Jump to content

Διαγωνισμός Συγγραφής Θεατρικού κειμένου.


Cosmo
 Share

Recommended Posts

Όταν λες μέχρι 16 εννοείς μεσάνυχτα 16 προς 17; Αν ναι, ίσως προλάβω να γράψω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μέχρι 16 εννοείς μεσάνυχτα 16 προς 17; Αν ναι, ίσως προλάβω να γράψω κάτι.

 

 

Ναι. Ξεκίνα γρήγορα. Προλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Λόγω των εκλογών, Μέχρι αύριο το βράδυ (Κυριακή) στις 12

τα μεσάνυχτα να έχουν καταθέσει τα κείμενα τους οι συμμετέχοντες για να κλείσει ο διαγωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται παίδες? Καμμια ενημέρωση? Κάποιοι είπαν πως έγραφαν το θεατρικό, αλλά τόσες μέρες μετά δεν έχει βάλει κανείς τίποτα. Στείλατε τα κείμενά σας στον Cosmo ιδιωτικά ή δεν έχει γράψει κανείς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται παίδες? Καμμια ενημέρωση? Κάποιοι είπαν πως έγραφαν το θεατρικό, αλλά τόσες μέρες μετά δεν έχει βάλει κανείς τίποτα. Στείλατε τα κείμενά σας στον Cosmo ιδιωτικά ή δεν έχει γράψει κανείς τίποτα?

 

 

Όχι Dain. Κανείς δεν έστειλε τίποτα. Ο Διαγωνισμός έχει κλείσει. Αν κάποιος έχει κάτι που πιστεύει οτι είναι καλό μπορεί να επικοινωνήσει προσωπικά μαζί μου να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω καμιά σοφία: Είναι πολύ διαφορετικό το θεατρικό από το διήγημα και είναι πολύ δύσκολο να γράψει κανείς καλό θεατρικό έργο, ικανό να ανέβει, αν δεν έχει εμπειρία και εξοικείωση με το αντικείμενο. Στον πανελλήνιο διαγωνισμό κρατικών θεατρικών βραβείων, στην κατηγορία νέων θεατρικών συγγραφέων, η επιτροπή (απαρτιζόμενη από γνωστούς ανθρώπους του θεάτρου, θυμάμαι ανάμεσά τους το Θανάση Παπαγεωργίου) για πολλά χρόνια δεν έδινε βραβείο, λέγοντας ότι όλα τα θεατρικά που είχαν υποβληθεί από τους νέους συγγραφείς είχαν στοιχειώδη σφάλματα δομής και ύφους. Πόσω μάλλον μέσα σε 2-3 βδομάδες εδώ, είναι δυνατόν πιστεύει κανείς να γραφεί πρωτότυπο θεατρικό έργο, κατάλληλο για παράσταση;

 

Ας κάνουμε άλλες δοκιμές για αρχή. Ας προτείνει κάποιος μια σκηνή, ένα περιορισμένο στιγμιότυπο διάρκειας 2-3 λεπτών, και ας ζητηθεί από τον κόσμο να το χειριστεί θεατρικά. Νομίζω αυτό μπορεί να έχει συμμετοχή. Και πάλι όμως, η κρίση και τα σχόλια απαιτούν εμπειρία. Να κρίνουμε ένα διήγημα μπορούμε εύκολα, για να κρίνουμε ένα θεατρικό πρέπει να μπούμε στη θέση του σκηνοθέτη, να προσπαθήσουμε να το δούμε με τα μάτια μας και να εντοπίσουμε τις αδυναμίες του πάνω στη σκηνή. Έχει κανείς ικανή εμπειρία με το θέατρο για να το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω καμιά σοφία: Είναι πολύ διαφορετικό το θεατρικό από το διήγημα και είναι πολύ δύσκολο να γράψει κανείς καλό θεατρικό έργο, ικανό να ανέβει, αν δεν έχει εμπειρία και εξοικείωση με το αντικείμενο. Στον πανελλήνιο διαγωνισμό κρατικών θεατρικών βραβείων, στην κατηγορία νέων θεατρικών συγγραφέων, η επιτροπή (απαρτιζόμενη από γνωστούς ανθρώπους του θεάτρου, θυμάμαι ανάμεσά τους το Θανάση Παπαγεωργίου) για πολλά χρόνια δεν έδινε βραβείο, λέγοντας ότι όλα τα θεατρικά που είχαν υποβληθεί από τους νέους συγγραφείς είχαν στοιχειώδη σφάλματα δομής και ύφους. Πόσω μάλλον μέσα σε 2-3 βδομάδες εδώ, είναι δυνατόν πιστεύει κανείς να γραφεί πρωτότυπο θεατρικό έργο, κατάλληλο για παράσταση;

 

Ας κάνουμε άλλες δοκιμές για αρχή. Ας προτείνει κάποιος μια σκηνή, ένα περιορισμένο στιγμιότυπο διάρκειας 2-3 λεπτών, και ας ζητηθεί από τον κόσμο να το χειριστεί θεατρικά. Νομίζω αυτό μπορεί να έχει συμμετοχή. Και πάλι όμως, η κρίση και τα σχόλια απαιτούν εμπειρία. Να κρίνουμε ένα διήγημα μπορούμε εύκολα, για να κρίνουμε ένα θεατρικό πρέπει να μπούμε στη θέση του σκηνοθέτη, να προσπαθήσουμε να το δούμε με τα μάτια μας και να εντοπίσουμε τις αδυναμίες του πάνω στη σκηνή. Έχει κανείς ικανή εμπειρία με το θέατρο για να το κάνει;

 

Ένα Θεατρικό μπορεί να έχει αδυναμίες αλλά αυτές μπορούν - αρκετές φορές - να διορθωθούν απο το σκηνοθέτη και να μην φανούν καθόλου στο θεατρικό κοινο.

