Jump to content

Διαγωνισμός Συγγραφής Θεατρικού κειμένου.


Cosmo
 Share

Recommended Posts

Είδα κείμενα Θεατρικά και ήταν ενδιαφέροντα.

Είδα και πολλά σχόλια που έμοιαζαν του τύπου "Το κείμενο σου έχει μια θεατρικότητα..." και έτσι αποφάσισα σε συνεννόηση με τον Dain να ανακοινώσω ένα διαγωνισμό Θεατρικού κειμένου που θα είναι ελεύθερο στο θέμα του αλλά πάντα μέσα στα όρια του sff. Το καλύτερο μετά απο ψηφοφορία θα ανέβει ως θεατρική παράσταση και τις υπόλοιπες λεπτομέρειες θα τις συζητήσω με τον νικητή. Βασικές προυποθέσεις είναι:

 

1) αυτά που θα είναι γραμμένα να μπορούν να γίνουν θεατρικά, ή αλλιώς να υπάρχει άδεια να διασκευαστούν τα κείμενα κατόπιν συννενόησης με το συγγραφέα.

 

2) Ο χρόνος του κειμένου να μήν είναι κάτω απο είκοσι λεπτά και όχι πάνω απο μία ώρα.

 

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία απαντήστε εδώ ωστε να μπορούν να την δούν όλοι....

 

Ο διαγωνισμός λήγει στις 16 Σεπτεμβρίου ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε και εμείς την δική μας ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον, και θα περιμένω να διαβάσω με ενδιαφέρον τις συμμετοχές. Καλή επιτυχία έυχομαι σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση. Πως μπορείς να μετρήσεις τον χρόνο επι σκηνής που θα τρώει ένα κείμενο; Υπάρχει κάποιος τρόπος μέτρησεις;

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση. Πως μπορείς να μετρήσεις τον χρόνο επι σκηνής που θα τρώει ένα κείμενο; Υπάρχει κάποιος τρόπος μέτρησεις;

 

Νομίζω ότι άν χρονομετρήσεις τους διαλόγους υπαγορεύοντας τους και προσθέσεις και ένα 20% θα είσαι μέσα.

 

Θέλω να δηλώσω συμμετοχή.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση. Πως μπορείς να μετρήσεις τον χρόνο επι σκηνής που θα τρώει ένα κείμενο; Υπάρχει κάποιος τρόπος μέτρησεις;

Μόλις τελειώσεις μια χορταστική σκηνή τέσσερις-πέντε σελίδες, κλείσου στο δωμάτιο σου όπου δεν μπορεί να σε διακόψει κανείς, και μόνος ή με φίλο, παίξτε την σκηνή χρονομετρώντας την.

 

Το κάνεις κανονικά, μιλάς τις ατάκες όπως θα τις έλεγαν οι χαρακτήρες, κάνεις και τις σιωπές και τις κινήσεις, σηκώνεσαι, κάθεσαι κλπ. Είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος.

 

Στο σενάριο κινηματογραφικής ταινίας υπολογίζεται σελίδα και λεπτό. Στο θεατρικό όμως δεν έχεις εναλλαγές εικόνας. Μετράει κυρίως ο διάλογος. Μπορεί δύο χαρακτήρες να μαλώνουν επί τρεις σελίδες και αυτό να μπορεί να παιχτεί σε μισό λεπτό.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Λέω να το παίξω βαθύ κουλτούρα και να έχουμε ένα άτομο να πιάνει το κεφάλι του για είκοσι λεπτά, ενώ στο τέλος να λέει με φωνή βαθιά και λυπημένη "Αιωνιότητα... Ποιος την θέλει."

Edited by month
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Λέω να το παίξω βαθύ κουλτούρα και να έχουμε ένα άτομο να πιάνει το κεφάλι του για είκοσι λεπτά, ενώ στο τέλος να λέει με φωνή βαθιά και λυπημένη "Αιωνιότητα... Ποιος την θέλει."

