Jump to content

Ηρωική Φαντασία VS Επική Φαντασία


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ηρωικη ασυζητητι!!!Αν και ειναι πιο απλοικη απο την επικη.Ισως ειμαι "χαμηλου επιπεδου" αλλα μου αρεσουν τα απλα πραγματα.Και με ενθουσιαζει η ιστορια ενος τυπου που τα βαζει με ολους..και νικα!Οχι βεβαια ενας "εκλεκτος" αλλα αντιηρωας στυλ Ελρικ.Η επικη συνηθως ειναι πιο ρεαλιστικη,εχει καλυτερο στησιμο,..κτλ αλλα επισης ειναι σε μεγαλο ποσοστο μιμησεις του Τολκιν.

Link to comment
Share on other sites

αλλα επισης ειναι σε μεγαλο ποσοστο μιμησεις του Τολκιν.

 

Κάθε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και στην Επική έχουμε υπερδυνατούς χαρακτήρες που τα βάζουν με στρατούς και κάνουν τρελά ξόρκια ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Και στην Επική έχουμε υπερδυνατούς χαρακτήρες που τα βάζουν με στρατούς και κάνουν τρελά ξόρκια ξέρεις...

 

Αν απαντάς σε μένα, δεν αναφέρομαι στο μέτρο δύναμης...

 

Μια ιστορία επικής φαντασίας έχω παρατηρήσει ότι, πολλές φορές, είναι σαν πολλές ιστορίες ηρωικής φαντασίας μαζί, με τη μόνη διαφορά ότι η καθεμία ξεχωριστά είναι πιο αξιοπρεπής από τη μέση ιστορία ηρωικής φαντασίας. Δεν περιμένεις ένας-δύο άνθρωποι να τα κάνουν όλα.

 

...αλλά στο concept "two against the world". Δεν είναι εκ φύσεως κακό, αλλά, όταν το βλέπω σε κάθε ηρωική φαντασία, με κουραζεί. Έτσι, η Η.Φ. με κουράζει πιο εύκολα, ενώ η Ε.Φ. όχι.

 

Βέβαια, μπορούν να γραφτούν και ιστορίες που δεν εντάσσονται εύκολα ούτε στη μία κατηγορία ούτε στην άλλη, κι αυτές θα τις έλεγα, απλά, Φ. Παίζει νάναι και οι καλύτερες, πολλές φορές. Ωστόσο, μου φαίνεται πως όσο περισσότεροι χαρακτήρες προστίθενται, όλο και πιο Ε.Φ. γίνεται μια ιστορία, χωρίς απαραίτητα να έχει "ηρωικά κατορθώματα".

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα ορίσαμε, θα ψηφίσω Επική Φαντασία. Βέβαια θα μου άρεσε να δουλεύει ο κάθε χαρακτήρας μόνος του για να προωθήσει έναν σκοπό, και να μη μαζεύονται οι καλύτεροι από όλες τις φυλές και τα έθνη για να πολεμίσουν μαζί, παρά σε εξαιρετικές περιπτώσεις που αυτό απαιτείται. Μερικές φορές μάλιστα, θα ήταν ενδιαφέρον να συναντιούνται δύο άτομα που παλεύουν για τον ίδιο σκοπό, αλλά που διαφωνούν στην πορεία που θα πρέπει να ακολουθηθεί, όταν πρέπει να ακολουθηθεί μία κάποια συλλογική πορεία.

 

Ίσως ακόμα περισσότερο θα μου άρεσε ο σκοπός για τον οποίο μοχθούν οι ήρωες να μην είναι καν ο ίδιος, απλά να έχει κάποια κοινά στοιχεία. Γενικά είναι δύσκολο να υπάρξει συσπείρωση και στο στόχο και στα μέσα της επίτευξής του. Είναι κάπως ψεύτικο, πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο μου αρέσουν, συνήθως εξαρτάται πολύ απο τη συγκεκριμένη ιστορία... αλλά πρέπει να πω την δική μου μουρλή ιδέα... τον τρόπο που μου αρέσει να γράφω... να είναι και ηρωική και επική φαντασία... δηλαδή να είναι η ιστορία ενός ήρωα ( άτρωτου ή όχι, παίζεται αυτό) και μαζί να είναι ένα κομμάτι απο την γενική μάχη ανάμεσα στο καλό και το κακό... αυτό το είδος αλήθεια υπάρχει;

Και αν υπάρχει πως λέγεται;

Άσχετο υπάρχει τόπικ για το πως μας αρέσει να γράφουμε;;;

Να ανοίξω ένα;;; Σας αρέσει;

Link to comment
Share on other sites

Θ' αρκεστώ στο να πω ότι προτιμώ την Επική Φαντασία λόγω του λιγότερο «κουρασμένου» ύφους της σε σχέση με την Ηρωική...