Μπορεί και να μην έχει τη στοιχειώδη δομή, ή το κατάλληλο ύφος. Αλλά ποιός θα σε κατηγορήσει - μιλάω γενικά - επειδή προσπάθησες; Έστω και κάτι αποτυχημένο είναι πολύ καλύτερο απο το να μην προσπαθήσεις...

 

Όσο για την πρόταση σου για ξεκίνημα με μικρά στιγμιότυπα, μου αρέσει πάρα πολύ αλλά αδυνατώ να οργανώσω κάτι τέτοιο αυτή την εποχή. Αν το κάνεις εσύ ή κάποιος άλλος πάντως θα με βρείτε αρωγό σας..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ξεκινήσει να γράφω κάτι πολύ πριν γίνει το θέμα, αλλά δεν έχω βρει τη διάυγεια και την ηρεμία να το τελειώσω. :(

Link to comment
Share on other sites

Ηλικία, Α.Φ.Μ, οικογενειακή κατάσταση...

 

Όχι Dune, δεν μπορώ να γίνω πιό συγκεκριμένος σε γενική θέα. Είπα οτι όλα αυτά θα τα συζητήσω με το νικητή.

 

Όταν σε ρώτησα αυτή την ερώτηση ήταν για να αυξηθεί το κίνητρο. Όπως σου είπα και στο μεσσεντζερ που μιλήσαμε, το κίνητρο παίζει ρόλο, σε ένα διαγωνισμό του Λαμπράκη που πήρα μέρος διαγωνίστηκαν 5000 διηγήματα. Προφανώς τα περισσότερα θα ήταν για πέταμα, αυτό όμως δεν εμπόδισε τους συγγραφέις τους να τα στείλουν. Και εδώ λοιπόν ίσως το κίνητρο έφερνε περισσότερα. Προσωπικά δεν κατάφερα να τελειώσω εντος χρόνου αυτό που είχα αρχίσει για να στείλω, οποτε δεν έστειλα τίποτα.

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Όταν σε ρώτησα αυτή την ερώτηση ήταν για να αυξηθεί το κίνητρο. Όπως σου είπα και στο μεσσεντζερ που μιλήσαμε, το κίνητρο παίζει ρόλο, σε ένα διαγωνισμό του Λαμπράκη που πήρα μέρος διαγωνίστηκαν 5000 διηγήματα. Προφανώς τα περισσότερα θα ήταν για πέταμα, αυτό όμως δεν εμπόδισε τους συγγραφέις τους να τα στείλουν. Και εδώ λοιπόν ίσως το κίνητρο έφερνε περισσότερα. Προσωπικά δεν κατάφερα να τελειώσω εντος χρόνου αυτό που είχα αρχίσει για να στείλω, οποτε δεν έστειλα τίποτα.

 

 

Καταλαβαίνω τη θέληση σου να βοηθήσεις Dune, αλλά το θέμα είναι ό,τι δεν θέλω να γίνει ένας διαγωνισμός επειδή το κείμενο θα παιχτεί στο Εθνικό θέατρο και όχι σε κάποιο Περιφερειακό. Σαν να λέμε οτι γράφουμε ένα διήγημα επειδή θα το εκδόσει ο Κέδρος και όχι μία μικρή εκδοτική εταιρία. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Η επιτυχία μιας παράστασης σε καμία περίπτωση δεν κρίνεται απο το χώρο στον οποίο θα παιχτεί. Και έχουμε και πολλά παραδείγματα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τη θέληση σου να βοηθήσεις Dune, αλλά το θέμα είναι ό,τι δεν θέλω να γίνει ένας διαγωνισμός επειδή το κείμενο θα παιχτεί στο Εθνικό θέατρο και όχι σε κάποιο Περιφερειακό. Σαν να λέμε οτι γράφουμε ένα διήγημα επειδή θα το εκδόσει ο Κέδρος και όχι μία μικρή εκδοτική εταιρία. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Η επιτυχία μιας παράστασης σε καμία περίπτωση δεν κρίνεται απο το χώρο στον οποίο θα παιχτεί. Και έχουμε και πολλά παραδείγματα σε αυτό.