 

 

xaxaxaxaxaxaxxxxxaxa. Μετά από είκοσι λεπτά θα ταίριαζε και το άλλο . Γυρνάει και κοιτάει όλο λυπη μιζέρια και πονο το κοινό, και λέει αχνά. "βαριέμαι. Πώς βαριέμαι" Κι ύστερα πέφτει η αυλαία πρίν αυτοκτονήσουν οι θεατές

 

Πάντως άν δεν νοιώθεις έτοιμος για ηθοποιία και όσκαρ (να παίξεις δηλαδή και το έργο πέραν του να το γράψεις μόνο), απλά διάβασε τους διαλόγους και πρόσθεσε ένα 20% χρόνου. Θα είσαι μέσα. Το πολύ πολύ να γράψεις λίγο λιγότερο. Όμως δεν θα κριθει από την ποσότητα πιστεύω το αποτέλεσμα αλλά από την ποιότητα. Αν πέσεις έξω κανα δυό λεπτά πάλι οκ θα ειναι υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τις εκλογές δηλαδή θα ψηφίζουμε και θεατρικά; Τέσπα, κάτι έχω στο μυαλό μου, ελπίζω να προλάβω να το γράψω (έχω δυστυχώς πολλά που πρέπει γραπτά να τελειώσω μέχρι τότε)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Οι διάλογοι που γράφω είναι συνήθως άθλιοι, αλλά είναι μια καλή ιδέα και το σκέφτομαι. Έχω όμως μερικές ερωτήσεις.

 

-Μέχρι πόσα πρόσωπα;

-Αφηγητής παίζει;

-Πόσο ακραίο; Π.χ. κάτι σαν το "θα σε φορέσω" θα γινόταν δεκτό; Κάτι χειρότερο; Ή να μείνουμε σε κάτι πιο μέηνστριμ;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Οι διάλογοι που γράφω είναι συνήθως άθλιοι, αλλά είναι μια καλή ιδέα και το σκέφτομαι. Έχω όμως μερικές ερωτήσεις.

 

-Μέχρι πόσα πρόσωπα;

-Αφηγητής παίζει;

-Πόσο ακραίο; Π.χ. κάτι σαν το "θα σε φορέσω" θα γινόταν δεκτό; Κάτι χειρότερο; Ή να μείνουμε σε κάτι πιο μέηνστριμ;

 

 

Τα πρόσωπα δεν έχουν σημασία πόσα θα είναι αρκεί να μην είναι 20 άτομα για ένα θεατρικό μισής ώρας.

Αφηγητής μπορεί να παίζει, αυτο το αφήνω σε σας.

Το πόσο ακραίο μπορεί να γίνει είναι δικό σας θέμα. Αρκεί (επαναλαμβάνομαι) να μπορεί να γίνει θεατρικά. Πολλές σκηνές απο το "θα σε φορέσω" που ανάφερες θα μπορούσαν να γίνουν αλλά κατα πόσο θα ήταν αληθοφανείς;

Link to comment
Share on other sites

Ο Dune έχει δίκιο στο θέμα του χρόνου. Αν διαβάσεις τους διαλόγους και προσθέσεις ένα 20% του χρόνου είσαι μέσα. Όχι ακριβώς αλλά πολύ κοντά. Dino δεν παίζουμε όλη τη σκηνή γιατί δεν ξέρουμε πάνω απ' όλα πως θα τη στήσει ο κάθε σκηνοθέτης....

Link to comment
Share on other sites

Dino δεν παίζουμε όλη τη σκηνή γιατί δεν ξέρουμε πάνω απ' όλα πως θα τη στήσει ο κάθε σκηνοθέτης....

Απλά σκέφτηκα, σαν συγγραφέας, αν έγραφα κάτι συγκεκριμένο, στις ελάχιστες περιγραφές του θεατρικού σεναρίου, που θέλει κάποια ιδιαίτερη κίνηση, πως θα το μετρούσα. Όχι για να το επιβάλω στον σκηνοθέτη αλλά για να είμαι εγώ εντάξει με τους χρόνους μου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτηκα, σαν συγγραφέας, αν έγραφα κάτι συγκεκριμένο, στις ελάχιστες περιγραφές του θεατρικού σεναρίου, που θέλει κάποια ιδιαίτερη κίνηση, πως θα το μετρούσα. Όχι για να το επιβάλω στον σκηνοθέτη αλλά για να είμαι εγώ εντάξει με τους χρόνους μου.

