Jump to content

Fantasy anime


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Για δώστε εδώ μια λίστα με fantasy anime. Ξεκινάω εγώ.

 

Berserk: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ dark fantasy με θέμα την άνοδο, τη πτώση και τη διαφθορά ενός φιλόδοξου αρχηγού μιας μισθοφορικής ομάδας, του Griffith. Έχει πολύ λίγα επεισόδια με φανταστικά στοιχεία, επειδή επικεντρώνεται σε στρατιωτικές επιχειρήσεις και πολιτικά παιχνίδια. Ο δε κεντρικός χαρακτήρας (Gatts) αποδεικνύει ότι και ένας χαρακτήρας που ξέρει μόνο να κουνάει πέρα-δώθε το σπαθί του μπορεί να έχει απίστευτο βάθος.

 

Slayers: Παρωδία D&D. Έχει τρεις κύκλους, με το δεύτερο (next) να είναι ο καλύτερος και ο τρίτος (try) να έχει μεν σοβαρό τέλος, αλλά στην αρχή είναι απίστευτα βαρετός. Αν και πολύ πιο σοβαρός από τους άλλους, τα αστία δείχνουν κουρασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Record of Lodoss War: ένα από τα καλύτερα fantasy anime που έχω δεί.

RG Veda: λιγότερο γνωστό αλλά πολύ καλό, αν και μας άφησε με ένα ερωτηματικό στο τέλος και δεν ξέρω εαν έχει βγεί και δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

-Το Magic Knight Rayerth ήταν κατα κύριο λόγο fantasy, αν εξαιρέσουμε κάτι mecha που βγήκαν στο τελος. Παρότι είναι των CLAMP (οι πριγκίπισσες των ανιμε)

είναι μέτριο.

 

-Princess Mononoke. Αν και είναι ταινία, θεωρώ οτι είναι το καλύτερο fantasy για ανιμε. Όποιος το'χει δει θα καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

-Princess Mononoke. Αν και είναι ταινία, θεωρώ οτι είναι το καλύτερο fantasy για ανιμε. Όποιος το'χει δει θα καταλάβει.

Λίγο συζητήσιμος όπως πάντα ο όρος "fantasy", αλλ' αυτό που λες ισχύει. Για όποιον το θέλει μπορώ να του δανείσω το ελληνικό VHS (με ΠΟΛΛέΣ διευκρινίσεις) - λυπάμαι, αλλά δεν έχω το ιαπωνικό.
Link to comment
Share on other sites

Dragonhalf (Girl warrior. Dad human, mom dragon).

 

Urusei Yatsura (από τη Λαίδη των μάνγκα Rumiko Takahashi. Lecherous Boy meets girl. Girl is alien princess. Boy grabs girl's breasts to save Earth. Girl thinks they are married. Boy thinks suicide). 200 episodes, a dozen movies.

 

Inu-Yasha (Japanese mythology by Rumiko Takahashi).

 

Dragonball (πως το ξεχάσαμε αυτό?)

 

RGVeda (βασισμένο στις Ινδικές Βέδες)

 

Vampire HunterD

 

 

Περισσότερα όταν τα θυμηθώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Urusei Yatsura (από τη Λαίδη των μάνγκα Rumiko Takahashi. Lecherous Boy meets girl. Girl is alien princess. Boy grabs girl's breasts to save Earth. Girl thinks they are married. Boy thinks suicide). 200 episodes, a dozen movies.

 

Inu-Yasha (Japanese mythology by Rumiko Takahashi).

 

Vampire HunterD

Περισσότερα όταν τα θυμηθώ. :)

Κι εγώ έπρεπε να τα έχω θυμηθεί αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το X

Πραγματικά τέλειο σχέδιο (ανατριχιαστικά τέλειο θα έλεγα) , με πολύ καλοφτιαγμένους χαρακτήρες και όμορφη υπόθεση.

Το inu yasha είναι πολύ ωραίο επίσης, αν και πιο παιδικό...

Link to comment
Share on other sites

Ο πλήρης τίτλος του είναι "Χ/1999".

 

Αν αναφέρουμε και τέτοια anime εδώ, να συμπληρώσω με:

  • "Tokyo Babylon" (the prequel to "X/1999") - Mystification in its absolute!
  • "Perfect Blue" - The best thriller I've ever watched!!
  • "Serial Experiments Lain" - Cogito ergo sum?