Link to comment
Share on other sites

Βάσικα, εγώ προτημώ κάτι το...ενδιάμεσο: ιστορίες που υπάρχει ο κεντρικός ήρωας (όχι υπερ-ήρωας όμως) ενώ την ίδια σηγμή στο έργο μπορεί να εξελήσσεται ένα κοσμοιστορικό (ή συμαντικό τέλος πάντων) γεγονός, με το οποίο θα μπορούσε να αναμηγνίεται ο ήρωας...

 

Βασικά, Ηρωική πρέπει να είναι αυτό....ή μήως Επική;.... :hmm:

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Βάσικα, εγώ προτημώ κάτι το...ενδιάμεσο: ιστορίες που υπάρχει ο κεντρικός ήρωας (όχι υπερ-ήρωας όμως) ενώ την ίδια σηγμή στο έργο μπορεί να εξελήσσεται ένα κοσμοιστορικό (ή συμαντικό τέλος πάντων) γεγονός, με το οποίο θα μπορούσε να αναμηγνίεται ο ήρωας...

 

Βασικά, Ηρωική πρέπει να είναι αυτό....ή μήως Επική;.... :hmm:

 

Αυτά...

Αυτός είναι ο ορισμός της Επικής Φαντασίας.

 

Για να καταλάβεις τι εστί Ηρωική, σκέψου τον Μπέογουλφ.

Link to comment
Share on other sites

Βάσικα, εγώ προτημώ κάτι το...ενδιάμεσο: ιστορίες που υπάρχει ο κεντρικός ήρωας (όχι υπερ-ήρωας όμως) ενώ την ίδια σηγμή στο έργο μπορεί να εξελήσσεται ένα κοσμοιστορικό (ή συμαντικό τέλος πάντων) γεγονός, με το οποίο θα μπορούσε να αναμηγνίεται ο ήρωας...

 

Βασικά, Ηρωική πρέπει να είναι αυτό....ή μήως Επική;.... :hmm:

 

Παίζει. Μπορεί να είναι και τα δύο. Η περιγραφή σου θα μπορούσε να ταιριάξει είτε στο Wheel of Time (επική φαντασία), όπου ο Ραντ είναι ο Μεσσίας, είτε στο Stormbringer, το τελευταίο του Έλρικ, όπου διαλύεται ο κόσμος (ηρωική φαντασία).

 

Πάντως, συμφωνώ με τον Fog, ότι, συνήθως, αυτό είναι επική φαντασία. Πάντως, δε θα έλεγα πως είναι κι ο ορισμένος της' δεν είναι ανάγκη να υπάρχει πάντα κεντρικός ήρωας.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει. Μπορεί να είναι και τα δύο. Η περιγραφή σου θα μπορούσε να ταιριάξει είτε στο Wheel of Time (επική φαντασία), όπου ο Ραντ είναι ο Μεσσίας, είτε στο Stormbringer, το τελευταίο του Έλρικ, όπου διαλύεται ο κόσμος (ηρωική φαντασία).

 

Πάντως, συμφωνώ με τον Fog, ότι, συνήθως, αυτό είναι επική φαντασία. Πάντως, δε θα έλεγα πως είναι κι ο ορισμένος της' δεν είναι ανάγκη να υπάρχει πάντα κεντρικός ήρωας.

Ουσιαστικά, πάντα υπάρχει κεντρική ομάδα ηρώων, κι εκεί είναι που έκανα λάθος: σκέφτικα λίγο πιο ελεύθερα την έννοια του κεντρικού χαρακτήρα...

 

Πάντως, η εικόνα του Ρανντ αλ'Θορ νομίζω ότι ταιριάζει περισσότερο στ' ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ μια μίξη των 2. Συχνά συμβαίνει αυτό, διότι η ηρωϊκή φαντασία ταιριάζει κατά τη γνώμη μου περισσότερο σε κόμιξ. Χαρακτηριστικό δείγμα της μίξης που λέω είναι η Rigante series του Gemmell. Έχει κεντρικούς ήρωες, οι οποίοι ρίχνουν σε κάποιες φάσεις το βρωμόξυλο, αλλά οι πόλεμοι δεν γίνονται αποκλειστικά εξαιτίας τους-συχνά υπάρχουν αρκετά πράγματα στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..