Jump to content

6ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Χορός


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Τα κατάφερα κιαι τελείωσα τη συμμετοχή μου πριν πεσει ο πυρετός. Όπότε μπορείτε περίπου να φανταστείτε την ποιότητα του κειμένου μου...

 

Αημένια Κουδουνάκια, να χτυπούν σ' όλη τη γη

 

http://community.sff.gr/index.php?showtop...amp;#entry67539

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ δεν έγραψα, καθότι η ιστορία που είχα στο μυαλό μου δεν είχε τον χορό ως πυρήνα. Για να λέμε την αλήθεια, ήταν απλώς ένα μικρό της μέρος. Οπότε, αποφάσισα πως δεν ήθελα να μπει αν ήταν εκτός θέματος ούτε και να της αλλάξω τα φώτα για να την βάλω στο διαγωνισμό. Θα προσπαθήσω να διαβάσω τις ιστορίες των άλλων, πάντως, και να συμμετάσχω ψηφίζοντας, τουλάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψει κανένας άλλος να το παρατείνουμε ή να το λήξουμε εδώ σήμερα τα μεσάνυχτα; Δεν ξέρω, διαγωνισμός με δύο ιστορίες δεν πολυλέει αλλά ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στις Ιστορίες Φαντασίας είναι και το Μπαλέτο της Σαρκας του/της Ναμρις. Στον τίτλο λέει ότι είναι για το διαγωνισμό, αλλά προφανώς δεν ήξερε ότι έπρεπε να καταθεσει τη συμμετοχή του και εδώ.

 

Όσο για λήξει εδώ, εμένα προσωπικά δε θα με πείραζε. Τα Κουδουνάκια ήθελα πολύ καιρό να τα γράψω κι ήταν ένα πολύ καλό κίνητρο (για να μην πω και έμπνευση, σε ένα δυο σημεία που είχα κολλήσει.) Οπότε, ό,τι θέλει ο λαός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να γράψω την ιστορία με όλες τις άλλες ιστορίες στο φόρουμ αυτές τις μέρες. Ο "admin" καβάλησε τον "writer" και αυτή τη φορά. Αν θέλετε παρατείνετε κάπως το διαγωνισμό αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ πως θα προλάβω.

Μπορώ να κάνω μια προσπάθεια όμως.

 

Υπάρχουν άλλοι που έχουν ξεκινήσει την ιστορία τους ή θα ήθελαν να την ξεκινήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Κατ’αρχήν χαίρομαι που ο διαγωνισμός μου έδωσε το έναυσμα να προσθέσω άλλο ένα διήγημα στα γραπτά μου. Κυρίως όμως έλπιζα ο διαγωνισμός να είναι η ευκαιρία εκείνη που θα μου προμήθευε υλικό να διαβάσω. Γι αυτό όσοι γράφουν αλλά δεν έχουν τελειώσει ακόμα να μιλήσουν.

 

Υπάρχει κάτι που με ενοχλούσε ελαφρά τελευταία. Όταν γράφτηκα για πρώτη φορά σε αυτό το σάιτ επικρατούσε –ή έκανα λάθος;- ένας οργασμός γραφής και κριτικών σχολίων. Γι αυτό γεννήθηκε και το Review Collective νομίζω. Τον τελευταίο περίπου μήνα είναι σαν να έχει πέσει περονόσπορος εδώ μέσα. Πέραν ελάχιστων εξαιρέσεων έχουν εξαφανιστεί σχεδόν όλοι. Μπαίνω να διαβάσω κάτι καινούργιο και βρίσκω την βιβλιοθήκη τραγικά κολλημένη. Βάζω ένα δύο δικά μου και είναι σαν να έχω κάνει όλο το ποστ δικό μου.

 

Μήπως η αποτυχία του διαγωνισμού Μαρτίου θα επιβεβαίωνε το συμπέρασμα μου;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να βάλω κι εγώ αν το αφήσετε λίγο, αλλά όχι μέχρι το πρωί, δεν προλαβαίνω με τίποτα ειδικά σήμερα.