Link to comment
Share on other sites

Rasp, για fantasy μιλάμε. Δε ξέρω κατά πόσο κολλάνε τα 2 τελευταία (που δε τα έχω δει κιόλας - ακόμα τουλάχιστον)

 

Samurai Deeper Kyo - Μυθικός φονιάς του Ιαπωνικού εμφυλίου ξυπνά στο σώμα ενός φιλήσυχου φαρμακοποιού και προσπαθεί να επιδιορθώσει μια χρονική ανωμαλία, ενώ πολεμά με μια ομάδα ισχυρών δαιμόνων. Αρκετά καλό, αν και σε σημεία είναι αδύναμο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:thumbsup: Naruto-αν και το ύφος και ο κόσμος είναι ψευδο-φανταστικοί και ελαφρώς βιομηχανικοί, θυμίζοντας Eberron, αξίζει τον κόπο

:closedeyes: Chronicles of the Cursed Sword-Για όσους από εσάς σας άρεσε τόσο ο Έλρικ ώστε να αγοράσετε μια αντιγραφή του, να το manga για εσάς!

:worshippy: King Of Hell- Τοποθετημένο στην Αρχαία Κορέα, αφηγείται την ιστορία του Majeh, ενός θρυλικού μαχητή που αναλαμβάνει τη θέση του Χάρου! Όμως συνομωσίες εξυφαίνονται και τρομεροί κίνδυνοι εξαπολύονται στη Γη!

:chinese: Four Constables-Ένα εξαιρετικό manga πολεμικών τεχνών, με καταπληκικό σχέδιο και ενδιαφέρουσα πλοκή, αν και λόγω μετάφρασης, χάνει λίγο στο κείμενο

:cool2: Priest-Τοποθετημένο στην Αμερική του 1900, αφηγείται την αιματοβαμμένη ιστορία του Ivan Isaacs, ενός ιερέα που πύλά την ψυχή του στον Άρχοντα του Σκοταδιού, για να καταστρέψει τον Αρχάγγελο Temozarela και τους υπηρέτες τους πριν το τέλος του κόσμου

:lmao: Vision of Escaflowne: Η ιστορία ενός νεαρού κοριτσιού από την Γη μας, που καταφεύγει από ένα περίεργο ατύχημα στην Gaia, μια φανταστική εναλλακτική πραγματικότητα, με δράκους, μαγεία και mechs!

:worshippy: Dark Angel: Ένα εξαιρετικό manga από τον Kia Asamiya, αφηγούμενο μια επική ιστορία μαγείας, πολεμικών τεχνών, δαιμόνων και αγγέλων

:thumbsup: Silent Moebius: Η ιστορία ενός αγγελικού τάγματος γυναικών, καθώς διασχίζουν τις διαστάσεις, πορσπαθώντας να σταματήσουν την άκαιρη αποκάλυψη του κόσμου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Λίγο συζητήσιμος όπως πάντα ο όρος "fantasy", αλλ' αυτό που λες ισχύει. Για όποιον το θέλει μπορώ να του δανείσω το ελληνικό VHS (με ΠΟΛΛέΣ διευκρινίσεις) - λυπάμαι, αλλά δεν έχω το ιαπωνικό.

 

 

Ti ennoeis oti einai suzhthsimos o oros fantasy gia to Mononoke?!?!Den eimai kai polu sxetikos me ta manga/anime oute ta polu sumpa8w alla to Princess Mononoke htan kataplhktiko kai me kane na dw me allo mati thn olh fash.Ama den einai fantasy to Princess Mononoke tote poio einai????

Kala htan kai ta Lodoss War pou lete alla auta den ta xw dei sthn o8onh.Eixa diavasei kapoia teuxh alla epidh den eimai kai toso fan autou tou sxediou mou arese pio polu ena teuxos pou nomizw eksistorouse to parel8on oswn diadramatizonte sta Lodoss War kai eixe pio varu paradosiako sxedio.KAti as poume anamesa se Conan kai anime/manga.

 

Apo periergeia o CAptain Harlock,H CAndy CAndy kai to Necronomicon(psiloxontrotsonta) thewrounte manga/anime?O prwtos einai 8eos.H Candy den sxoliazw kai to trito htan a8lio kai uperasteio kai eixe to pio geloio kounhma sth8ous pou xw dei se tsonta kinoumeno sxedio.Olwn twn gunaikwn to sth8os ekane akrivws thn idia hli8ia copy paste kuklikh kinhsh!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, και τα 3 θεωρούνται anime.

Και το Mystery of the Necronomicon είναι επική ταινία: κατάφερε να είναι χειρότερη κι από την ταινία Necronomicon...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι ότι το Perfect Blue και το Serial Experiments Lain ας πούμε είναι εξ ίσου fantasy με το Mononoke Hime αφού και τα τρία συνδιάζουν στοιχεία φαντασίας στον πραγματικό κόσμο... Historic Fantasy, Horror Fantasy και Science Fantasy* αντίστοιχα.

