε νομίζω από φέτος), θα ολοκληρωθεί γύρω στο 2017 αν η ακροαματικότητα είναι μεγάλη και γυριστούν όλα τα βιβλία. Άρα έχουμε πολύ μέλλον σε αυτό το thread ακόμα :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

To πιλοτικό επεισόδιο θα ξεκινήσει να γυρίζεται τον Οκτώβρη στην Ιρλανδία. Σκηνοθέτης θα είναι ο Tom McCarthy και ο πρώτος ηθοποιός που ανακοινώθηκε είναι ο Peter Dinklage για τον ρόλο του Τύριον που ήταν και η πρώτη επιλογή του Martin αλλά και πολλών fan (δεν υπάρχουν βέβαια και πολλοί γνωστοί νάνοι ηθοποιοί).

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Game of Thrones (2011-2017, 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..