 

 

 

edit: Ντίνο, μην απογοητεύσαι. Έχει τα πάνω και τα κάτω της η φάση ήτανε και δύσκολος μήνας ο τελευταίος (όχι μόνο προσωπικά δηλαδή). Όλοι εδώ είμαστε ακόμα.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

έχω ξεκινήσει κάτι, αλλά δεδομένου ότι μέσα στις επόμενες 3 μέρες θα έχω πακετάρει όλη τη ζωή μου εδώ πάνω και θα έχω ξεκινήσει να κατεβαίνω προς ελλάδα μεριά, δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα τα καταφέρω να την τελειώσω. εχει αρκετη δουλειά μπροστά της και έχω παραπάνω από αρκετά να προλάβω εδώ πάνω. και το μυαλό μοιάζει με σουρωτήρι αυτές τις μέρες. δεν μπορεί να συγκρατήσει τίποτα.

οπότε καθαρά για μένα μην δώσετε παράταση.

αν δοθεί παράταση δεδομένου ότι μαζεύονται άτομα (όπως μου λέει μια γρήγορη ματιά προς τα πάνω) ενδέχεται να προλάβω να την τελειώσω. αλλά είναι ένα ενδέχεται μόνο, τίποτις παραπάνου... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Να το τραβήξουμε μέχρι τις 30, και να ψηφίσουμε τον Απρίλιο, κάνοντας τον επόμενο διαγωνισμό τον Μάιο; Πώς σας φαίνεται η ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα για να ψηφίσουμε? Πολύ δεν είναι βρε παιδιά? Ας το κάνουμε ως τις 15 Απριλίου και κάνουμε τον ερχόμενο διαγωνισμό από μέσα Απρίλη και μετά.

 

Nτίνο, συμβαίνει αυτό κατά καιρούς. Λες και λειτουργεί κάποιο ομαδικό zeitgeist, αλλά περνάει. Αν δεν έχουμε άλλα ντράβαλα θα δεις σύντομα - κάτι που θέλω να κάνω και γω - πως θα διαβαστούν και θα σχολιαστούν πολλές ιστορίες μαζεμένες, από όλους. Ε, καλά. Σχεδόν από όλους δηλαδή, ως συνήθως. :tongue:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Διονύση. Προσωπικά εγώ έκανα ένα μικρό διάλειμα από το internet όλον αυτό τον καιρό, για αυτό και η μικρή συμμετοχή μου (κάτι που σιγά σιγά αλλάζει).

 

Όσο για το διαγωνισμό, έχετε άλλες 11 μέρες για να γράψετε, αξιοποιήστε τες σωστά. Η ψηφοφορία θα λήξει στις 15 Απρίλη και ο επόμενος διαγωνισμός θα καλύψει μάλλον τον υπόλοιπο Απρίλη και το Μάιο. Επίσης λέω για το καλοκαίρι να κάνουμε κάτι πιο special (πχ έναν τρίμηνο με μεγαλύτερες ιστορίες 5000 με 10000 λέξεων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι μας παίρνει για άλλον έναν διαγωνισμό το Μάιο. Πολύ καλή η ιδέα για το καλοκαίρι! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα που άνοιξε η σχολή, στην αρχή είναι πολύ κουραστική (μετά από μήνες απραξίας). Επίσης έπιασα στα χέρια μου το NWN2 οπότε δεν είχα ετοιμάσει τίποτα. Τώρα μια δεκαριά μέρες είναι αρκετούτσικος καιρός οπότε μπορεί να γράψω κάτι (but don't count on it)...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τελικά θα γίνει! Κι όντως η ιδέα για το καλοκαίρι είναι πολύ καλή.

 

Και, Ναμρίς, ούτε να το σκέφτεσαι. Απλά ήμουν η πρώτη από τα παιδιά που το είδε. Καθένας μας το ίδιο θα έκανε. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά λόγο μετακομήσεως και λοιπών τεχνικών δυσκολιών δεν ολοκλήρωσα την ιστορία. Μόλλις την τελειώσω θα την ποστάρο, και μόλλις βρώ χρόνο θα ψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..