 

Από το Εθνικό Θέατρο εως το κανένα θέατρο έχει απόσταση. Από τα 5000 διηγήματα έως το κανένα διήγημα έχει πάλι απόσταση. Κίνητρα υπάρχουν πολλά, ψυχολογικά, ηθικά, καλλιτεχνικά και βέβαια τα γνωστά επαγγελματικά και χρηματικά. Κίνητρο είναι, ακόμη και μία εποικοδομητική κριτική την οποία κάποιος θεωρεί σίγουρο ότι θα λάβει, σε ένα διαγωνισμό για τη δουλειά του, κι ας μήν κερδίσει. Αν ένας διαγωνισμός δεν εμπνέει οτι θα ικανοποιήσει τουλάχιστον κάποιο από αυτά τα κίνητρα είτε στους συμμετέχοντες είτε στον νικητή, τότε δεν υπάρχει συμμετοχή. Ετσι το βλέπω και όχι ότι φοβήθηκαν να γράψουν γιατί είναι όλοι άσχετοι όπως ειπώθηκε εμμέσως παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω το λόγο να συνεχίζεται αυτή η κουβέντα εφ'όσον ο διαγωνισμός έχει λήξει.

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω το λόγο να συνεχίζεται αυτή η κουβέντα εφ'όσον ο διαγωνισμός έχει λήξει.

 

Νταίην , εσύ άρχισες την συζήτηση στο ποστ 29 αυτου του τοπικ, στις 22/9 όταν ο διαγωνισμός είχε λήξει απο τις 15/9. Στην συνέχεια μετά το ποστ σου για το άν στείλαμε και τί έγινε, ο Νικοσάλ έγραψε διερευνόντας πιθανές αιτίες που ο διαγωνισμός δεν είχε προσέλευση. Και πάνω σ'αυτά συζητάμε. Αφού θέλεις τώρα να την σταματήσουμε εγώ δεν έχω πρόβλημα. Σκέφτηκα ότι η πρόθεση του Νικοσάλ να το διερευνήσουμε ήταν ώστε σε παρόμοια τυχόν διαγωνισμό να υπάρξει την επομενη φορά μεγαλύτερη προσέλευση. Γι'αυτό το λόγο και μονο απάντησα κι εγώ εδώ, στις πιθανές αιτίες.

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Σαν administrator έχω την υποχρέωση να ρωτήσω. Δε ρώτησα όμως "από τι πέθανε ο μακαρίτης!" Η ερώτησή μου ήταν για να ξέρει το φόρουμ τι έγινε με έναν διαγωνισμό στον οποίο κάμποσοι είπατε πως ήδη ετοιμάζατε κείμενα και μετά κανείς σας, συμπεριλαμβανομένου και εσού Dune, δεν έγραψε τίποτα. Ήταν τελείως εύλογη η ερώτησή μου τόσο σαν admin όσο και σαν χρήστης και σίγουρα δεν ήταν πρόσκληση για "απόδοση ευθυνών" γενικά και *ειδικά* μάλιστα από άτομα που είπαν πως ετοιμάζουν κάτι!

Επίσης δεν θυμάμαι να απαγορεύτηκε να συνεχιστεί η συζήτηση, αλλά δήλωσα πως δεν βλέπω το λόγο για κάτι τέτοιο! Κατανοητό?

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν είχα προσπαθήσει να γράψω ένα μικρό θεατρικό έργο των 10 λεπτών για το εργαστήρι Άσκηση 16. Η αγαπημένη μου τότε αμερικάνικη σειρά στην αγγλική τηλεόραση ήταν ο Frasier. Το όμορφο με αυτή τη σειρά ήταν ότι ήταν σαν θέατρο και οι ηθοποιοί εκεί είχαν θεατρικό υπόβαθρο. (Οι σκηνές εξελίσσονται συνήθως σε τρεις χώρους: Το σαλόνι του σπιτιού, ένα στούντιο ραδιοφώνου, και μια καφετέρεια) Δυστυχώς τα καλά πράγματα τελειώνουν και μετά από 9 - 10 χρόνια τελείωσε η σειρά έτσι ήθελα να γράψω ένα tribute για αυτήν. Γενικά η σειρά είναι κωμικοτραγικού περιεχομένου και βασίζεται στην σπιρτάδα και στις γρήγορες ατάκες των ηθοποιών.

 

Σείρα: FRASIER

Τίτλος: Ερωτεύτηκα Τον Ασθενή Μου

 

Πρόσωπα:

O Frasier και ο μικρότερος του αδερφός Niles είναι δυο ψυχολόγοι. Ο Frasier ειδικά έχει δική του εκπομπή στο ραδιόφωνο που βοηθάει τους ανώνυμους ακροατές του. Η σχέση των δυο πάντα ευγενικών αδερφών είναι ανταγωνιστική. Ο πατέρας τους ζει μαζί με τον μέγαλο αδερφό κι έχει τελείως αντίθετα και πιο απλά γούστα, ως συνταξιούχος αστυνομικός. Στο μεταξύ είχε ένα σκυλάκι που μόλις έχει πεθάνει. Η Roz εκτός από το ότι δουλεύει σαν τηλεφωνήτρια στην εκπομπή του Frasier, έχει κοιμηθεί και μια φορά μαζί του.

Attached File(s)

Attached File FRASIER1.doc ( 81K )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..