 

Science Fantasy: ότι και η Science Fiction (δηλ. επιστημονική φαντασία), με τη σημαντική διαφορά του ότι τα γεγονότα που εκτυλίσσονται είναι επιστημονικοφανή.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω κάτι... από αυτά που λέτε, είναι κανένα fantasy του στυλ Άρχοντας των Δαχτυλιδιών; Δηλαδή να παραπέμπει σε ιππότες κι ετς(ή barbarians), όχι samurai, ninja, katana και τέτοια...

Θα με ενδιέφερε πολύ, αλλά δεν έχω ακούσει/δει κανένα τέτοιο -όχι πως έχω ψάξει και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

fantasy δυτικού τύπου:

 

Lodoss War

Berserk

Ragnarok, the animation

Slayers

 

Αν θες κάτι σκοτεινό και σοβαρό δες Berserk. Αν πάλι θες σοβαρό D&D Lodoss war και για παρωδία D&D Slayers. Το ragnarok το βλέπω τώρα και μου φαίνεται ψιλομούφα.

Link to comment
Share on other sites

Το Lodoss με απογοήτευε σε μερικά σημεία και Η Κυρά του Pharis, αν και το σχέδιο ήταν απίστυετο, το σενάριο χώλαινε! Η ιστορία του θα ήταν καλύτερη αν οι διάλογοι δεν έδιναν την εντύπωση πως είχαν γραφτεί τελευταία στιγμή και το μισό cast δεν ήταν ο τάδε πανίσχυρος τύποσ/τύπισσα.

Τώρα, το Berserk anime δεν στέκεται στο ύψος του manga, από το σχέδιο ως και την ιστορία, που σε αρκετά σημεία τοποθετείται περιληπτικά, αλλά παρουσιάζει μία ενδιαφέρουσα ιστορία. Αν και μου αρέσουν τα anime, είμαι σχετικά δύσκολος και κατά ακιρούς βλέπω μια σειρά μέχρι το τέλος, μόνο για να έχω επιχειρήματα να αντικρούσω έναν τρελαμένο θαυμαστή της σε μια συζήτηση!

Το Dragonball δεν είναι fantasy!

Πάντως αν θες καλή φεουδαρχική φαντασία, δες κάτι σαν το manga Βlade Of the Immortal, ή το Κai Doh Maru αλλά απέφυγε βλακείες του τύπου Rurouni Kenshin και Samurai Deeper Kyo!

"Χα! Η τεχνική μου, Έβδομο φτερό της Θλίψης θα σε συνθλίψει!"

(σκέψεις) Έχει δίκιο, παραείναι γρήγορος για εμένα! Πρέπει να ξεκλειδώσω τη μυστική ικανότητα που κρατάω ξρυμμένη γιατί παραείμαι κλισέ και φοβάμαι μη βλάψω κανέναν, με αποτέλεσμα τώρα όλοι οι φίλοι μου να είναι νεκροί!

/Παράλογη πορεία σκέψης/

"Χα! Το Θυμήθηκα! Τώρα θα μετανιώσεις!"

Αν σου άρεσε αυτός ο διάλογος, ή αν νομίζεις ότι παραφέρομαι, δες το και θα βεβαιωθείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό τον καιρό βλέπω το visions of Escaflowne (φαντασυ με τεράστια ρομπότ που κινούνται με ενέργεια από καρδίες δράκων) το οποίο είναι πάρα πολύ καλό και με έχει κολλήσει άσχημα (και έχω καιρό να το πω αυτό για anime που είδα)

Link to comment
Share on other sites

To Loddoss gia mena einai apo ta pio overrated kai metria (an oxi asxhma) anime pou exoun vgei pote kai eginan gnwsta.

 

Kalytera (pseudo-medieval) fantasy anime kata thn apopsh mou;

 

1) Escaflowne. Apo ta prwta pou eida.

2) 12 Kingdoms. Yperoxo, alla sto telos xolainei dystyxws. Isws an vgei 2o meros..

3) Ena allo me fatries samurai, tha sas pw titlo otan rwthsw ton kollhto mou.

Edited by Sabrathan
Link to comment
Share on other sites

Το είδα τελικά όλο το Escaflowne. Έχει καταπληκτική μουσική, πολύ καλό σενάριο, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, απλά κάπου μετά το επεισόδιο 19 το κουράζει λίγο, αλλά παραμένει απολαυστικό. Καιρό έχω να δω 7 επεισόδια ενός anime σε μία μέρα, άλλα μάλλον καλή σειρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είδα ΚΑΙ τα 25 επεισόδια του Berserk την ίδια μέρα, τι να πω;

Πάντως το Escaflowne αξίζει τον κόπο. Το Lodoss είναι μάπα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το anime. Αυτό ήταν που είδα εγώ τουλάχιστον και δεν μου άρεσε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..