 

 

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά εκτός ελαχίστων περιπτώσεων - όπως αυτή - κανείς δεν θα ασχοληθεί με τη διάρκεια ούτε θα γράψει κάτι βάσει χρόνου. Απλώς εγώ το είπα για να είναι πιο εύκολο το ανέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές σκηνές απο το "θα σε φορέσω" που ανάφερες θα μπορούσαν να γίνουν αλλά κατα πόσο θα ήταν αληθοφανείς;

 

Το ανέφερα γιατί θεωρώ ότι θα γινόταν καταπληκτικό σκετσάκι. Από την άλλη όμως θα έπρεπε να βρεθεί καποιος διατεθειμένος να παίξει τον ψυχοπαθή. Και εκεί ακριβώς έγκειται και ο προβληματισμός μου. Αν ο ρόλος είναι πολύ ακραίος μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στην κάλυψη του συγκεκριμένου ρόλου. Έχω μια μικρή εμπειρία με εραστεχνικές θεατρικές ομάδες και παρατηρώ μια γενικότερη προτίμηση σε έργα κλασσικών, άντε και μέχρι και λίγο ακραίο όπως ξέρω γω Ζαν Ζενέ, αλλά μέχρι εκεί. Είναι ευχάριστο πάντως που υπάρχουν άνθρωποι με ευρύτερο ρεπερτόριο(και πιο ανοιχτό μυαλό) και είσαι τυχερός που τους γνωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα το παλέψω κι εγώ λογικά. Έχω κάτι στο μυαλό μου ήδη κι έχω ξαναγράψει θεατρικό. Μου αρέσει η ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites

Ηθοποιοί υπάρχουν για όλους τους ρόλους. Το δύσκολο είναι να ψάξεις να τους βρείς. Για αυτό και εγώ ξεκίνησα αντίστροφα. Έχω εντοπίσει τους καλούς ηθοποιούς που χρειάζονται και είναι διαθέσιμοι φέτος το χειμώνα. Οι πρωτοποριακές ομάδες πάνε μπροστά. Μην σας ανησυχεί αυτό.

Εγώ βάζω τον εαυτό μου εκτός διαγωνισμού για ευνόητους λόγους και είμαι ανοιχτός σε ερωτήσεις και συμβουλές. Αν είναι κάτι που θα προδώσει το θέμα σας στείλτε pm.

Link to comment
Share on other sites

'Οποιος άλλος έχει γράψει πιό παλιά θεατρικό σενάριο ας στείλει ένα link να το δούμε. Βέβαια θα είναι εκτός διαγωνισμου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το καλύτερο μετά απο ψηφοφορία θα ανέβει ως θεατρική παράσταση και τις υπόλοιπες λεπτομέρειες θα τις συζητήσω με τον νικητή.

 

Μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος για το που θα παει το έργο άν νικήσει, δηλαδή ποιός είναι ο ενδιαφερόμενος; (ονόμα θεάτρου θιάσου, διευθύνσεις, τηλέφωνα)

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν τελειώσει κάτι αλλά με το ζόρι βγαίνει δέκα λεπτά. Έχουμε 8 μέρες. Χμ. Θα δω μήπως γράψω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος για το που θα παει το έργο άν νικήσει, δηλαδή ποιός είναι ο ενδιαφερόμενος; (ονόμα θεάτρου θιάσου, διευθύνσεις, τηλέφωνα)

 

Ηλικία, Α.Φ.Μ, οικογενειακή κατάσταση...

 

Όχι Dune, δεν μπορώ να γίνω πιό συγκεκριμένος σε γενική θέα. Είπα οτι όλα αυτά θα τα συζητήσω με το νικητή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν τελειώσει κάτι αλλά με το ζόρι βγαίνει δέκα λεπτά. Έχουμε 8 μέρες. Χμ. Θα δω μήπως γράψω κάτι άλλο.

 

Αν ξεκινήσεις γρήγορα darky κάτι προλαβαίνεις να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν τελειώσει κάτι αλλά με το ζόρι βγαίνει δέκα λεπτά. Έχουμε 8 μέρες. Χμ. Θα δω μήπως γράψω κάτι άλλο.

 

Στείλε το και αυτό μετά τη λήξη του Διαγωνισμού Darky

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω ένα , 5 άτομα, ενα εως τρία σκηνικά χώρος, τρόμου, είναι περίπου στη μισή ώρα από τον σκελετό του, ίσως πάει στα 40 λεπτά. Να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω ένα , 5 άτομα, ενα εως τρία σκηνικά χώρος, τρόμου, είναι περίπου στη μισή ώρα από τον σκελετό του, ίσως πάει στα 40 λεπτά. Να δουμε

Καλή επιτυχία και σε σένα Dune.

 

Οι υπόλοιποι πως πάτε;

(Ή έπρεπε να ρωτήσω αν υπάρχετε;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..