Jump to content

Ηρωική Φαντασία VS Επική Φαντασία


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ηρωική Φαντασία: Επικεντρώνεται στα κατορθώματα ενός ήρωα, που συνήθως, ακολουθώντας τα πρότυπα του Υπεράνθρωπου του Νίτσε, τα βάζει με ατελείωτους εχθρούς, έχει μια πληθώρα από περιπέτειες στη ζωή του, ταξιδεύει πολύ, δέρνει πολύ, και συνήθως πίνει και πολύ ζύθο. ;) Conan, Elric, κτλ.

 

Επικη Φαντασία: Μεγάλες συγκρούσεις, όπου συχνά διακυβεύεται η μοίρα όλου του κόσμου (απόλύτη καταστροφή ή σωτειρία), πολλοί χαρακτήρες οι οποίοι συνήθως πρέπει να υποτάξουν τις Ενδότερες Δυνάμεις τους και να τις χρησιμοποιήσουν. Lord of the Ring, Wheel of Time, κτλ.

 

 

Τι ψηφίζετε και γιατί;

 

 

Εγώ, προσωπικά, ρίχνω την ψήφο μου στην Επική Φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι εξαρτάται από το τί ψάχνει κανείς

Πολλές φορές η συνεχόμενη επική φαντασία κουράζει και ψάχνεις κάτι που να μοιάζει με παραμύθι, την ηρωϊκή δηλαδή. Η επική φαντασία αναφέρεται σε γεγονότα που αφορούν στον κόσμο και είναι πολύ σημαντικά για το μέλον του, ενώ η ηρωική είναι περισσότερο για άτομα που ζουν έναν πιο προσωπικό αγώνα. Δεν είναι απαραίτητα υπεράνθρωποι, καθώς πολλές φορές μπορεί να έχουν και τη μορφή του λεγόμενου αντιήρωα.

 

 

Προσωπικά ψηφίζω επική, παρ'όλο που δεν θα έλεγα όχι και σε ένα βιβλίο επικής φαντασίας!

Link to comment
Share on other sites

epos kai hroismos den mporo na po oti einai kati diaforetiko to opio diaxorizete. giati epos einai ena keimeno to opio existorei thn istoria enos hroa,ths praxeis tou,tis skepseis tou,tous fovoys tou. pisteyo oti einai to idio kai to epos den anaferete stis megales sigrouseis kai se pollous hroes. aloste bethitera enas iroas mporei na sivlolizei kati allo kai mesa apo aytos kai tis praxeis stou na erxonte oi megales sigrouseis kai na einai sta xeria tou i moira tou kosmou.

 

opote den mporo na psifiso gia tous parapano logous

Link to comment
Share on other sites

Iced Archon, ο ορισμός μπορεί να αλλάζει κατά περίσταση. Απλά, εγώ έβαλα ελληνική ορολογία, για να διαχωρίσω δύο είδη που αγγλιστί αναφέρονται ως Sword and Sorcery και High Fantasy, αντιστοίχως. Ουσιαστικά, μπορείς να αντικαταστήσεις τη λέξη "επικός" με τη λέξη "ηρωικός" σε πολλά πράγματα, γι'αυτό κύριως εξαρτάται από τι ορίζεις εσύ κάθε φορά. Γι'αυτο άλλωστε έδωσα και τους ορισμούς, δεν είπα απλά Επική και Ηρωική Φαντασία, που θα μπορούσε να γίνει σύγχυση...

Link to comment
Share on other sites

katalava filtate barde oti metetrepses tous agglikous orous se ellinikous. alla isos autoi oi oroi opos tous fantazontai autoi pou tsous dimiourgisan den adapokrinonte toso sth shmasia ton oron pou theteis sto topic. apla parethesa thn gnomh mou gi aytes tis dio enies pou etheses. an metatrespoume to topic stous agglikous orous pou eipes tha psifiso oti protimo ta high fantasy oxi oti to allo eidos me xalaei apla mporo na po oti to protimo pio poli :)

 

elpizo na katalaveneis giati diaxorisa tis ellhnikes enies apo tis agglikes giati pisteuo oti oi agglikoi oroi den kaliptous arkete kata th gnomh mou tous ellhnikous. pada ola ayta xoris parexhghsh apla kanoume kouveda adalaghs apopseon.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ rpgs παίζω, αλλά δεν πάω με την πρώτη. :ρ

 

Βασικά, είναι θέμα αρεσκείας' το ένα υποείδος δε έχει τίποτα να ζηλέψει από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Well, den tha mporesw na prodwsw pote ton theo ths hrwikhs fantasias, ton mental mentora mou, Howard :) Dyskolo bebaia na epilekseis... aristhrgmata yparxoun kai sta dyo eidh. Tha mporousa na apolaysw kathe eidos, kai ektos aytou polles fores aisthanomai oti syndiazontai.

Px stou Feist to Riftwar htan men epikh fantasia stratwn kai megalou conflict, omws ta kefalaia htan megala gyrw apo enan hrwa, synhthws me yperdynameis pou periplaniwtan kai 'ederne' :)

 

Alla nai, an prepei na pshfisw... hrwikh. Conan :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Egw kale mou Barde katalavainw ti ennoeis kai 8a pshfisw Epikh fantasia.Opws omws 8a xeis katalavei perissotero apo ola protimw thn den kserw pws na thn pw fantasia authors like Martin kai Erikson.An8rwpokentrikh fantasia!To mono sxoliopou xwn kanw einai oti vriskw thn irwikh fantasia ekseretika vareth kai narrow scope!Eksereite o Elric pou se shmeia me aggikse!

Link to comment
Share on other sites

Ετς ετς.....

 

We have a winner here....

 

 

 

And the winner is....................................

 

 

 

 

Epic fantasy!!! :worshippy: yeahh :thumbsup:

yippy :thumbsup: ole

bravo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ξεθάψατε και το είδα και γω που δεν απάντησα, να σας πω ότι προτιμώ την επική φαντασία με μεγάλο προβάδισμα... γιατί έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ηρωική φαντασία. Και επική διαβάζω αλλά λόγω μικρής μνήμης καμιά φορά λαγκάρω σε πολλά σημεία,πχ σπάω το κεφάλι μου να θυμιθώ αν ο Τζακ είναι το σκυλάκι που κατούρησε στη γωνία ή ο φίλος του φούρναρη. Στη πρώτη κατηγορία συνήθως είναι ήδη νεκρός από τον ήρωα, αν όχι who cares... μόνο ένα όνομα έχω να θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ηρωική φαντασία. Δε μπορεί μια ζωή να κινδυνεύει όλος ο κόσμος και οι ήρωες να προσπαθούν να τον σώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο μ'αρέσουν, αλλά με πορώνει η Επική φαντασία!

 

 

Τώρα που το σκέφτομαι, δεν γίνεται να έχουμε και από τα δύο; Γιατί μόνο το ένα ή μόνο το άλλο; Κανένα τέτοιο παράδειγμα ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο έχω καταλάβει, δεν εννοείται ότι ο κόσμος οδεύει προς την καταστροφή και οι ήρωες πάνε να τον σώσουν, αλλά ότι τα τεκταινόμενα παρουσιάζονται απο μια πιο πανοραμική σκοπιά:

 

Δεν επικεντρώνεται μόνο σε έναν ήρωα και τις πράξεις του, πολλές φορές οι ήρωες χωρίζονται απο τεράστιες αποστάσεις, γίνονται γεγονότα που επηρρεάζουν πολύ μεγάλο μέρος του κόσμου, και λοιπά.

 

Προτιμώ την Επική, λοιπόν, γιατι μου φαίνεται πως μπορούν να προκύψουν πολύ ενδιαφέρουσες καταστάσεις, όπως, πχ., η σύγκρουση Οπτικών Γωνιών, μέσα απο την ιστορία, ή, γιατί όχι, κάποιοι ήρωες να προσπαθούν να καταστρέψουν τον κόσμο.

 

Η Ηρωϊκή Φαντασία, απο το Μεγάλο Δίχτυ, παρουσιάζει μόνο ένα νήμα, και το ακολουθεί μέχρι το τέλος, πολλές φορές αλλάζοντας και σε ένα-δυο άλλα. Αλλά είναι συνεχώς zoomed-in.

 

Η Επική, πάλι, απο το Μεγάλο Δίχτυ, δίνει μια γενική εικόνα, και ύστερα επικεντρώνεται κάθε φορά στα νήματα που την ενδιαφέρουν' έτσι, αν ο συγγραφέας έχει κάνει καλή δουλειά, βλέπεις όλα αυτά τα νήματα να μπλέκονται και να φτιάχνουν κάτι, πολλές φορές μεγάλο, επικό, όπως λέει και το όνομα, και όμορφο.

 

(Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Νυστάζω. :huh:)

Link to comment
Share on other sites

Θα σας φανεί παράξενη η απάντησή μου. Ψηφίζω ηρωική φαντασία, αλλά αν είναι δυνατόν με όχι "υπεράνθρωπους"-πανίσχυρους-άφοβους ήρωες. Π.χ. μου άρεσαν περισσότερα τα 1,4 βιβλία της Γαιοθάλασσας, όπου ο ήρωας ακολουθεί μια μάλλον προσωπική αναζήτηση , χωρίς όμως να είναι ο πανίσχυρος αρχιμάγος του 3, ή τελος πάντων ο ήρωας που αναζητεί το μέλλον της πατρίδας του μέσα στη σιγουριά του 2(αν και μπορώ να πώ πως και στο 2ο δεν ήταν τόσο δυνατός όσο νόμιζε, μάλλον από θαύμα σώθηκε, ενώ στο 3 αν και ήταν αρκετά δυνατός χρησιμοποίησε μαγεία μονο εκεί που πραγματικά χρειαζόταν). Οπότε ψηφίζω "ηρωική" φαντασία.Αντίθετα μάλλον δε με ενθουσιάζει τόσο από άποψη πλοκήςί η ιδέα των τύπων που σφάζουν ένα στρατό ή πολλούς εχθρούς μόνοι τους....

Ένα βιβλίο που συνδυάζει ηρωική και επική φαντασία είναι η Τριλογία του Ιππότη(Οι Τρείς Φίλοι, Χώρες των Πολέμων και των Ονείρων,Ο Δράκος και ο Λωτός) , του Γιώργου Προκοπίου. Αν και σε κάποια σημεία τα βιβλία και οι συνέχειές τους (Η Τελευταία Μάχη, Το Στέμμα της Μαλδεβασίας) με ψιλοχάλασαν (λόγω του ότι είναι μια εκδοχή του κόσμου μας, στην οποία οι Βόρειοι σώζουν τους πάντες από το Διάβολο και τους Βάρβαρους Μογγόλους) οι ήρωες δεν παρουσιάζονται πανίσχυροι και μπορεί να φτάσουν αρκετές φορές κοντά στο θάνατο, για να σωθούν με τη βοήθεια ή τη θυσία ενός φίλου.

Η αναζήτηση τους είναι αρχικά προσωπική (προσπαθούν να κερδίσουν τη γυναίκα που αγαπάνε)αλλά τελικά αποδεικνύεται στο 4ο βιβλίο ότι θα επηρεάσει τη μοίρα του κόσμου.

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Επική με τα μπούνια!

Απλά με πορώνει η έννοια πανίσχυρων επικών ηρώων, εντυπωσιακών μαζικών μαχών, καταστροφών, πανίσχυρης μαγείας και ούτω καθεξής. Η Ηρωική, πιο προσγειωμένη φαντασία δε μου τραβά τόσο την προσοχή, ίσως γιατί οι ήρωες δεν έχουν τόσο πολύ μέσα τους την έννοια της επιβίωσης και οι ιδέες τους επικεντρώνονται γύρω από τις μεμονωμένες περιπέτειές τους.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιστορία επικής φαντασίας έχω παρατηρήσει ότι, πολλές φορές, είναι σαν πολλές ιστορίες ηρωικής φαντασίας μαζί, με τη μόνη διαφορά ότι η καθεμία ξεχωριστά είναι πιο αξιοπρεπής από τη μέση ιστορία ηρωικής φαντασίας. Δεν περιμένεις ένας-δύο άνθρωποι να τα κάνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως το έπος της Γαιοθάλασσας μπορεί να χαρακτηριστεί ως "ηρωική φαντασία" με τίποτα. Μιλάει για τη διαδρομή ενός ανθρώπου μεν, αλλά -χωρίς να μπορώ να πω τους λόγους ακριβώς που με κάνουν να το λέω αυτό- δεν συμβαδίζει καθόλου με αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου ως ηρωική φαντασία. Ο Ελρικ είναι αντιήρωας και τα βιβλία του σίγουρα ηρωικής φαντασίας. Ο Γκεντ από την άλλη δεν έχει τίποτα το ηρωικό. Ίσως να το λέω επειδή δεν έχει ένα σπαθί στο χέρι να σφαγιάζει κόσμο...

Σίγουρα θα ψήφιζα επική φαντασία πάντως. Η ιδέα του ενός σουπερ-ντούπερ που νικάει χίλιους μου τη δίνει.... Η επική φαντασία -όταν είναι καλογραμμένη βέβαια, γιατί αλλιώς απλώς πονοκεφαλιάζεις- έχει να σου δώσει πολλά. Πολλοί ήρωες, σχέσεις ανθρώπων, προβληματισμοί, συνεργασίες, προδοσίες, ένα βάθος τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..